1
(Návrh)
VYHLÁŠKA
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
z ............................... 2015,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov
Čl. I
Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení zákona č. 562/2005 Z. z., vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 591/2005 Z. z. a vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky 259/2009 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1.Splnomocňovacie ustanovenie na vydanie vyhlášky znie:
„Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podľa § 4 písm. a) f), i), k), m) a n), § 5 písm. a), e), f) a h), § 6a, § 11 ods. 17, § 11c ods. 9, § 11d ods. 6, § 12 ods. 13, § 13 ods. 3, § 14 ods. 1 písm. c), e), j), n) a o), § 15 ods. 2 a § 25 ods. 5 zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení zákona č. 438/2002 Z. z. zákona č. 215/2004 Z. z., zákona č. 347/2004 Z. z., zákona č. 562/2005 Z. z. zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 199/2009 Z. z., zákona č. 400/2011 Z. z., zákona č. 37/2014 Z. z. a zákona č. ....../2015 Z. z. (ďalej len „zákon“) ustanovuje:“.
2. V § 2 ods. 1 sa slová „celé územie okresu alebo časť územia okresu“ nahrádzajú slovami „lesné porasty a ochranné pásmo lesa1) nachádzajúce sa v jeho územnej pôsobnosti“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 1 znie:
1) § 10 zákon č. 326/2005 Z.z. o lesoch v znení neskorších predpisov.“.
3.V § 5 písm. b) sa vypúšťajú slová „v požiarnom štatúte“.“
4. V § 7 písm. a) sa slovo „navrhuje“ nahrádza slovom „určuje“.
5.V § 7 písmeno sa vypúšťa písmeno e).
6.Doterajší text § 7 sa označuje ako odsek 1 a dopĺňa sa odsekom 2, ktorý znie:
„(2) Pri spaľovaní horľavých látok na voľnom priestranstve podľa odseku 1 nie dotknuté povinnosti vyplývajúce z osobitných právnych predpisov. 4a)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 4a znie:
4a) Napríklad zákon č. 223/2001 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon č. 137/2010 Z. z. o ovzduší v znení neskorších predpisov, zákon č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov.“.
7.V § 9a ods. 3 písmeno b) znie:
„b) osoby na vykonávanie hliadkovacej činnosti a ich vybavenie,“.
2
8.V § 9a ods. 3 sa vypúšťa písmeno e).
Doterajšie písmeno f) sa označuje ako písmeno e).
9. V § 10 ods. 1 sa písmeno b) dopĺňa štvrtým bodom, ktorý znie:
„4. lesná dopravná sieť na príjazd hasičskej techniky a uskutočnenie zásahu.“.
10.V § 12 odsek 2 znie:
„(2) Usporiadať podujatie, na ktorom sa zúčastňuje väčší počet osôb v objektoch, ktoré nie na tieto účely určené, možno len na základe spracovaného písomného návrhu opatrení, ktoré posúdi okresné riaditeľstvo a vydá súhlas na jeho usporiadanie.
11.§ 13 vrátane nadpisu znie:
㤠13
Podmienky prevádzkovania požiarnych zariadení
(1) Prevádzkovateľ požiarneho zariadenia zabezpečuje vykonávanie jeho pravidelnej kontroly najmenej raz za 12 mesiacov podľa požiadaviek uvedených v prevádzkových pokynoch alebo v návode na obsluhu a údržbu dodanom výrobcom, dovozcom, alebo zhotoviteľom.
(2) Ak výrobca, dovozca požiarneho zariadenia alebo zhotoviteľ požiarnotechnického neurčil obsah, rozsah a spôsob pravidelnej kontroly požiarneho zariadenia, prevádzkovateľ zabezpečuje najmenej raz za 12 mesiacov kontrolu najmä
a) celkového stavu, pohotovosti a označenia zariadenia,
b) úplnosti, neporušenosti a funkčnosti zariadenia,
c) množstva a kvality hasiacej látky,
d) priechodnosti potrubí,
e) stavu náhradného zdroja elektrickej energie.
(3) Prevádzkovateľ požiarneho zariadenia vykonáva jeho kontrolu a údržbu určenými osobami.
(4) Prevádzkovateľ požiarneho zariadenia bez zbytočného odkladu zabezpečí opravu a odstránenie nedostatkov, ktoré sa zistili jeho kontrolou.
(5) Súčasťou požiarneho zariadenia je priložená sprievodná dokumentácia, ktorú tvoria najmä
a)doklady preukazujúce splnenie parametrov podstatných vlastností podľa osobitných predpisov6ja) alebo doklady o overení zhody vlastností,
b) prevádzkové pokyny,
c) prevádzkový denník.
(6) Sprievodná dokumentácia podľa odseku 5 písm. b) a c) sa nevzťahuje na hasiace prístroje, a zariadenia na trvalú dodávku elektrickej energie pri požiari s výnimkou záložných zdrojov6jb).
(7) Prevádzkové pokyny určujú základné požiadavky na obsah, rozsah a spôsob zabezpečenia a vykonávania inštalácie, prevádzkovania, údržby, opráv a kontrol zariadenia, ako aj základné povinnosti prevádzkovateľa pri plnení týchto požiadaviek.
3
Potrebné údaje o realizácii určených požiadaviek vrátane konkrétnych zistení uvedené v prevádzkovom denníku.
(8)Členenie požiarnotechnických zariadení podľa druhu a typu je uvedené v prílohe č. 4.
(9) Podmienky prevádzkovania požiarnych zariadení uvedené v odsekoch 1 5 a odseku 7 sa nevzťahujú na požiarne zariadenia, ktorých podmienky prevádzkovania a kontroly ustanovuje osobitný predpis 6k)“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 6ja a 6jb znejú:
6ja) Zákon č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 133/2013 Z. z. o stavebných výrobkoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
6jb) STN 92 0203 Požiarna bezpečnosť stavieb. Trvalá dodávka elektrickej energie pri požiari.“.
