Príloha
k
návrhu zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní
a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(N á v r h )
VYHLÁŠKA
Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
z ... 2014,
ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia
zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní a o zmene a doplnení
niektorých zákonov
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) podľa § 6 ods. 6 a § 7 ods. 4 zákona č. .../2014 Z. z. o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“) ustanovuje:
§ 1
Predmet úpravy
Táto vyhláška upravuje podrobnosti o odbornej príprave rozhodcov a osôb uchádzajúcich sa o funkciu rozhodcu, podrobnosti o skúške odbornej spôsobilosti rozhodcu a školení rozhodcov, podrobnosti o vedení zoznamu osôb poskytujúcich služby nezáväzného riešenia spotrebiteľských sporov, ako aj podrobnosti o organizačnom a technickom zabezpečení činnosti disciplinárnych senátov.
Skúška odbornej spôsobilosti rozhodcu
§ 2
Organizácia skúšky, prihláška na skúšku
(1)Skúška odbornej spôsobilosti rozhodcu (ďalej len „skúška“) sa vykonáva v termínoch zverejnených ministerstvom na svojom webovom sídle alebo ministerstvom poverenou osobou na svojom webovom sídle a určených predsedom skúšobnej komisie. Predseda skúšobnej komisie určí termín skúšky a termín doručovania prihlášok tak, aby bol zverejnený najneskôr tri mesiace pred termínom skúšky. Na skúšku sa môže prihlásiť fyzická osoba uchádzajúca sa o oprávnenie rozhodovať spotrebiteľské spory ako rozhodca (ďalej len „uchádzač“) a ktorá ku stanovenému termínu spĺňa všetky podmienky stanovené podľa osobitného predpisu.1) Prihlášky sa doručujú na adresu a v termíne zverejnenom vo zverejnení termínu skúšky. Prihláška doručená po termíne určenom predsedom skúšobnej komisie sa považuje za prihlášku na skúšku v najbližšom nasledujúcom období.
(2)V prihláške uchádzač preukáže splnenie stanovených podmienok na výkon funkcie rozhodcu oprávneného rozhodovať spotrebiteľské spory podľa osobitého predpisu.
1) Zákon č. .../2014 Z. z. o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
2
(3)K prihláške je potrebné priložiť v prvopise alebo v overenom odpise
a)doklad o absolvovaní vzdelania požadovaného osobitnými predpismi,
b)doklad o úhrade skúšobného poplatku; skúšobný poplatok musí byť uhradený najneskôr v posledný deň určený na doručenie prihlášky na skúšku,
c)údaje potrebné na vyžiadanie odpisu z registra trestov ministerstvom.
(4)Prihlášku postúpi ministerstvo alebo poverená osoba na ďalšie vybavenie predsedovi skúšobnej komisie.
§ 3
Zloženie skúšobnej komisie
(1)V prípade, ak skúšku uskutočňuje ministerstvo, členov skúšobnej komisie vymenúva ministerstvo. V prípade, ak skúšku uskutočňuje poverená osoba, nadpolovičný počet členov skúšobnej komisie vymenúva ministerstvo na žiadosť poverenej osoby.
(2)Členovia skúšobnej komisie vymenovaní z radov rozhodcov oprávnených rozhodovať spotrebiteľské spory a osôb spĺňajúcich podmienky na výkon tejto funkcie, prípadne advokátov, vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov právnických fakúlt vysokých škôl alebo ďalších odborníkov právnej teórie a praxe, ktorí majú ku dňu vymenovania najmenej desať rokov právnej praxe. Predsedom skúšobnej komisie je vždy osoba určená ministerstvom.
(3)Ústna časť skúšky sa vykonáva pred päťčlennou skúšobnou komisiou. Najmenej jeden člen skúšobnej komisie je rozhodca oprávnený rozhodovať spotrebiteľské spory. Predpisy o rozhodcovskom konaní skúša vždy rozhodca oprávnený rozhodovať spotrebiteľské spory.
(4) Členovia skúšobnej komisie majú nárok na náhradu za stratu času.
§ 4
Vylúčenie člena skúšobnej komisie
(1)Člen skúšobnej komisie je z účasti v nej vylúčený, ak so zreteľom na jeho pomer k uchádzačovi možno mať pochybnosti o jeho nezaujatosti. Ak sa člen skúšobnej komisie dozvie o skutočnostiach, pre ktoré je vylúčený, oznámi to neodkladne predsedovi skúšobnej komisie. Predseda skúšobnej komisie rozhoduje neodkladne po vyjadrení dotknutého člena o jeho vylúčení. Ak sa dôvody týkajú vylúčenia predsedu skúšobnej komisie, rozhodne o nich po jeho vyjadrení bezodkladne ministrom poverená osoba.
(2)Rovnako ako v odseku 1 sa postupuje v prípadoch, keď na strane člena skúšobnej komisie vznikne iná prekážka, ktorá mu bráni v účasti na skúške.
