NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
VI. volebné obdobie
návrh
ZÁKON
z ..................2013,
o rodinnom podnikaní
a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Národná rada Slovenskej republiky,
-vychádzajúc z toho, že rodina je prirodzenou základnou bunkou spoločnosti,
-usilujúc sa o budovanie čo najlepších životných podmienok i pre ekonomickú samostatnosť rodín,
sa uzniesla na tomto zákone:
Čl.I
§ 1
Účel zákona
Účelom tohto zákona je pomôcť a uľahčiť rodinám pri podnikaní.
§ 2
Predmet zákona
(1) Tento zákon upravuje práva a povinnosti podnikateľov a členov obchodných spoločností, ktorí svoju podnikateľskú činnosť vykonávajú spoločne s ďalšími členmi rodiny prostredníctvom rodinného podniku.
(2) Tento zákon ďalej upravuje formy podpory rodinného podnikania stimulujúce členov rodín na zakladanie rodinných podnikov, upravuje hospodárenie rodinných podnikov a preberanie rodinných podnikov, ako aj povinnosti štátu, ktoré s týmito činnosťami súvisia.
§ 3
Rodinný podnik
(1) Rodinným podnikaním je činnosť rodinného podniku.
(2) Rodinným podnikom je rodinná obchodná spoločnosť, alebo rodinná živnosť, alebo rodinná farma.
(3) Rodinnou obchodnou spoločnosťou je spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť založená podľa osobitného zákona 1), v ktorej členovia rodiny vlastnia nadpolovičnú väčšinu súhrnu peňažných i nepeňažných vkladov základného imania spoločnosti a najmenej jeden z členov
2
rodiny je členom štatutárneho orgánu alebo štatutárnym orgánom rodinnej obchodnej spoločnosti.
(4) Rodinná živnosť je živnostenským podnikaním podľa osobitného zákona 2), na ktorom sa svojou prácou alebo majetkom podieľajú najmenej dvaja členovia rodiny a najmenej jeden z členov rodiny je živnostníkom podľa osobitného zákona 2).
(5) Rodinnou farmou je poľnohospodárskou výrobou podľa osobitného zákona 3), na ktorej sa svojou prácou alebo majetkom podieľajú najmenej dvaja členovia rodiny a najmenej jeden z členov rodiny je držiteľom osvedčenia o zápise do evidencie 4).
(6) Členovia rodiny pre účely tohto zákona príbuzní v priamom rade alebo súrodenci alebo manželia. Členom rodiny v rodinnom podniku môže byť fyzická osoba odo dňa keď dovŕšila 15 rokov veku.
(7) Člen rodinného podniku sa zúčastňuje na podnikaní a práci rodinného podniku. Člen rodinného podniku nie je uchádzačom o zamestnanie podľa osobitného zákona 4a). Člen rodiny sa môže zúčastňovať na podnikaní a práci len jedného rodinného podniku.
(8) Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „ministerstvo“).upraví všeobecne záväzným právnym predpisom účasť na zdravotnom poistení a sociálnom poistení pre tých členov rodinného podniku, ktorí nie správcami rodinných podnikov, nie spoločníkmi alebo akcionármi rodinnej obchodnej spoločnosti, nie zamestnancami rodinného podniku a nie členmi rodinnej živnosti alebo rodinnej farmy, ktoré zaplatili rodinnú paušálnu daň.
(9) Rodinná živnosť a rodinná farma spoločenstvami bez právnej subjektivity. Právne úkony za rodinnú živnosť robí živnostník 2) a za rodinnú farmu držiteľ osvedčenia o zápise do evidencie 4), pokiaľ tento zákon neustanovuje inak. Za záväzky rodinnej živnosti voči iným osobám ručí živnostník a za záväzky rodinnej farmy voči tretím osobám ručí držiteľ osvedčenia o zápise do evidencie.
§4
Založenie rodinného podniku
(1) Obchodná spoločnosť založená podľa osobitného zákona 5) sa stane rodinnou obchodnou spoločnosťou dňom zápisu do evidencie rodinných podnikov. Návrh na zápis do evidencie rodinných podnikov podáva člen rodiny, ktorý je štatutárnym orgánom obchodnej spoločnosti, alebo člen rodiny, ktorý je členom štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti. Člen rodiny, ktorý podal návrh na zápis do evidencie rodinných podnikov sa stane dňom zápisu do evidencie rodinných podnikov správcom rodinného podniku. Súčasťou návrhu na zápis do evidencie rodinných podnikov je zmluva o rodinnom podniku s vlastnoručnými podpismi všetkých členov rodiny, ktorí sa podľa § 3 odsek 3 rozhodli vytvoriť rodinnú obchodnú spoločnosť.
