Návrh
Vyhláška
Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR o obsahu a rozsahu odbornej prípravy a postupe pri overovaní a osvedčovaní osobitného kvalifikačného predpokladu zamestnancov verejnej správy vo výstavbe podľa zákona č. ……/2015 Z.z. o územnom plánovaní a výstavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov (stavebný zákon)
§ 1
Predmet úpravy
Predmetom úpravy sú podrobnosti o
a)spôsobe získania osobitného kvalifikačného predpokladu zamestnancov verejnej správy vo výstavbe (ďalej len „osobitný kvalifikačný predpoklad“)
b)obsahu a rozsahu odbornej prípravy
c)spôsobe zabezpečenia odbornej prípravy
d)spôsobe overenia požadovaných vedomostí a schopností skúškou
e)spôsobe zriadenia skúšobnej komisie, o jej činnosti a menovaní členov skúšobnej komisie
f)spôsobe vedenia a archivovania dokumentácie o skúške
g)podmienkach opakovania skúšky
h)spôsobe vydania osvedčenia o získaní osobitného kvalifikačného predpokladu zamestnancov verejnej správy vo výstavbe (ďalej len „osvedčenie“)
i)obsahu a forme osvedčenia
j)podmienkach platnosti osvedčenia
k)podmienkach preskúšania odborne spôsobilých zamestnancov.
§ 2
Základné ustanovenia
(1) Teoretické vedomosti podľa § 99 ods. 2 zákona č. ...../2015 Z.z. o územnom plánovaní a výstavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov (stavebný zákon) zahŕňajú najmä odborné vedomosti všeobecné, špecifické a súvisiace, ktorých znalosť je nevyhnutná pre výkon činnosti stavebného úradu. Doplnenie teoretických vedomostí sa vykonáva odbornou prípravou.
(2) Náklady spojené s odbornou prípravou hradí príslušná obec.
(3) Získanie praktických skúseností podľa § 99 ods. 4 stavebného zákona zamestnanec obce preukazuje písomným vyhlásením obce (stavebného úradu), ktorým sa potvrdzuje, že zamestnanec vykonával činnosti stavebného úradu pod dohľadom zamestnanca, ktorý je držiteľom osvedčenia aspoň šesť mesiacov pred vykonaním skúšky.
§ 3
Spôsob získania osobitného kvalifikačného predpokladu
2
(1) Osobitný kvalifikačný predpoklad sa získava odbornou prípravou, ktorá sa končí skúškou a vydaním osvedčenia o overení jeho získania (ďalej len „osvedčenie“).
(2)Náležitosti prihlášky zamestnanca na odbornú prípravu upravuje príloha č. 1.
§ 4
Obsah a rozsah odbornej prípravy zamestnanca obce vykonávajúceho činnosť stavebného úradu
(1) Odborná príprava pozostáva z doplnenia teoretických vedomostí a precvičenia schopnosti praktickej aplikácie týchto vedomostí pri úradných postupoch a komunikácie s verejnosťou.
(2) Odborná príprava je zameraná na získanie, resp. doplnenie teoretických vedomostí a to odborných vedomostí všeobecných, špecifických a súvisiacich.
(3) Odborná príprava sa uskutočňuje v rozsahu piatich dní v priebehu jedného týždňa; aplikačné cvičenia z toho majú rozsah aspoň 16 hodín.
(4) Obsah a rozsah odbornej prípravy tvorí prílohu č. 2.
§ 5
Spôsob zabezpečenia odbornej prípravy
Organizačné práce spojené s odbornou prípravou a vykonaním skúšky zabezpečí vzdelávacie zariadenie1) poverené ministerstvom.
§ 6
Spôsob overenia teoretických vedomostí a schopností skúškou
(1) Odborné vedomosti na získanie osobitného kvalifikačného predpokladu sa preukazujú vykonaním skúšky pred skúšobnou komisiou.
(2) Obsahom skúšky je overenie požadovaných teoretických vedomostí a schopností potrebných na prenesený výkon štátnej správy na úseku územného rozhodovania a stavebného poriadku (ďalej len „výkon činnosti stavebného úradu“) v rozsahu odbornej prípravy.