12.Za § 13 sa vkladá § 13a, ktorý vrátane nadpisu znie:
㤠13a
Podmienky zabezpečenia protipožiarnej bezpečnosti
pri prevádzkovaní technických zariadení a zabezpečenia ich kontroly
(1)Na zabezpečenie protipožiarnej bezpečnosti sa technické zariadenia prevádzkujú tak, aby
a) nespôsobili za predpokladaných prevádzkových podmienok vznietenie alebo zapálenie horľavých látok a stavebných konštrukcií,
b) bol zabezpečený voľný prístup k ovládacím prvkom technických zariadení slúžiacich najmä na ich vypnutie, vykonanie údržby, opravy a kontroly,
c) bola zamedzená možnosť vzniku požiaru v stavbe pri prerušení a následnom obnovení dodávky energie,
d) bolo umožnené označenie zariadenia bezpečnostnými značkami a nápismi na zaistenie bezpečnej prevádzky, obsluhy a údržby,
f) bolo zamedzené úniku horľavých látok z technického zariadenia, ktoré by mohli spôsobiť vznik a rozšírenie požiaru.
(2) Kontrola technického zariadenia z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti je súčasťou preventívnej protipožiarnej prehliadky podľa § 14.
(3) Obsah a spôsob vykonávania kontroly technického zariadenia elektrického z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti je uvedený v prílohe č. 10b.
13.V § 14 ods. 2 písmeno g) znie:
„g) funkčnosti požiarnych zariadení,“.
14.V § 15 ods. 1 sa na konci druhej vety bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: „okrem takých, ktoré sú občasnými pracovnými miestami.6ka)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 6ka znie:
4
6ka) § 1 ods. 1 písm. e) vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb v znení neskorších predpisov.“.
15.V § 15 odsek 2 znie :
„(2) Ak v objekte sídlo viacero právnických osôb alebo fyzických osôb-podnikateľov, vlastník objektu zriadi pre uvedené subjekty najmenej jednu spoločnú ohlasovňu požiarov. Vlastník objektu zodpovedá za zabezpečenie nepretržitej služby podľa odseku 3, za jej vybavenie podľa odseku 4 a za uloženie potrebnej dokumentácie podľa odseku 5; ustanovenie § 6 ods. 2 zákona tým nie je dotknuté.“.
16.V § 15 ods. 5 písmeno d) znie:
„d) zoznam právnických osôb a fyzických osôb-podnikateľov vrátane telefónnych čísel štatutárnych zástupcov uvedených subjektov, ktoré majú sídlo v objekte, pre ktorý je zriadená spoločná ohlasovňa požiarov,“.
17.V § 15 sa odsek 5 dopĺňa písmenom e), ktoré znie:
„e) prehľad miest so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru ktoré sa nachádzajú v objekte, vrátane popisu umiestnenia hlavných uzáverov elektrickej energie, plynu a vody.“.
18.V § 16 sa vypúšťa písmeno a).
Doterajšie písmená b) a c) sa označujú ako písmená a) a b).
19. § 17 sa vypúšťa.
20.V § 19 ods. 1 sa vypúšťa písmeno a).
Doterajšie písmená b) a c) sa označujú ako písmená a) a b).
21.V § 23 sa vypúšťajú odseky 2 až 5.
Doterajšie odseky 6 až 11 sa označujú ako odseky 2 až 7.
22.V § 24 ods. 1 písmeno g) znie:
„g) doklady o kontrole požiarnych zariadení,“.
23.§ 25 vrátane nadpisu znie:
㤠25
Požiarny štatút
(1) Požiarny štatút právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa obsahuje
a)obchodné meno, právnu formu a sídlo právnickej osoby alebo fyzickej osoby -podnikateľa, jej organizačné usporiadanie vrátane uvedenia zoznamu a sídla prevádzok a nižších organizačných zložiek s uvedením popisu ich činnosti,
b)zriadenie a vnútornú organizáciu hasičskej jednotky, ak ju právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ má za povinnosť zriadiť,
c)zoznam objektov a prehľad miest so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru podľa jednotlivých prevádzok a organizačných zložiek vrátane uvedenia vlastníckych pomerov objektov (vlastník, nájomca) a účelu ich využitia,
d)spôsob zabezpečenia ochrany pred požiarmi v mimopracovnom čase.
5
(2) Požiarny štatút vypracúva technik požiarnej ochrany v spolupráci s príslušnými zodpovednými vedúcimi zamestnancami právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa.
(3) Prílohu požiarneho štatútu tvorí identifikačná karta organizačnej zložky právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa (ďalej len „identifikačná karta“). Vzor identifikačnej karty je uvedený v prílohe č. 13.
(4) Identifikačná karta sa spracúva pre každú organizačnú zložku samostatne a obsahuje najmä
a)obchodné meno a právnu formu právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa, meno a priezvisko štatutárneho orgánu právnickej osoby alebo fyzickej osoby -podnikateľa,
b)názov a sídlo organizačnej zložky právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa, pre ktorú je identifikačná karta spracovaná, vrátane uvedenia osoby zodpovednej za ochranu pred požiarmi v nej,
c)prehľad miest so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru na organizačnej zložke,
d)zoznam prevádzkovaných požiarnotechnických zariadení s uvedením ich druhu a typu,
e)druh a popis zdrojov vody na hasenie požiarov pre stavby vo vlastníctve alebo užívaní právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa.“.
24.V § 28 ods. 3 sa na konci pripájajú tretia a štvrtá veta, ktoré znejú: „V stavbách na ubytovanie sa grafické vyznačenie evakuačných ciest v pôdoryse umiestňuje v každej ubytovacej jednotke (izbe) pri vstupe do únikovej cesty. Grafické vyznačenie evakuačných ciest sa vypracúva podľa osobitného predpisu.6m)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 6m znie:
6m) STN ISO 2360 (2012) „Bezpečnostné značenie, Značenie požiarneho evakuačného plánu.“.
25.V § 28 odsek 10 znie:
„(10) Objekt s jednoduchými podmienkami z hľadiska evakuácie osôb a zvierat je najviac dvojpodlažná nadzemná stavba, z ktorej vedú najviac dve nechránené únikové cesty na voľné priestranstvo, alebo z ktorej je východ na voľné priestranstvo priamo viditeľný.“.
26.V § 29 ods. 4 sa slová „tri mesiace“ nahrádzajú slovami „šesť mesiacov“.