(2) Rodinná živnosť vzniká dňom zápisu do evidencie rodinných podnikov. Návrh na zápis do evidencie rodinných podnikov podáva držiteľ živnostenského oprávnenia, ktorý sa dňom zápisu do evidencie rodinných podnikov stáva správcom rodinného podniku. Súčasťou návrhu na zápis do evidencie rodinných podnikov je zmluva o rodinnom podniku s vlastnoručnými podpismi všetkých členov rodiny, ktorí sa podľa § 3 odsek 4 rozhodli vytvoriť rodinnú živnosť.
(3) Rodinná farma vzniká dňom zápisu do evidencie rodinných podnikov. Návrh na zápis do evidencie rodinných podnikov podáva držiteľ osvedčenia podľa osobitného predpisu 4), ktorý sa dňom zápisu do evidencie rodinných podnikov stáva
3
správcom rodinného podniku. Súčasťou návrhu na zápis do evidencie rodinných podnikov je zmluva o rodinnom podniku s vlastnoručnými podpismi všetkých členov rodiny, ktorí sa podľa § 3 odsek 5 rozhodli vytvoriť rodinnú farmu.
(4) Evidenciu rodinných podnikov vedie ministerstvo. Podrobnosti podávania návrhov a vedenia evidencie rodinných podnikov upraví ministerstvo všeobecne záväzným právnym predpisom.
(5) Ministerstvo zapíše rodinný podnik do evidencie rodinných podnikov na základe návrhu podľa odseku 1, alebo odseku 2, alebo odseku 3 ak rodinný podnik spĺňa podmienky ustanovené v § 3.
(6) Ak rodinný podnik prestane spĺňať podmienky uvedené v § 3, ministerstvo vykoná výmaz rodinného podniku z evidencie rodinných podnikov. Dňom vykonania výmazu obchodná spoločnosť alebo živnosť alebo poľnohospodárska výroba prestane byť rodinným podnikom.
(7) O zápise rodinného podniku do evidencie rodinných podnikov a o výmaze rodinného podniku z evidencie rodinných podnikov upovedomí ministerstvo príslušný daňový úrad.
§ 5
Zmluva o rodinnom podniku
(1) Členovia rodiny, ktorí sa rozhodnú vytvoriť rodinný podnik, pred zápisom rodinného podniku do evidencie rodinných podnikov, uzavrú zmluvu o rodinnom podniku. Zmluvu o rodinnom podniku uzatvárajú všetci členovia rodiny v rodinnom podniku. Ministerstvo zmluvy o rodinnom podniku eviduje v evidencii rodinných podnikov. Zmluva o rodinnom podniku má písomnú formu a obsahuje najmä:
a) identifikačné údaje obchodnej spoločnosti alebo živnosti alebo poľnohospodárskej výroby, ktorá je rodinným podnikom,
b) meno a priezvisko správcu rodinného podniku,
c) mená a priezviská všetkých členov rodiny v rodinnom podniku,
d) spôsob ustanovovania a odvolávania správcu rodinného podniku v prípade, že v rodinnom podniku viac členov rodiny spĺňa podmienky ustanovené pre výkon činností správcu rodinného podniku podľa tohto zákona,
e) úpravu majetkových pomerov rodinného podniku a spôsob rozdelenia zisku medzi členmi rodiny v rodinnom podniku.
(2) Členovia rodinného podniku sa môžu kedykoľvek dohodnúť na zmene obsahu zmluvy o rodinnom podniku. Od zmluvy o rodinnom podniku môže člen rodinného podniku kedykoľvek odstúpiť. Ku zmluve o rodinnom podniku môže pristúpiť ďalší člen rodiny. Každú takúto zmenu zmluvy o rodinnom podniku predloží správca rodinného podniku ministerstvu do jedného mesiaca odo dňa písomnej dohody všetkých členov rodinného podniku o zmene zmluvy o rodinnom podniku. Ministerstvo takúto zmenu neodkladne zapíše do evidencie rodinných podnikov.
