DÔVODOVÁ SPRÁVA A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov (ďalej len „návrh zákona“) predkladá do legislatívneho procesu skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „národná rada“) za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti.
Cieľom prekladaného návrhu zákona je
1.zrušiť financovanie politických strán a politických hnutí zo štátneho rozpočtu,
2.ušetriť značný objem finančných prostriedkov v štátnom rozpočte,
3.vytvoriť nový finančný limit pre vedenie politickej kampane v parlamentných voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu s tým, že budú zvýhodnené nové politické strany, čo pomôže občanom, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do boja so starými politickými stranami a tým zadosťučiniť demokracii a rovnosti šancí, keďže dnes sú tieto politické strany vo výraznej mediálnej a finančnej výhode,
4.prinútiť politické strany k zodpovednej politickej práci počas celého volebného obdobia a nespoliehať sa na „ohlupovanie“ voličov predvolebnou kampaňou, či ich „kupovanie“ rozdávaním reklamných predmetov a občerstvenia,
5.minimalizovať korupčné prostredie vytvorené počas volebnej kampane, kedy strany získavajú finančné prostriedky aj neoficiálnou cestou.
V Ústave Slovenskej republiky je v čl. 29 ods. 4 stanovené, že politické strany a politické hnutia sú oddelené od štátu. Súčasná právna úprava týkajúca sa financovania politických strán zo strany štátu však tejto ústavnej zásade nezodpovedá, keďže niektoré politické strany a hnutia sú priamo závislé na financovaní zo štátneho rozpočtu. Rovnako diskriminačne sa môže javiť podpora politických strán a hnutí len v jednom druhu volieb, pričom úspešné strany v regionálnych voľbách žiadnu finančnú pomoc od štátu nezískavajú, aj keď vynaložili značné prostriedky na propagáciu svojich kandidátov. Nielen z týchto dôvodov je potrebné zrušiť akékoľvek financovanie politických strán a hnutí zo štátneho rozpočtu.
Návrh zákona zároveň zavádza dva finančné limity pre vedenie volebnej kampane, pričom rozlišuje medzi starými a novými stranami, teda takými, ktoré nemajú zastúpenie v národnej rade. Staré strany so zastúpením v národnej rade majú dostatočný priestor počas celého volebného obdobia na prezentovanie svojej práce, súčasne sa môžu v značnej miere prezentovať svojimi legislatívnymi návrhmi, ktoré majú zlepšovať občanom život. Na druhej strane tu máme nové strany, ktoré dlhodobo trpia nezáujmom mediálnej pozornosti.