1
Príloha č. 7
MNOHOSTRANNÁ A DVOJSTRANNÁ SPOLUPRÁCA SO ZAHRANIČÍM
MNOHOSTRANNÁ SPOLUPRÁCA
Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO)
FAO je jednou z najväčších odborných organizácií v systéme OSN. Jej cieľom je riešenie problému potravinovej bezpečnosti, najmä odstránenie hladu a podvýživy vo svete nadväzne na Miléniové rozvojové ciele OSN a záväzky Svetového potravinového summitu.
V roku 2012 sa v činnosti FAO odrazila skutočnosť, že po 18 rokoch bol zvolený nový generálny riaditeľ FAO, José Graziano da Silva z Brazílie. Jeho prioritou je odstránenie hladu, trvalo udržateľné potravinové systémy, zvýšenie férovosti v riadení svetových zásob potravín, ako aj dokončenie organizačnej reformy FAO pre zlepšenie efektívnosti, transparentnosti a zodpovednosti. Reforma organizácie sa prejavila najmä v oblasti strategického plánovania a decentralizácie na regionálne konferencie. SR sa zapojila do hodnotiaceho procesu činnosti regionálnych a subregionálnych úradov FAO v Európe a strednej Ázii prostredníctvom dotazníka.
Členstvo SR vo FAO umožňuje okrem získavania širokého spektra informácií a odborných publikácií pre národné využitie aj zapájanie slovenských odborníkov do jednotlivých projektov, vypracovávania strategických štúdií a analýz. Kladne možno hodnotiť najmä spoluprácu na regionálnej úrovni prostredníctvom Regionálneho úradu FAO pre Európu a strednú Áziu.
Regionálny úrad uskutočnil v roku 2012 Neformálnu konzultáciu FAO o prioritách v regióne Európy a Strednej Ázie, ktorá plnila funkciu koordinačnej porady krajín regiónu pred svetovými zasadnutiami FAO. Zároveň poskytla priestor pre bližšie oboznámenie sa s fungovaním Regionálneho úradu v Budapešti. Záujmy SR boli prediskutované počas oficiálnej večere podávanej Zastupiteľským úradom Azerbajdžanu v Maďarsku. Nakoľko SR je členom EÚ, je zaradená do kategórie krajín rozvinutých s vysokým príjmom, nie je oprávnená na priamu finančnú pomoc FAO. Môže však pôsobiť ako partner FAO pri implementácii jednotlivých programov a projektov.
SR prezentovala výsledky vedy a výskumu prostredníctvom najvýznamnejšieho informačného a poznatkového zdroja pre poľnohospodárstvo - WAICENT svetové stredisko pre poľnohospodárske informácie v ústredí FAO. Prezentované ekonomické výsledky SR v poľnohospodárstve pri príprave strategických prehľadov FAO, OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) Potravinový výhľad a vypracovaním vstupov do svetových prehľadov o stave výživy a poľnohospodárstva, o lesníctve, rybárstve (SOFA, SOFI, SOFO).
V roku 2012 bol vydaný preklad publikácie FAO „Svetová referenčná báza pre pôdne zdroje 2006. Rámec pre medzinárodnú klasifikáciu, koreláciu a komunikáciu.“ Publikácia bola preložená so súhlasom FAO a bola uverejnená na stránke FAO. Je dôležitým nástrojom riešenia základných a aplikačných výstupov medzinárodných projektov a prispeje k lepšej informovanosti a vzájomnému porozumeniu v medzinárodnej pôdoznaleckej komunite.
2
K pozitívnej prezentácii SR vo FAO a v iných spoločenských oblastiach (napr. kultúry a rozvoja vidieka) prispieva prevádzka Slovenského centra v ústredí FAO v Ríme, ktorá bola vybudovaná v roku 2001. Slúži počas hlavných podujatí ako rokovacia miestnosť. V roku 2012 sa začalo rokovať o zmene názvu a využitia Slovenského centra. Názov bol zmenený na „Slovak Delegates´ Lounge“, pričom bude slúžiť aj stálym predstaviteľom pri FAO na rokovania bez obmedzenia na rokovacie dni. Doplnená bude výpočtová technika, budú rekonštruované priestory. Náklady si nevyžadujú dodatočnú finančnú spoluúčasť SR.
Odborníci zo SR sa aktívne zapájali do činnosti odborných komisií, výborov a pracovných skupín v problematike poľnohospodárstva, výživy, komoditných problémov, lesníctva, rodovej problematiky - ženy na vidieku, klimatických zmien, genetických zdrojov v poľnohospodárstve a v ďalších spoločných programoch (drevárstvo, potravinové normy).
Postup SR na zasadnutiach sa odvíjal od rozdelenia kompetencií medzi a jeho členskými krajinami. V prípade zmiešaných kompetencií sa konali koordinačné zasadnutia pri Rade v Bruseli (Koordinačná pracovná skupina pre FAO), na úrovni stálych predstaviteľov pri FAO v Ríme a počas jednotlivých zasadnutí v mieste konania. Samostatné koordinačné zasadnutia pre jednotlivé otázky týkajúce sa bezpečnosti potravín, lesníctva, rastlinolekárskej starostlivosti, veterinárnej starostlivosti, genetických zdrojov, rybárstva, klimatických zmien prebiehajú na zasadnutiach odborných pracovných skupín Rady EÚ.
Na poste stáleho predstaviteľa SR pri FAO na Zastupiteľskom úrade SR v Ríme došlo od septembra 2012 k zmene. SR pôsobila do júna 2012 v pozícii člena Rady FAO, ktorá je výkonným orgánom Konferencie a zaoberá sa základnými programovými, finančnými a administratívnymi otázkami.
Zástupca SR, z Národného lesníckeho centra Zvolen, naďalej pôsobí v riadiacom výbore Pracovnej skupiny Európskej lesníckej komisie pre obhospodarovanie horských vodných tokov.
Novou pozíciou, ktorú SR získala, je členstvo v Neformálnom medzinárodnom riadiacom výbore pre Medzinárodný rok rodinných fariem. SR zastupuje stála predstaviteľka SR pri FAO a WFP. Za účelom efektívneho zapojenia SR do činnosti riadiaceho výboru, organizáciu podujatí a distribúciu informácií bol vytvorený neformálny národný výbor zo zástupcov zainteresovaných ministerstiev, výskumných ústavov, organizácií, zväzov a združení aj akademickej obce.
SR podala kandidatúru do Riadiaceho výboru Panela expertov na vysokej úrovni pre potravinovú bezpečnosť. Cieľom panela je poskytovať vstupy pre analýzy a syntézy vedeckých poznatkov o potravinovej bezpečnosti a podvýžive, ktoré budú slúžiť členom FAO. Na rok 2013 boli schválené dve témy pre panel expertov: 1. úloha rybárstva a akvakultúry v potravinovej bezpečnosti a 2. potravinové straty a odpad v kontexte potravinových systémov. Náklady účasti na zasadnutiach Riadiaceho výboru budú hradené z prostriedkov FAO. Výsledok výberového konania bude známy v lete 2013.
Okrem pôsobenia vo FAO možno vyzdvihnúť úspech SR vo Svetovom potravinovom programe (World Food Programme - WFP), ktorý je spoločným programom FAO a OSN a je najväčšou humanitárnou organizáciou na poskytovanie
3
potravinovej pomoci na svete. SR bola Radou FAO zvolená za člena Výkonnej rady na roky 2012-2014.
Na úrovni profesionálnych pozícií SR národnú kvótu (2-7 ľudí) naplnenú ku koncu roka 2012 na úrovni 2 a je v kategórií krajín „equitably represented“, teda vyvážene zastúpené. V ústredí FAO v Ríme boli okrem profesionálnych pozícií obsadené ďalšie 3 miesta. Okrem toho mala SR do septembra 2012 na Regionálnom úrade FAO pre Európu a strednú Áziu obsadený post zástupcu pre riadenie informácií a vedomostí.
Implementáciu programu FAO v SR koordinuje sekretariát Výboru pre spoluprácu SR s FAO, ktorý pôsobí od svojho vzniku v roku 1994 na MPRV SR na odbore zahraničnej koordinácie (OZK). Aj v roku 2012 odbor úzko spolupracoval s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR), odborom OSN a medzinárodných organizácií a stálou predstaviteľkou SR pri FAO a WFP v Ríme.
Stretnutie Výboru pre spoluprácu SR s FAO sa uskutočnilo 26. novembra 2012 na MPRV SR za širokej účasti stálej predstaviteľky SR pri FAO, zástupcov úsekov a organizácií MPRV SR, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a iných rezortov. Základným princípom spolupráce v rokoch 2013 a 2014 bude širšie zdieľanie informácií zo strany stálej predstaviteľky pri FAO a WFP a OZK aj zo strany strán zapojených do aktivít FAO. Výbor navrhol zamerať sa na podporu účasti expertov v aktivitách FAO, činnosť v riadiacich výboroch, návrhových výboroch, expertných skupinách a na podporu zamestnávania Slovákov vo FAO. Cieľom bude aj vytvorenie webovej stránky, resp. doplnenie informácií na webovej stránke MPRV SR.
