Cieľom tohto bodu predkladaného návrhu zákona je preventívne odstrániť ustanovenia, ktoré môžu potenciálne vykazovať nesúlad s Ústavou Slovenskej republiky. Navrhovaná úprava sa následne prejavuje aj v čl. I bodoch 5 a 11 tohto návrhu zákona.
Poľovný lístok bude vydaný obvodnou komorou Slovenskej poľovníckej komory aj osobe, ktorá spĺňa príslušné podmienky na lov zveri ustanovené zákonom a nie je členom tejto komory.
Navrhovaná úprava je bezprostredný dôsledkom čl. I bodu 10 tohto návrhu zákona spočívajúcom v zakotvení dobrovoľného členstva v Slovenskej poľovníckej komore.
Ak bol niekto sankcionovaný nie dočasným, ale trvalým odňatím poľovného lístku je zrejmé, že sa dopustil mimoriadne závažného porušenia poľovníckych pravidiel, často so smrteľnými následkami a je preto neprimerané, aby sa takejto osobe kedykoľvek v budúcnosti priznala možnosť opätovne po vykonaní skúšok získať poľovný lístok.
Nejde predsa o niečo, čo človeka pracovne, občiansky, či spoločensky diskriminuje, ale o záľubu, ktorá vyžaduje mimoriadnu disciplínu. Navyše, už z podstaty sankcie vyplýva, že poľovný lístok bol odňatý natrvalo, a ak sa doteraz pripúšťala možnosť opätovne ho získať, nešlo o trvalé odňatie, ale o dočasné odňatie, ktoré sa mylne označovalo ako trvalé odňatie.
Lov netrofejovej zveri, ktorá podlieha poľovníckemu plánovaniu na spoločných poľovačkách odporuje poľovníckej etike a tradíciám, zvyšuje riziko neuváženého odstrelu, zvyšuje pravdepodobnosť chybnej rany, čo zvyšuje možné utrpenie tejto zveri, teda najmä jelenej a srnčej holej zveri, ďalej sa tu zvyšuje počet rán, čo znižuje bezpečnosť účastníkov spoločnej poľovačky.
Z tohto pohľadu sa javí úprava v platnom zákone o poľovníctve ako negatívna a cieľom predkladaného návrhu zákona je vrátiť zákon do pôvodnej podoby, teda do stavu pred prijatím zákona č. 115/2013 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 72/2012 Z. z. a o doplnení zákona č. 326/2005 Z. z. o lesoch v znení neskorších predpisov.
Predkladaný návrh zákona zároveň zohľadňuje skutočnosť, že aktuálny právny rámec už neumožňuje udelenie výnimky, ktorá bola pôvodne upravená v § 65 ods. 9 zákona o poľovníctve a zrušená práve uvedenou novelou zákona o poľovníctve.
Navrhované nové znenie § 63 ods. 5 zákona o poľovníctve je doplnením aktuálnej právnej úpravy o novú druhú vetu, ktorá sa týka postupu užívateľa poľovného revíru pri nájdení zranenej zveri. Pri náleze zranenej zveri treba zistiť, či ide o zranenie, ktoré umožňuje, aby sa zver vyliečila a bola následne opätovne vypustená do poľovného revíru v zmysle § 22 ods. 3 a 4 zákona o poľovníctve. Ak sú zranenia takého rozsahu, že vyliečenie neumožňujú, trpiacu zranenú zver treba usmrtiť a vykonať tie opatrenia, ktoré zákon ukladá v prípade poľovníckej trofeje z poranenej zveri podľa § 23 ods. 8 zákona o poľovníctve, t.j. písomné vyhlásenie poľovníckeho hospodára o ulovení, zabezpečenie fotodokumentácie ulovenej poranenej zveri a veterinárne potvrdenie, že trofej pochádza z poranenej zveri. Navrhovaná úprava je jednoznačne v záujme zveri a je aj v súlade s poľovníckou etikou.