Návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenskej operácie ISAF
1. Politické aspekty a medzinárodné súvislosti návrhu
Aktuálne v Afganskej islamskej republike (ďalej len „Afganistan“) pôsobí v rámci operácie ISAF približne 87 000 vojakov a expertov zo 49 krajín vrátane všetkých 28 členských krajín NATO. Aj napriek tomu, že medzinárodné spoločenstvo a afganská vláda
dosiahli v krajine markantný progres, krajina naďalej čelí mnohým výzvam vrátane aktivity
fundamentalistického hnutia Taliban ako aj iných opozičných skupín spojených predovšetkým s výrobou a pašovaním drog, nedostatočnou úrovňou výkonu verejnej moci na úrovni provincií a okresov, vysokou mierou korupcie a chudoby. Medzinárodná prítomnosť v krajine je aj naďalej nevyhnutná, o čom svedčí aj fakt, že afganská vláda neustále potvrdzuje záujem o medzinárodnú podporu, či to, že Bezpečnostná rada OSN každoročne predlžuje mandát pôsobenia ISAF v Afganistane (naposledy v októbri 2013). Cieľom pokračujúceho angažovania sa medzinárodného spoločenstva v Afganistane je stabilizácia krajiny, regiónu a podpora budovania exekutívy vrátane afganských národných bezpečnostných síl (ďalej len „ANSF“), ktoré by boli schopné samostatne čeliť vnútorným, regionálnym a globálnym bezpečnostným výzvam. Vybudovanie samostatných, efektívnych a udržateľných ANSF je v súčasnosti jednou z kľúčových úloh NATO v Afganistane.
Operácia ISAF je v súčasnosti v poslednej etape odovzdávania zodpovednosti za
bezpečnosť a správu krajiny do rúk afganských orgánov (transition) a mala by byť ukončená
do roku 2014. Na summite v Chicagu bolo prijaté rozhodnutie o ukončení operácie ISAF do
konca roka 2014 a začatí plánovacieho procesu novej výcvikovej misie pod vedením NATO, ktorá v Afganistane pôsobiť po roku 2014. Základným predpokladom je uzavretie bilaterálnej bezpečnostnej dohody medzi Afganistanom a USA, ako aj následná dohoda o statuse síl medzi NATO a Afganistanom.
Svojím pôsobením v Afganistane je Slovenská republika (ďalej len „SR“) vnímaná ako krajina plniaca si svoje záväzky voči medzinárodnému spoločenstvu, prispievajúca k boju proti terorizmu a tým k stabilizácii nielen samotného Afganistanu, ale aj širšieho regiónu a ochrane vlastných bezpečnostných záujmov.
SR podporuje ciele medzinárodného spoločenstva v Afganistane v súlade s vývojom operácie a aktuálnymi požiadavkami veliteľa operácie. V roku 2008 bolo prijaté politické
rozhodnutie SR vybudovať modul nasaditeľných komunikačných a informačných systémov
Deployable Communication and Information Systems Modul (DCM-C) - ako príspevok SR
k naplneniu jednej z kľúčových nedostatkových spôsobilostí NATO. DCM-C je modul
nasaditeľných (v našom ponímaní mobilných) komunikačných a informačných systémov (ďalej len „KIS“) NATO na zabezpečenie podpory služieb KIS v operáciách, na cvičeniach a v ostatných aktivitách NATO.
SR bola preto na základe rozhodnutia veliteľa 3. Spojovacieho práporu Skupiny NATO pre KIS, pod ktorý DCM-C spadá, požiadaná o nasadenie tohto modulu do priestoru operácie ISAF Afganistan. Príslušníci OS SR budú poskytovať podporu služieb komunikačných a informačných systémov na veliteľstvách ISAF.
2. Vojensko-odborné aspekty návrhu
SR buduje jednotku DCM-C, ktorej riadiacim prvkom je v rámci novej veliteľskej štruktúry NATO veliteľ 3. Spojovacieho práporu Skupiny NATO pre KIS dislokovaného v Bydgoszcz, Poľsko. SR bola na základe rozhodnutia veliteľa 3. Spojovacieho práporu Skupiny NATO pre KIS požiadaná o nasadenie DCM-C do priestoru operácie ISAF
Afganistan v počte do 6 príslušníkov OS SR do konca operácie ISAF:
Príslušníci spojovacej jednotky DCM-C budú vyslaní do vojenskej operácie ISAF v Afganistane na plnenie úloh poskytovania podpory služieb komunikačných a informačných systémov v rámci Spojeného veliteľstva ISAF v Kábule, ako aj podpory rádiových systémov v rámci veliteľstva špeciálnych síl v Kábule.
Priestor pôsobenia sa vymedzuje na celý operačný priestor operácie ISAF v Afganistane.
Príslušníci DCM-C budú vyslaní na plnenie týchto úloh s mandátom do konca operácie ISAF.
Predpokladané náklady na pôsobenie do 6 príslušníkov DCM-C do konca operácie ISAF predstavujú 197.823.- Eur. Finančné prostriedky budú hradené z rozpočtu Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Predpokladané náklady na vyslanie, pôsobenie a stiahnutie DCM-C nepresiahnu plánované výdavky OS SR pre túto operáciu.
Vyslanie je vhodnou príležitosťou potvrdiť pretrvávajúci záväzok SR k stabilizácii Afganistanu, udržať kredibilitu SR v rámci NATO a pre príslušníkov OS SR získať nové skúsenosti a poznatky, ktoré bude možné využiť pri plnení ambícii a záväzkov SR voči NATO aj v budúcnosti.
3. Právne aspekty návrhu
Vyslanie príslušníkov OS SR do vojenskej operácie ISAF v Afganistane sa uskutoční v súlade s mandátom operácie ISAF stanoveným rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN č. 1386/2001, 1413/2002, 1444/2002, 1510/2003, 1563/2004, 1623/2005, 1707/2006, 1776/2007, 1833/2008, 1890/2009, 1943/2010, 2011/2011, 2069/2012 a 2120/2013 podľa kapitoly VII Charty OSN.
S vyslaním príslušníkov OS SR vyslovuje súhlas podľa článku 86 písm. k) Ústavy SR Národná rada SR.
Konkrétne náležitosti súvisiace s pôsobením príslušníkov OS SR v operácii ISAF môžu byť upravené osobitnými medzinárodnými zmluvami.