DÔVODOVÁ SPRÁVA
A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (ďalej len „návrh zákona“) predkladá do legislatívneho procesu poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Miroslav Kadúc.
Návrh zákona vo viacerých prípadoch navrhuje vypustenie obsoletných ustanovení, resp. zosúladenie ustanovení s Ústavou Slovenskej republiky.
Návrh zákona tiež upravuje zvýšenie sankcií (pokuty), ktorú možno udeliť poslancovi za disciplinárne previnenie. Zvýšenie tejto sankcie preventívnu funkciu, nakoľko nie je neúčelné domnievať sa, že v dôsledku tejto legislatívnej zmeny budú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky motivovaní k dodržiavaniu rokovacieho poriadku a nenarúšaniu poriadku v rokovacej miestnosti.
Predkladaný návrh zákona predpokladá pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy (štátny rozpočet), nezakladá žiadne negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie, nevyvoláva sociálne vplyvy, nemá vplyv na životné prostredie ani na informatizáciu spoločnosti.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
návrhu zákona s právom Európskej únie
1. Navrhovateľ zákona: poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Miroslav Kadúc
2. Názov návrhu zákona: návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
3. Predmet návrhu zákona:
a)nie je upravený v primárnom práve Európskej únie,
b)nie je upravený v sekundárnom práve Európskej únie,
c)nie je obsiahnutý v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie.
Vzhľadom na to, že predmet návrhu zákona nie je upravený v práve Európskej únie, je bezpredmetné vyjadrovať sa k bodom 4. a 5.
DOLOŽKA
vybraných vplyvov
A.1. Názov materiálu: návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
Termín začatia a ukončenia PPK: bezpredmetné
A.2. Vplyvy:
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
1. Vplyvy na rozpočet verejnej správy
x
2. Vplyvy na podnikateľské prostredie – dochádza k zvýšeniu regulačného zaťaženia?
x
3. Sociálne vplyvy
x
– vplyvy na hospodárenie obyvateľstva,
x
– sociálnu exklúziu,
x
– rovnosť príležitostí a rodovú rovnosť a vplyvy na zamestnanosť
x
4. Vplyvy na životné prostredie
x
5. Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
x
A.3. Poznámky
Pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, a to konkrétne štátny rozpočet, sa predpokladá vzhľadom na zmenu výšky sankcie v prípade disciplinárneho previnenia poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Vzhľadom na to, že nie je možné predpokladať počet disciplinárnych konaní, ktoré budú prebiehať, nie je možné ani presne vyčísliť vplyv na štátny rozpočet, ktorého príjmom pokuty uložené poslancom v rámci disciplinárneho konania.
A.4. Alternatívne riešenia
bezpredmetné
A.5. Stanovisko gestorov
Návrh zákona bol zaslaný na vyjadrenie Ministerstvu financií SR a stanovisko tohto ministerstva tvorí súčasť predkladaného materiálu.
B. Osobitná časť
K Čl. I
K bodom 1 až 30, 32 a 33
Navrhuje sa vypustenie obsolentných ustanovení, resp. ich zosúladenie s Ústavou Slovenskej republiky a príslušnými zákonmi.
K bodu 31
Navrhuje zvýšiť sankcia za disciplinárne priestupky z doterajších 5000,- Sk na výšku, resp. do výšky mesačného platu poslanca, čo by malo smerovať k zvýšeniu účinnosti disciplinárneho konania voči poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Plat poslanca je upravený zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
K Čl. II
Navrhuje sa účinnosť predkladaného zákona so zohľadnením legisvakančnej lehoty, a to od 1. júna 2014.