§ 5
Termíny skúšky
(1)Uchádzača, ktorý spĺňa zákonné podmienky účasti na skúške, pozve predseda skúšobnej komisie na skúšku.
3
(2)Skúšky sa vykonávajú v termínoch určených predsedom skúšobnej komisie podľa organizačných možností a počtu uchádzačov, ktorí doručili prihlášku v stanovenom termíne. O rozdelení uchádzačov do jednotlivých termínov rozhoduje predseda skúšobnej komisie podľa dátumu doručenia prihlášky na skúšku.
(3)Prihlásení uchádzači aj členovia skúšobnej komisie musia byť o konaní skúšky upovedomení najmenej štyri týždne vopred. Upovedomenie obsahuje údaje o čase, predmete a časovom rozvrhu skúšky a o pomôckach, ktoré môže uchádzač pri skúške použiť.
§ 6
Zameranie skúšky
(1)Skúška sa skladá z písomnej a ústnej časti. Písomná časť skúšky sa koná v jeden deň, ústna časť skúšky sa koná v jeden deň s odstupom najmenej dvoch týždňov od skončenia písomnej časti skúšky.
(2)Písomná časť skúšky a ústna časť skúšky sa koná z
a)občianskeho práva,
b)obchodného práva,
c)práva ochrany spotrebiteľa ako aj vzťahujúcej sa rozhodovacej činnosti súdov Slovenskej republiky,
d)práva Európskej únie na ochranu práv spotrebiteľa a rozhodovacej činnosti Súdneho dvora Európskej únie a
e)predpisov upravujúcich rozhodcovské konanie v spotrebiteľských veciach.
(3)Zoznam predpisov a rozhodnutí, ktorých znalosť sa vyžaduje pri skúške, je zverejnená spolu s oznámením o termíne skúšky podľa § 2.
§ 7
Písomná časť skúšky
(1)Písomná časť skúšky spočíva vo vypracovaní zadanej úlohy (napríklad rozhodcovský rozsudok, rozhodcovské uznesenie, skutkový a právny rozbor spotrebiteľského sporu) na základe obsahu rozhodcovských spisov, prípadne na podklade písomnej skutkovej informácie.
(2)Ak sa na skúške zúčastní viac uchádzačov, každý uchádzač si tému vyžrebuje v prítomnosti člena skúšobnej komisie.
(3)Skúška sa môže konať súčasne za účasti viacerých uchádzačov. Dozor vykonáva od začiatku do odovzdania poslednej práce predseda skúšobnej komisie alebo iná osoba ním poverená.
(4)Ako pomôcku môže uchádzač použiť právne predpisy, judikatúru a komentované znenia právnych predpisov. O predmete skúšky sa uchádzači nesmú dohovárať medzi sebou ani s inými osobami. Nesmú používať vzory zmlúv a právnych podaní, mobilné telefóny alebo elektronické nosiče informácií. Prípadné otázky môžu klásť len osobe, ktorá vykonáva dozor. Porušenie povinnosti vypracovať písomnú prácu samostatne a v súlade s touto vyhláškou je dôvodom na vylúčenie zo skúšky. O tom rozhodne prítomný člen skúšobnej komisie.
4
(5)Časový limit na odovzdanie práce štyri hodiny. Po uplynutí tohto času sa uchádzačom práce odoberú, aj keby neboli dokončené. Prácu prevezme osoba, ktorá vykonáva dozor pri skúške.
§ 8
Ústna časť skúšky
(1)Ústna časť skúšky pozostáva z dvoch otázok pripravených ministerstvom a vyžrebovaných uchádzačom. Je zameraná na právne znalosti a schopnosť uchádzača aplikovať právo pri rozhodovaní sporov zo spotrebiteľskej zmluvy. Pred začatím ústnej odpovede má uchádzač nárok na prípravu v trvaní 15 minút.
(2)Ústna časť skúšky je verejná a koná sa s jedným alebo súčasne s viacerými uchádzačmi.
(3)Čas trvania skúšky každého uchádzača nemá presahovať dve hodiny.
§ 9
Neúčasť na skúške
(1)Ak sa uchádzač nemôže zúčastniť na skúške zo zdravotných dôvodov, vážnych osobných dôvodov alebo iných dôvodov hodných osobitného zreteľa, je povinný túto skutočnosť oznámiť bezodkladne po jej vzniku ministerstvu alebo poverenej právnickej osobe. Dôvod neúčasti je uchádzač povinný náležite písomne odôvodniť a zdokladovať najneskôr do troch dní od oznámenia neúčasti.
(2)Na ospravedlnenia, ktoré nespĺňajú podmienky uvedené v odseku 1, ministerstvo alebo poverená právnická osoba nebude prihliadať a na uchádzača sa bude hľadieť, ako keby sa neospravedlnil.
