VÝBOR NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
PRE SOCIÁLNE VECI
Číslo: CRD-368/201316. schôdza výboru
48
Uznesenie
Výboru Národnej rady Slovenskej republiky
pre sociálne veci
z 9. mája 2013
k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Eriky Jurinovej, Evy Horváthovej, Jána Podmanického a Viery Šedivcovej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 396)
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci
prerokoval
návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Eriky Jurinovej, Evy Horváthovej, Jána Podmanického a Viery Šedivcovej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 396) a
A.súhlasí
s návrhom poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Eriky Jurinovej, Evy Horváthovej, Jána Podmanického a Viery Šedivcovej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 396);
B.odporúča
Národnej rade Slovenskej republiky
návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Eriky Jurinovej, Evy Horváthovej, Jána Podmanického a Viery Šedivcovej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 396) s pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré tvoria prílohu tohto uznesenia schváliť;
C.ukladá
predsedovi výboru
aby výsledky rokovania Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci v druhom čítaní spolu s výsledkami rokovania Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky spracoval spoločne so spravodajcom výboru do písomnej spoločnej správy výborov Národnej rady Slovenskej republiky a zaujal stanovisko výboru v súlade s § 79 ods. 1 a ods. 4 písm. c) a d) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších a predložil ju na schválenie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorskému výboru.
Ján Podmanický
predseda výboru
overovatelia výboru:
Monika Gibalová
Jana Vaľová
VÝBOR NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
PRE SOCIÁLNE VECI
Príloha k uzneseniu č. 48
Pozmeňujúce návrhy
k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Eriky Jurinovej, Evy Horváthovej, Jána Podmanického a Viery Šedivcovej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 396)
___________________________________________________________________
1.V názve zákona a v úvodnej vete sa vypúšťajú slová „a dopĺňa“.
Návrhom zákona nedochádza k doplneniu žiadneho ustanovenia.
2.Čl. I sa dopĺňa bodom 2, ktorý znie:
„2. V § 67b ods. 1 sa slová „31. decembra 2013“ nahrádzajú slovami „31. decembra 2015“.“.
Upravuje sa lehota, počas ktorej posudkový lekár, ktorý vykonáva lekársku posudkovú činnosť na účely tohto zákona, môže vykonávať lekársku posudkovú činnosť bez získania odbornej spôsobilosti podľa § 63 ods. 1 zákona č. 447/2008 Z. z. v znení zákona č. 180/2011 Z. z.
Na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny je v štátnozamestnaneckom pomere v súčasnosti 20 posudkových lekárov, ktorých vekový priemer je 56,5 roka a ich čiastkové úväzky predstavujú spolu úväzok 10,5 štátnozamestnaneckého miesta. Z uvedeného počtu lekárov 7 atestáciu z posudkového lekárstva a 13 atestáciu nemá, z toho u dvoch lekárov príprava na atestáciu prebieha.
Na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny je v štátnozamestnaneckom pomere v súčasnosti 200 posudkových lekárov, ktorých vekový priemer je cca 52 rokov. Z uvedeného počtu posudkových lekárov len 5
nemá dohodnutý kratší týždenný služobný čas. Z 200 posudkových lekárov 46 lekárov špecializáciu v špecializačnom odbore posudkové lekárstvo, 2 lekári absolvovali certifikačnú prípravu v akreditovanom certifikačnom študijnom programe v odbore posudkové lekárstvo a 138 lekárov nespĺňa súčasne nastavené kvalifikačné predpoklady. Zvyšní lekári sa zúčastňujú vzdelávania za účelom splnenia kvalifikačných predpokladov.
Z vyššie uvedených dôvodov je potrebné vytvoriť dostatočný časový priestor na nájdenie systémového riešenia dovzdelávania posudkových lekárov tak, aby spĺňali nastavené kvalifikačné predpoklady, ako aj na nastavenie systému odmeňovania týchto zamestnancov tak, aby bol pre nich motivačný, čo by malo mať za následok žiaduce zníženie vekového priemeru posudkových lekárov, ako aj zvýšenie úväzkov jednotlivých lekárov.