Plnenie niektorých záväzkov, ktoré na seba SR prebrala spolu s členstvom vo FAO, prenesené na Agroinštitút Nitra, štátny podnik a Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva (VÚEPP) Bratislava. Agroinštitút Nitra zabezpečoval plnenie úloh v oblasti vedecko-technických informácií prevádzkovaním Depozitnej knižnice FAO a aplikácie AGRIS a CARIS. V rámci Depozitnej knižnice FAO bola zabezpečená akvizícia a spracovanie získaných knižničných dokumentov, edícia prírastkového zoznamu publikácii FAO, výpožičné služby, výmena dokumentov, informačné a propagačné služby. FAO čoraz viac využíva elektronickú formu dokumentov, knižnica pristúpila k propagácii súborného katalógu, ktorý je dostupný širokej verejnosti. V rámci centra Web AGRIS bola na serveri Agroinštitútu Nitra sprístupnená aplikácia pre zdieľaný prístup pre spolupracujúce inštitúcie a boli urobené úpravy v module vyhľadávanie. V závislosti od edície publikácií a ostatných účastníkov národnej siete AGRIS boli monitorované primárne bibliografické zdroje, následne spracované bibliografické záznamy podľa platných metodík a medzinárodných štandardov a exportované do bázy dát AGRIS FAO. Báza dát je prístupná na stránke www.fao.org a tiež distribuovaná aj na CD ROM jednotlivým členským krajinám a knižniciam. Prispievateľom bola poskytnutá metodická pomoc pri spracovaní elektronických dokumentov (CD ROM - zborník z konferencie) a prispievatelia boli upozornení na nekorektné záznamy. Medzi používateľmi knižnice bola zintenzívnená propagácia možností on-line rešeršných a vyhľadávacích služieb v báze dát AGRIS a ostatných informačných zdrojov FAO. Zároveň bola zabezpečená tvorba a údržba portálu AgroWeb Slovak Republic, multilinguálneho tezauru AGROVOC, spolupráca s IAALD a Výborom pre spoluprácu SR a FAO pri propagácií misie a činnosti FAO. VÚEPP zabezpečovalo štatistické zisťovanie a
4
spracovanie informácií z oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva pre Globálny informačný systém a systém skorého varovania (GIEWS), z ktorých FAO vypracováva komoditné štúdie.
Témou Svetového dňa vody v roku 2012 bola Voda a potravinová bezpečnosť, ktorá úzko súvisí s poľnohospodárstvom. Voda je základnou surovinou pre produkciu potravín, od pestovania plodín a chovu zvierat po spracovávanie finálnych výrobkov. MPRV pripravilo 23. marca 2012 v spolupráci s Výskumným ústavom vodného hospodárstva seminár k Svetovému dňu vody, zameraný na úlohu vody, jej využitie v poľnohospodárstve, vplyv na produkciu a potravinovú bezpečnosť, ako aj na zdroje vody a zdravotnú bezpečnosť pitnej vody. Zúčastnili sa na ňom výskumníci z rezortu pôdohospodárstva, zdravotníctva, životného prostredia a zástupcovia poľnohospodárov. MPRV SR tiež spolupracovalo pri príprave XVII. celoslovenskej konferencie k Svetovému dňu vody 2012 v Banskej Bystrici.
Rok 2012 bol zvolený za Medzinárodný rok družstiev, z čoho vychádzala aj téma Svetového dňa potravín: Poľnohospodárske družstvá kľúč k uživeniu sveta. Obe udalosti upozorňujú na unikátnu úlohu družstiev. MPRV SR s Agroinštitútom Nitra pripravilo viacero aktivít od júna do októbra 2012. Slávnostný záver 25. októbra 2012 na Agroinštitúte v Nitre sa konal za účasti štátnej tajomníčky MPRV SR a zástupcu Regionálneho úradu FAO pre Európu a strednú Áziu.
Tradičnou udalosťou Svetového dňa potravín je ocenenie osobností v poľnohospodárstve a potravinárstve. V roku 2012, z dôvodu ukončenia výroby medailí FAO, bolo zavedené ocenenie ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, a to Pamätným listom ministra. Aktivity sa zamerali aj na deti a mládež, aby ich upozornili na problémy potravinovej neistoty. Súťaž o najlepšiu fotografiu bola zorganizovaná za pomoci partnerského Letného mediálneho tábora v Nitre, ktorý sa uskutočnil v júli 2012 a zúčastnili sa ho deti od 9 do 16 rokov. V rámci projektu navštívili Vysokoškolský poľnohospodársky podnik v Kolíňanoch, kde mali možnosť zoznámiť sa s činnosťou na farmách a výrobou potravín. Víťazné fotografie boli vybrané porotou zo zástupcov ministerstva a ceny odovzdal minister počas veľtrhu Agrokomplex. Ďalšou súťažou bolo písanie eseje na tému Svetového dňa potravín pre stredné odborné školy, ktorá bola vyhlásená prostredníctvom časopisu Zemedelská pôdohospodárska škola. Záujem nebol veľký, napriek tomu prišlo niekoľko hodnotných esejí, ktoré vyjadrujú pohľad mladých ľudí na poľnohospodársku produkciu. V rámci slávnostného ukončenia podujatia bolo odovzdané logo Zaručená tradičná špecialita za „Bratislavský rožok“ zástupcom Cechu pekárov a cukrárov regiónu západného Slovenska. Taktiež bola odovzdaná cena víťazom súťaže Biofarma roka 2012 v spolupráci s Ekotrendom a súťaže Líderka roka 2012 v spolupráci s predsedníčkou Vidieckeho parlamentu. Vyhodnotená bola aj súťaž žiakov stredných odborných škôl v pečení lístkového cesta, ktorú zorganizoval Cech pekárov a cukrárov západného Slovenska. Štátna tajomníčka MPRV SR počas podujatia na stretnutí so zástupcom regionálneho úradu FAO v Budapešti prezentovala záujem SR o spoluprácu s FAO v spoločnom projekte pre Astrachánsku oblasť Ruskej federácie. Prediskutované boli ďalšie možnosti spolupráce SR s FAO, a to v rôznych oblastiach pôsobnosti FAO. SR môže využiť najmä svoje poznatky z procesu transformácie na trhovú ekonomiku a poskytovať pre FAO služby expertov (jednotlivcov alebo inštitúcie).
5
Na záver bola spomenutá spolupráca FAO na medzinárodnom festivale Agrofilm v minulých rokoch a možnosť jej obnovenia.
V rámci Európskeho výročného kongresu Európskej federácie pre živočíšne vedy (EAAP), Bratislava v dňoch 27.-31. augusta 2012 uskutočnilo sa celodenné sympózium „Efficiency and optimization in ruminant husbandry” (Efektivita a optimalizácia v chove prežúvavcov). FAO prostredníctvom grantu poskytlo podporu pre účasť na sympóziu pre 11 odborníkov zo strednej a východnej Európy a Balkánu a pre pozvaného zástupcu EK. Z vybraných príspevkov, ktoré na sympóziu odzneli, sa pripravuje knižná publikácia.
Funkciu národného kontaktného miesta pre spoločný program FAO/WHO Codex Alimentarius pre potravinárske normy a dokumenty plní odbor bezpečnosti potravín a výživy MPRV SR. V roku 2012 sa SR zúčastnila na zasadnutí vrcholného orgánu - Komisie CA (CAC) a 5 plenárnych zasadnutí výboru pre všeobecné princípy (CCGP), regionálneho koordinačného výboru pre Európu (CC EURO), výboru pre analytické metódy a odber vzoriek (CC MAS), výboru pre čerstvé ovocie a zeleninu (CC FFV) a ad hoc medzivládnej pracovnej skupiny pre výživu zvierat (TFAF). SR sa zúčastnila aj koordinačných zasadnutí pracovnej skupiny Codex Alimentarius (PS CA) pri Rade v Bruseli, na ktorých sa koordinujú a formulujú spoločné pozície a jej členských štátov ku každému dokumentu príslušného výboru CA a ktoré na zasadnutiach CA prezentované EK alebo predsedníctvom Rady EÚ.
Spolupráca SR s FAO sa v roku 2012 riadila zameraním zahraničnej politiky SR a možno ju hodnotiť kladne. Boli splnené všetky plánované úlohy a povinné záväzky, ktoré smerujú k plneniu Miléniových rozvojových cieľov OSN. SR prejavila zvýšenú iniciatívu v rámci zapájania sa do iniciatív a aktivít FAO, pôsobením v orgánoch FAO alebo vo Výkonnej rade WFP, ktoré umožňuje priamo rozhodovať o alokovaní finančných prostriedkov poskytnutých z rozpočtu SR.
