Predkladacia správa
Dňa 14. apríla 2015 bola v Bratislave medzi SR a Medzinárodnou investičnou bankou (MIB) podpísaná Dohoda medzi Slovenskou republikou a Medzinárodnou investičnou bankou o zriadení kancelárie Medzinárodnej investičnej banky v Slovenskej republike (ďalej len „Dohoda“). Dohoda špecifikuje podmienky činnosti kancelárie MIB v Bratislave, práva a povinnosti MIB vo vzťahu k SR, ako aj práva a povinnosti SR ako hostiteľskej krajiny kancelárie.
Ide o prvú takúto kanceláriu MIB v jej histórii. MIB sídlo v Moskve (Ruská federácia) a počas svojej existencie doteraz podobné kancelárie ani zastupiteľstvá nezriaďovala. Banka sa od roku 2012 aktívne rozvíja a od zriadenia kancelárie si sľubuje najmä nárast svojich úverových operácií v regióne strednej Európy. Od činnosti kancelárie MF SR očakáva pozitívny dopad na SR, nakoľko sa zlepší prístup súkromného sektoru k službám banky. Dohoda je tak v súlade s ekonomickými záujmami SR.
Dohoda predstavuje štandardnú dohodu o zriadení zastupiteľstva medzinárodnej organizácie. Pri jej zostavovaní sa vychádzalo z obdobnej dohody s EBOR. Dohoda vychádza z práv a povinností, ktoré obsiahnuté v zakladajúcich dokumentoch MIB, a priamo ich vymedzuje pre konkrétne podmienky zriadenia a pôsobenia kancelárie banky v Bratislave.
Dohoda je však špecifická v tom, že sa odvoláva na dve verzie zakladajúcich dokumentov banky. Okrem momentálne platných zakladajúcich dokumentov (predpis č. 19/2015 Z. z. a 20/2015 Z. z.) Dohoda predpokladá aj nadobudnutie platnosti nových zakladajúcich dokumentov, schválených vládou SR uznesením č. 188 z 23. apríla 2014, ktoré v súčasnosti v štádiu podpisu a ratifikácie členskými krajinami banky. Vďaka tomu po nadobudnutí ich platnosti nebude potrebné meniť ustanovenia Dohody tak, aby zodpovedali novým pravidlám, vyplývajúcim z obnovených zakladajúcich dokumentov MIB.
V Dohode je zakotvené predbežné vykonávanie odo dňa jej podpisu, t. j. od 14. apríla 2015. Dohoda bola podpísaná v slovenskom a ruskom jazyku, pričom obe znenia majú rovnakú platnosť. V ruskom jazyku bola dohoda podpísaná z toho dôvodu, že ide o oficiálny jazyk banky. Prijatie Dohody si nevyžaduje zmenu vnútroštátnych právnych predpisov a na jej vykonanie nie je potrebný zákon.
V zmysle článku 7 ods. 4 Ústavy SR je dohoda medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy (medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb), preto v súlade s článkom 86 písm. d) Ústavy SR podlieha vysloveniu súhlasu NR SR a ratifikácii prezidentom SR. Dohoda podľa článku 7 ods. 5 Ústavy SR prednosť pred zákonmi.
Dohoda bola predmetom rokovania Legislatívnej rady vlády SR, ktorá schválila predložený materiál s pripomienkami, ktoré boli akceptované, a odporučila vláde vyjadriť súhlas s uzatvorením Dohody.
Vláda na svojom rokovaní dňa 18. marca 2015 vyslovila súhlas s návrhom na uzatvorenie Dohody a odporučila Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s ratifikáciou Dohody.
Dopad finančných, ekonomických, environmentálnych, sociálnych vplyvov, vplyvov na podnikateľské prostredie a na informatizáciu spoločnosti je popísaný v Doložke vybraných vplyvov, ktorá je súčasťou predkladaného materiálu.