27. V § 31 sa vypúšťa odsek 2.
Doterajšie odseky 3 až 5 sa označujú ako odseky 2 až 4.
28. V § 31e sa vypúšťa písmeno a).
Doterajšie písmená b) až f) sa označujú ako písmená a) až e).
29. V § 32 sa vypúšťa odsek 2. Súčasne sa zrušuje označenie odseku 1.
30. § 33 vrátane nadpisu znie:
㤠33
Rozsah odbornej prípravy
(1) Základná odborná príprava je zameraná na získanie teoretických vedomostí, praktických skúseností a aplikačných postupov a jej rozsah je pre
a) technikov požiarnej ochrany najmenej 120 hodín,
6
b) špecialistov požiarnej ochrany najmenej 200 hodín,
(2) Rozsah jednotlivých obsahových častí odbornej prípravy špecialistov požiarnej ochrany, technikov požiarnej ochrany je uvedený v prílohe č. 10.
(3) Aktualizačná odborná príprava pre osoby uvedené v odseku 1 písm. a) a b) sa vykonáva raz za päť rokov v trvaní najmenej jednej štvrtiny základnej odbornej prípravy.“.
31.§ 34 sa vypúšťa.
32.§ 35 vrátane nadpisu znie:
㤠35
Overovanie odbornej spôsobilosti a osvedčovanie pravosti písomností
(1) Odborná spôsobilosť sa overuje skúškami alebo uplatnením kompenzačného mechanizmu podľa § 11a ods. 3 písm. b) a odsekov 7 a 8 zákona a preukazuje sa osvedčením o odbornej spôsobilosti alebo osobitným oprávnením. Vzory osvedčení o odbornej spôsobilosti a osobitného oprávnenia sú uvedené v prílohách č. 2, 2a,2b, 3, 3a,3b a 5.
(2) Potvrdenie o absolvovaní odbornej prípravy pre špecialistu požiarnej ochrany a technika požiarnej ochrany platí 18 mesiacov od skončenia odbornej prípravy.
(3) Na overenie odbornej spôsobilosti špecialistu požiarnej ochrany a technika požiarnej ochrany sa prihlasuje fyzická osoba (ďalej len „žiadateľ“) písomne na štátnom orgáne príslušnom na overovanie odbornej spôsobilosti a vydávanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti na vykonávanie príslušnej činnosti. Vzor prihlášky na overovanie odbornej spôsobilosti je uvedený v prílohe č. 9.
(4) Súčasťou prihlášky na overenie odbornej spôsobilosti je
a) potvrdenie o absolvovaní odbornej prípravy vo vymedzenom rozsahu u právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá na jej vykonávanie oprávnenie vydané Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“),
b) fotokópia platného osvedčenia o odbornej spôsobilosti u žiadateľa o pravidelné overovanie odbornej spôsobilosti po absolvovaní ďalšej odbornej prípravy,
c) overený doklad o najvyššom stupni ukončeného vzdelania u žiadateľa o overovanie odbornej spôsobilosti špecialistu požiarnej ochrany alebo technika požiarnej ochrany po absolvovaní základnej odbornej prípravy,
d) súhlas so zverejnením a spracovaním osobných údajov podľa § 72b ods. 1 zákona.
(5) Deň doručenia prihlášky na overovanie odbornej spôsobilosti príslušnému štátnemu orgánu, alebo deň podania žiadosti o uznanie odbornej kvalifikácie podľa § 11a ods. 3 písm. a) zákona je dňom začatia konania vo veci overovania odbornej spôsobilosti. Príslušný štátny orgán vykonáva overovanie odbornej spôsobilosti v lehote
a) do 60 dní odo dňa začatia konania u žiadateľa o odbornú spôsobilosť špecialistu požiarnej ochrany,
b) do 30 dní odo dňa začatia konania u žiadateľa o odbornú spôsobilosť technika požiarnej ochrany.
(6) Príslušný štátny orgán vykonávajúci overovanie odbornej spôsobilosti písomne pozve žiadateľa najmenej
7
a) 30 dní pred termínom vykonania overovania odbornej spôsobilosti, ak ide o odbornú spôsobilosť špecialistu požiarnej ochrany,
b) 15 dní pred termínom vykonania overovania odbornej spôsobilosti, ak ide o odbornú spôsobilosť technika požiarnej ochrany.
(7) Overovanie odbornej spôsobilosti sa vykonáva pred skúšobnou komisiou, ktorú písomne zriaďuje príslušný štátny orgán vykonávajúci overovanie odbornej spôsobilosti.
(8) Skúšobná komisia na overovanie odbornej spôsobilosti špecialistov požiarnej ochrany a technikov požiarnej ochrany nepárny počet členov, najmenej však troch, pričom všetci členovia príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru, z ktorých jeden je predsedom skúšobnej komisie. Overovanie odbornej spôsobilosti pozostáva
a) z ústnej časti a praktického riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavby, ak ide o špecialistu požiarnej ochrany,
b) z písomnej časti a ústnej časti, ak ide o technika požiarnej ochrany.
(9) Písomná časť overovania odbornej spôsobilosti sa vykonáva formou testu, ktorý obsahuje 50 otázok zo všetkých overovaných oblastí. Čas na vypracovanie písomnej časti overovania odbornej spôsobilosti je 60 minút. Písomná časť overovania odbornej spôsobilosti sa hodnotí klasifikačným stupňom vyhovel, ak žiadateľ správne zodpovedal najmenej 90% otázok.
(10) Ústna časť overovania odbornej spôsobilosti sa vykonáva zodpovedaním otázok, ktoré si žiadateľ vyberie náhodným výberom z okruhov otázok, pričom každá je z iného okruhu otázok. Ak ide o technikov požiarnej ochrany, žiadateľ odpovedá na tri otázky z troch okruhov a ak ide o špecialistu požiarnej ochrany, žiadateľ odpovedá na dve otázky z dvoch okruhov otázok. Čas na prípravu odpovede je 20 minút. Skúšobná komisia hodnotí úplnosť a správnosť odpovede na každú otázku a celkovo hodnotí ústnu časť klasifikačným stupňom vyhovel, ak boli vyhovujúco zodpovedané všetky otázky.