Svetový potravinový program (WFP) - spoločný program OSN a FAO je najväčou humanitárnou organizáciou na poskytovanie potravinovej pomoci v systéme OSN v menej rozvinutých krajinách s kritickým nedostatkom potravín. Funguje na obstarávateľskom princípe potravín, poľnohospodárskych komodít, resp. iných tovarov. Do kontraktov vstupuje len s registrovanými priamymi dodávateľmi, pričom základným kritériom pri výbere dodávateľa je cena a dopravné náklady do cieľovej krajiny. V praxi WFP pri verejnom obstarávaní uprednostňuje dodávky potravín z rozvojových krajín. SR za skupinu krajín E bola Radou FAO zvolená za člena Výkonnej rady na roky 2012-2014, rada plní rozhodovaciu a kontrolnú funkciu v rámci WFP. Skupinu krajín E tvorí okrem SR aj Česká republika a Ruská federácia. Financovanie WFP je dobrovoľné, SR poskytuje dobrovoľný príspevok vo výške 15 000 USD z prostriedkov MZVaEZ SR.
Oficiálna rozvojová pomoc
Riešenie úlohy odbornej pomoci prostredníctvom Výskumného ústavu potravinárskeho (VÚP) Bratislava Odborná a technická podpora krajín strednej a východnej Európy v oblasti potravinových databáz
Sieť potravinárskych databáz krajín strednej a východnej Európy (Central and Eastern European Countries Food Data Systems - CEECFOODS) vznikla v roku 1997 a je jednou z
6
regionálnych sietí vo svete, ktoré združujú pracoviská zaoberajúce sa zložením potravín. Databázové centrum siete CEECFOODS je z poverenia FAO lokalizované na pracovisku Potravinovej banky dát (PBD) na VÚP v Bratislave. Spolupracovalo na vypracovaní projektu siete a má tiež dlhoročné skúsenosti s budovaním národnej potravinovej banky dát.
SR pokračovala aj v roku 2012 v aktivitách strediska FAO (budovanie kapacít a technická podpora v oblasti potravinových databáz formou vzdelávacích aktivít z oblasti tvorby a využívania potravinových databáz v praxi). Riešenie úlohy nadväzovalo na niekoľkoročné budovanie subregionálnej databázy a na technicky orientované projekty, ktorých obsahom bolo pripraviť subregionálnu databázu o zložení potravín a pripraviť aktualizáciu výpočtových programov vyvinutých v SR tak, aby sa zjednotili a mohli aplikovať u všetkých členov siete potravinových databánk v krajinách strednej a východnej Európy. Potravinové databázy, ktoré obsahujú informácie o výživovej hodnote potravín, nevyhnutné pri sledovaní, plánovaní a usmerňovaní výživy obyvateľstva, ako aj výživy jednotlivcov, najmä so špecifickými výživovými požiadavkami. Pri realizácii aktivít je nevyhnutné, aby Potravinová banka dát (PBD) udržiavala prepojenie s európskymi iniciatívami v oblasti zloženia potravín.
V roku 2012 bola rozvojová pomoc prioritne zameraná na Moldavsko, zabezpečením účasti experta z Technical University of Moldova na Kurze o tvorbe a riadení databáz a ich využití vo výžive (11th International Postgraduate Course on the Production and Use Food Composition Data in Nutrition). Bol uhradený členský poplatok na participáciu VÚP v organizácii EuroFIR AISBL. Ďalší vývoj programu Daris bol v uplynulom roku realizovaný na základe Analýzy a návrhu spôsobu realizácie navrhovaných úprav, ktorý bol vytvorený koncom roka 2011. Súčasťou vývoja bola implementácia číselníkov klasifikačných systémov pre potravinu; implementácia číselníka kulinárskych úprav a jeho prepojenie s evidenciou retenčných faktorov, spresnenie možnosti uchovávania a zobrazenia obrázkov potravín. V programe Daris bolo vytvorené aj automatizované kódovanie potravín, ktoré zohľadňuje charakter potraviny (zaradenie podľa potravinovej skupiny, surovina al. výrobok). Bola tiež vytvorená aktualizácia manuálov pre prácu s programom Daris. Upgrade programu Daris, ako aj užívateľský manuál k tomuto programu budú zaslané po podpísaní licenčnej zmluvy 5 ukrajinským organizáciám, ktoré boli zaškolené pre prácu s týmto programom v roku 2011. Bolo zabezpečené prezentovanie aktivít oficiálnej rozvojovej pomoci SR na medzinárodnej úrovni príspevok The Official Development Support Programme in Food Composition Area in 2011 bol prezentovaný v knihe abstraktov a vo forme posteru na 6. Stredoeurópskom kongrese o potravinách (6th Central European Congress on Food) 6th Central, ktorý sa uskutočnil 23.-26. mája 2012 v Novom Sade v Srbsku.
Odberateľmi výstupov úlohy Uzhhorod National University, Mukachevo State University, Uzhhorod Commercial College, LLC Nastunya, Government Institution „The Scientific Medical Centre Rehabilitation“ Health Ministry of Ukraine, Výskumný ústav potravinársky prípadne iné organizácie zaoberajúce sa zložením potravín.
7
Medzinárodná únia na ochranu nových odrôd rastlín (UPOV)
V roku 2012 sa SR zúčastnila na zasadnutiach nasledovných orgánov UPOV: Technický výbor, Administratívny a Právny výbor, Poradný výbor a Rada UPOV (Ženeva, marec a október 2012). Taktiež sa zástupcovia SR zúčastnili na zasadaní Technickej pracovnej skupiny pre poľné plodiny v Angers, vo Francúzsku a na zasadaní Technickej pracovnej skupiny pre zeleninové druhy vo Floriade pri Venlo, v Holandsku.
UPOV v spolupráci s počítačovými databázovými expertmi a tiež za aktívnej účasti členských krajín pripravil databázu odrôd rastlinných druhov tzv. PLUTO databázu a databázu kódov pre takmer 25 000 rastlinných druhov. Táto databáza predstavuje mimoriadnu možnosť získania informácií v oblasti názvov odrôd rastlín a testovania odrôd jednotlivých rastlinných druhov. Databáza obsahuje kontakty na skúšobné inštitúcie, ktoré majú skúsenosť so skúšaním daných rastlinných druhov. U 7061 rastlinných druhov minimálne aspoň jeden členský štát skúsenosť so skúšaním. Zástupcovia SR mali možnosť v rámci zasadaní Technického výboru a Technických pracovných skupín pripomienkovať technické možnosti tejto databázy.
Slovenskí plodinoví experti sa aktívne podieľajú na príprave nových metodík pre skúšanie odrôd rastlín konzultačnou formou elektronicky aj pri osobných stretnutiach. Pracujú v rôznych ad hoc pracovných skupinách a projektoch organizovaných v rámci UPOV. Aktívna bola spolupráca v oblasti kruhových testov medzi členskými krajinami UPOV. Slovenskí experti sa zapojili do diaľkového dištančného štúdia v oblasti právnej ochrany nových odrôd rastlín organizované WIPO akadémiou. V roku 2012 tieto študijné programy úspešne absolvovalo 10 expertov z ÚKSÚPu.
Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE)
Delegácia Slovenskej republiky sa zúčastnila na 80. Valnom zhromaždení delegátov Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (Paríž, 20.-25.5.2012), ako aj 25. Konferencie OIE regionálnej komisie pre Európu (Fleesensee. Nemecko, 17.-21.9.2012). Slovenskí odborní veterinárni pracovníci spolupracovali v roku 2012 v rámci OIE na rôznych pracovných seminároch napr. regionálny seminár OIE národných kontaktných bodov pre voľne žijúce zvieratá (Sofia-Pravets, Bulharsko, 22-25.1.2012), regionálny seminár OIE národných kontaktných bodov pre veterinárne produkty (Viedeň, Rakúsko, 20-22.11.2012).Podieľali sa na spoločných aktivitách OIE, EÚ, FAO a iných medzinárodných organizácií k problematike zdravia zvierat, dobrých životných podmienok zvierat a bezpečnosti potravín. Ďalej sa zúčastňovali školení a pripomienkovali odborné materiály zamerané najmä na problematiku chorôb zvierat, ochrany zvierat a antimikrobiálnej rezistencie. Podieľali sa na vypracovaní OIE dotazníkov k úlohe voľne žijúcich zvierat pri kontrole chorôb domestikovaných zvierat a k monitoringu množstiev antimikrobiálnych látok používaných u zvierat. Zabezpečili, že Slovenská republika si i naďalej udržala štatút krajiny bez výskytu slintačky a krívačky a moru hovädzieho dobytka a štatút krajiny s kontrolovaným rizikom BSE a že požiadala OIE zaslaním oficiálnej deklarácie o úradné priznanie štatútu krajiny historicky bez výskytu Afrického moru koní.
