NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VI. volebné obdobie
________________________________________________________________________
Návrh
Zákon
z ............... 2014,
o lobingu a o zmene a doplnení zákona č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
§ 1
Základné ustanovenia
(1) Tento zákon upravuje podmienky výkonu lobingu, práva a povinnosti lobistu a pôsobnosť orgánov verejnej moci týkajúcu sa lobingu.
(2) Tento zákon sa vzťahuje na lobing týkajúci sa prípravy, prerokúvania a schvaľovania návrhov všeobecne záväzných právnych predpisov a ich zámerov (ďalej len „návrh predpisu“) a prípravy, prerokúvania a schvaľovania dokumentov plánovacej, koncepčnej a strategickej povahy (ďalej len „dokument“) v pôsobnosti orgánov verejnej moci.
§ 2
(1) Lobing je činnosť, ktorej predmetom je
a) lobistický kontakt alebo
b) napomáhanie uskutočneniu lobistického kontaktu, najmä organizovanie a koordinovanie lobistických kontaktov.
(2) Lobistickým kontaktom je komunikácia, vrátane jednostrannej komunikácie, ktorej cieľom je ovplyvniť rozhodovanie orgánov verejnej moci alebo proces, ktorý rozhodovaniu predchádza a
a) dosiahnuť vypracovanie, predloženie, prerokovanie, schválenie, zmenu alebo doplnenie návrhu predpisu alebo dokumentu alebo
b) dosiahnuť určitý výsledok v rozhodovaní v oblastiach podľa § 1 odseku 2.
(3) Za lobistický kontakt sa nepovažuje
a) komunikácia medzi verejnými funkcionármi, orgánmi verejnej moci a ich zamestnancami,
b) komunikácia na rokovaní orgánov verejnej moci, vrátane rokovania v orgánoch Národnej rady Slovenskej republiky a v orgánoch zastupiteľstiev obcí a vyšších územných celkov,
c) komunikácia na rokovaní orgánov politických strán a politických hnutí,
d) komunikácia prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov,
e) komunikácia pri výkone zhromaždovacieho práva1) alebo komunikácia pri štrajku2),
f) uplatnenie pripomienky k návrhu predpisu alebo dokumentu počas pripomienkového konania a komunikácia týkajúca sa takejto pripomienky v súlade s predpismi upravujúcimi pripomienkové konanie,
g) podanie sťažnosti3) alebo petície4),
h) žiadosť o poskytnutí informácie podľa osobitného zákona5),
i) komunikácia uskutočnená na rokovaní poradného orgánu vlády.
(4) Verejným funkcionárom sa na účely tohto zákona rozumie
a) prezident Slovenskej republiky, b) poslanec Národnej rady Slovenskej republiky,
c) člen vlády Slovenskej republiky,
d) vedúci ústredného orgánu štátnej správy, ktorý nie je členom vlády Slovenskej republiky,
e) vedúci orgánu štátnej správy s pôsobnosťou na celom území Slovenskej republiky a jeho zástupca,
f) štátny tajomník,
g) člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska,
h) starosta obce,
i) poslanec mestského zastupiteľstva a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a v Košiciach,
j) predseda vyššieho územného celku,
k) poslanec zastupiteľstva vyššieho územného celku,
l) poslanec obecného zastupiteľstva,
m) osoba, ktorá nie je uvedená v písmenách a) l), ak je oprávnená predkladať návrh predpisu alebo dokumentu na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „národná rada“), vlády Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) alebo orgánu územnej samosprávy.
(5) Lobista je osoba, ktorá sústavne vykonáva lobing. Pokiaľ osoba uskutočnila v rámci jedného kalendárneho roka viac ako jeden lobistický kontakt, platí, že sústavne vykonáva lobing. Ide o osobu, ktorá komunikuje s držiteľom verejnej moci vo veci ovplyvnenia prípravy, prerokúvania a schvaľovania návrhov predpisov a dokumentov v pôsobnosti orgánov verejnej moci.
(6) Spriaznenou osobou na účely tohto zákona je
a) blízka osoba6) lobovanej osoby alebo
b) právnická osoba, vrátane politickej strany alebo politického hnutia, v ktorej je lobovaná osoba alebo jej blízka osoba7) členom, spoločníkom, akcionárom alebo v ktorej orgánoch je členom.
(7) Klientom je pre účely tohto zákona osoba, v koho prospech alebo na ktorej žiadosť lobista vykonáva lobing; pokiaľ lobista vykonáva lobing z vlastnej iniciatívy alebo vo svoj prospech, je klientom tento lobista.
1) Zákon č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve v znení neskorších predpisov.