(3) V prípade úmrtia člena rodiny, alebo ak je člen rodiny vyhlásený za mŕtveho, zmluva o rodinnom podniku nezaniká, pokiaľ rodinný podnik spĺňa podmienky ustanovené v § 3. Takúto zmenu zmluvy o rodinnom podniku ohlási správca rodinného podniku ministerstvu do jedného mesiaca odo dňa úmrtia člena rodiny, alebo odo dňa, keď bol člen rodiny vyhlásený za mŕtveho.
(4) Ak zmluva o rodinnom podniku zanikne, alebo ak správca rodinného podniku nesplní povinnosť podľa odseku 2, alebo odseku 3, ministerstvo vykoná výmaz rodinného podniku z evidencie rodinných podnikov. Dňom vykonania výmazu
4
obchodná spoločnosť alebo živnosť alebo poľnohospodárska výroba prestane byť rodinným podnikom.
(5) V prípade ak ministerstvo vykoná výmaz rodinného podniku z evidencie rodinných podnikov podľa odseku 4, môžu členovia rodiny, alebo časť členov rodiny v obchodnej spoločnosti alebo živnosti alebo poľnohospodárskej výrobe, ktorá prestala byť rodinným podnikom, založiť nový rodinný podnik podľa tohto zákona.
§ 6
Správca rodinného podniku a zastupovanie
(1) Za rodinný podnik koná podľa tohto zákona správca rodinného podniku (ďalej len správca). Ak je v rodinnom podniku viac členov rodiny, ktorí spĺňajú podmienky ustanovené pre výkon činností správcu rodinného podniku podľa tohto zákona, správcom je len jeden z nich.
(2) Správcom v rodinnej obchodnej spoločnosti je člen rodiny, ktorý je štatutárnym orgánom rodinnej obchodnej spoločnosti, alebo členom štatutárneho orgánu rodinnej obchodnej spoločnosti a je zapísaný v evidencii rodinných podnikov ako správca. Správca v rodinnej obchodnej spoločnosti určí iného člena rodiny, ktorý majetkovú účasť v rodinnej obchodnej spoločnosti, je spôsobilý na právne úkony a dosiahol vek 18 rokov za svojho zástupcu. Zástupca je oprávnený robiť právne úkony podľa tohto zákona za člena rodiny, ktorý je správcom v obchodnej spoločnosti v dobe jeho neprítomnosti, alebo počas jeho nespôsobilosti konať. Správca v rodinnej obchodnej spoločnosti ohlási svoje meno a meno člena rodiny, ktorý ho zastupuje do evidencie rodinných podnikov.
(3) Správcom v rodinnej živnosti je člen rodiny, ktorý je držiteľom živnostenského oprávnenia a je zapísaný v evidencii rodinných podnikov ako správca. Správca v rodinnej živnosti určí iného člena rodiny, ktorý sa s ním podieľa na živnostenskom podnikaní rodinnej živnosti, je spôsobilý na právne úkony a dosiahol vek 18 rokov, za svojho zástupcu. Zástupca je oprávnený robiť právne úkony podľa tohto zákona za člena rodiny, ktorý je správcom v rodinnej živnosti v dobe jeho neprítomnosti, alebo jeho nespôsobilosti konať. Správca v rodinnej živnosti ohlási meno člena rodiny, ktorý ho zastupuje do evidencie rodinných podnikov.
(4) Ak sa na prevádzkovanie rodinnej živnosti vyžadujú osobitné podmienky podľa osobitného zákona 6) a zástupca podľa odseku 3 tieto osobitné podmienky nespĺňa, môže robiť iba tie právne úkony, na ktoré ho vo svojom určení podľa odseku 5 splnomocní správca, a na ktoré sa nevyžaduje odborná alebo iná spôsobilosť.
(5) Správcom v rodinnej farme je člen rodiny, ktorý je držiteľom osvedčenia o zápise do evidencie podľa osobitného zákona 4) a je zapísaný v evidencii rodinných podnikov ako správca. Správca v rodinnej farme určí iného člena rodiny, ktorý sa s ním podieľa na podnikaní rodinnej farmy, je spôsobilý na právne úkony a dosiahol vek 18 rokov, za svojho zástupcu. Zástupca je oprávnený robiť právne úkony podľa tohto zákona za správcu v dobe jeho neprítomnosti, alebo počas jeho nespôsobilosti konať. Správca v rodinnej farme ohlási meno člena rodiny, ktorý ho zastupuje do evidencie rodinných podnikov.