8
Medzinárodná asociácia pre skúšanie osív (ISTA)
ISTA členské akreditované laboratórium SK01 (ÚKSÚP Bratislava) sa v roku 2012 v rámci plánu medzinárodných kruhových porovnávacích testov zúčastnilo troch ISTA kruhových testov:
-február 2012 Sorghum bicolor 3 vzorky - stanovenie čistoty, klíčivosti a prímesí iných rastlinných druhov, tetrazóliová skúška a 1 samostatná vzorka dobrovoľná účasť pri určovaní druhového zastúpenia. Konečné hodnotenie kruhového testu je A.
-jún 2012 Phleum pratense 3 vzorky - stanovenie čistoty, vlhkosti, klíčivosti a prímesí iných rastlinných druhov. Konečné hodnotenie kruhového testu je A.
-október 2012 Lactuca sativa - 3 vzorky - stanovenie čistoty, klíčivosti a prímesí iných rastlinných druhov a preverenie vyplnenia ISTA oranžového certifikátu. Konečné hodnotenie kruhového testu je A.
V laboratóriu SK01 sa v roku 2012 uskutočnilo jedno medzi-laboratórne porovnávacie meranie, kde boli zahrnuté aj poverené laboratóriá v zmysle príslušných nariadení vlády, jedno celoslovenské školenie laborantiek a jedno celoslovenské školenie inšpekcie zamerané na odber vzoriek. V laboratóriu SK01 dňa 26.11.2012 sa konala ISTA reakreditácia. Na základe odstránených nezhôd z auditu bude laboratóriu predĺžená akreditácia ISTA na ďalšie 3 roky. Skúšobné laboratórium sa v roku 2012 vyjadrilo k týmto témam:
-Prehľad nových technológií využívaných v ISTA laboratóriách pri teste čistoty.
-Dotazník na osvetlenie používané pri teste klíčivosti.
-Dotazník na dezinfekciu semien pred testom klíčivosti.
-Dotazník na veľkosť častíc piesku a zloženie organických substrátov používaných pri teste klíčivosti.
Na základe požiadaviek evidovaných dodávateľov ISTA členské laboratórium SK01 v rozsahu akreditácie vystavilo 134 medzinárodných oranžových ISTA certifikátov a 45 predbežných ISTA oranžových certifikátov, na základe ktorých evidovaní dodávatelia obchodujú s osivom v rámci a s tretími krajinami. Certifikáty boli vystavené prevažne na osivo kukurice siatej, raže siatej, pšenice siatej, ovsa siateho a hrachu siateho.
V roku 2012 sa konalo Výročné zasadnutie ISTA, vo Venlo, Holandsko. SR sa zúčastnila tohto zasadnutia a hlasovaním k jednotlivým bodom programu sa podieľala na tvorbe a schvaľovaní ISTA pravidiel. Tieto slúžia ako podklad pre metodiku laboratórneho skúšania ISTA RULES, kde uvedené metódy, ktoré záväzné pre hodnotenie kvality osiva určeného na uvádzanie do obehu v rámci SR, ako aj v medzinárodnom obchode s osivami.
ISTA členské akreditované laboratórium SK02 (Národné lesnícke centrum Zvolen)
Spolupráca s ISTA v roku 2012 prebiehala štandardne, komunikácia bola intenzívna a dobrá, ISTA akceptovala zmenu sídla Semenarskeho laboratória z Liptovského Hrádku do Zvolena a vystavila NLC nový akreditačný certifikát.
9
Európsky program pre rastlinné genetické zdroje (Bioversity International ECPGR)
V roku 2012 sa na Slovensku zabezpečovali úlohy ochrany genetických zdrojov rastlín cestou Národného programu na 23 zmluvne zriadených riešiteľských pracoviskách v zmysle domácej legislatívy. Centrum výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch, pracovisko Génová banka SR ako koordinačné pracovisko Národného programu ochrany genetických zdrojov rastlín pre výživu a poľnohospodárstvo pokračovalo v jeho riešení i na úrovni medzinárodných štandardov Bioversity International. V roku 2012 CVRV Piešťany organizačne zabezpečovalo v dňoch 15.-17. mája 2012 v Piešťanoch 3. zasadanie ECPGR pracovnej skupiny pre pšenicu. Zasadnutie bolo zamerané najmä na plnenie iniciatívy „Európsky integrovaný systém Génových bánk AEGIS, aktualizáciu úloh ECPGR, revíziu viacdruhového pasportného klasifikátora, prezentovanie správ o stave v databázach obilnín a informačnom systéme EURISCO. Kľúčovou zložkou ECPGR bolo aj 13. zasadnutie riadiaceho výboru ECPGR vo Viedni, kde sa prerokovávali návrhy dôležitých zmien plánovaných pre ďalšie aktivity ECPGR a EURISCO. V medzinárodných databázach EURISKO je v súčasnosti evidovaných za Slovenskú republiku 17 016 položiek genetických zdrojov rastlín. V roku 2012 sa konalo druhé zasadnutie pracovnej skupiny Vitis v Nemecku v Siebeldingene v dňoch 18. 20. septembra 2012, kde za SR bola prednesená národná správa o stave genetických zdrojoch viniča.
Nakoľko Slovenská republika zavŕšila v roku 2010 prístupový proces k Medzinárodnej zmluve a k Dohode o založení Svetového zverenského fondu pre diverzitu plodín bola priebežne v roku 2012 zabezpečovaná výmena vzoriek podľa týchto dokumentov (sMTA). Priebežne sa reagovalo i na potreby a úlohy týkajúce sa medzinárodných dokumentov a podávanie informácií o práci v SR do medzinárodného centra Medzinárodnej zmluvy v Ríme.
Európsky program pre lesné genetické zdroje (Bioversity International EUFORGEN)
V rámci programu EUFORGEN sa zástupcovia SR zúčastnili stretnutí Pracovnej skupiny pre lesný reprodukčný materiál a Riadiaceho výboru programu, kde aktívne prispeli k príprave výstupov. Zabezpečila sa priebežná aktualizácia informácií o objektoch slúžiacich na zachovanie lesných genetických zdrojov na území Slovenska v celoeurópskej databáze EUFGIS /EUFORGEN. Odborná verejnosť k databáze a súvisiacim informáciám prístup na www.eufgis.org. Zástupcovia SR sa podieľali na publikačnej činnosti o výsledkoch projektu EUFGIS a programu EUFORGEN v medzinárodných vedeckých časopisoch.
Konferencia ministrov o ochrane lesov v Európe (Forest Europe)
V dňoch 14. a 15. februára 2012 sa v Madride uskutočnilo zasadnutie Forest Europe na úrovni expertov. Hlavným výstupom zasadnutia bolo prijatie programu práce Forest Europe na nasledujúce obdobie do konania siedmej konferencie ministrov v Madride (v horizonte rokov 2015/2016). Cieľom programu práce je podpora plnenia spoločnej vízie a cieľov obsiahnutých v stratégii „Európske lesy 2020“, ako aj implementácia ministerského mandátu o zahájení a realizácii rokovaní o právne záväznej dohode o lesoch v Európe. Návrh programu práce bol pripravený koordinačnou jednotkou (Liaison Unit) v spolupráci s hlavným koordinačným výborom procesu Forest Europe, ktoré podpornými štruktúrami
10
procesu. Slovenská republika sa ako člen hlavného koordinačného výboru aktívne podieľala na príprave návrhu programu práce.
V priebehu roka 2012 bola zahájená implementácia programu práce Forest Europe. V rámci nej sa uskutočnili zasadnutia ad hoc expertných skupín, ktoré boli zriadené na základe programu práce. Činnosť týchto expertných skupín bola zameraná najmä na problematiku oceňovania služieb poskytovaných lesnými ekosystémami a na zdokonaľovanie nástrojov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov. V novembri 2012 sa v zmysle programu práce uskutočnil seminár zameraný na agendu nezákonnej ťažby dreva a s ňou súvisiaceho obchodu v európskom geografickom regióne. V roku 2012 bol v spolupráci s Európskou hospodárskou komisiou Organizácie Spojených národov (UNECE) a Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) zahájený proces prípravy nasledujúcej správy o stave európskych lesov. V dňoch 11. a 12. decembra 2012 sa v Madride uskutočnilo zasadnutie hlavného koordinačného výboru Forest Europe. Výbor je riadiacim orgánom procesu Forest Europe a v súčasnosti pozostáva zo zástupcov piatich krajín (Španielsko, Nórsko, Slovenská republika, Nemecko a Turecko). Výbor prijal v rámci predmetného zasadnutia rozhodnutie o mieste a termíne konania, ako aj o programe nasledujúceho zasadnutia Forest Europe na úrovni expertov: Madrid, 6. a 7. marec 2013. Výbor zároveň odsúhlasil s pripomienkami návrh rozpočtu koordinačnej jednotky na rok 2013.