(3) Skúška sa vykonáva pred skúšobnou komisiou; pozostáva z písomnej časti a ústnej časti, ktoré sa konajú v jeden deň, a to najmenej 30 dní a najneskôr do 60 dní po skončení odbornej prípravy.
(4) Písomná časť skúšky sa vykonáva formou testu, rozsah testu je 30 otázok; správna odpoveď sa volí s troch možností. Písomná časť skúšky trvá najviac 45 minút. Za úspešné vykonanie písomného testu sa považuje správne zodpovedanie najmenej 24 otázok. Priebeh písomnej časti skúšky riadi člen skúšobnej komisie, ktorého určí predseda skúšobnej komisie.
(5) Úspešné zvládnutie písomnej časti skúšky je podmienkou na pristúpenie k ústnej časti.
Ak účastník skúšky v písomnom teste nedosiahol požadovaný počet správnych odpovedí, musí opakovať celú skúšku v náhradnom termíne.
3
(6) Ústna časť skúšky sa koná po úspešnom dokončení písomnej časti skúšky. Vykonáva v štátnom jazyku1) a trvá najviac 20 minút.
(7) Pred začatím skúšky predseda skúšobnej komisie oboznámi prítomných uchádzačov o vykonanie skúšky podmienky a spôsob vykonania skúšky.
(8) Pri ústnej časti skúšky účastník skúšky pred komisiou odpovedá na tri otázky, ktoré si vylosuje z vopred pripraveného okruhu otázok. Odpovedá po príprave, ktorá trvá najmenej 10 minút. Každý člen komisie hodnotí odpoveď účastníka skúšky pridelením bodov v rozpätí 0 5 bodov. Najmenší počet bodov, ktoré musí uchádzač dosiahnuť na každú odpoveď, aby bol úspešný sú 2 body.
(9) Predseda komisie právo predložiť účastníkovi skúšky doplňujúce otázky, ktorými preverí jeho schopnosť aplikácie všeobecne záväzných predpisov, ktoré boli obsahom odbornej prípravy.
(10) Výsledok skúšky sa hodnotí kvalifikačnými stupňami „vyhovel“ alebo „nevyhovel“.
(11) Predseda skúšobnej komisie na základe vykonaných testov a výsledkov ústnej časti skúšky oznámi účastníkovi skúšky, či v skúške vyhovel, alebo nevyhovel. Neúspešného účastníka skúšky predseda skúšobnej komisie poučí o možnosti opakovania skúšky.
(12)O priebehu a výsledku skúšky sa vyhotoví zápisnica, ktorú podpisuje predseda skúšobnej komisie a každý jej člen.
1) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 270/1995 Z.z. o štátnom jazyku v znení neskorších predpisov.
§ 7
Spôsob zriadenia skúšobnej komisie, jej činnosť a menovanie členov skúšobnej komisie
(1) Skúška sa vykonáva pred skúšobnou komisiou, ktorá zodpovedá za vykonanie a riadny priebeh skúšky.
(2) Skúšobnú komisiu zriaďuje ministerstvo. Skúšobnú komisiu tvorí predseda a najmenej ďalší dvaja členovia skúšobnej komisie.
(3) Predsedom skúšobnej komisie je zamestnanec ministerstva; členom skúšobnej komisie môže byť zamestnanec ministerstva alebo zamestnanec krajského stavebného úradu.
(4) Predsedu skúšobnej komisie a členov skúšobnej komisie menúva a odvoláva minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
(5) Členovia skúšobnej komisie sa zídu v deň skúšky v miestne konania skúšky. Funkcia predsedu skúšobnej komisie a člena skúšobnej komisie je nezastupiteľná.
(6) Predseda komisie
a)zvoláva komisiu,
b)riadi priebeh skúšky,
c)zabezpečuje vyhotovenie zápisnice z priebehu skúšky,
d)podpisuje osvedčenie o úspešnom vykonaní skúšky,
e)rieši sťažnosti súvisiace s priebehom skúšky.
4
(6) Člen skúšobnej komisie
a) objektívne a nestranne hodnotí písomné testy a odpovede účastníkov skúšky pri osobnom pohovore,
b)určí výsledok skúšky účastníka skúšky na základe získaného počtu bodov v písomnom teste a ústnej časti skúšky klasifikáciou „vyhovel“ alebo „nevyhovel“,
c)zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré sa dozvedel v súvislosti s výkonom funkcie člena skúšobnej komisie.