2) Zákon č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov.
3) Zákon č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach v znení neskorších predpisov.
4) Zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov.
5) Zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií).
6) § 116 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.
7) § 116 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.
§ 3
Osoba, ktorá vykonáva lobistický kontakt, je povinná pred jeho vykonaním oznámiť osobe lobovanie s uvedením, že ide o lobistický kontakt a kto je klientom. Pokiaľ o to lobovaná osoba požiada, je osoba, ktorá vykoná lobistický kontakt, povinná tieto skutočnosti potvrdiť písomne.
§ 4
Zoznam lobistov a práva a povinnosti lobistov
(1) Zoznam lobistov vedie Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“). Ministerstvo zverejňuje zoznam lobistov na webovom sídle ministerstva v rozsahu uvedenom v § 4 odsek 7. Ministerstvo ďalej zverejní na webovom sídle ministerstva elektronickú adresu, na ktorú sa zasielajú návrhy podľa odseku 2 a informácie podľa § 5 odsek 4.
(2) Lobista je povinný do desiatich kalendárnych dní odo dňa, kedy po prvýkrát vykoná lobing, zaregistrovať sa do zoznamu lobistov; zároveň s písomným návrhom na registráciu zašle ministerstvu kópiu návrhu elektronickou formou.
(3) Obsahom návrhu podľa odseku 2 je meno, priezvisko, rodné priezvisko, akademický titul, miesto trvalého pobytu, štátna príslušnosť, rodné číslo lobistu, ak ide o podnikajúcu osobu, uvedie sa obchodné meno, právna forma, sídlo a identifikačné číslo, a pokiaľ ide o právnickú osobu, uvedú sa aj osobné údaje osoby alebo osôb, ktoré jej štatutárnym orgánom a spôsob akým za právnickú osobu konajú. Obsahom návrhu podľa odseku 2 je ďalej meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá je s lobistom v pracovnom pomere, obdobnom pracovnoprávnom vzťahu alebo v inom právnom vzťahu, na základe ktorého bude menom lobistu vykonávať lobistický kontakt. Návrh podľa odseku 2 ďalej obsahuje údaj o členstve v organizáciách lobistov, pokiaľ také členstvo existuje.
(4) Lobista je povinný v návrhu na registráciu uviesť aj informáciu o tom, v ktorých veciach vykonáva alebo plánuje vykonávať lobing. Lobista môže uviesť informácie o tom, či vykonáva alebo plánuje vykonávať lobing na úrovni rozhodovania vlády, Národnej rady Slovenskej republiky, ústredných orgánov štátnej správy alebo miestnych orgánov štátnej správy a samosprávy, ako i internetovú adresu, ktorú používa k uverejňovaniu informácií o svojej činnosti.
(5) Ak návrh na registráciu obsahuje náležitosti podľa § 4 odseku 2, 3 a 4, ministerstvo lobistu zapíše do zoznamu lobistov a doručí mu potvrdenie o zapísaní do zoznamu lobistov.
(6) Pokiaľ návrh na registráciu neobsahuje náležitosti podľa § 4 odseku 2, 3 a 4, ministerstvo písomne vyzve lobistu, aby návrh na registráciu v lehote desiatich pracovných dní odo dňa doručenia výzvy doplnil. Pokiaľ lobista nedoplní návrh na registráciu v lehote desiatich pracovných dní odo dňa doručenia výzvy, ministerstvo lobistu nezapíše do zoznamu lobistov; o nezapísaní do zoznamu lobistov, lobistu písomne vyrozumie s uvedením dôvodov.
(7) V zozname lobistov sa uvádzajú
a) identifikačné údaje lobistu v rozsahu meno, priezvisko, miesto trvalého pobytu; ak ide o podnikajúcu osobu uvedie sa obchodné meno, právna forma, sídlo a identifikačné číslo a pokiaľ ide o právnickú osobu uvedie sa aj meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu štatutárneho orgánu,
b) údaje podľa § 5 odsek 4,
c) u každého lobistu informácie o sankciách uložených v súvislosti s výkonom lobingu.
(8) Lobista je povinný oznámiť ministerstvu zmeny skutočností a údajov podľa § 4 odsek 3 a 4 do štrnástich dní odo dňa, kedy k zmene došlo.
(9) Lobista nesmie pri lobovaní alebo v súvislosti s ním sľúbiť ani poskytnúť lobovanej osobe a ani spriaznenej osobe žiaden dar, iné plnenie alebo výhodu.