Európska a stredozemská organizácia ochrany rastlín (EPPO)
Spolupráca Slovenskej republiky s EPPO bola vo fytosanitárnej oblasti orientovaná na spoluprácu v sektore diagnostiky organizmov škodlivých pre rastliny a rastlinnú produkciu. SR v oblasti posudzovania prípravkov na ochranu rastlín využíva metodiky EPPO a tento prístup je v súčasnosti jedinou možnou transparentnou a harmonizovanou cestou, ako zabezpečiť celý proces autorizácie prípravkov na ochranu rastlín na európskej úrovni. V oblasti fytosanitárnej metodiky EPPO základnými harmonizovanými predpismi, ktoré slúžia ako základ pre vypracovávanie konkrétnych pracovných metodík fytoinšpektorov, ktoré platné pre monitoring karanténnych škodlivých organizmov v Slovenskej republike. Celá oblasť rastlinolekárskej diagnostiky karanténnych škodlivých organizmov sa riadi a je vykonávaná na základe EPPO protokolov. V roku 2012 sa SR zúčastnila na zasadnutí QBOL-EPPO metóde DNA barcoding a ďalších diagnostických metód škodlivých činiteľov rastlín 21.-25. mája 2012 v Haarkem, Holandsku.
Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV)
V roku 2012 pokračovala výmena odborných informácií medzi vedeckými pracoviskami SR, OIV a ostatnými členskými krajinami. Vytvorili sa nové ad hoc pracovné skupiny v OIV, ktoré sa podieľajú na príprave spoločných projektov prispievajúcich k určovaniu smerovania výskumu v oblasti vinohradníctva a vinárstva. Výmena informácií priniesla informácie o čiastočne dealkoholizovanom víne, úprave množstva alkoholu vo víne, o redukcii množstva cukru pomocou membrán vo vínach a v muštoch, enzymatické stanovenia, monografie o kvasinkách a baktériách, analytických metódach ako napríklad stanovenie natamycínu či pesticídov atď. OIV poskytla SR svetové štatistické informácie, ktoré sa využívajú pri
11
pestovaní viniča alebo pri určovaní rôznych ochorení viniča. Spolupráca s OIV priniesla pre SR informácie a materiály nevyhnutné pre vyhotovenie smerovania trendov vo vinohradníctve a vinárstve v a vo svete, na základe ktorých bolo možné predpokladať, ovplyvniť alebo určiť vývoj trendov na Slovensku. Účasť na svetovom vedeckom kongrese v Izmire umožnila pre SR získať prístup k novým poznatkom, ktoré aktuálne predmetom skúmania, ako aj definovať najzávažnejšie problémy v danej oblasti v SR. Účasť na zasadnutiach prináša aj názory, postrehy a stanoviská jednotlivých členských krajín EU k legislatíve vinohradníctva a vinárstva EU, čo poslúžilo na formovanie stanoviska SR. Hlavnou aktivitou Slovenska v roku 2012 bola účasť na zasadnutiach vedeckých a riadiacich orgánov OIV a pripomienkovanie odborných vedeckých rezolúcií týkajúcich sa vinohradníctva a vinárstva v komisiách Vinohradníctvo, Enológia, Legislatíva a Zdravie, ako aj účasť na svetovom kongrese viniča a vína v Turecku, ale aj účasť na zasadnutiach pracovnej a technickej skupiny v Paríži a v Bordeaux. Vedeckí pracovníci Ústavu vinohradníctva a vinárstva CVRV aktívne prezentovali vlastné vedecké výsledky vo forme odborných prednášok, posterov alebo odborných príspevkov.
Pozitívny vplyv mala záštita OIV poskytnutá aj v roku 2012 medzinárodnej súťaži Muvina, ktorú uskutočňuje Múzeum vín v Prešove. Patronátom OIV došlo k významnému zvýšeniu kreditu a hodnoty súťaže. Predovšetkým pre domácich výrobcov tak vznikajú možnosti konfrontácie svojich kvalít s absolútnou svetovou špičkou.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)
Rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa v roku 2012 aktívne zapájal do spolupráce s OECD prostredníctvom účasti svojich zástupcov na pravidelných zasadnutiach jednotlivých pracovných orgánov Výbor pre poľnohospodárstvo, Globálne poľnohospodárske fórum, Pracovná skupina pre poľnohospodárske politiky a trhy, Skupina o komoditných trhoch, Spoločná pracovná skupina pre poľnohospodárstvo a obchod, Spoločná pracovná skupina pre poľnohospodárstvo a životné prostredie, Pracovná skupina pre bezpečnosť potravín a krmív nového typu, Pracovná skupina pre pesticídy, Schéma pre uplatňovanie medzinárodných noriem pre ovocie a zeleninu, Schéma pre certifikáciu lesného reprodukčného materiálu v medzinárodnom obchode, Schéma pre odrodovú certifikáciu osív pohybujúcich sa v medzinárodnom obchode, Výskumný program riadenia biologických zdrojov pre udržateľné poľnohospodárske systémy, Výbor pre rybárstvo.
Okrem každoročne sa opakujúcich tém Monitorovanie a hodnotenie vývoja poľnohospodárskych politík a aktualizácia odhadov podpôr v členských krajinách OECD (správy boli publikované koncom septembra 2012) a spoločného strednodobého Výhľadu OECD FAO na obdobie 2012-2021 (zverejnený v júli 2012) boli ďalšími ústrednými témami v oblasti poľnohospodárskych politík, obchodu a komoditných trhov, ktorými sa zaoberali zástupcovia SR, výzvy a návrh stratégie potravinovej bezpečnosti vo svete, realizácia podporných politík v sektore biopalív a priemyselných hnojív, posudzovanie politík v oblasti podpory všeobecných služieb pre poľnohospodárov, meranie dopadov podpôr v rámci potravinového reťazca, analyzovanie ekonomickej výkonnosti na úrovni fariem, investovanie do poľnohospodárstva na africkom kontinente, zavádzanie inovačných systémov
12
a zvyšovanie produktivity v odvetví poľnohospodárstva, predchádzanie a riešenie rizík nákazlivých ochorení hospodárskych zvierat, spracovanie odpadu v rámci potravinového reťazca, riadenie rizík drobných farmárov v rozvojových štátoch, aplikácia netarifných opatrení v dohodách o voľnom obchode a exportné obmedzenia v agrárnom obchode. Hlavnou témou v rámci Spoločnej pracovnej skupiny pre poľnohospodárstvo a životné prostredie bola problematika zeleného rastu a poľnohospodárstva, vplyvu zmeny klímy na poľnohospodárstvo, vody, indikátorov zeleného rastu. V rámci aktivít Pracovnej skupiny pre pesticídy sa SR zapájala do jednotlivých oblastí manažmentu pesticídov, hlavnými prioritami v roku 2012 boli ilegálne obchodovanie s pesticídmi, menej významné použitia a ochrana opeľovačov. Boli pripomienkované viaceré dokumenty týkajúce sa bezpečnosti potravín a krmív nového typu, odvodených z biotechnológií. Boli prerokované súčasné problémy a trendy v budúcom smerovaní sektora rybolovu a akvakultúry a SR zaslala do OECD národné údaje do pravidelnej správy OECD o rybárstve. V rámci Schémy pre lesný reprodukčný materiál sa SR podieľala na konzultáciách a prijímaní čiastkových technických návrhov na skvalitnenie schémy a jej rozšírenie o nové kategórie lesného reprodukčného materiálu a sekretariátu poskytla čiastkové štatistické informácie o zdrojoch lesného reprodukčného materiálu a o certifikovanom lesnom reprodukčnom materiáli v SR. Na základe žiadostí šľachtiteľov a majiteľov prác k osivárskym odrodám bolo požiadané koordinačné centrum OECD o zápis nových odrôd. V roku 2012 bolo vydaných 75 medzinárodných OECD certifikátov. SR pravidelne zasielalo do OECD údaje týkajúce sa výroby osív, výsledkov vegetačných skúšok, vydávania certifikátov, elektronickej certifikácie a stanovovania odrodových prímesí pri prehliadke množiteľského porastu. V oblasti kvality ovocia a zeleniny SR zorganizovala 17. ročník školenia OECD „Harmonizácia kontroly kvality ovocia a zeleniny“ v Mojmírovciach (september 2012) a podieľala sa finančne a organizačne na organizácii Workshopu OECD Kontrola kvality ovocia a zeleniny v Čiernej hore (jún 2012). V roku 2012 bola vydaná publikácia Schémy OECD pre uplatňovanie medzinárodných noriem kvality pre ovocie a zeleninu vysvetľovacia brožúra pre dyňu červenú, ktorú pripravila SR ako svoju prvú publikáciu.
Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO)
MPRV SR sa aj v roku 2012 zúčastňovalo na spolupráci s NATO v rámci Skupiny pre verejné zdravie, vodu a potraviny a rezort bol zastúpený na jej plenárnom zasadnutí v ústredí NATO v Bruseli.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA)
MPRV SR, ako národný kontaktný bod v SR pre vedeckú a technickú spoluprácu s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín zabezpečoval plnenie úloh týkajúcich sa vedeckého hodnotenia rizika a komunikácie o riziku, národných požiadaviek a požiadaviek úradu EFSA a členských štátov Európskej únie k otázkam bezpečnosti potravín a predchádzania novým a potenciálnym rizikám v rámci celého potravinového reťazca. Na riešení úloh sa podieľali experti z výskumnej, kontrolnej sféry a praxe, ktorí združení v 25
13
národných odborných vedeckých skupinách, ktoré pokrývajú všetky oblasti potravinového reťazca.
Úhrady členských príspevkov SR do medzinárodných organizácií
Od 1.1. 2007 zabezpečuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (ďalej MPRV SR) úhradu členských príspevkov SR do medzinárodných vládnych organizácií, ich komisie a dohovoru OSN, ktorých celoštátnym odborným gestorom je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (ďalej MZVaEZ SR), na základe decentralizácie príspevkov SR z MZVaEZ na jednotlivé rezorty vrátane MPRV SR podá uznesenia vlády SR č. 253 z 22. marca 2006 k správe o finančných aspektoch členstva Slovenskej republiky v medzinárodných organizáciách a návrhu na zmenu spôsobu úhrady členských príspevkov do medzinárodných organizácií a uznesenia vlády SR č. 372 z 3. mája 2006 k návrhu na zmenu prílohy č. 4 k správe o finančných aspektoch členstva Slovenskej republiky v medzinárodných organizáciách a návrhu na zmenu spôsobu úhrady členských príspevkov. Na základe tohto rozhodnutia MPRV SR v roku 2012 zrealizovalo povinné úhrady členských príspevkov z medzirezortného podprogramu 09708 - Príspevky SR do medzinárodných organizácií, ktorého vecným gestorom je MZVaEZ SR, a rezortného programu MPRV SR 0900105 - Zahraničná spolupráca rezortu, do nasledovných medzinárodných organizácií: Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), Dohovor OSN pre boj proti dezertifikácii (UNCCD), Medzinárodný únia na ochranu nových odrôd rastlín (UPOV), Európska a stredozemská organizácia na ochranu rastlín (EPPO), Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV), Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE), Medzinárodná asociácia pre skúšanie osív (ISTA), Európska komisia pre kontrolu chorôb slintačky a krívačky (EUFMD), Konferencia ministrov o ochrane lesov v Európe (Forest Europe), Európsky program pre rastlinné genetické zdroje (Bioversity International ECPGR) a Európsky program pre lesné hospodárstvo (Bioversity International EUFORGEN). Keďže výška medzirezortného programu nebola dostačujúca, chýbajúca finančná čiastka sa musela čerpať z kapitoly rozpočtu MPRV SR navýšením rezortného programu.
Spolupráca krajín Vyšehradskej štvorky (V4)
Pri príležitosti českého predsedníctva vo Vyšehradskej skupine (V4) sa v dňoch 28.–29. februára 2012 v Brne, Českej republike uskutočnilo stretnutie ministrov poľnohospodárstva krajín Vyšehradskej štvorky rozšírené o zástupcov Bulharska, Rumunska a Slovinska. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník MPRV SR p. Gabriel Csicsai. Cieľom stretnutia bolo prehĺbiť vzájomnú spoluprácu a prediskutovať závažné otázky ovplyvňujúce budúcnosť Spoločnej poľnohospodárskej politiky so zameraním sa predovšetkým na problematiku rozvoja vidieka, akvakultúru a kvalitu potravín.
Dňa 1. júla 2012 prevzala ročné predsedníctvo Poľská republika. Pod záštitou poľského predsedníctva sa v dňoch 2.-3. júla 2012 v poľskom Rzeszówe konalo stretnutie ministrov poľnohospodárstva krajín Vyšehradskej štvorky za účasti zástupcov Bulharska a Rumunska. Slovenskú delegáciu viedla štátna tajomníčka MPRV SR p. Magdaléna Lacko-Bartošová. Počas rokovania ministri poľnohospodárstva rozšírenej V4 diskutovali o svojich
14
stanoviskách k reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky, o viacročnom finančnom rámci, o jednoduchších a nákladovo efektívnych riešeniach (SAPS, aktívny poľnohospodár, malý poľnohospodár, schémy podpory pre malých a mladých poľnohospodárov), ako aj o ekologizácii (oblasť ekologického záujmu, sankcie, a priori ekologický poľnohospodár („green by definition“), diverzifikácia plodín, trvalé trávnaté plochy).
Druhé stretnutie ministrov poľnohospodárstva V4+3 (Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko), ktoré sa konalo počas poľského predsedníctva sa uskutočnilo v dňoch 15. 16. novembra 2012 vo Varšave, Poľskej republike. Slovenskú delegáciu viedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR p. Ľubomír Jahnátek. Témou pracovného stretnutia bola Spoločná poľnohospodárska politika a jej budúcnosť a najmä rovnaké rozdelenie priamych platieb. Zúčastnení prediskutovali problematiku viacročného finančného rámca, reformy SPP, aktuálnu problematiku rozvoja vidieka a greening.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR p. Ľubomír Jahnátek pozval svojich rezortných kolegov z Vyšehradskej štvorky na slávnostné otvorenie 39. ročníka medzinárodného poľnohospodárskeho a potravinárskeho veľtrhu AGROKOMPLEX 2012, ktoré sa uskutočnilo dňa 23. augusta 2012 v Nitre. Pozvanie prijal p. Petr Bendl, minister poľnohospodárstva Českej republiky a p. Gyula Budai, štátny tajomník pre parlamentné záležitosti Ministerstva rozvoja vidieka Maďarska. Pri tejto príležitosti sa uskutočnili aj bilaterálne rokovania. Bilaterálne rokovanie s maďarskou stranou viedla štátna tajomníčka
MPRV SR p. Magdaléna Lacko-Bartošová. Išlo o krátke neformálne stretnutie k aktuálnej problematike v poľnohospodárstve. Štátny tajomník MPRV SR p. Štefan Adam viedol rokovanie s českou stranou a bolo zamerané na problematiku kvality potravinárskej produkcie uvádzanej na trh v SR a ČR, vzájomnú spoluprácu v rámci agendy EÚ, súčinnosť
a spoluprácu dozorných orgánov, prípravu legislatívy EÚ, vrátane národných právnych predpisov o.i. v kontexte welfare prasníc od 1. januára 2013, výmenu skúseností v oblasti fungovania potravinových reťazcov, ako aj na vzájomnú koordináciu ďalších aktivít.
Stredoeurópska iniciatíva (SEI)
Dňa 20. septembra 2012 sa v Terste, Talianskej republike uskutočnila ministerská konferencia Stredoeurópskej iniciatívy k ďalšej generácii biopalív z pohľadu bio-ekonomiky. Cieľom konferencie bolo otvoriť diskusiu o rôznych aspektoch ekologickej možnosti pre udržateľnú dlhodobú stratégiu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Na konferencii zastupovala Slovenskú republiku štátna tajomníčka MPRV SR p. Magdaléna Lacko-Bartošová.
DVOJSTRANNÁ SPOLUPRÁCA
V zmysle plnenia Programového vyhlásenia vlády SR rezort pôdohospodárstva v roku 2012 venoval osobitnú pozornosť rozvoju dvojstranných vzťahov s krajinami Východného partnerstva, Strednej Ázie a s Ruskou federáciou.
V rámci odovzdávania skúseností nových členských štátov z predvstupového obdobia v oblasti implementácie politiky a reforiem v sektore rozvoja vidieka sa zástupcovia rezortu pôdohospodárstva spolu s ďalšími expertmi z CZ, PL, SI, BG a RO zúčastnili v roku
15
2012 medzinárodného seminára v Kišiňove, Moldavsko, organizovaného v rámci projektu „Transformácia poľnohospodárskeho sektoru: trvalo udržateľný ekonomický rozvoj“.
Počas študijného pobytu moldavskej delegácie, organizovaného Centrom na odovzdávanie skúseností z integrácie a reforiem (CETIR) sa v júli 2012 uskutočnili konzultácie moldavských expertov z MPP, MH a MZVaEI s našimi odborníkmi na tému Sanitárne a fytosanitárne opatrenia.
V roku 2012 navštívila Slovensko delegácia lesníckych expertov z Výboru pre lesníctvo a poľovníctvo pri Ministerstve poľnohospodárstva Kazašskej republiky, ktorí prejavili záujem o informácie o našom lesníckom sektore a navštívili Národné lesnícke centrum vo Zvolene, kde sa oboznámili so systémom monitoringu lesných požiarov. Počas návštevy Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene si prezreli výskumné pracoviská a laboratóriá a oboznámili sa s metodikou prípravy pracovníkov lesných hospodárstiev a s technológiami používanými v procese výučby.
