Predkladacia správa
Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o leteckých dopravných službách (ďalej len „zmluva“), ktorá bola podpísaná 12. novembra 2014 v Ammáne, sa predkladá na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 329 z 19. mája 2010.
Zmluva je podľa článku 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky medzinárodnou dvojstrannou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzickým osobám alebo právnickým osobám. Zmluva prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky a na jej vykonávanie nie je potrebné prijať, meniť alebo rušiť žiadne vnútroštátne právne predpisy. Podľa článku 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky sa pred ratifikáciou zmluvy vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.
Zmluva bola dojednaná v roku 2010 na základe iniciatívy jordánskej strany medzi vládnymi orgánmi civilného letectva, ktorými v prípade Slovenskej republiky Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky a v prípade Jordánskeho hášimovského kráľovstva Regulačná komisia civilného letectva. Jordánske hášimovské kráľovstvo v roku 2009 vyvinulo v oblasti leteckej dopravy veľké úsilie o vytvorenie dvojstranných zmluvných vzťahov s viacerými členskými štátmi Európskej únie. Jordánske hášimovské kráľovstvo dňa 25. februára 2008 podpísalo tzv. horizontálnu dohodu medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o určitých aspektoch vykonávania leteckých dopravných služieb.
Predkladaná zmluva vytvára právne predpoklady na poskytovanie leteckých dopravných služieb medzi Slovenskou republikou a Jordánskym hášimovským kráľovstvom. Jej ustanovenia týkajúce sa udeľovania prepravných práv, určovania leteckých spoločností a regulačnej kontroly v súlade ustanoveniami spomínanej horizontálnej dohody, so záväzkami Slovenskej republiky, ktoré vyplývajú z členstva v Európskej únii, ako aj v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi Slovenskej republiky.
Zmluva nemá dopad na štátny rozpočet ani na rozpočty obcí a vyšších územných celkov. Zmluva nemá nepriaznivý vplyv na životné prostredie, zamestnanosť a podnikateľské prostredie, naopak vytvára priestor pre rozvoj podnikateľských aktivít a zamestnanosti.