Dôvodová správa
Všeobecná časť
Dôvodom navrhovaných zmien zákona č. 302/2001 Z.z. o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch) v znení neskorších predpisov, je zavedenie nového pomenovania samosprávneho kraja ako „župa“ a možnosti alternatívneho používania pomenovania „župan“ ako predseda samosprávneho kraja.
V rámci týchto navrhovaných zmien sa vychádza zo skutočnosti, že označenie vyšších územných celkov ako samosprávnych krajov sa vo verejnosti veľmi neujalo, teda doposiaľ nevžilo ako „ľudové pomenovanie“. V súčasnosti, v praxi, sa často používa vo verejnosti označenie vyššieho územného celku ako „župy“ a predseda ako „župan“. Pritom bežne tieto pomenovania prebrali, a používajú sa aj napr. v masovokomunikačných prostriedkoch. Tieto pomenovania zároveň používajú aj politici, poslanci. Ide o tzv. „ľudovejšie výrazy“, ktoré sa za posledné roky ujali a osvedčili. Zároveň verejnosti je pojem „župa“ blízky aj z našej histórie. Skutočnosť, že súčasné územia vyšších územných celkov nie identické s územím historických žúp, nie je pre stotožnenie verejnosti s týmto pojmom dôležitá. Pomenovania „župa“ a „župan“ historikmi dokumentované ako slovenské výrazy. Ako príklad uvádzame aj to, že Dopravný podnik Bratislava niekoľko rokov vo svojich autobusoch hlási zastávku MHD v Bratislave ako „Bratislavská župa“.
Z historického hľadiska je výraz župa praslovanského pôvodu, s jeho používaním začali Štúrovci, a na Slovensku boli župy oficiálne zavedené v 1. Československej republike v roku 1923 na základe zákona o župnom zriadení. Župné zriadenie u nás fungovalo do roku 1928. Existuje mnoho mylných názorov, že názov župa je prevzatý z maďarského jazyka. Nie je to pravda, keďže slovo župa v maďarčine ani neexistuje. Pokusov zmeniť pre ľudí nezrozumiteľný a kostrbatý názov samosprávny kraj na jednoduchšiu a historicky zaužívanú župu bolo niekoľko. Avšak dosiaľ sa tak nestalo najmä z neznalosti a nedostatku politickej vôle.
Osobitná časť
K bodu 1 až 8
Zmena slovného spojenia samosprávny kraj vo všetkých tvaroch na slovo župa v príslušnom tvare.
K bodu 9
Zavádza sa možnosť pre predsedu župy pri výkone svojej funkcie používať označenie župan.
K bodu 10
Zmena slovného spojenia samosprávny kraj vo všetkých tvaroch na slovo župa v príslušnom tvare.
K bodu 11
Legislatívno-technická zmena nadväzujúca na bod 9. Súčasná platná právna úprava rozlišuje definície volebného obdobia a funkčného obdobia. Volebné obdobie označuje pravidelné opakovanie sa uskutočňovania volieb v zákonom daných intervaloch, ktoré určené podľa rokov. Pri voľbách do VÚC je volebné obdobie 4.ročné teda voľby sa uskutočňujú každé 4 roky.
Funkčné obdobie sa odlišuje od volebného obdobia v tom, že je obdobím, v ktorom sa konkrétna osoba, ktorá bola zvolená vo voľbách, ujíma svojho mandátu a v tom momente ho začína vykonávať. Funkčné obdobie zvolenej osoby sa teda neskončí uplynutím volebného obdobia alebo uskutočnením volieb. Funkčné obdobie v prípade poslancov sa skončí zložením sľubu poslancov (nového zastupiteľstva) na prvom zasadnutí, na ktorom sa zúčastnia. V prípade predsedu je týmto momentom zloženie sľubu novozvoleného predsedu.
K bodu 12
Zmena slovného spojenia samosprávny kraj o všetkých tvaroch na slovo župa v príslušnom tvare.
K bodu 13
Vkladajú sa prechodné ustanovenia k príslušnej zavádzanej právnej úprave, podľa ktorých sa doteraz označované samosprávne kraje budú k 1. novembru 2013 označovať ako župy a vo všetkých osobitných predpisoch vrátane tohto zákona sa slová samosprávny kraj vo všetkých tvaroch rozumejú župou v príslušnom tvare
K bodu 14
Zmena slovného spojenia samosprávny kraj vo všetkých tvaroch na slovo župa v celom zákone.