(7) Skúšobná komisia pred začatím skúšky overí totožnosť každého účastníka skúšky.
(8) Skúšobná komisia je oprávnená uznášať sa o vydaní osvedčenia nadpolovičnou väčšinou všetkých členov komisie. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu.
§ 8
Podmienky opakovania skúšky
(1) Ak zamestnanec na skúške nevyhovel, môže skúšku jeden raz opakovať, najskôr po jednom mesiaci a najneskôr do troch mesiacov odo dňa skúšky, na ktorej nevyhovel.
(2) Ak sa zamestnanec nemôže zúčastniť na skúške alebo na opakovanej skúške z ospravedlniteľného dôvodu, vzdelávacie zariadenie1) na návrh skúšobnej komisie určí náhradný termín jej vykonania.
§ 9
Spôsob vydania osvedčenia
(1) Osvedčenie vydá vzdelávacie zariadenie1) na základe rozhodnutia skúšobnej komisie, ktoré je uvedené v zápisnici o priebehu skúšky.
(2) Osvedčenie sa vydá najneskoršie do 30 dní od vykonania skúšky.
§ 10
Osvedčenie, obsah a forma osvedčenia
(1) Osvedčenie získa každý účastník skúšky, ktorý na základe hodnotenia skúšobnou komisiou v skúške „vyhovel“.
(2) Osvedčenie podpisuje predseda skúšobnej komisie a vedúci vzdelávacieho zariadenia1).
(3)Osvedčenie obsahuje na vodotlačovom podklade
a)štátny znak a názov ministerstva
b)názov osvedčenia v znení „Osvedčenie o získaní osobitného kvalifikačného predpokladu zamestnancov verejnej správy vo výstavbe
c)číslo osvedčenia,
d)meno, priezvisko, akademický titul, dátum narodenia a trvalé bydlisko osoby, ktorej sa osvedčenie vydáva,
e)miesto a dátum vydania osvedčenia,
f)meno, priezvisko a podpis predsedu skúšobnej komisie a meno, priezvisko a podpis vedúceho vzdelávacieho zariadenia1),
g)odtlačok úradnej pečiatky vzdelávacieho zariadenia1).
5
(3) Vzor osvedčenia tvorí prílohu č. 4.
§ 11
Podmienky preskúšania odborne spôsobilých zamestnancov
Ministerstvo môže nariadiť zamestnancovi obce, ktorý ako držiteľ osvedčenia sa dopustil pri výkone činnosti závažných nedostatkov odbornej povahy, aby sa podrobil preskúšaniu vykonaním skúšky podľa § 6.
§ 12
Podmienky platnosti osvedčenia
(1)Platnosť osvedčenia nie je časovo obmedzená. Stráca platnosť, ak zamestnanec nezabezpečoval činnosť stavebného úradu v trvaní dvoch rokov alebo, ak nevyhovel na preskúšaní podľa § 11.
§ 13
Spôsob vedenia evidencie vydaných osvedčení a archivovania dokumentácie o skúške
(1)Evidenciu vydaných osvedčení vedie vzdelávacie zariadenie.
(2)Kópiu osvedčenia spolu so zápisnicou o priebehu skúšky archivuje podľa osobitného predpisu2) najmenej desať rokov od vydania osvedčenia.
(3)Vzdelávacie zariadenie na požiadanie držiteľa osvedčenia v prípade jeho straty, znehodnotenia alebo odcudzenia vydá držiteľovi osvedčenia duplikát osvedčenia avšak len v lehote desať rokov od vydania jeho originálu. Po tejto lehote je potrebné na jeho vydanie vykonať skúšku podľa § 6. Vykonanie skúšky podľa predchádzajúcej vety sa nepovažuje opakovanú skúšku podľa § 8.
23) Zákon č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
§ 14
Prechodné ustanovenie
Osvedčenia o osobitnom kvalifikačnom predpoklade na zabezpečenie činnosti stavebného úradu získané do nadobudnutia účinnosti tejto vyhlášky sa považujú za osvedčenia získané podľa tejto vyhlášky.
§ 15
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť dňa ...............