(11) Praktická časť overovania odbornej spôsobilosti špecialistu požiarnej ochrany sa vykonáva riešením protipožiarnej bezpečnosti stavby, ktorú si žiadateľ vyberie náhodným výberom z jednotlivých druhov stavieb a jeho obhajobou pred skúšobnou komisiou. Čas na praktickú časť overovania odbornej spôsobilosti špecialistu požiarnej ochrany je 180 minút. Pri praktickej časti žiadateľ používa technické normy, všeobecne záväzné právne predpisy a iné predpisy súvisiace s riešením protipožiarnej bezpečnosti vybranej stavby. Skúšobná komisia hodnotí úplnosť a správnosť riešenia protipožiarnej bezpečnosti a celkovo hodnotí praktickú časť klasifikačným stupňom vyhovel ak bolo riešenie protipožiarnej bezpečnosti spracované vyhovujúco.
(12) Členenie jednotlivých druhov stavieb a obsah a postup riešenia protipožiarnej bezpečnosti pre praktickú časť overovania odbornej spôsobilosti špecialistu požiarnej ochrany je uvedené v prílohe č. 11.
(13) Ministerstvo vydáva a zverejňuje okruhy otázok pre písomnú časť aj pre ústnu časť overovania odbornej spôsobilosti špecialistov požiarnej ochrany a technikov požiarnej ochrany.
(14) Skúška na účel overovania odbornej spôsobilosti sa uskutočňuje v poradí písomná časť, ústna časť ak ide o technikov požiarnej ochrany a praktická časť a ústna časť, ak ide
8
o špecialistov požiarnej ochrany. Podmienkou postupu do ďalšej časti skúšky je hodnotenie klasifikačným stupňom vyhovel v predchádzajúcej časti.
(15) O skúške a jej výsledku skúšobná komisia vyhotovuje zápisnicu. Ak overovaná fyzická osoba na skúške vyhovie, osvedčenie o odbornej spôsobilosti alebo osobitné oprávnenie vydá ten, kto overenie vykonal.
(16) Ak žiadateľ o overenie odbornej spôsobilosti na vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti na skúške nevyhovie, môže skúšku dva razy opakovať. Termín opakovanej skúšky sa určuje tak, aby sa konala najskôr jeden mesiac a najneskôr do troch mesiacov odo dňa vykonania skúšky, na ktorej žiadateľ naposledy nevyhovel. Na opakovanej skúške vykonáva iba tie časti overovania, ktoré boli pri predchádzajúcej skúške hodnotené klasifikačným stupňom nevyhovel alebo ktoré neabsolvoval. Ak žiadateľ nevyhovie ani na druhej opakovanej skúške, príslušný štátny orgán vykonávajúci overovanie odbornej spôsobilosti vydá rozhodnutie o tom, že nevyhovel. Ďalšiemu overeniu odbornej spôsobilosti sa môže žiadateľ podrobiť po absolvovaní základnej odbornej prípravy. Ak žiadateľ svoju neúčasť na overovaní odbornej spôsobilosti dostatočne neospravedlní a nepreukáže dôvod neúčasti, posudzuje sa, že na skúške nevyhovel.
(17) Špecialista požiarnej ochrany a hosťujúci špecialista požiarnej ochrany osvedčuje pravosť písomností ním vytvorených, pri vykonávaní činnosti špecialistu požiarnej ochrany, odtlačkom svojej pečiatky a svojím podpisom na titulnej strane a každej piatej strane textovej časti vpravo dole a na každom výkrese. Vzor pečiatky špecialistu požiarnej ochrany a hosťujúceho špecialistu požiarnej ochrany je uvedený v prílohe č. 6.
(18) Na overovanie odbornej spôsobilosti pri uplatňovaní kompenzačného mechanizmu podľa § 11a ods. 3 písm. a) zákona sa v plnom rozsahu vzťahujú podrobnosti uvedené v odsekoch 5 až 11 a 14 až 17.“.
33.V § 38 ods. 4 prvá veta sa vypúšťajú slová „podľa odsekov 2 a 3“.
34.V § 39 ods. 1 písm. c) sa slová „požiarnotechnických zariadení“ nahrádzajú slovami „požiarnych zariadení“.
35.V § 40b ods. 1 písm. g) sa slová „požiarnotechnickými zariadeniami“ nahrádzajú slovami „požiarnymi zariadeniami“.
36.Za § 44 sa vkladá § 44a, ktorý vrátane nadpisu znie:
㤠44a
Prechodné ustanovenia účinné k 1. septembru 2015
(1)Právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ zabezpečí vypracovanie a úpravu dokumentácie podľa § 25 a 28 ods. 3 podľa tejto vyhlášky najneskôr do 31.decembra 2015.“.
9
38. Príloha č. 2 znie:
„Príloha č. 2
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Prezídium Hasičského a záchranného zboru
Číslo:V Bratislave
OSVEDČENIE
o odbornej spôsobilosti
Meno a priezvisko:
Dátum narodenia:
Trvalý pobyt:
spĺňa predpoklady
odbornej spôsobilosti podľa § 11 ods. 6 zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi a § 35 vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii
na vykonávanie činnosti
špecialistu požiarnej ochrany
Osvedčenie platí do:
________________________ ___________________________
(odtlačok pečiatky) (prezident
Hasičského a záchranného zboru)
39. Za prílohu č. 2 sa vkladajú prílohy č. 2a a č. 2b, ktoré znejú:
Príloha č. 2a
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Prezídium Hasičského a záchranného zboru
Číslo: Bratislava ...............................
OSVEDČENIE
o odbornej spôsobilosti
Meno a priezvisko:
Dátum narodenia:
Trvalý pobyt:
spĺňa predpoklady
odbornej spôsobilosti podľa § 11ods. 8 zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi a § 35 vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii
na vykonávanie činnosti
špecialistu požiarnej ochrany
Osvedčenie platí bez časového obmedzenia.
______________________________________________________
(odtlačok pečiatky) (prezident
Hasičského a záchranného zboru)
Poznámka:
Upozornenie na povinnosť vyplývajúcu z § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
(Druhá strana osvedčenia o odbornej spôsobilosti na vykonávanie činnosti špecialistu požiarnej ochrany bez časového obmedzenia)
POTVRDENIE
O ABSOLVOVANÍ AKTUALIZAČNEJ ODBORNEJ PRÍPRAVY
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa §12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Príloha č. 2b
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Prezídium Hasičského a záchranného zboru
Číslo: Bratislava ...................................
