DOLOŽKA
vybraných vplyvov
A.1. Názov materiálu: Návrh zákona o krátkodobom nájme bytu – nové znenie
Termín začatia a ukončenia MPK: 25. 10. 2013 - 17. 11. 2013
A.2. Vplyvy:
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
1. Vplyvy na rozpočet verejnej správy
x
2. Vplyvy na podnikateľské prostredie – dochádza k zvýšeniu regulačného zaťaženia?
x
3. Sociálne vplyvy
x
– vplyvy na hospodárenie obyvateľstva,
– sociálnu exklúziu,
– rovnosť príležitostí a rodovú rovnosť a vplyvy na zamestnanosť
4. Vplyvy na životné prostredie
x
5. Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
x
A.3. Poznámky
Odhad dopadov na verejné financie
Schválenie predkladaného návrhu zákona o krátkodobom nájme bytu predpokladá priaznivý dopad na štátny rozpočet. Prijatím opatrení, ako je zákon o krátkodobom nájme bytu prispeje k eliminácii sivej ekonomiky v segmente prenájmu bytov, k zvýšeniu dane z príjmu z prenájmu bytov. Vzhľadom na skutočnosť, že sa v slovenskom právnom poriadku formuluje vôbec prvé motivačné opatrenie súkromnoprávnej povahy zamerané na stimuláciu lepšieho výberu daní, nie je možné v tomto štádiu odhadnúť a ani bližšie projektovať pozitívne kvantitatívne dopady na príjmy štátneho rozpočtu. Z tohto dôvodu sa nevyhotovujú ani súvisiace prílohy tejto časti doložky vplyvov.
Odhad dopadov na podnikateľské prostredie
Legislatívne opatrenia vyplývajúce z predkladaného návrhu zákona o krátkodobom nájme bytu budú mať v prípade ich implementácie do právneho poriadku SR pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie. Predpokladá sa, že podnikateľský segment využije nové legislatívne prostredie na stimuláciu výstavby súkromných nájomných bytov a prenájom doposiaľ nevyužívaných a nepredajných bytov, čím v konečnom dôsledku dôjde aj k tlaku na znižovanie trhových cien nájmu a sekundárnym – vyvolaným pozitívnym sociálnym vplyvom.
Odhad dopadov na obyvateľstvo a zamestnanosť
Prijatím návrhu zákona o krátkodobom nájme bytu sa predpokladá zvýšenie pracovnej mobility v rámci SR, a tým aj tvorba nových pracovných miest. Týmito krokmi dôjde k napĺňaniu odporúčaní OECD v oblasti zvýšenia pracovnej mobility. Zvýšením ponuky súkromného nájomného bývania dôjde k ekonomickému tlaku na postupné zníženie cien trhového nájomného a zvýšeniu kvality poskytovaných služieb. Zároveň sa predpokladá vyššia miera ochrany vyplývajúca z inštitútu vlastníctva bytu.
Odhad dopadov na životné prostredie
Nepredpokladá sa žiaden dopad na oblasť životného prostredia.
Odhad vplyvov na informatizáciu spoločnosti
Nepredpokladá sa žiaden dopad na oblasť informatizácie spoločnosti.
A.4. Alternatívne riešenia
A.5. Stanovisko gestorov