DOLOŽKA PREDNOSTI
medzinárodnej zmluvy pred zákonmi
(čl. 7 ods. 5 ústavy)
1.Gestor zmluvy: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
2.Názov zmluvy: Dohoda o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Irackou republikou na strane druhej
3.Účel a predmet zmluvy a jeho úprava v právnom poriadku Slovenskej republiky:
Účelom zmluvy je vytvorenie základu pre účinnejšiu spoluprácu medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi a Irackou republikou. V tejto súvislosti je predmetom zmluvy úprava rôznorodých oblastí spoločenských vzťahov, akými napríklad hospodárstvo a obchod, rozvoj či spravodlivosť, zdravie, životné prostredie, zmena klímy, energetika, vzdelávanie a kultúra, ako aj oblasť práce, zamestnanosti, sociálnych záležitostí, vedy, technológie a dopravy. Dohoda sa takisto zaoberá aj otázkami právnej spolupráce, boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, organizovanej trestnej činnosti, korupcie, Medzinárodného trestného súdu, boja proti šíreniu zbraní hromadného ničenia, ručných a ľahkých zbraní. Zmluva rovnako upravuje aj oblasti, ktoré v súvislosti s Irackou republikou predmetom osobitného záujmu a medzi ktoré patrí predovšetkým spolupráca v oblasti ľudských práv a dodržiavanie zásad právneho štátu. V právnom poriadku Slovenskej republiky je predmet zmluvy upravený v množstve právnych predpisov v príslušných oblastiach spoločenských vzťahov, a to napr. v zákone č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákone č. 199/2004 Z. z. Colný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákone č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov, zákone č. 17/1992 Zb. o životnom prostredí v znení neskorších predpisov a podobne.
4.Priama úprava práv alebo povinností fyzických osôb alebo právnických osôb:
Čl. 25, 43, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57
5.Úprava predmetu medzinárodnej zmluvy v práve EÚ:
Predmet medzinárodnej zmluvy je upravený celým radom právne záväzných aktov EÚ. V primárnom práve je upravený najmä v čl. 207 a 209 Zmluvy o fungovaní a v Hlave V - „Medzinárodné dohody“ Zmluvy o fungovaní EÚ. Súlad medzinárodnej zmluvy s právom EÚ: úplná zhoda.
6.Kategória zmluvy podľa čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky (vyžaduje pred ratifikáciou súhlas Národnej rady Slovenskej republiky):
Z kategórií vymedzených čl. 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky ide o medzinárodnú
politickú zmluvu, o medzinárodnú hospodársku zmluvu všeobecnej povahy a o medzinárodnú zmluvu, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb.
7.Kategória zmluvy podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky (má prednosť pred zákonmi):
Z kategórií vymedzených čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky ide o medzinárodnú zmluvu, na ktorej vykonanie nie je potrebný zákon a o medzinárodnú zmluvu, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb.
8.Dopady prijatia medzinárodnej zmluvy, ktorá prednosť pred zákonmi, na slovenský právny poriadok:
Vzhľadom na priamu použiteľnosť niektorých ustanovení medzinárodnej zmluvy a jej prednosť pred zákonmi nie je potrebné zrušiť alebo zmeniť z dôvodu duplicity žiadny právny predpis.