OSVEDČENIE
o odbornej spôsobilosti
Meno a priezvisko:
Dátum narodenia:
Trvalý pobyt:
spĺňa predpoklady
odbornej spôsobilosti podľa § 11b zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi
na vykonávanie činnosti
hosťujúceho špecialistu požiarnej ochrany
Osvedčenie platí do: (12 mesiacov odo dňa vydania)
______________________________________________________
(odtlačok pečiatky) (prezident
Hasičského a záchranného zboru)
40. Príloha č. 3 znie:
„Príloha č. 3
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
KRAJSKÉ RIADITEĽSTVO HASIČSKÉHO A ZÁCHRANNÉHO ZBORU
v ..........................................
Číslo: ........................... dňa ..................
OSVEDČENIE
o odbornej spôsobilosti
Meno a priezvisko:
Dátum narodenia:
Trvalý pobyt:
spĺňa predpoklady
odbornej spôsobilosti podľa § 11 ods. 6 zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi a § 35 vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii
na vykonávanie činnosti
technika požiarnej ochrany
Osvedčenie platí do:
______________________________________________________
(odtlačok pečiatky) (riaditeľ Krajského riaditeľstva
Hasičského a záchranného zboru v ............)
41. Za prílohu č. 3 sa vkladajú prílohy č. 3a a č. 3b, ktoré znejú:
„Príloha č. 3a
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
KRAJSKÉ RIADITEĽSTVO HASIČSKÉHO A ZÁCHRANNÉHO ZBORU
v ...........................................
Číslo: Bratislava .............................
OSVEDČENIE
o odbornej spôsobilosti
Meno a priezvisko:
Dátum narodenia:
Trvalý pobyt:
spĺňa predpoklady
odbornej spôsobilosti podľa § 11ods. 8 zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi a § 35 vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii
na vykonávanie činnosti
technika požiarnej ochrany
Osvedčenie platí bez časového obmedzenia.
______________________________________________________
(odtlačok pečiatky) (prezident
Hasičského a záchranného zboru)
Poznámka:
Upozornenie na povinnosť vyplývajúcu z § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
(Druhá strana osvedčenia o odbornej spôsobilosti na vykonávanie činnosti technika požiarnej ochrany bez časového obmedzenia)
POTVRDENIE
O ABSOLVOVANÍ AKTUALIZAČNEJ ODBORNEJ PRÍPRAVY
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby )
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby )
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z .z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby )
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z. z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Dátum absolvovania aktualizačnej odbornej prípravy podľa § 11 ods. 12 zákona č. 314/2001 Z. z.
Názov subjektu oprávneného podľa § 12 ods. 1 zákona č. 314/2001 Z .z.
(odtlačok pečiatky a podpis oprávnenej osoby)
Príloha č. 3b
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Prezídium Hasičského a záchranného zboru
Číslo: ....................... dňa ......................
OSVEDČENIE
o odbornej spôsobilosti
Meno a priezvisko:
Dátum narodenia:
Trvalý pobyt:
spĺňa predpoklady
odbornej spôsobilosti podľa § 11b zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov
na vykonávanie činnosti
hosťujúceho technika požiarnej ochrany
Osvedčenie platí do: (šesť mesiacov odo dňa vydania)
______________________________________________________
(odtlačok pečiatky) (prezident
Hasičského a záchranného zboru).“.
42. Prílohy č. 4 až č. 6 vrátane nadpisov znejú :
„Príloha č. 4
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
ROZDELENIE POŽIARNOTECHNICKÝCH ZARIADENÍ
PODĽA DRUHOV A TYPOV
Druhy požiarnotechnických zariadení:
a) stabilné hasiace zariadenia a polostabilné hasiace zariadenia,
b) zariadenia na odvod tepla a splodín horenia,
c) elektrická požiarna signalizácia,
d) hlasová signalizácia požiaru.
Typy požiarnotechnických zariadení:
a) stabilné hasiace zariadenia a polostabilné hasiace zariadenia
1. vodné
1a. sprinklerové,
1b. drenčerové
1ba. penové,
1bb. práškové,
1bc. plynové,
1bd. halónové,
2. zariadenia na odvod tepla a splodín horenia
2a. s prirodzeným odsávaním,
2b. s núteným odsávaním.
Príloha č. 5
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
(názov a sídlo výrobcu,
zhotoviteľa požiarnotechnického zariadenia)
Číslo:.......................... dňa ..............
18
OSOBITNÉ OPRÁVNENIE
Meno a priezvisko:
Dátum narodenia:
Trvalý pobyt:
spĺňa predpoklady
odbornej spôsobilosti podľa § 11c zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a § 35 vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii
na vykonávanie činnosti
(napríklad projektovanie, inštaláciu, opravu a kontrola SHZ, resp. kontrolu a plnenie HP)
..........................................................................................................................................
Druh a typ požiarnotechnického zariadenia, hasiaceho prístroja a označenie osobitného predpisu na základe ktorého bude požiarnotechnické zariadenie projektované, resp. vyrobený (HP), resp.
.......................................................................................................................................
(označenie osobitného predpisu podľa druhu a typu požiarnotechnického zariadenia a hasiaceho prístroja)
Osobitné oprávnenie platí do:
____________________________________________________
(odtlačok pečiatky výrobcu, (meno, priezvisko a podpis
zhotoviteľa) štatutárneho zástupcu).
19
Príloha č. 6
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
(Vzor)
PEČIATKA ŠPECIALISTU POŽIARNEJ OCHRANY/
PEČIATKA HOSŤUJÚCEHO ŠPECIALISTU POŽIARNEJ OCHRANY
Pečiatka špecialistu požiarnej ochrany/hosťujúceho špecialistu požiarnej ochrany je okrúhla s priemerom 35 mm. V texte pečiatky sa uvedie meno a priezvisko s titulmi, registračné číslo osvedčenia a slová
ŠPECIALISTA POŽIARNEJ OCHRANY/
HOSŤUJÚCI ŠPECIALISTA POŽIARNEJ OCHRANY.“.
