1/3
DOLOŽKA PREDNOSTI
medzinárodnej zmluvy pred zákonmi
(článok 7 ods. 5 ústavy)
1.Gestor zmluvy: Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky
2.Názov zmluvy: Dohoda o medzinárodnej železničnej preprave tovaru (SMGS) (Budapešť 10. júla 1951)
3.Účel a predmet zmluvy a jeho úprava v právnom poriadku Slovenskej republiky:
Cieľom dohody SMGS je zachovanie súčasných tovarových tokov zabezpečovaných v rámci prepravy uskutočňovanej na základe existujúcej „Dohody medzi Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky, Ministerstvom železníc Ruskej Federácie a Ministerstvom dopravy Ukrajiny o medzinárodnej železničnej preprave tovaru medzi Slovenskou republikou, Ruskou federáciou a Ukrajinou a o tranzitných prepravách po železniciach týchto štátov“ (Astana 9. júna 1999; oznámenie MZV SR č. 181/2002 Z. z.; tzv. trojdohoda, ktorá nadobudla platnosť 10. novembra 2000). Na základe trojdohody sa v súčasnosti uplatňuje zmluvné právo dohody SMGS, pri prepravách medzi zmluvnými stranami a pri tranzitných prepravách, kde nastáva zmena právneho režimu SMGS/CIM (Jednotné právne predpisy pre zmluvu o medzinárodnej železničnej preprave tovaru CIM). Tento stav bude platiť do odsúhlasenia nového znenia dohody SMGS, ktoré sa plánuje na rokovaní ministrov dopráv OSŽD vo Vilniuse, v dňoch 3. - 6. júna 2014. V prípade nepristúpenia k súčasne platnému zneniu dohody SMGS budú prepravné toky presmerované a budú obchádzať územie SR, čo bude mať dopad aj na zamestnanosť a zhoršenie podnikateľského prostredia.
Dohoda upravuje priamu medzinárodnú železničnú prepravu tovarov medzi železnicami krajín: Albánskej republiky, Azerbajdžanskej republiky, Bieloruskej republiky, Bulharskej republiky, Čínskej ľudovej republiky, Estónskej republiky, Grúzie, Islámskej republiky Irán, Kazachskej republiky, Kirgizskej republiky, Kórejskej ľudovo-demokratickej republiky, Litovskej republiky, Lotyšskej republiky, Maďarska, Moldavskej republiky, Mongolska, Poľskej republiky, Ruskej federácie, Tadžikskej republiky, Turkménskej republiky, Ukrajiny, Uzbeckej republiky. Podľa ustanovení článku 2 § 1 dohody SMGS preprava tovaru sa vykonáva s nákladným listom SMGS v priamej železničnej preprave tovaru medzi stanicami uvedenými v článku 3 §2 výhradne po tratiach železníc zúčastnených na dohode SMGS a to:
1. bez prekladania v pohraničných staniciach železníc s rovnakým rozchodom,
2. s prekladaním tovaru alebo s prestavením vozňov na podvozok iného rozchodu v pohraničných staniciach, v ktorých železnice s rozdielnym rozchodom na seba nadväzujú, alebo s použitím posuvných /prestaviteľných/ podvozkov. Prepravné podmienky pre tovar s prekladaním alebo s prestavením vozňov na podvozok iného rozchodu alebo s použitím posuvných /prestaviteľných/ podvozkov stanovia železnice vzájomne susediacich krajín podľa dohody uzatvorenej medzi železnicami v ktorých železnice s rozdielnym rozchodom na seba nadväzujú.
