PREDKLADACIA SPRÁVAEurópsky súd pre ľudské práva je dlhodobo pod tlakom príliš veľkého počtu sťažností prichádzajúcich zo 47 členských štátov Rady Európy. V snahe zvýšiť efektivitu Európskeho súdu pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“) a celého kontrolného mechanizmu zavedeného Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „Dohovor“) usporiadali členské krajiny Rady Európy v rokoch 2010, 2011 a 2012 konferencie na vysokej úrovni k budúcnosti Európskeho súdu pre ľudské práva.
Počas Konferencie na vysokej úrovni o budúcnosti ESĽP, ktorá sa konala v Brightone v dňoch 19. – 20. apríla 2012, bola prijatá deklarácia, ktorá iniciovala prijatie viacerých zmien Dohovoru.
Protokol č. 15, ktorým sa mení Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „Protokol“), prináša päť zmien Dohovoru, ktorých zavedenie má jednomyseľnú podporu všetkých členských štátov Rady Európy a jeho príprava nevyžadovala dlhší čas.
Protokol bol schválený na 123. zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy dňa 16. mája 2013 v Štrasburgu a bol otvorený na podpis dňa 24. júna 2013 v Štrasburgu.
Zmeny, ktoré prináša Protokol, sú nasledovné: do preambuly Dohovoru je inkorporovaný princíp subsidiarity kontrolného mechanizmu zavedeného Dohovorom a doktrína voľnej úvahy členského štátu pri aplikácii Dohovoru; v rámci substantívnych článkov Dohovoru upravuje vekovú hranicu pre kandidátov na post sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva (maximálne 65 rokov), odstraňuje možnosť námietky strany sporu, v prípade, že komora postupuje vec na rozhodnutie veľkej komore, skracuje časovú lehotu na predkladanie sťažností pred ESĽP od dátumu vyčerpania vnútroštátnych opravných prostriedkov zo 6 na 4 mesiace. Poslednou zmenou bude zrušenie povinnosti ESĽP prijať sťažnosť v prípade, ak nebola náležite prerokovaná národným súdom - sťažnosti bude možné odmietnuť v prípade, ak sťažovateľ nebol rozhodnutím národných orgánov výrazne znevýhodnený.
Protokol vyžaduje pre nadobudnutie platnosti ratifikáciu všetkými členskými štátmi Rady Európy. Protokol nadobudne platnosť v prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí lehoty troch mesiacov odo dňa, kedy všetky Vysoké zmluvné strany Dohovoru vyjadria súhlas byť viazané Protokolom.
Slovenská republika patrí dlhodobo medzi aktívnych podporovateľov funkčnosti Európskeho súdu pre ľudské práva. Tento prístup potvrdila aj podpisom Protokolu v deň jeho otvorenia na podpis dňa 24. júna 2013. K 13. augustu 2013 podpísalo Protokol dvadsaťjeden krajín Rady Európy, jeden štát (Írsko) Protokol ratifikoval.
Predložený materiál nemá finančný, ekonomický, environmentálny, sociálny vplyv ani vplyv na podnikateľské prostredie a informatizáciu spoločnosti.