§ 5
(1) Lobista zapísaný v zozname lobistov právo na vstup do objektov Národnej rady Slovenskej republiky v súlade s pravidlami stanovenými internými smernicami Národnej rady Slovenskej republiky. Obdobné práva lobista, i pokiaľ ide o vstup do objektov ústredných orgánov štátnej správy, miestnych orgánov štátnej správy a samosprávy, kde prebiehajú verejné zasadnutia ich orgánov.
(2) Lobista právo zúčastniť sa verejných schôdzí výborov Národnej rady Slovenskej republiky8) a odborných komisií zriadených zastupiteľstvom vyššieho územného celku, obcou, mestskou časťou za rovnakých podmienok ako zástupcovia hromadných informačných prostriedkov. Lobista právo vystúpiť s časovo vopred ohraničeným príspevkom na zasadnutí výboru Národnej rady Slovenskej republiky alebo na zasadnutí odborných komisií zriadených zastupiteľstvom vyššieho územného celku, obcou, mestskou časťou, pokiaľ to navrhne niektorý z členov týchto orgánov.
(3) Lobista právo požadovať, aby jeho stanovisko bolo vecne príslušným orgánom verejnej moci zverejnené odkazom z webových sídiel orgánov verejnej moci; orgán verejnej moci je oprávnený požadovať úhradu nákladov.
(4) Lobista zapísaný v zozname lobistov je povinný ministerstvu, v prípade lobistických kontaktov s poslancami Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií, oznamovať pravidelne, písomne i elektronickou formou, vždy do posledného dňa kalendárneho polroka za predchádzajúci polrok zoznam lobistických kontaktov s uvedením
a) doby a spôsobu jeho uskutočnenia,
b) orgánu, v ktorom pôsobí verejný funkcionár alebo jeho zamestnanec, u ktorého sa uskutočnil lobistický kontakt,
c) mena a priezviska verejného funkcionára, pokiaľ sa lobistický kontakt uskutočnil s verejným funkcionárom,
d) návrhu právneho predpisu alebo dokumentu, ktorého sa lobistický kontakt týkal,
e) zoznamu klientov, v koho prospech alebo na žiadosť koho bol lobistický kontakt uskutočnený.
(5) Ministerstvo, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií
8) § 18 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej Rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
zverejní u každého lobistu spôsobom podľa § 4 odsek 1 informácie predkladané podľa § 5 odsek 4 do pätnástich dní odo dňa, do ktorého mali byť lobistom oznámené, prípadne do pätnástich dní odo dňa, kedy boli oznámené oneskorene.
(6) Oznámenie podľa § 5 odsek 4 sa podávajú na formulári, ktorého štruktúru a formát ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.
§ 6
Povinnosti verejných funkcionárov
(1) Verejný funkcionár nesmie vykonávať lobing, nesmie byť s lobistom v pracovnom pomere, obdobnom pracovnoprávnom vzťahu alebo inom právnom vzťahu, na základe ktorého by bol povinný postupovať podľa pokynov lobistu, konať jeho menom alebo vykonávať inú činnosť pre lobistu za odmenu pre seba alebo spriaznenú osobu. Verejný funkcionár nesmie prijať alebo dať si sprostredkovať alebo sľúbiť od lobistu akúkoľvek výhodu, a to ani po skončení svojej funkcie, ani uzavrieť s ním zmluvu o pôžičke, o úvere alebo obdobný právny vzťah, spôsobilý zastrieť poskytnutie výhody.
(2) Verejní funkcionári oznamujú ministerstvu, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií do posledného dňa kalendárneho polroka za predchádzajúci polrok písomne aj elektronickou formou svoj pracovný program.
(3) Pracovným programom sa na účely tohto zákona rozumie časový rozvrh pracovných schôdzok, na ktorých došlo k osobnému lobistickému kontaktu, s uvedením mena a priezviska lobistu a klienta, miesta a dátumu stretnutia a s uvedením predpisu, dokumentu alebo iných vecí, ktorých sa stretnutie týkalo. Povinnosť zverejniť informácie o pracovnej schôdzke sa nevzťahuje na informácie, ktoré sa podľa osobitného zákona nesprístupňujú.9)
(4) Oznámenie podľa odseku 2 sa podáva na formulári, ktorého štruktúru a formát ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.
(5) Ministerstvo, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií zverejní oznámenie podľa odseku 2 spôsobom podľa § 4 odsek 1 druhej vety do pätnástich dní odo dňa, kedy mu bolo oznámenie doručené.
§ 7
Sankcie
(1) Lobista sa dopustí priestupku, aka) nesplnil povinnosť podľa § 4 odsek 2,b) porušil povinnosť podľa § 4 odsek 8,
c) porušil ustanovenie § 4 ods. 9,d) neuviedol alebo nezverejnil v stanovenej lehote údaje podľa § 5 odsek 4 alebo uviedol zjavne nepresné, neúplné alebo nepravdivé údaje
9) Zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií).
