Predkladacia správa
Slovenská republika (ďalej len „SR“) sa prihlásila k úsiliu širšieho medzinárodného spoločenstva o stabilizáciu Afganskej islamskej republiky (ďalej len „Afganistan“) a s cieľom aktívne prispievať k tomuto úsiliu spolu so spojencami a partnermi sa od roku 2004 podieľa na vojenskej operácii International Security Assistance Force (ďalej len „ISAF“).
V súčasnosti pôsobí v ISAF 222 príslušníkov ozbrojených síl SR (ďalej len „OS SR“) z celkového tzv. mandátového počtu 252 profesionálnych vojakov. Doterajšie pôsobenie OS SR v ISAF je pozitívne hodnotené vládou Afganistanu aj spojencami. SR je vnímaná ako krajina plniaca si svoje záväzky voči medzinárodnému spoločenstvu.
Operácia ISAF bude do konca roka 2014 ukončená, avšak NATO bude v Afganistane naďalej pôsobiť v rámci novej podpornej a poradenskej misie. Aliancia spoločne s partnerskými krajinami plánuje pokračovať vo výcviku, poradenstve a asistencii afganským bezpečnostným zložkám. Svoju úlohu bude zohrávať i v širšom medzinárodnom úsilí na zaistenie dlhodobého udržania akcieschopnosti afganských bezpečnostných zložiek. Spolupráca s afganskou vládou založená na novej forme vzťahu bude pokračovať i naďalej.
V súlade so stratégiou medzinárodného spoločenstva ukončiť do konca roka 2014 operáciu ISAF je cieľom materiálu prispieť k postupnému odovzdávaniu vedúcej úlohy za zaistenie bezpečnosti v krajine afganským bezpečnostným zložkám a postupne tak znižovať počty pôsobiacich jednotiek OS SR v krajine.
Navrhované vyslanie a ukončenie pôsobenia príslušníkov OS SR v ISAF plne korešponduje so zahranično-bezpečnostnými záujmami pôsobenia SR v danom regióne, so stratégiou NATO v Afganistane, ako aj s prioritami afganskej vlády.
S vyslaním príslušníkov OS SR vyslovuje súhlas podľa článku 86 písm. k) Ústavy SR Národná rada SR, do ktorej pôsobnosti patrí rozhodnúť o vyslaní ozbrojených síl mimo územia SR, ak nejde o prípad uvedený v článku 119, písm. p). Zmena mandátu pôsobenia príslušníkov OS SR v rámci vojenskej operácie ISAF v Afganistane podlieha súhlasu Národnej rady SR v súlade s § 12 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách SR v znení neskorších predpisov.
Materiál na svojom rokovaní 21. augusta 2013 schválila vláda Slovenskej republiky.