(3)Uhradený skúšobný poplatok sa v prípade neúčasti na skúške ospravedlnenej spôsobom uvedeným v odseku 1 nevracia, môže však byť použitý na úhradu skúšobného poplatku alebo jeho časti v náhradnom termíne, ak sa uchádzač prihlási na náhradný termín najneskôr do jedného roka od prvého dňa konania písomnej časti skúšky.
(4)Ak sa z dôvodov podľa odseku 1 uchádzač zúčastní iba na písomnej časti skúšky, písomná časť sa samostatne nehodnotí a uchádzač v náhradnom termíne absolvuje celú skúšku vrátane písomnej časti.
(5)Ak sa uchádzač nezúčastní na skúške bez ospravedlnenia podľa odseku 1, alebo ak odstúpi v priebehu skúšky, nehodnotí sa. Uhradený skúšobný poplatok sa v takomto prípade nevracia.
§ 10
Hodnotenie skúšky
(1)Výsledok skúšky z jednotlivých skúšobných predmetov sa hodnotí klasifikačným stupňom „prospel výborne“, „prospel“ alebo „neprospel“ podľa celkového stupňa teoretickej
5
a praktickej pripravenosti uchádzača na výkon funkcie rozhodcu oprávneného rozhodovať spory zo spotrebiteľských zmlúv. Pri klasifikácii jednotlivých predmetov sa zohľadní výsledok písomnej časti skúšky. Rovnako sa hodnotí celkový výsledok skúšky. Celkový klasifikačný stupeň „prospel výborne“ získa uchádzač, ktorý bol takto hodnotený zo všetkých skúšobných predmetov. Celkový klasifikačný stupeň „neprospel“ získa uchádzač, ktorý bol takto hodnotený aspoň z jedného skúšobného predmetu.
(2)O klasifikácii jednotlivých predmetov ústnej časti skúšky rozhoduje na návrh predsedu skúšobnej komisie v tajnej porade skúšobná komisia väčšinou hlasov. Hlasuje sa v abecednom poradí najprv o tom, či uchádzač prospel a v kladnom prípade o prospechovom stupni. Predseda skúšobnej komisie hlasuje vždy posledný.
(3)Výsledok skúšky oznámi uchádzačovi bezprostredne po porade predseda skúšobnej komisie ústnym vyhlásením v prítomnosti ostatných členov skúšobnej komisie. Rozhodnutie skúšobnej komisie je konečné.
§ 11
Protokol o skúške a vysvedčenie
(1)O skúške spíše skúšobná komisia protokol, ktorý obsahuje
a)meno uchádzača a jeho osobné údaje,
b)dátum a miesto skúšky,
c)témy písomných prác,
d)klasifikáciu z jednotlivých skúšobných predmetov,
e)celkový výsledok skúšky,
f)meno a podpisy predsedu a členov skúšobnej komisie.
(2)Po úspešnom vykonaní skúšky odovzdá predseda skúšobnej komisie uchádzačovi vysvedčenie obsahujúce celkový výsledok skúšky podľa klasifikačnej stupnice.
§ 12
Preskúšanie rozhodcu
Pre prípad uloženia sankcie v rámci disciplinárneho konania spočívajúcej v povinnosti vykonať skúšku odbornej spôsobilosti rozhodcu (preskúšanie rozhodcu) sa vykoná rovnako ako skúška spravidla v termíne určenom na vykonanie skúšky podľa tejto vyhlášky.
Školenia
§ 13
Školenia
(1)Ministerstvo na svojom webovom sídle zverejní informáciu o tom, ktoré odborné podujatia organizované právnickou fakultou slovenskej univerzity alebo advokátskou komorou alebo inou poverenou právnickou osobou, sa považujú za školenia podľa § 7 ods. 1 zákona. Ministerstvo zverejní informáciu najmenej jeden mesiac pred termínom uskutočnenia školenia podľa predchádzajúcej vety.
(2)Predmetom školenia ako odborného podujatia aj aktuálne otázky rozhodovacej činnosti všeobecných súdov a Súdneho dvora Európskej únie v oblasti ochrany práv
6
spotrebiteľa a právna úprava spotrebiteľského práva a rozhodcovského konania v spotrebiteľských sporoch.
(3)Školenie vedú vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci právnických fakúlt vysokých škôl alebo iní odborníci právnej teórie a praxe prizvaní usporiadateľom.
(4)Usporiadateľ do jedného mesiaca od uskutočnenia školenia zašle ministerstvu písomnú správu o jeho obsahu a priebehu. Zo správy musí byť zrejmý obsah, zoznam účastníkov a prednášajúcich.
§ 14
Preukazovanie riadneho vykonania povinného vzdelávania
(1)Riadne vykonanie priebežného vzdelávania sa preukazuje písomným osvedčením vydaným usporiadateľom školenia ako odborného podujatia alebo iným dokladom preukazujúcim jeho účasť.
(2)Rozhodca najneskôr do jedného mesiaca po skončení kalendárneho roka predloží ministerstvu osvedčenie o účasti na školení.
§ 15
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2015.