Predkladacia správa
Pôsobenie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky (ďalej len „OS SR“) vo vojenskej operácii EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine (ďalej len „operácia“) sa uskutočňuje v súlade s mandátom stanoveným rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1551/2004 a rezolúciou BR OSN č. 2183/2014 z 11. novembra 2014, na základe ktorej bol mandát pre operáciu predĺžený do novembra 2015.
Slovenská republika (ďalej len „SR“) sa podieľa na predmetnej operácii od jej začiatku v roku 2004. V súčasnosti pôsobia príslušníci OS SR v operácii na základe uznesení Národnej rady SR č. 1358 z 1. decembra 2004 a č. 194 zo 7. decembra 2010 príspevkom 36-tich príslušníkov OS SR (celkový mandátový počet je do 51 príslušníkov OS SR), z toho jeden príslušník pôsobí na veliteľstve NATO v Sarajeve.
Vysloviť súhlas s vyslaním príslušníkov OS SR na účel vojenskej operácie podľa § 12 ods. 1 písm. d) zákona č. 321/2002 Z. z. o OS SR v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) patrí, v súlade s článkom 86 písm. k) Ústavy SR, do právomoci Národnej rady SR. Mandát, na základe ktorého Národná rada SR vyslovila súhlas s ich vyslaním, obsahuje podľa § 12 ods. 4 písm. b) zákona aj určenie úloh vyslaných príslušníkov OS SR v operácii a rozsah ich činnosti. Každá zmena tohto mandátu podlieha na základe § 12 ods. 5 zákona rozhodnutiu Národnej rady SR.
V súvislosti so začlenením 2 príslušníkov Vojenskej polície SR do Medzinárodnej jednotky vojenskej polície (International Military Police - IMP) sa predloženým materiálom navrhuje doplnenie úloh určených mandátom o úlohy, ktoré budú príslušníci Vojenskej polície SR plniť v rámci svojho zaradenia v IMP.
Predkladaným materiálom sa nenavyšuje celkový mandátový počet príslušníkov OS SR v operácii a z tohto dôvodu nemá žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy, na podnikateľské prostredie, informatizáciu spoločnosti ani sociálny vplyv.
Predložený návrh prerokovala a schválila vláda Slovenskej republiky 10. júna 2015 uznesením č. 309.