43.Prílohy č. 9 a č. 10 znejú:
„Príloha č. 9
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
PRIHLÁŠKA
NA OVEROVANIE ODBORNEJ SPÔSOBILOSTI
(miesto)............................. (dátum)..................................
Podľa § 11 zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov sa prihlasujem na overovanie odbornej spôsobilosti na vykonávanie činnosti špecialistu požiarnej ochrany,x) technika požiarnej ochrany,x) preventivára požiarnej ochrany obce.x)
Titul, meno a priezvisko: ......................................................................................................
Dátum narodenia: ..................................................................................................................
Číslo občianskeho preukazu: .................................................................................................
Adresa trvalého pobytu: ........................................................................................................
................................................................................................................................................
Adresa na doručovanie písomností:........................................................................................
(ak nie je totožná z adresou trvalého pobytu)
..................................................................................................................................................
20
Najvyšší stupeň ukončeného vzdelania a názov školy: ...........................................................
........................................................................................
Dátum vydania posledného osvedčenia o odbornej spôsobilosti: ............................................
(vyplňuje sa v prípade overenia vedomostí po absolvovaní ďalšej odbornej prípravy)
Názov orgánu, ktorý vydal posledné osvedčenie o odbornej spôsobilosti: ..............................
....................................................................................................................................................
_________________________
(podpis prihlasovaného)
_________________________
x) Nehodiace sa prečiarknuť.
Príloha č. 10
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
ROZSAH JEDNOTLIVÝCH OBSAHOVÝCH ČASTÍ ODBORNEJ PRÍPRAVY ŠPECIALISTOV POŽIARNEJ OCHRANY A TECHNIKOV POŽIARNEJ OCHRANY
Právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ, ktorá žiada o vydanie oprávnenia na vykonávanie odbornej prípravy špecialistov požiarnej ochrany a technikov požiarnej ochrany podľa § 12 zákona, vychádza pri spracovaní tematického plánu a časového rozvrhu odbornej prípravy z § 32 a § 33 vyhlášky.
I. Špecialisti požiarnej ochrany
minimálny časový rozsah jednotlivých obsahových častí odbornej prípravy špecialistov požiarnej ochrany je
a) v základnej odbornej príprave:
1.zákon, jeho vykonávacie predpisy a ďalšie osobitné
predpisy2) súvisiace s predmetom ich činnosti 36 hodín
2.organizácia a riadenie ochrany pred požiarmi 8 hodín
3.základy procesov horenia a hasenia 10 hodín
4.základné požiadavky protipožiarnej bezpečnosti stavebných
objektov a požiadavky protipožiarnej bezpečnosti
pri umiestňovaní, prevádzkovaní a kontrole technických
a technologických zariadení 60 hodín
5. zásady protipožiarnej bezpečnosti pri skladovaní horľavých látok
a manipulácii s nimi a pri činnostiach spojených so zvýšeným
nebezpečenstvom vzniku požiaru 20 hodín
6. funkcie a parametre požiarnotechnických zariadení, hasičskej
techniky, hasiacich prostriedkov a iných vecných prostriedkov
ochrany pred požiarmi 20 hodín
7. určovanie síl a prostriedkov na zdolávanie požiarov 6 hodín
21
8. praktická časť – riešenie protipožiarnej bezpečnosti
jednotlivých druhov stavieb - obsah a postup riešenia
protipožiarnej bezpečnosti 40 hodín
b) v aktualizačnej odbornej príprave:
1. zákon, jeho vykonávacie predpisy a ďalšie osobitné
predpisy2) súvisiace s predmetom ich činnosti 9 hodín
2. organizácia a riadenie ochrany pred požiarmi 2 hodiny
3. základy procesov horenia a hasenia 2 hodiny
4. základné požiadavky protipožiarnej bezpečnosti stavebných
objektov a požiadavky protipožiarnej bezpečnosti
pri umiestňovaní, prevádzkovaní a kontrole technických
a technologických zariadení 15 hodín
5. zásady protipožiarnej bezpečnosti pri skladovaní horľavých látok
a manipulácii s nimi a pri činnostiach spojených so zvýšeným
nebezpečenstvom vzniku požiaru 5 hodín
6. funkcie a parametre požiarnotechnických zariadení, hasičskej
techniky, hasiacich prostriedkov a iných vecných prostriedkov
ochrany pred požiarmi 5 hodín
7. určovanie síl a prostriedkov na zdolávanie požiarov 2 hodiny
8. praktická časť – riešenie protipožiarnej bezpečnosti
jednotlivých druhov stavieb - obsah a postup riešenia
protipožiarnej bezpečnosti 10 hodín
II. Technici požiarnej ochrany
minimálny časový rozsah jednotlivých obsahových častí odbornej prípravy technikov požiarnej ochrany je
a) v základnej odbornej príprave:
1. zákon, jeho vykonávacie predpisy a ďalšie osobitné
predpisy2) súvisiace s predmetom ich činnosti 32 hodín
2. organizácia a riadenie ochrany pred požiarmi 8 hodín
3. základy procesov horenia a hasenia 8 hodín
4. základné požiadavky protipožiarnej bezpečnosti stavebných
objektov a požiadavky protipožiarnej bezpečnosti
pri umiestňovaní, prevádzkovaní a kontrole technických
a technologických zariadení 20 hodín
5. zásady protipožiarnej bezpečnosti pri skladovaní horľavých látok
a manipulácii s nimi a pri činnostiach spojených so zvýšeným
nebezpečenstvom vzniku požiaru 30 hodín
6. funkcie a parametre požiarnotechnických zariadení, hasičskej
techniky, hasiacich prostriedkov a iných vecných prostriedkov
ochrany pred požiarmi 18 hodín
7. určovanie síl a prostriedkov na zdolávanie požiarov 4 hodiny
b) v aktualizačnej odbornej príprave:
1. zákon, jeho vykonávacie predpisy a ďalšie osobitné
predpisy2) súvisiace s predmetom ich činnosti 9 hodín
2. organizácia a riadenie ochrany pred požiarmi 2 hodiny
3. základy procesov horenia a hasenia2 hodiny
4. základné požiadavky protipožiarnej bezpečnosti stavebných
22
objektov a požiadavky protipožiarnej bezpečnosti
pri umiestňovaní, prevádzkovaní a kontrole technických
a technologických zariadení 5 hodín
5. zásady protipožiarnej bezpečnosti pri skladovaní horľavých látok
a manipulácii s nimi a pri činnostiach spojených so zvýšeným
nebezpečenstvom vzniku požiaru 6 hodín
6. funkcie a parametre požiarnotechnických zariadení, hasičskej
techniky, hasiacich prostriedkov a iných vecných prostriedkov
ochrany pred požiarmi 4 hodiny
7. určovanie síl a prostriedkov na zdolávanie požiarov 2 hodiny.
