Návrh
na skrátené legislatívne konanie
o vládnom návrhu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Vláda Slovenskej republiky predkladá návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Návrh zákona vypracovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky vzhľadom na ukončenie prechodného obdobia, ktoré vytváralo prekážky nákupu poľnohospodárskej pôdy cudzincom. Hoci toto obdobie 30. apríla 2014 končí a ďalej sa bude nadobúdanie poľnohospodárskej pôdy riadiť medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná je potrebné vytvoriť také podmienky, aby nadobúdateľmi poľnohospodárskej pôdy boli prednostne osoby, ktoré dokážu poľnohospodársku pôdu obhospodarovať pri rešpektovaní potrebných agrotechnických a agroenvironmentálnych zásad, nakoľko ide o spoločné bohatstvo občanov štátu a dedičstvo budúcich generácií. Poľnohospodárska pôda totiž je základným a ťažko obnoviteľným prírodným zdrojom a tvorí integrálnu súčasť ekosystémov Zeme. Je a zostane základňou environmentálneho, ekonomického a sociálneho potenciálu Slovenska, preto musí byť starostlivo ochránená pred poškodením a neodôvodneným znižovaním jej výmery, kvality a objemu. Ochrana a využívanie poľnohospodárskych pozemkov je verejným záujmom.
Ak by odpredajom poľnohospodárskej pôdy došlo k jej využitiu na iné ako poľnohospodárske účely, čím by sa znížila jej výmera, malo by to za následok ohrozenie potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky a nie je zanedbateľné ani to, že by došlo k zníženiu objemu čerpania dotácií z Európskej únie, čo predstavuje významnú stratu pre rozpočet Slovenskej republiky. Navyše následná rekultivácia znehodnotenej poľnohospodárskej pôdy, by si vyžadovala dodatočné náklady, ktoré predstavujú od 25 do 50 tisíc na hektár takejto pôdy. Z uvedeného vyplýva, že Slovenskej republike hrozia značné hospodárske straty.
Slovenská republika ako členský štát Európskej únie musí mať svoju legislatívu v súlade s jej legislatívou a po 30. apríli 2014 bude ustanovenie § 19a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 202/1995 Z. z. Devízový zákon a zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov, v rozpore s primárnou legislatívou Európskej únie.
Vzhľadom na závažnosť problematiky, ktorú uvedený vládny návrh novely zákona upravuje, ako aj na záväzky Slovenskej republiky ako členského štátu Európskej únie, ktoré nie je možné bez prijatia potrebnej legislatívy uskutočniť, navrhuje vláda Slovenskej republiky prerokovať tento vládny návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Vláda Slovenskej republiky navrhuje, aby sa podľa § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky z dôvodu, že hrozia značné hospodárske škody na strane štátu, Národná rada Slovenskej republiky uzniesla na skrátenom legislatívnom konaní o vládnom návrhu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Bratislava 23. apríla 2014
Robert Fico v. r.
predseda vlády
Slovenskej republiky
Ľubomír Jahnátek v. r.
minister pôdohospodárstva
a rozvoja vidieka Slovenskej republiky