Dôvodová správaNávrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov zohľadňuje doterajšie poznatky z praxe súvisiace s umiestňovaním vysielacích telekomunikačných zariadení.
Žiarenie z vysielacích telekomunikačných zariadení, resp. zo základňových staníc mobilných operátorov a jeho účinky, sú predmetom viacerých vedeckých štúdií, ktoré preukazujú určitú príčinnú súvislosť medzi intenzitou, dĺžkou žiarenia a niektorými závažnými ochoreniami. Legislatíva viacerých štátov vo svete postupne reaguje na tieto skutočnosti a to rôznymi požiadavkami na úpravu základňových staníc, ich výkon a rozmiestnenie.
Cieľom navrhovanej právnej úpravy je snaha o eliminovanie negatívneho vplyvu žiarenia z vysielacích telekomunikačných zariadení, resp. zo základňových staníc mobilných operátorov. Ako jeden z nástrojov ako eliminovať účinky žiarenia, je umiestňovanie základňových staníc tak, aby ich dlhodobému účinku neboli vystavené najmä obzvlášť ohrozené skupiny obyvateľstva, resp. skupiny obyvateľstva s predpokladom dlhodobého pobytu v budove alebo miestnostiach vystaveným žiareniu – napríklad malé deti vo vývoji, žiaci a študenti počas vyučovania, oslabení pacienti počas hospitalizácie, starší a nevládni občania v sociálnych domovoch.
Okrem relevantných výsledkov vedeckých štúdií v oblasti dopadov žiarenia a dynamickej úpravy legislatívy v iných štátoch ako podporný argument uvádzame aj zásadu, ktorá sa uplatňuje v trestnom práve. V trestnom práve platí zásada, že v prípade pochybnosti sa postupuje v prospech obvineného (zásada „in dubio pro reo“). Ak takáto zásada v trestnom práve chráni v mnohých prípadoch obvinených, resp. obžalovaných i zo závažných trestných činov, je na mieste postupovať podľa obdobného princípu v prospech ochrany zdravia – a to sprísnením legislatívy v oblasti umiestňovania základňových staníc pre vysielače mobilných operátorov.
Prevádzkovatelia mobilných operátorov niekedy namietajú relevantnosť vedeckých štúdií, ktoré preukazujú priamu súvislosť medzi žiarením a vznikom rakoviny. V dnešnej dobe však už nikto nespochybňuje, že samotné žiarenie ovplyvňuje zdravie človeka. Otázka teda nestojí, či žiarenie ovplyvňuje zdravie človeka, ale do akej miery ovplyvňuje zdravie človeka. Prevádzkovatelia mobilných operátorov sa snažia spochybňovať mieru tohto vplyvu.
Ak teda existujú pochybnosti či žiarenie základňových staníc spôsobuje závažné choroby, tak obdobne ako v prípade obvinených, resp. obžalovaných v trestnom práve, je potrebné aplikovať obdobnú zásadu – avšak v prospech ochrany zdravia ohrozených skupín obyvateľstva.
V súčasnosti je možné nájsť technické riešenia umiestňovania základňových staníc tak, aby to neohrozovalo zdravie obyvateľstva. Dôvodom, prečo sa tomu mobilní operátori bránia, je vyššia finančná náročnosť. Vyššie finančné náklady súkromných spoločností však nemôžu byť argumentom, prečo vystavovať zdravotnému riziku časť našich obyvateľov.