Cieľom odbornej prípravy špecialistov požiarnej ochrany a technikov požiarnej ochrany je dosiahnuť u absolventov odbornej prípravy takú znalosť predpisov, organizácie a riadenia ochrany pred požiarmi, základov procesov horenia a hasenia, základných požiadaviek protipožiarnej bezpečnosti stavebných objektov, zásad protipožiarnej bezpečnosti pri manipulácii s horľavými látkami a ich skladovaní a pri činnostiach spojených so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, funkcií a parametrov požiarnotechnických zariadení, hasičskej techniky, hasiacich prostriedkov a iných vecných prostriedkov ochrany pred požiarmi, aby dokázali svoje znalosti aplikovať pri vykonávaní činností, na ktoré boli odborne pripravovaní.
44. Za prílohu č. 10 sa vkladajú prílohy č. 10a, č. 10b a č. 10c, ktoré vrátane nadpisov znejú:
„Príloha č. 10a
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
ČLENENIE JEDNOTLIVÝCH DRUHOV STAVIEB
A OBSAH A POSTUP RIEŠENIA PROTIPOŽIARNEJ BEZPEČNOSTI
PRE PRAKTICKÚ ČASŤ OVEROVANIA ODBORNEJ SPÔSOBILOSTI ŠPECIALISTU POŽIARNEJ OCHRANY
Členenie jednotlivých druhov stavieb:
a)nevýrobná stavba,
b)výrobná stavba a stavba poľnohospodárskej výroby,
c)sklad v jednopodlažnej stavbe.
Riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby pre praktickú časť overovania odbornej spôsobilosti špecialistu požiarnej ochrany obsahuje najmä
a) členenie stavby na požiarne úseky,
b) zabezpečenie evakuácie osôb a zvierat,
c) určenie
1. požiarneho rizika,
2. požiadaviek na konštrukcie stavby,
3. požiadaviek na únikové cesty,
4. odstupových vzdialeností,
5.požiarnobezpečnostných opatrení,
6.zariadení na zásah.
23
Príloha č. 10b
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
SPÔSOB A OBSAH VYKONÁVANIA KONTROLY
TECHNICKÉHO ZARIADENIA/ELEKTRICKÉHO Z HĽADISKA PROTIPOŽIARNEJ BEZPEČNOSTI
I.Spôsob a obsah kontroly elektrického zariadenia z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti
1.Kontrola elektrického zariadenia z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti (ďalej len „kontrola elektrického zariadenia“) sa vykonáva v súvislosti s možným nebezpečenstvom vzniku požiaru (výbuchu) spôsobeného elektrickým zariadením.
2.Obsahom kontroly protipožiarnej bezpečnosti elektrického zariadenia je vizuálna kontrola neporušenosti
a)predpísaného krytia elektrického zariadenia v určených druhoch prostredia,
b) izolácií káblov v káblových rozvodoch,
c)tesnení prestupov káblov cez požiarne deliace konštrukcie.
3.U elektrotepelných spotrebičov definovaných v osobitnom predpise12) sa kontroluje vhodnosť a miesto ich inštalácie, technický stav a miera znečistenia, odpovedajúca lehotám čistenia podľa osobitného predpisu13) resp. predpísaných výrobcom.
4.Pri elektrickom zariadení umiestnenom v horľavých materiáloch alebo na nich sa kontroluje, či elektrické zariadenie a jeho inštalovanie vyhovelo predpísaným technickým požiadavkám technickej normy.14)
5.Pri zariadení na ochranu pred účinkami atmosférickej elektriny sa kontroluje, či súčasti bleskozvodu a vonkajšieho a vnútorného systému ochrany pred bleskom a účinkami atmosférickej elektriny udržiavané v riadnom technickom stave, ktorý zabezpečuje ich bezpečnosť, spoľahlivosť a funkčnosť a vedenia a zvody bleskozvodu a vonkajšieho systému ochrany pred bleskom a účinkami atmosférickej elektriny nie sú v kontakte s horľavými materiálmi
6.Pri zariadení na ochranu pred nebezpečnými účinkami statickej elektriny sa kontroluje, či jeho vyhotovenie, umiestnenie a prevádzka spĺňa technické požiadavky určené v technickej norme.15)
7.V prostredí s nebezpečenstvom požiaru (BE2) a výbuchu (BE3) sa kontroluje, či vyhotovenie, umiestnenie a prevádzka elektrického zariadenia nemôže spôsobiť požiarne nebezpečenstvo, alebo výbuch a či splnené podmienky osobitných predpisov a technických noriem.16)
I.Kontrola elektrického zariadenia, ktorá sa vzťahuje na všetky prostredia
1.Pri elektrickom zariadení umiestnenom v horľavých látkach alebo na horľavých látkach sa kontroluje, či
a) elektrické zariadenie, ktoré je priamo namontované v horľavých látkach alebo na horľavých látkach bez osobitných opatrení, vyhovelo predpísaným technickým požiadavkám a skúškam určeným v technickej norme17) a je na takúto montáž označené podľa technickej normy,14)
b) elektrické zariadenie, ktoré nevyhovelo predpísaným technickým požiadavkám a skúškam a nie je na takúto montáž označené, je namontované do horľavých látok
24
alebo na horľavé látky triedy reakcie na oheň A2, B, C, D, E a F21) len pri použití osobitných opatrení určených v technickej norme,14)
c) montážou elektrického zariadenia do požiarnych deliacich konštrukcií nie je znížená požiarna odolnosť týchto konštrukcií,
d) vodiče, káble, inštalačné rúrky, lišty, príchytky, vývodky a iné súčasti elektrických rozvodov bez elektrických spojov montované priamo do horľavých látok alebo na horľavé látky triedy reakcie na oheň A2, B, C, D, E a F aspoň odolné proti šíreniu plameňa.