V lete 2012 sme zaznamenali zintenzívnenie kontaktov s regiónmi Ruskej federácie. V rámci pracovnej návštevy delegácie vlády Astrachánskej oblasti RF na Slovensku v júli 2012 bola delegácia, vedená gubernátorom A. A. Žilkinom, prijatá ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľ. Jahnátkom. Spolupráca s týmto regiónom nie je formálna, ale konkrétne výsledky najmä v oblasti chovu hovädzieho dobytka. Slovenská strana prostredníctvom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Centra výskumu živočíšnej výroby v Nitre pripravuje v spolupráci s Administráciou Astrachánskej oblasti zriadenie Centra reprodukcie, genetiky a chovu hospodárskych zvierat v Astracháni na báze Astrachánskej štátnej univerzity.
V októbri 2012 sa štátny tajomník MPRV SR Štefan Adam ako vedúci delegácie MPRV SR zúčastnil 1. zasadnutia Komisie pre hospodársku spoluprácu medzi MH SR a Vládou Astrachánskej oblasti RF, ktorému predsedal za slovenskú stranu štátny tajomník MH SR D. Petrík a za ruskú stranu vicegubernátor a predseda vlády AO RF K. A. Markelov. V rámci komisie sa konala11. Medzinárodná výstava konkurz plemenných zvierat Astrachánskej oblasti, kde SR prezentovala v rámci svojho národného stánku plemenný hovädzí dobytok.
V auguste 2012 prijal GR Sekcie poľnohospodárstva MPRV SR J. Vajs v zastúpení štátnej tajomníčky Magdaléńy Lacko-Bartošovej početnú delegáciu Chanty-Mansijského autonómneho okruhu RF, vedenú gubernátorkou N. V. Komarovou v rámci pracovnej návštevy Slovenska na základe pozvania predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja V. Maňku. S týmto regiónom prebieha spolupráca formou vývozu hovädzieho dobytka zo Slovenska, ale črtajú sa aj ďalšie oblasti možnej spolupráce.
Brazílska federatívna republika
Dňa 14. decembra 2012 prijal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR p. Ľubomír Jahnátek mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Brazílskej federatívnej republiky v SR p. Susan Kleebank. Zúčastnení sa navzájom informovali o možnostiach vzájomnej spolupráce v oblasti pôdohospodárstva najmä v oblasti vývoja technológií a výskumu. Ďalšou oblasťou, v ktorej by sa mohla rozvinúť užšia spolupráca je bioenergetika
16
konkrétne biopalivá druhej generácie bioplyn, bioenergia na báze dendromasy. Veľvyslankyňa informovala o vývoji situácie pri výskyte ochorenia hovädzieho dobytka - BSE v Brazílii. Uistila zúčastnených, že nejde o epidémiu, ale len o ojedinelý prípad výskytu a sanitárne autority boli upovedomené včas. Z tohto pohľadu teda Brazília naďalej zostáva medzi „bezpečnými“ krajinami.
Česká republika
Na pozvanie českého rezortného kolegu sa minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR p. Ľubomír Jahnátek zúčastnil dňa 30. augusta 2012 na otvorení 39. ročníka medzinárodného agrosalónu Země živitelka 2012 v Českých Budějoviciach.
Dňa 19. októbra 2012 sa v Prahe uskutočnilo bilaterálne stretnutie štátnej tajomníčky MPRV SR p. Magdalény Lacko-Bartošovej s námestníkom ministra poľnohospodárstva ČR p. Martinom Hlaváčkom. Predmetom spoločného stretnutia bola problematika prípravy Programu rozvoja vidieka na programovacie obdobie 2014 2020, konkrétne tvorba stratégie a metodiky, nastavenie kritérií, hodnotiacich ukazovateľov a činnosti súvisiace s kvalitnou prípravou nového programovacieho obdobia 2014 - 2020.
Dňa 29. októbra 2012 sa v Trenčíne a v Uherskom Hradišti uskutočnilo 1. spoločné zasadnutie vlád Slovenskej republiky a Českej republiky, počas ktorého prebehlo bilaterálne rokovanie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a ministra poľnohospodárstva Českej republiky k téme potravinová bezpečnosť a kvalita potravín oboch krajín, problematika vzťahov v obchodných reťazcoch a umiestňovanie domácich produktov na pulty predajní. Obaja ministri prejavili záujem aj naďalej operatívne spolupracovať a to najmä v potravinárskej oblasti, ako aj živočíšnej výrobe.
Čínska ľudová republika
Minister Ľubomír Jahnátek sa 13. júla 2012 stretol na pôde MPRV SR s Gu Zipingom, mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom ČĽR na Slovensku. Okrem iného dikutovali aj o konkrétnej forme a možnostiach vzájomnej spolupráce najmä v oblasti potravinárstva, poľnohospodárskej výroby a lesníctva.
Dňa 26.októbra 2012 prijal štátny tajomník MPRV SR Štefan Adam viceprezidentku Národného výboru politickej poradnej konferencie čínskeho ľudu Jiang Zehui s delegáciou. Cieľom a hlavnou témou návštevy čínskej delegácie bolo bližšie sa oboznámiť s lesníckym sektorom na Slovensku, prispieť k rozvoju a konkretizácii spolupráce medzi našimi krajinami v nadväznosti na 2. zasadnutie čínsko-slovenskej pracovnej skupiny pre lesníctvo, ktoré sa uskutočnilo v roku 2010 v Bratislave. Čínska ľudová republika prejavila záujem zintenzívniť vzájomnú spoluprácu v oblasti lesníctva, pretože ich vláda v súčasnosti kladie veľký dôraz a vynakladá veľa finančných prostriedkov na budovanie lesov na severe a severozápade Číny, a to najmä v súvislosti s ochranou pred rozširovaním púšte. Spresnenie spolupráce a napĺňanie dohôd v prospech oboch zainteresovaných strán bude možné prediskutovať aj prostredníctvom európskeho fondu.
17
Dňa 29. novembra 2012 prijal štátny tajomník MPRV SR Štefan Adam generálnu tajomníčku Heilongjiang Committete Dai Chundi a zástupcov najväčších poľnohospodárskych a výrobno-potravinárskych štátnych firiem z provincie Heilongjiang, ktorá leží severne od Pekingu, hraničí s Ruskou federáciou a podobné podnebie ako naša podtatranská oblasť. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia Slovensko-ázijskej obchodnej komory, Výskumného ústavu agroekológie Michalovce a slovenských poľnohospodárskych spoločností. Čína prejavila záujem o investície do podnikateľských aktivít na Slovensku, o vytvorenie spoločných poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov, ako aj o dovoz technológií na spracovanie poľnohospodárskych produktov, najmä obilnín a olejnín, ktoré by sa mohli využiť v tradičnej čínskej poľnohospodárskej produkcii. 17. decembra 2012 sa na pôde MPRV SR uskutočnilo ďalšie stretnutie so zástupcami čínskych spoločností s cieľom vytipovať konkrétne formy spolupráce so slovenskými podnikateľmi. Dňa 15. februára 2013 bolo v Bratislave podpísané „Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a Ministerstvom poľnohospodárstva Čínskej ľudovej republiky o prehlbovaní poľnohospodárskej spolupráce“, ktoré umožní v krátkom časovom horizonte uskutočniť spoločné podnikateľské projekty v oblasti agrosektora na Slovensku.
Francúzska republika
Minister Ľubomír Jahnátek prijal dňa 26. júna 2012 Jean-Marie Bruna, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Francúzska na Slovensku. Počas stretnutia dospeli k názoru, že Francúzsko je pre SR významným partnerom a je jednou z rozhodujúcich krajín v rámci kreovania politiky Európskej únie. Sektor pôdohospodárstva a rozvoja vidieka predstavuje pre Francúzsko významnú a zaujímavú oblasť, počas rozhovoru vymenili názory a skúsenosti, informácie o prioritách ministerstiev, pozícii Slovenska a jeho pohľad na profilovanie a financovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014-2020. Jean-Marie Bruno skonštatoval, že Francúzsko veľké benefity z európskej poľnohospodárskej politiky, no pripomenul, že je aj jedným z najväčších prispievateľov do celého európskeho rozpočtu. Ministra Jahnátka uistil, že je aj zástancom toho, aby sa takéto rozdiely financovania nezvyšovali. Prediskutovali sa aj otázky kvality a bezpečnosti potravín, pôsobenie francúzskych firiem v rezorte slovenského pôdohospodárstva, ako aj zámer MPRV SR zvýšiť kontrolu a postihy pri nelegálnom dovoze potravín na Slovensko, či ochrany originality tradičných domácich výrobkov a registrácie ich značky. Veľvyslanec zároveň sprostredkoval oficiálne pozvanie francúzskeho ministra poľnohospodárstva na Medzinárodný poľnohospodársky veľtrh (SIA), ktorý sa konal vo februári 2013 v Paríži pod heslom „Produkujeme inak“.