(2) Verejný funkcionár sa dopustí priestupku, aka) porušil zákaz podľa § 6 odsek 1,
b) porušil povinnosť podľa § 6 odsek 2.
(3) Za priestupok podľa odseku 1 a 2 možno uložiť pokutu do 33 194 Eur alebo zákaz činnosti do 5 rokov.
(4) Pri určení výšky pokuty sa prihliada na závažnosť priestupku, najmä na spôsob a okolnosti jeho spáchania, na význam a rozsah jeho následkov, dobu trvania protiprávneho konania a skutočnosť, či sa zodpovedná osoba pričinila o odstránenie alebo zmiernenie škodlivých následkov.
(5) Na konanie o priestupku podľa odseku 1 a 2 je vecne príslušné ministerstvo. V konaní sa postupuje podľa zákona o priestupkoch10) s výnimkou § 84 87, ak tento zákon neustanovuje inak.
(6) Pokuty uložené za priestupky podľa odseku 1 a 2 vyberá a vymáha orgán, ktorý ich uložil. Príjem z pokút je príjmom štátneho rozpočtu.
(7) Pokuta je splatná do 30 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o jej uložení.
§ 8
(1) Každý právo písomne oznámiť ministerstvu, prípadne Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií, skutočnosti, ktoré nasvedčujú o nepravdivosti alebo neúplnosti údajov uvedených v zozname lobistov a vo zverejnených oznámeniach lobistov a verejných funkcionárov; oznámenie možno podať tiež v elektronickej podobe. Orgán podľa prvej vety do 30 dní odo dňa doručenia oznámenia písomne oznámi tomu, kto oznámenie podal, spôsob vybavenia oznámenia; ak bolo oznámenie podané v elektronickej podobe, je možné odpovedať aj elektronicky.
(2) Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií, ak sa z dostupných informácií dozvie, že sa lobista alebo verejný funkcionár dopustil konania, ktoré znaky priestupku, oznámi takúto skutočnosť bezodkladne príslušnému orgánu, ktorý je oprávnený priestupok prejednať.
(3) Ministerstvo zverejní v zozname lobistov uloženú sankciu s informáciou, za porušenie akej povinnosti bola uložená. Zo zverejnenia podľa prvej vety musí byť zrejmé, ktorého lobistu sa uložená sankcia týka.
Čl. II
Zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení zákona č. 143/2002 Z. z., zákona č. 411/2002 Z. z., zákona č. 465/2002 Z. z., zákona č. 139/2003 Z. z., zákona č. 453/2003 Z. z., zákona č. 523/2003 Z. z., zákona č. 215/2004 Z. z., zákona č. 351/2004 Z. z., zákona č. 405/2004 Z. z., zákona č. 585/2004 Z .z., zákona č. 654/2004 Z. z., zákona č. 78/2005 Z. z. zákona č. 172/2005 Z. z., zákona č. 474/2005 Z. z.,
10) Zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
zákona č. 231/2006 Z. z., zákona č. 678/2006 Z. z., zákona č. 103/2007 Z. z., zákona č. 218/2007 Z. z., zákona č. 456/2007 Z. z., zákona č. 568/2007 Z. z., zákona č. 617/2007 Z. z., zákona č. 165/2008 Z. z., zákona č. 408/2008 Z. z., zákona č. 583/2008 Z. z., zákona č. 70/2009 Z. z. , zákona č. 165/2009 Z. z., zákona č. 400/2009 Z. z., zákona č. 403/2009 Z. z. , zákona č. 505/2009 Z. z., zákona č. 557/2009 Z. z., zákona č. 570/2009 Z. z., zákona č. 37/2010 Z. z., zákona č. 372/2010 Z. z., zákona č. 403/2010 Z. z., zákona č. 547/2010 Z. z., zákona č. 392/2011 Z. z., zákona č. 287/2012 Z. z. a zákona č. 60/2013 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
V § 11 sa doterajší text označuje ako odsek 1 a dopĺňa sa odsekom 2, ktorý znie:
„(2) Ministerstvo vnútra vedie zoznam lobistov. Na webovom sídle uverejňuje zoznam lobistov a oznámenie verejných funkcionárov podľa osobitného predpisu1aa).“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 1aa znie:
1aa) § 2 odsek 4, § 4 až 6,§8 odsek 3 zákona č. .../ 2013 Z. z. o lobingu
Čl. III
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2015.