Predkladacia správa
Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Tureckou republikou o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej dopravy (ďalej len „zmluva“), ktorá bola podpísaná v Ankare dňa 11. decembra 2014, sa predkladá na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 50 z 29. januára 2014.
Zmluva je podľa článku 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky medzinárodnou dvojstrannou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzickým osobám alebo právnickým osobám. Zmluva prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky a na jej vykonávanie nie je potrebné prijať, meniť alebo rušiť žiadne vnútroštátne právne predpisy. Podľa čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky sa pred ratifikáciou zmluvy vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.
Nadobudnutím platnosti tejto zmluvy sa vo vzťahu medzi Slovenskou republikou a Tureckou republikou skončí platnosť „Dohody o medzinárodnej cestnej doprave medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Tureckej republiky“ podpísanej v Prahe 30. júna 1981(č. 34/1982 Zb.).
Slovensko záujem o rozvoj ekonomických vzťahov s Tureckom. Turecko je pre slovenských cestných dopravcov tiež tranzitnou krajinou pri prepravách do Gruzínska, Sýrie, Iraku, Iránu, Arménska a Azerbajdžanu. Predkladaná zmluva je štandardnou bilaterálnou zmluvou, aké Slovenská republika uzatvára v záujme podpory a rozvoja obchodnej spolupráce, ako aj v záujme uľahčenia tranzitu. Podobnú zmluvu uzatvorenú napr.: s Bosnou a Hercegovinou, Čiernou Horou, Chorvátskom a Macedónskom. rešpektuje Asociačnú dohodu medzi Európskym hospodárskym spoločenstvom a Tureckou republikou (64/733/EHS). Turecká republika pristúpila k multilaterálnej „Dohode o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečných vecí (ADR)“, k multilaterálnemu „Dohovoru o prepravnej zmluve v medzinárodnej cestnej nákladnej doprave (CMR)“, k „Colnému dohovoru o medzinárodnej preprave tovaru na podklade karnetov TIR“ a k „Európskej dohode o práci posádok vozidiel v medzinárodnej cestnej doprave (AETR)“. Turecká republika podpísala a ratifikovala multilaterálnu „Dohodu o medzinárodnej príležitostnej preprave cestujúcich autokarmi a autobusmi (INTERBUS)“. Turecká republika venuje značnú pozornosť aproximácii niektorých smerníc v oblasti cestnej dopravy do národného práva. Vytvára ucelený systém školenia dopravcov a zavádza systém kontroly motorových vozidiel v STK. Postupne zavádza aj sociálnu legislatívu na úrovni EÚ.
Zmluva upravuje osobnú dopravu, príležitostnú autobusovú dopravu, kyvadlovú dopravu, nákladnú dopravu, povinnosti dopravcov a sankcie v prípade nedodržania ustanovení zmluvy.Slovenskí dopravcovia budú mať právo vykonávať príležitostnú autobusovú dopravu, medzinárodnú kyvadlovú dopravu osôb a nákladnú dopravu medzi územiami štátov oboch zmluvných strán a cez ich územia bez akýchkoľvek povolení príslušných orgánov Tureckej republiky.
Zmluva je v súlade s Ústavou SR a právnym poriadkom SR, ako aj so záväzkami vyplývajúcimi z členstva SR v EÚ, so záväzkami prevzatými v rámci iných platných medzinárodných zmlúv a všeobecne uznávanými zásadami medzinárodného práva.
Vykonávanie zmluvy nebude mať žiadny dopad na štátny rozpočet, nemá nepriaznivý vplyv na životné prostredie, zamestnanosť a podnikateľské prostredie.