1
Návrh na ukončenie pôsobenia a vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do vojenskej operácie ISAF v Afganistane
1. Politické aspekty a medzinárodné súvislosti návrhu
Aktuálne pôsobí v Afganskej islamskej republike (ďalej len „Afganistan) v rámci operácie ISAF približne 87 000 vojakov a expertov z takmer 50 krajín vrátane všetkých 28 členských krajín NATO. Cieľom pokračujúceho angažovania sa medzinárodného spoločenstva v Afganistane je stabilizácia krajiny, širšieho regiónu a podpora budovania exekutívy, vrátane afganských národných bezpečnostných síl (ďalej len „ANSF“), ktorá by bola schopná samostatne čeliť vnútorným a regionálnym bezpečnostným výzvam.
Na medzinárodnej konferencii venovanej Afganistanu, ktorá sa uskutočnila 20. júla 2010 v Kábule, bol oficiálne predstavený plán tranzície, na základe ktorého prebieha postupné odovzdávanie zodpovednosti za krajinu do rúk afganskej vlády a afganských inštitúcií. Plán tranzície bol schválený na summite NATO v Lisabone v roku 2010 a jeho ukončenie sa predpokladá v roku 2014. V marci 2011 prezident Afganistanu Hamid Karzai ohlásil prevzatie zodpovednosti za prvé oblasti v krajine afganskou vládou. ANSF ešte v roku 2013 prevezmú vedúcu zodpovednosť za bezpečnosť na celom území Afganistanu. Tomu nasvedčuje ohlásenie poslednej fázy tranzície prezidentom H. Karzaiom z 18. júna 2013.
Počas summitu NATO v Chicagu v máji 2012 sa spojenci a ich partneri podieľajúci sa na operácii ISAF zhodli, že do konca roka 2014 ukončia bojovú operáciu pod vedením NATO. Po tomto termíne, na základe žiadosti vlády Afganistanu, vytvorí NATO novú misiu, ktorá bude zameraná výhradne na výcvik, poradenstvo a podporu ANSF. Počas rokovania ministrov obrany členských krajín NATO 4. 5. júna 2013 bol schválený koncept operácie novej misie a ministri obrany zároveň rozhodli o začiatku procesu prípravy operačného plánu. Slovenská republika (ďalej len „SR“) sa rovnako ako všetky členské krajiny NATO spolu s 10 partnerskými krajinami prihlásila k pokračovaniu podpory afganským inštitúciám aj po roku 2014, a to nielen formou vojenskej podpory, ale aj ekonomicky.
SR sa podieľa svojím vojenským príspevkom na stabilizácii Afganistanu a posilnení bezpečnosti v krajine od roku 2003, pričom v rámci operácie ISAF pôsobí od roku 2004. Pôsobenie ozbrojených síl SR (ďalej len „OS SR“) v operácii ISAF je pozitívne hodnotené vládou Afganistanu a spojencami. Pôsobenie OS SR v rámci vojenskej operácie ISAF prispieva tiež k zvyšovaniu kredibility SR v medzinárodnom prostredí.
Svojím pôsobením v Afganistane je SR vnímaná ako krajina plniaca si svoje záväzky voči medzinárodnému spoločenstvu, prispievajúca k boju proti terorizmu, boju proti výrobe a distribúcii drog, a tým k stabilizácii nielen samotného Afganistanu, ale aj širšieho regiónu a tiež k ochrane vlastných bezpečnostných záujmov.
Cieľom navrhovanej zmeny mandátu príslušníkov OS SR v operácii ISAF je v súlade so stratégiou medzinárodného spoločenstva postupne odovzdávať vedúcu úlohu za zaručovanie bezpečnosti v krajine do rúk afganských orgánov a postupne znižovať počty pôsobiacich jednotiek Severoatlantickej aliancie a jej partnerov v krajine.
Plánované a navrhované sťahovanie príslušníkov OS SR prebehne v koordinácii s velením ISAF, spojencami a partnermi v záujme zaistenia kontinuity operácie.
Navrhovaná zmena mandátu príslušníkov OS SR v operácii ISAF zároveň vyplýva zo zahranično-politických cieľov pôsobenia SR v danom regióne, z priorít
2
NATO v Afganistane, afganskej vlády a záverov summitov NATO v Lisabone a Chicagu.