2. Pri prestupe elektrického rozvodu stavebnou konštrukciou sa kontroluje, či
a) prestup elektrického rozvodu požiarnou deliacou konštrukciou spĺňa technické požiadavky podľa osobitného predpisu,7)
b) prestupové systémy, napríklad inštalačné rúrky alebo lišty, ktorými je vyhotovený prestup elektrického rozvodu stavebnou konštrukciou obsahujúcou v mieste prestupu materiály triedy reakcie na oheň A2, B, C, D, E a F, aspoň odolné proti šíreniu plameňa,
c) izolácia vodičov a káblov, ktorými je vyhotovený prestup elektrického rozvodu cez stavebnú konštrukciu obsahujúcu v mieste prestupu materiály triedy reakcie na oheň A2, B, C, D, E a F, je aspoň odolná proti šíreniu plameňa.
3. Pri zariadení na ochranu pred účinkami atmosférickej elektriny sa kontroluje, či
a) pre stavbu alebo zariadenie je zriadený bleskozvod ako ochrana pred účinkami atmosférickej elektriny podľa osobitného predpisu alebo technickej normy,18)
b) je pre stavbu alebo zariadenie zriadený vonkajší a vnútorný systém ochrany pred bleskom a účinkami atmosférickej elektriny určený v technickej norme,19)
c) súčasti bleskozvodu a vonkajšieho a vnútorného systému ochrany pred bleskom a účinkami atmosférickej elektriny udržiavané v riadnom technickom stave, ktorý zabezpečuje ich bezpečnosť, spoľahlivosť a funkčnosť,
d) vedenia a zvody bleskozvodu a vonkajšieho systému ochrany pred bleskom a účinkami atmosférickej elektriny nie sú v kontakte s horľavými materiálmi.
Poznámky pod čiarou k odkazom č. 12 až 19 znejú:
12)Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 401/2007 Z. z. o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol.
13) Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 391/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko.
14)STN 33 2312 Elektrotechnické predpisy. Elektrické zariadenia malého a nízkeho napätia v tuhých horľavých materiáloch a na nich.
15) STN 33 2030 Ochrana pred nebezpečnými účinkami statickej elektriny.
16)Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 393/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vo výbušnom prostredí, STN 33 2000-4-42 Elektrické inštalácie nízkeho napätia. Časť 4-42: Zaistenie bezpečnosti. Ochrana pred účinkami tepla, STN 33 2000-4-482 Elektrické inštalácie budov. Časť 4: Zaistenie bezpečnosti. Kapitola 48: Výber ochranných opatrení vzhľadom na vonkajšie vplyvy. Oddiel 482: Ochrana proti požiaru pri osobitných rizikách alebo nebezpečenstve, STN 33 2000-5-51 Elektrické inštalácie budov. Časť 5-51: Výber a stavba elektrických zariadení. Spoločné pravidlá, STN 33 2000-5-52 Elektrické inštalácie nízkeho napätia.
25
Časť 5-52: Výber a stavba elektrických zariadení. Elektrické rozvody, STN EN 60079-0 Výbušné atmosféry. Časť 0: Zariadenia. Všeobecné požiadavky, STN EN 60079-10-2 Výbušné atmosféry. Časť 10-2: Určovanie priestorov. Výbušné prachové atmosféry, STN EN 61241-14 Výbušné atmosféry. Časť 14: Návrh, výber a montáž elektrických inštalácií, STN EN 61241-17 Elektrické zariadenia do priestorov s horľavým prachom. Časť 17: Prehliadka a údržba elektrických inštalácií v priestoroch s nebezpečenstvom výbuchu (okrem baní).
17) STN 34 5618 Základné skúšky bezpečnosti elektrických predmetov. Skúšanie elektrických prístrojov na montáž na horľavé hmoty a do horľavých hmôt.
18) Napríklad § 38 vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, STN 34 1390 Elektrotechnické predpisy. Predpisy na ochranu pred bleskom, STN 34 1391 Elektrotechnické predpisy. Výber a stavba elektrických zariadení. Ochrana pred bleskom. Aktívne bleskozvody.
19) STN EN 62305-1 Ochrana pri zásahu blesku. Časť 1: Všeobecné princípy, STN EN 62305-2 Ochrana pri zásahu blesku. Časť 2: Manažérstvo rizika, STN EN 62305-3 Ochrana pred bleskom. Časť 3: Ochrana stavieb a ohrozenie života, STN EN 62305-4 Ochrana pred bleskom. Časť 4: Elektrické a elektronické systémy v stavbách.
Príloha č. 10c
k vyhláške č. 121/2002 Z. z.
IDENTIFIKAČNÁ KARTA ORGANIZAČNEJ ZLOŽKY
PRÁVNICKEJ OSOBY ALEBO FYZICKEJ OSOBY-PODNIKATEĽA
Označenie právnickej osoby
alebo fyzickej osoby-podnikateľa
Adresa
Označenie nižšej organizačnej zložky
Adresa
Meno, priezvisko
Štatutár
Telefón
Meno, priezvisko
Osoba zodpovedná za ochranu
pred požiarmi (v štatúte)
Telefón
Miesto umiestnenia
Ohlasovňa požiarov
Telefón
Meno, priezvisko
Telefón, e-mail
Technik požiarnej ochrany
Odkedy
EPS (výrobca, zhotoviteľ)
SHZ (výrobca, zhotoviteľ druh)
....
Požiarnotechnické zariadenia
ZODT (výrobca, zhotoviteľ, druh)
Zdroj požiarnej vody
Verejný vodovod
napríklad. nadzemný hydrant DN 100 - 2x75 B, 2x75B, 1x110
26
Nádrž, studňa
Objem v m3
Prírodný zdroj
Názov, vzdialenosť od objektu
Miesta so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru
napríklad skladovanie horľavých kvapalín, horľavých plynov, sklad sena.“.
45.Poznámka pod čiarou k odkazu 11 znie:
„11) Napríklad vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 508/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia.“.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. septembra 2015.
Minister