Gambijská republika
Na základe požiadavky gambijského veľvyslanectva pre SR v Bruseli prijal dňa 10. augusta 2012 štátny tajomník MPRV SR p. Štefan Adam veľvyslanca Gambijskej republiky pre SR Mamour Alieu Jangeho. Štátny tajomník predstavil veľvyslancovi štruktúru slovenského poľnohospodárstva, charakterizoval zloženie živočíšnej i rastlinnej výroby,
18
oblasť vedy a výskumu, ponúkol možnosť podeliť sa o naše skúsenosti aj v oblasti školstva. .Mamour Alieu Jange privítal možnosti spolupráce, Gambiu charakterizoval ako krajinu, kde dve tretiny obyvateľstva závislé na poľnohospodárstve. Napriek rozdielnym klimatickým podmienkam chcú nájsť so Slovenskom spoločné platformy na spoluprácu a dialóg, pretože sa chcú poučiť z úspešnej cesty Slovenska.
Holandské kráľovstvo
V novembri 2012 MPRV SR pod záštitou štátnej tajomníčky Magdalény Lacko-Bartošovej zorganizovalo v Bratislave v spolupráci s Úradom holandskej poľnohospodárskej radkyne okrúhly stôl k problematike ošíparenského sektoru za účasti odborníkov z MPRV SR, SPU Nitra, Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, Univerzity vo Wageningene, Holandskej poľnohospodárskej komory a Holandského veľvyslanectva. Na podujatí si holandskí odborníci a zástupcovia slovenskej strany vymenili názory na chov ošípaných a produkciu bravčového mäsa v Holandsku a na Slovensku.
Indonézska republika
Dňa 15. júna 2012 prijal minister Ľubomír Jahnátek na MPVR SR mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Indonézskej republiky v SR. Harsha E. Joesoefa. Zhodnotili doterajšiu spoluprácu obidvoch štátov, ktorá sa po podpísaní „Memoranda o porozumení medzi Ministerstvom pôdohospodárstva SR a Ministerstvom poľnohospodárstva Indonézskej republiky o technickej spolupráci v oblasti poľnohospodárstva“ z roku 2009 prejavila v projektoch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a indonézskej univerzity Andalas, ktoré realizujú program pestovania pšenice v tropických podmienkach a pri výmene študentov a odborníkov v danej oblasti. Zahranično-obchodná výmena medzi Slovenskom a Indonéziou z pohľadu obratu zahraničného obchodu s agrokomoditami v súčasnosti mierne stúpajúci trend. Dovážame predovšetkým sušené kokosové orechy, konzervovaný ananás, muškátové oriešky, sušené orechy, čaj, čierne korenie či palmové oleje. Zo Slovenska vyvážame najmä výťažky šťavy z mäsa, rýb, kôrovcov a mäkkýšov.
Maďarská republika
Dňa 31. mája 2012 prijal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR p. Ľubomír Jahnátek mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarska v SR p. Csabu Balogha Išlo o neformálne zdvorilostné prijatie, počas ktorého sa vzájomne informovali o stave a možnostiach financovania poľnohospodárstva na Slovensku a v Maďarsku, prediskutovali otázku skupovania poľnohospodárskej pôdy, ako aj možnosť spoločnej propagácie tokajskej oblasti a budovania turistických cestičiek s cieľom podporiť rozvoj cestovného ruchu.
Dňa 15. novembra 2012 sa vo Vyšehrade, Maďarsku, uskutočnilo 16. zasadnutie medzivládnej Slovensko-maďarskej zmiešanej komisie pre cezhraničnú spoluprácu. Táto zmiešaná komisia je v gescii Ministerstva vnútra SR. Za rezort pôdohospodárstva sa na zasadnutí zúčastnila p. Katarína Karczagová z odboru rozvoja vidieka a LEADER, ktorá vystúpila s príspevkom na tému: „Rozvoj vidieka (možnosti spolupráce skupín LEADER)“.
19
Na základe iniciatívy štátneho tajomníka Ministerstva rozvoja vidieka Maďarska p. Zsolta V. Németha sa slovenská delegácia vedená štátnou tajomníčkou MPRV SR p. Magdalénou Lacko-Bartošovou zúčastnila dňa 17. novembra 2012 v Budapešti na úvodnom stretnutí k zmiešanej slovensko-maďarskej komisii pre otázky poľnohospodárskej, veterinárnej a fytosanitárnej starostlivosti. Počas pracovného stretnutia sa zúčastnení dohodli na témach nadchádzajúceho zasadnutia zmiešanej komisie (spolupráca miestnych akčných skupín Leader, spoločný popis poľnohospodárskych produktov a spoločné cezhraničné regionálne trhy), ako aj na predbežnom termíne konania.
Poľská republika
Spolupráca s Poľskou republikou prebiehala v tomto období aj vzhľadom k tomu, že došlo k zmene vedenia poľského ministerstva prevažne na pôde Rady a prostredníctvom Vyšehradskej skupiny.
Srbská republika
Štátny tajomník MPRV SR Štefan Adam, spolu s generálnym riaditeľom Sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Jánom Vajsom, s generálnym riaditeľom Sekcie lesného hospodárstva a spracovania Jánom Mizerákom, 7. - 8. novembra 2012 navštívili Srbskú republiku, na pozvanie štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva, lesníctva a vodného hospodárstva Srbskej republiky Danila Golubovića.
Počas prvého dňa návštevy sa slovenská delegácia stretla v Novom Sade s výkonným riaditeľom novosadského výstaviska Bojanom Gajićom a rokovala s podpredsedom vlády a tajomníkom Autonómnej provincie Vojvodina, pre poľnohospodárstvo, vodné hospodárstvo a lesníctvo, Goranom Ješićom. V Selenči navštívila ovocinársky podnik „Zdravo Organic“ a stretla sa tiež so skupinou srbských poľnohospodárskych podnikateľov slovenského pôvodu Jurajom Bockom, Jánom Grňom, Ivanom Palenkášom a ďalšími.
Na výstavisku diskutovali o aktívnej účasti slovenských subjektov na poľnohospodárskom veľtrhu v Novom Sade a srbských subjektov na slovenskom veľtrhu „Agrokomplex“ v Nitre. Slovenská republika tiež predbežne prisľúbila prevzatie spoločnej záštity nad poľnohospodárskym veľtrhom v Novom Sade v roku 2016. S G. Ješićom sa naša delegácia rozprávala o možnej spolupráci s provinciou Vojvodina v oblasti rastlinnej, živočíšnej a potravinárskej výroby a obchodu, aj v lesnom hospodárstve. Zástupcovia podnikateľských subjektov zasa informovali o možnostiach investovania do ovocinárstva a poľnohospodárstva.
Delegácia rokovala aj v Belehrade s riaditeľom inštitútu pôdoznalectva Srboljubom Maksimovićom, poradcom prezidenta Srbskej republiky pre hospodárstvo Predragom Mitićom a štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva, lesníctva a vodného hospodárstva Srbskej republiky Danilom Golubovićom.
S riaditeľom inštitútu pôdoznalectva diskutovali o užšej spolupráci so slovenskou partnerskou inštitúciou pri odovzdávaní našich poznatkov v procese integrácie do EÚ. So štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva, lesníctva a vodného hospodárstva
20
hovorili o vzájomnej spolupráci v oblasti obchodnej, investičnej, vedeckej, inštitucionálnej, či o výmene študentov.
Rumunská republika
Dňa 30. októbra 2012 sa v Bukurešti pod vedením rumunského ministra poľnohospodárstva a rozvoja vidieka p. Daniela Constantina uskutočnila diskusia pri okrúhlom stole na tému „SPP po roku 2013“. Na predmetnú diskusiu boli pozvaní všetci ministri poľnohospodárstva nových členských štátov EÚ. Slovenskú republiku na predmetnej diskusii zastupovala štátna tajomníčka MPRV SR p. Magdaléna Lacko-Bartošová.
Talianska republika
Na základe požiadavky talianskeho veľvyslanectva v Bratislave sa dňa 31. augusta 2013 uskutočnilo zdvorilostné stretnutie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Talianskej republiky v SR p. Roberta Martini s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR p. Ľubomírom Jahnátkom. Počas stretnutia sa vzájomne informovali o stave spolupráce medzi oboma krajinami a navrhli možnosti ďalšej spolupráce v oblasti rastlinnej výroby najmä v spracovateľskej oblasti a príležitosti pre talianskych investorov (oblasť výroby ovocných štiav a výsadby sadov), v živočíšnej výrobe obchodovanie s ovčím mäsom (veľkonočné jahňatá), v lesníctve – výskum a vývoj a spoločný postup.