2. Vojensko-odborné aspekty návrhu
V súlade so stratégiou a cieľmi medzinárodného spoločenstva pre Afganistan navrhujeme vyslaním a stiahnutím vybraných spôsobilostí v rámci operácie ISAF naplniť požiadavky velenia operácie, a to nasledovne:
I. STIAHNUTIE
Na základe konzultácií so zástupcom vrchného veliteľa spojeneckých síl v Európe, požiadaviek a zmien v operácii ISAF súvisiacich s naplnením poslania poradných tímov, t. j. dosiahnutím požadovaného stupňa pripravenosti jednotiek Afganskej národnej armády (ďalej len „ANA“), navrhujeme ukončiť činnosť týchto jednotiek OS SR:
a) do 30. septembra 2013 ukončiť pôsobenie poradenského tímu pre húfnice D-30 (CSS MAT D-30) v operácii ISAF v počte do 6 príslušníkov OS SR.
Príslušníci OS SR pôsobia v počte 6 profesionálnych vojakov (ďalej len „PrV“) vo výcvikovom centre ANA v provincii Uruzgan od septembra 2012 na základe uznesenia Národnej rady SR č. NR SR z č. 117/2012 z 24. júla 2012.
Priestor pôsobenia bol vymedzený na celý operačný priestor operácie ISAF v Afganistane.
b)do 30. septembra 2013 ukončiť pôsobenie poradenského tímu (CSS MAT) v operácii ISAF v počte do 15 príslušníkov OS SR.
Príslušníci OS SR pôsobia v počte 15 PrV v operácií ISAF na základe uznesenia Národnej rady SR č. 671/2007 z 11. decembra 2007, v znení uznesenia NR SR č. 195/2010 zo 7. decembra 2013.
Príslušníci OS SR sa v decembri 2008 zapojili aj do výcviku ANSF vysielaním inštruktorov do operačného výcvikového a styčného tímu (OMLT) v Tarin Kowt. Počas roka 2011 sa úlohy OS SR pri výcviku rozšírili a preto bol doplnený mandátový počet príslušníkov OS SR v OMLT na 15 príslušníkov. V júni 2011 OS SR prevzali zodpovednosť za samostatný CSS OMLT (OMLT pre oblasť logistického zabezpečenia) v Tarin Kowt po Austrálii. V septembri 2012 bola v rámci OMLT nasadená nová spôsobilosť, a to výcvik a oprava húfnic D-30. Výcvikový tím bol nasadený v Tarin Kowt. OMLT sa od júla 2012 transformoval na Military Advisory Team (MAT).
Z dôvodu realizácie rozhodnutia vlády Afganistanu o prevzatí základne Tarin Kowt (kde je provinčný rekonštrukčný tím (ďalej len „PRT“) dislokovaný) ANA po stiahnutí jednotiek ISAF, naplnení poslania PRT a odovzdaní plnenia úloh orgánom vlády Afganistanu, navrhujeme ukončiť činnosť tejto jednotky OS SR:
c)do 30. septembra 2013 ukončiť pôsobenie príslušníkov OS SR vyslaných na plnenie úloh v PRT v operácii ISAF v počte do 2 príslušníkov OS SR.
Príslušníci OS SR pôsobia v počte 2 PrV v PRT v provincii Uruzgan na základe uznesenia Národnej rady SR č. 671/2007 z 11. decembra 2007, v znení uznesení NR SR č. 901/2008 z 19. júna 2008, č. 1514/2009 z 19. júna 2009 a č. 195/2010 zo 7. decembra 2010.
Zapojenie sa SR do práce PRT sa začalo v máji 2007, keď bol do maďarského PRT v Pol-e-Khomri v provincii Baghlan vyslaný dôstojník CIMIC, ktorý bol v auguste 2007 doplnený dôstojníkom pre riadenie operácií (činnosť ukončená v marci 2009).
3
Dôstojníci OS SR týchto odborností sa zapojili od marca 2008 do práce holandského PRT na základni Tarin Kowt v provincii Uruzgan.
Z dôvodu naplnenia poslania práporu na odstraňovanie nástražných výbušných systémov (Explosive Ordinance Disposal - ďalej len „EOD“) TASK FORCE PALADIN a odovzdania úloh partnerskej jednotke ANA v roku 2014 navrhujeme:
d)do 31. decembra 2013 ukončiť pôsobenie EOD tímu v počte do 4 príslušníkov OS SR.
Príslušníci OS SR pôsobia v počte 4 PrV v rámci Task Force Paladin-S v provincii Kandahár na základe uznesenia Národnej rady SR č. 195/2010 zo 7. decembra 2010.
Príslušníci OS SR boli vyslaní do vojenskej operácie ISAF v Afganistane v decembri 2010 na plnenie úloh EOD a odstraňovanie improvizovaných výbušných systémov podľa funkčného tabuľkového zaradenia pod velením veliteľa vojenskej operácie ISAF s mandátom do ukončenia operácie.