§ 7
Prebratie rodinného podniku
5
(1) Správca môže určiť iného člena rodiny ako dediča, ktorý v prípade jeho smrti preberie rodinný podnik. Toto určenie urobí správca v závete podľa osobitného zákona 7). Správca môže určiť za dediča len člena rodiny, ktorý dovŕšil 18 rokov veku.
(2) Určenie podľa odseku 1 nemôže urobiť zástupca správcu.
(3) Prebratím rodinného podniku sa rozumie ustanovenie dediča určeného podľa odseku 1 za správcu rodinného podniku. Dedič určený podľa odseku 1 sa stane správcom rodinného podniku prvým dňom v mesiaci, ktorý nasleduje po smrti poručiteľa, a to aj pred právoplatným skončením dedičského konania. Dedič určený podľa odseku 1 týmto dňom vstupuje do všetkých práv, ktoré poručiteľ vykonával ako správca, a to aj do tých, ktoré boli spojené s právami súvisiacimi s výkonom funkcie správcu podľa osobitných predpisov, s výnimkou obmedzenia podľa odseku 4. Oprávnenie prebrať rodinný podnik preukazuje dedič potvrdením podľa osobitného zákona 7).
(4) Ak sa na prevádzkovanie rodinnej živnosti vyžadujú osobitné podmienky podľa osobitného zákona 6) a určený dedič podľa odseku 1 tieto osobitné podmienky nespĺňa, ustanoví určený dedič do dvoch mesiacov odo dňa, kedy sa stal správcom, svojho odborného zástupcu. Takto ustanovený odborný zástupca bude mať postavenie zodpovedného zástupcu podľa osobitného zákona 8).
§ 8
Formy podpory rodinného podnikania
(1) Základ dane z príjmov rodinného podniku sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa osobitného zákona 9) vynásobené koeficientom 1,5 na každého člena rodiny rodinného podniku zapísaného v evidencii rodinných podnikov.
(2) Rodinný podnik sa môže uchádzať o poskytnutie investičnej pomoci formou úľavy na dani z príjmu podľa osobitného zákona 10).
(3) Rodinná farma sa môže uchádzať o prenájom nehnuteľného majetku, ktorého vlastník nie je známy na poľnohospodárske využitie za zvýhodnených podmienok podľa osobitného zákona 16), pričom rozsah zvýhodnenia je závislý od počtu členov rodiny rodinnej farmy.
(4) Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť podľa osobitného zákona 11) sa rodinnej živnosti a rodinnej farme poskytne na každého člena rodiny rodinného podniku zapísaného v evidencii rodinných podnikov, ktorý bol najmenej tri mesiace pred zápisom do evidencie rodinných podnikov evidovaný ako uchádzač o zamestnanie v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
(5) Rodinné živnosti a rodinné farmy sa môžu rozhodnúť pre rodinnú paušálnu daň. Rodinná paušálna daň je jednorazová, vopred uhrádzaná platba podľa osobitných zákonov 12), zahrňujúcu daň z príjmov rodinného podniku, povinné sociálne poistenie a povinné zdravotné poistenie za všetkých členov rodiny rodinného podniku.
(6) Ak je rodinná živnosť alebo rodinná farma povinná podať daňové priznanie alebo ak ho podáva dobrovoľne, podanie daňového priznania vykoná správca rodinného podniku. Ostatní členovia rodiny v rodinnej živnosti alebo v rodinnej farme za príjmy pochádzajúce z rodinného podniku daňové priznanie nepodávajú 13).
(7) Výška základu dane z príjmov rodinnej živnosti alebo rodinnej farmy od ktorej sa uplatní vyššia sadzba dane z príjmov podľa osobitného zákona 14), sa vypočíta tak, že sa vynásobí počtom členov rodiny rodinnej živnosti alebo rodinnej farmy, zapísaných v evidencii rodinných podnikov podľa tohto zákona.
