PREDKLADACIA SPRÁVA
Návrh Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Macedónskou republikou o sociálnom zabezpečení (ďalej len „zmluva“) je druhým zmluvným dokumentom v tejto oblasti medzi našimi krajinami. Dňom nadobudnutia platnosti zmluvy strácajú vo vzťahu k zmluvným štátom platnosť Dohovor medzi Československou republikou a Federatívnou ľudovou republikou Juhosláviou o sociálnom poistení z 22. 5. 1957 a Dohovor o spolupráci na poli sociálnej politiky medzi Československou republikou a Federatívnou ľudovou republikou Juhoslávie z 22. 5. 1957. S prihliadnutím na politické a ekonomické zmeny v oboch štátoch uvedené zmluvné dokumenty pre Slovenskú republiku a aj Macedónsku republiku zastarané a nevyhovujúce. Na základe týchto dohôd do Macedónskej republiky vyplácané dôchodky. K 31. 12. 2013 to bolo osem dôchodkov. V Slovenskej republike je k tomuto dňu zamestnaných 127 občanov Macedónskej republiky.
Zmluva sa z hľadiska osobného rozsahu vzťahuje na všetky osoby, ktoré podliehajú alebo podliehali právnym predpisom jedného zo zmluvných štátov, a na osoby ktoré odvodzujú svoje práva od týchto osôb. Z hľadiska vecného rozsahu, zmluva sa vzťahuje na zdravotné poistenie a zdravotnú starostlivosť, dôchodkové poistenie, nemocenské poistenie, úrazové poistenie, postenie v nezamestnanosti a prídavky na deti.
Prvá časť zmluvy obsahuje všeobecné ustanovenia (články 1 - 5).
Druhá časť zmluvy ustanovuje všeobecné pravidlo podliehania právnym predpisom len jedného zmluvného štátu, na ktorého území sa vykonáva zamestnanie, ale aj výnimky z tohto pravidla pre vyslaných zamestnancov, a členov diplomatických misií a konzulárnych úradov, ako aj možnosť udeliť výnimky z týchto pravidiel (články 6 až 9).
Tretia časť, prvá kapitola zmluvy, ustanovuje podmienky nároku na peňažné dávky nemocenského poistenia a vecné dávky zdravotnej starostlivosti a vzájomnú úhradu za poskytovanie zdravotnej starostlivosti (články 10 až 13).
Tretia časť, druhá kapitola zmluvy, ustanovuje podmienky nároku na starobné, invalidné a pozostalostné dávky (články 14 až 19).
Tretia časť, tretia kapitola zmluvy, ustanovuje podmienky nároku na dávky za pracovné úrazy a choroby z povolania (články 20 až 22).
Tretia časť, štvrtá kapitola zmluvy ustanovuje podmienky nároku na dávky v nezamestnanosti (článok 23).
Tretia časť, piata kapitola zmluvy, ustanovuje podmienky nároku na prídavok na dieťa (článok 24).
Štvrtá časť zmluvy obsahuje rôzne ustanovenia potrebné na vykonávanie zmluvy (články 25 až 35).
Piata časť zmluvy sú prechodné a záverečné ustanovenia (články 36 až 38).
Náklady na dávky dôchodkového poistenia, nemocenského poistenia, úrazového poistenia a dávky v nezamestnanosti budú hradené z rozpočtu Sociálnej poisťovne. Prídavky na deti budú hradené z bežne rozpočtovaných prostriedkov kapitoly MPSVR SR.
Náklady na zdravotnú starostlivosť budú hradené z verejného zdravotného poistenia, nakoľko náklady na čerpanie zdravotnej starostlivosti budú refundované Macedónskou republikou.
Vplyvy vykonávania tejto zmluvy na rozpočet verejnej správy, sociálne vplyvy, vplyvy na podnikateľské prostredie, životné prostredie a na informatizáciu spoločnosti sú uvedené v doložke vybraných vplyvov.
Zmluva svojím obsahom a rozsahom je v súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky a všeobecne uznávanými zásadami medzinárodného práva. Záväzky pre obidva štáty rovnaké a vzájomne vyvážené. Zmluva je taktiež v súlade s právnym poriadkom Európskej únie.
Podľa článku 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky so zmluvou vyslovuje súhlas Národná rada Slovenskej republiky, zároveň odporúčame Národnej rade Slovenskej republiky rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa článku 7 odsek 5 Ústavy Slovenskej republiky, pretože priamo zakladá práva a povinnosti pre fyzické a právnické osoby.
Dňa 21. 11. 2014 bola v Bratislave zmluva podpísaná. Za slovenskú stranu zmluvu podpísal Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a za Macedónsku republiku Dime Spasov, minister práce a sociálnej politiky Macedónskej republiky.