V právnom poriadku SR je problematika železničnej dopravy/prepravy upravená najmä v:
-zákone č. 514/2009 Z. z. o doprave na dráhach v znení neskorších predpisov (upravuje najmä vnútroštátnu dopravu, pričom z § 4 ods.4 tohto zákona vyplýva, že ustanovenia
2/3
tohto zákona sa použijú aj na medzinárodnú dopravu, ak medzinárodná zmluva, ktorou je SR viazaná, neustanovuje inak),
-vyhláške MZV SR č. 8/1985 Zb. o Dohovore o medzinárodnej železničnej doprave (COTIF) v znení Protokolu 1999 (upravuje medzinárodnú železničnú prepravu medzi členskými štátmi tohto Dohovoru),
-oznámení MZV SR č. 181/2002 Z. z. o podpísaní Dohody medzi Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, Ministerstvom železníc Ruskej federácie a Ministerstvom dopravy Ukrajiny o medzinárodnej železničnej preprave tovaru medzi Slovenskou republikou, Ruskou federáciou a Ukrajinou a o tranzitných prepravách po železniciach týchto štátov (upravuje medzinárodnú železničnú prepravu medzi železnicami SR, Ruskej federácie a Ukrajiny).
4.Priama úprava práv alebo povinností fyzických osôb alebo právnických osôb:
Dohoda SMGS upravuje práva a povinnosti fyzických osôb aj právnických osôb, ktoré vykonávajú medzinárodnú železničnú nákladnú prepravu z/do krajín, v ktorých platí právo SMGS v článkoch 2, 3, 5 - 15, 17- 33 a prílohy č. 2, 3, 4, 7, 8, 10, 11, 12.5, 13.2, 13.4 a 21.
5.Úprava predmetu medzinárodnej zmluvy v práve EÚ:
V primárnom práve je daná problematika upravená v 3. časti, Hlave VI (Doprava) Zmluvy o fungovaní Európskej únie. V sekundárnom práve je daná problematika upravená v smernici Európskeho parlamentu a Rady 2012/34/EÚ z 21. novembra 2012, ktorou sa zriaďuje jednotný európsky železničný priestor (prepracované znenie) (Ú. v. ES L 343, 14.12.2012) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1315/2013 z 11. decembra 2013 o usmerneniach Únie pre rozvoj transeurópskej siete a o zrušení rozhodnutia č. 661/2010/EÚ (Ú. v. L 348, 20.12.2013). Na základe potvrdenia z EK pristúpenie k dohode SMGS nepodlieha oznamovacej povinnosti a kontrole zhody podľa článku 14 smernice 2012/34/EU. Zhoda: úplná.
6.Kategória zmluvy podľa čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky (vyžaduje pred pristúpením Slovenskej republiky k dohovoru 2001 súhlas Národnej rady Slovenskej republiky):
Dohoda SMGS je v zmysle článku 7 ods. 4 Ústavy SR medzinárodnou hospodárskou zmluvou všeobecnej povahy a súčasne medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, a preto sa vyžaduje pred prístupom súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.
7.Kategória zmluvy podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky (má prednosť pred zákonmi):
Dohoda SMGS je v zmysle článku 7 ods. 5 Ústavy SR medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
8.Dopady prijatia medzinárodnej zmluvy, ktorá prednosť pred zákonmi na slovenský právny poriadok (uvedú sa právne predpisy alebo ich jednotlivé ustanovenia, ktorých sa medzinárodná zmluva týka; potreba ich zrušenia alebo zmeny z dôvodu duplicity):
Schválenie tejto dohody SMGS, ako aj jej vykonávanie si vyžaduje zmeny v právnom poriadku Slovenskej republiky, nakoľko sa dotýka záväzkov Slovenskej republiky z medzinárodnej zmluvy, t. j. „Dohody medzi Ministerstvom dopravy, pôšt
3/3
a telekomunikácii Slovenskej republiky, Ministerstvom dopravy Ukrajiny a Ministerstvom železníc Ruskej federácie o medzinárodnej železničnej preprave tovaru medzi SR, Ukrajinou a RF a o tranzitných prepravách po železniciach týchto štátov“ (Astana 9. júna 1999; oznámenie MZV SR č. 181/2002 Z. z.; tzv. trojdohoda, ktorá nadobudla platnosť 10. novembra 2000). Po nadobudnutí platnosti dohody SMGS pre Slovenskú republiku bude trojdohoda vypovedaná zo strany Slovenskej republiky podľa článku 7 „Každá zmluvná strana môže túto dohodu vypovedať odoslaním písomného oznámenia depozitárovi. Platnosť dohody skončí po uplynutí troch mesiacov odo dňa doručenia oznámenia o vypovedaní depozitárovi...“.