B. Osobitná časťK Čl. I
Právna úprava v navrhovanom § 28 ods. 2 prvej vete je totožná s doterajšou právnou úpravou ustanovenou v § 28 ods. 2 v prvej vete, ktorá sa v praxi osvedčila. Dopĺňa sa postup pri rozhodovaní o vylúčení sudcu z rozhodovania vo veciach, o ktorých ústavný súd rozhoduje v pléne (čl. 131 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky). Platné znenie zákona týkajúce sa rozhodovania v pléne sa dopĺňa novým znením, ktoré ustanovuje postup súdu v prípade, ak v dôsledku vylúčenia alebo odmietnutia viacerých sudcov účastníkmi konania by mohlo dôjsť k porušeniu zásady zákazu denegatio iustitiae. V takom prípade sa na vylúčenie sudcov alebo odmietnutie sudcov účastníkmi konania pre predpojatosť nebude prihliadať a o veci samej rozhodne plénum ústavného súdu. Ide o uplatnenie doktríny nevyhnutnosti zakotvenej v tzv. Bangalórskych pravidlách, podľa ktorých „Doktrína nevyhnutnosti umožňuje sudcovi, ktorý je inak vylúčený, pojednávať a rozhodovať vo veci, a to z toho dôvodu, že ak by sa tak nestalo, viedlo by to k nespravodlivosti.“.
Platné znenie zákona týkajúce sa rozhodovania v senáte sa dopĺňa novým znením, ktoré upravuje postup súdu v prípade, ak v dôsledku vylúčenia sudcov alebo odmietnutia sudcov účastníkmi konania by mohlo dôjsť k porušeniu zásady zákazu denegatio iustitiae. V takom prípade o veci samej rozhodne pôvodný senát, teda ten senát, ktorému bola vec pridelená v súlade s § 29 zákona. Na ďalšie vyhlásenia účastníka konania, že niektorého zo sudcov odmieta pre jeho predpojatosť (§ 28 ods. 1) a na vyhlásenie sudcu o svojej predpojatosti vo veci (po novom § 28 ods. 4; platné znenie § 28 ods. 3), sa nebude prihliadať. Aj v tomto prípade ide o uplatnenie doktríny nevyhnutnosti zakotvenej v tzv. Bangalórskych pravidlách, podľa ktorých „Doktrína nevyhnutnosti umožňuje sudcovi, ktorý je inak vylúčený, pojednávať a rozhodovať vo veci, a to z toho dôvodu, že ak by sa tak nestalo, viedlo by to k nespravodlivosti.“.
Vzhľadom na rozdelenie doterajšej právnej úpravy v odseku 2, ktorý sa týka odmietnutia sudcu pre predpojatosť zo strany účastníka konania (plénum + senát) na dva samostatné odseky (odsek 2 – plénum, odsek 3 – senát) je potrebné preformulovať odkaz na použitie týchto ustanovení aj v prípade rozhodovania podľa odseku 4, ktorý sa týka situácie, kedy svoju predpojatosť namieta samotný sudca.
Navrhované ustanovenie § 79c je prechodným ustanovením. Ide o právnu úpravu, ktorá umožní aplikovať nové znenie § 28 a následne rozhodnúť vo veci samej v konaniach, ktoré ku dňu účinnosti zákona prebiehajú na ústavnom súde. Napriek okamžitej uplatniteľnosti procesných nových procesných ustanovení aj na prebiehajúce konania, má predkladateľ za to, že výslovné zakotvenie tejto zásady zabráni prípadným výkladovým nezrovnalostiam.