Úlohy EOD tímu zahŕňajú detekciu, identifikáciu, vyhodnocovanie situácie, možných hrozieb na mieste, neutralizáciu, zaistenie, vyslobodenie a finálnu likvidáciu nevybuchnutých výbušných prostriedkov výbušnou alebo nevýbušnou cestou.
II. VYSLANIE
Vzhľadom na pretrvávajúcu potrebu nedostatkových zdravotníckych spôsobilostí v operácii ISAF a nedostatok odborného personálu v poľnej nemocnici typu ROLE 3 na medzinárodnom letisku Kabul International Airfield v Kábule navrhujeme:
e)vyslať zdravotnícky tím v počte do 5 príslušníkov OS SR.
Sekundárnym cieľom vyslania do ROLE 3 je získanie praktických skúseností z reálneho nasadenia chirurgických spôsobilostí vo vojenskej operácii. Tieto spôsobilosti zamýšľajú OS SR deklarovať pre poľnú nemocnicu typu ROLE 2 spoločnej bojovej skupiny krajín V4 s pohotovosťou v roku 2016.
Príslušníci zdravotníckeho tímu budú plniť úlohy podľa funkčného tabuľkového zaradenia. Podmienky pôsobenia zdravotníckeho tímu budú upravené osobitným zmluvným dokumentom.
Predpokladané náklady na pôsobenie zdravotníckeho tímu uvedené v doložke vybraných vplyvov. Finančné prostriedky budú hradené z prostriedkov rozpočtu Ministerstva obrany Slovenskej republiky.
Zdravotnícky tím bude do operácie NATO v Afganistane vyslaný na plnenie úloh zdravotníckeho zabezpečenia v rámci česko-slovenského chirurgického tímu v ROLE 3 na medzinárodnom letisku v Kábule v plnom rozsahu.
Náčelník Generálneho štábu OS SR si nad vyslaným zdravotníckym tímom ponechá právomoc plného velenia a riadenia s delegovaním právomoci koordinovať a organizovať činnosť zdravotníckeho tímu OS SR na plnenie operačných úloh vyplývajúcich z plánu operácie vrchného veliteľa spojeneckých síl v Európe a veliteľa ROLE 3.
Koordinácia plnenia úloh prípravy, vyslania a plnenia operačných úloh zdravotníckeho tímu s veliteľom ROLE 3, veliteľom česko-slovenského chirurgického tímu a ostatnými medzinárodnými veliteľmi je v pôsobnosti náčelníka Generálneho štábu OS SR.
4
Zdravotnícky tím bude vybavený potrebným zdravotníckym materiálom, osobnými zbraňami a ostatnou výzbrojou, ktorá zabezpečí ochranu príslušníkov OS SR. Služby budú obstarané v priestore operácie prostredníctvom agentúr NATO a partnerov na základe zmluvného dokumentu.
Zdravotnícky tím bude vyslaný do priestoru operácie postupne od januára 2014, a to v 3 rotáciách, každá v trvaní 4 mesiace, v koordinácii s veliteľom česko-slovenského chirurgického tímu. Návrat zdravotníckeho tímu bude realizovaný po splnení operačných úloh do konca decembra 2014.
Priestor pôsobenia sa vymedzuje na celý operačný priestor operácie NATO v Afganistane.
3. Právne aspekty návrhu
Vyslanie príslušníkov OS SR do vojenskej operácie ISAF v Afganistane sa uskutoční v súlade s mandátom operácie ISAF stanoveným rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN č.
1386/2001, 1413/2002, 1444/2002, 1510/2003, 1563/2004, 1623/2005, 1707/2006, 1776/2007, 1833/2008, 1890/2009, 1943/2010, 2011/2011, 2069/2012 podľa kapitoly VII Charty OSN.
S vyslaním príslušníkov OS SR vyslovuje súhlas podľa článku 86, písm. k) Ústavy SR Národná rada SR, do ktorej pôsobnosti patrí rozhodnúť o vyslaní OS mimo územia SR, ak nejde o prípad uvedený v článku 119, písm. p). Ukončenie pôsobenia a zmena mandátu pôsobenia príslušníkov OS SR v rámci vojenskej operácie ISAF v Afganistane podlieha súhlasu Národnej rady SR v súlade s § 12, ods. 5 a 6 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách SR v znení neskorších predpisov.
Konkrétne náležitosti súvisiace s pôsobením príslušníkov OS SR v operácii ISAF môžu byť upravené osobitnými medzinárodnými zmluvami.