6
(8) Úhrn príjmov, do výšky ktorých si môže správca rodinnej živnosti alebo správca rodinnej farmy uplatniť výdavky podľa osobitného zákona 15) sa vypočíta násobkom koeficientu 1,5 za každého člena rodinnej živnosti alebo rodinnej farmy, zapísaného v evidencii rodinných podnikov podľa tohto zákona.
§ 9
Prechodné ustanovenie
Obchodná spoločnosť, alebo živnosť alebo poľnohospodárska výroba, ktorej hospodárenie napĺňa podmienky pre rodinné podnikanie podľa tohto zákona v deň nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa stane rodinným podnikom v deň zápisu do evidencie rodinných podnikov na základe návrhu podľa § 4 a zmluvy o rodinnom podniku uzavretej podľa § 5.
________________________________________
1) zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov
2) zákon č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
3) zákon č.105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení neskorších predpisov
4) § 12c ods.1 zákona č.105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení neskorších predpisov
4a) § 6 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
5) § 57 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov
6) § 7 ods.1 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
7) zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov
8) § 7 ods.2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
9) § 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
10) zákon č. 561/2007 Z.z. o investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
11) § 49 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
12) zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov
13) § 32 ods.13 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
14) §15 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
15) § 6 ods.18 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
16) § 34 ods.5 zákona SNR č.330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov.
Čl.II
Zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení zákona č. 264/1992 Zb., zákona č. 600/1992 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 249/1994 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 106/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 58/1996 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 317/1996 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 373/1996 Z. z., zákona č. 11/1998 Z. z., zákona č. 127/1999 Z. z., zákona č. 263/1999 Z. z., zákona č. 238/2000 Z. z., zákona č. 147/2001 Z. z., zákona č. 500/2001 Z. z., zákona č. 426/2002 Z. z., zákona č. 510/2002 Z. z., zákona
7
č. 526/2002 Z. z., zákona č. 530/2003 Z. z., zákona č. 432/2004 Z. z., zákona č. 315/2005 Z. z., zákona č. 19/2007 Z. z., zákona č. 84/2007 Z. z., zákona č. 657/2007 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., zákona č. 429/2008 Z. z., zákona č. 454/2008 Z. z., zákona č. 477/2008 Z. z., zákona č. 276/2009 Z. z., zákona č. 487/2009 Z. z., zákona č. 492/2009 Z. z., zákona č. 546/2010 Z. z. , zákona č. 193/2011 Z. z. a zákona č. 547/2011 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
V § 56 sa dopĺňa nový odsek 8, ktorý znie:
„(8) Spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť podľa tohto zákona, v ktorej podnikajú najmenej dvaja členovia rodiny a je zapísaná do evidencie rodinných podnikov, je rodinnou obchodnou spoločnosťou. Podmienky a podrobnosti upraví osobitný zákon.“
Čl.lII
Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v znení zákona č. 231/1992 Zb., zákona č. 600/1992 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 132/1994 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 200/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 216/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 123/1996 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 164/1996 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 289/1996 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 290/1996 Z. z., zákona č. 288/1997 Z. z., zákona č. 379/1997 Z. z., zákona č. 70/1998 Z. z., zákona č. 76/1998 Z. z., zákona č. 126/1998 Z. z., zákona č. 129/1998 Z. z., zákona č. 140/1998 Z. z., zákona č. 143/1998 Z. z., zákona č. 144/1998 Z. z., zákona č. 161/1998 Z. z., zákona č. 178/1998 Z. z., zákona č. 179/1998 Z. z., zákona č. 194/1998 Z. z., zákona č. 263/1999 Z. z., zákona č. 264/1999 Z. z., zákona č. 119/2000 Z. z., zákona č. 142/2000 Z. z., zákona č. 236/2000 Z. z., zákona č. 238/2000 Z. z., zákona č. 268/2000 Z. z., zákona č. 338/2000 Z. z., zákona č. 223/2001 Z. z., zákona č. 279/2001 Z. z., zákona č. 488/2001 Z. z., zákona č. 554/2001 Z. z., zákona č. 261/2002 Z. z., zákona č. 284/2002 Z. z., zákona č. 506/2002 Z. z., zákona č. 190/2003 Z. z., zákona č. 219/2003 Z. z., zákona č. 245/2003 Z. z., zákona č. 423/2003 Z. z., zákona č. 515/2003 Z. z., zákona č. 586/2003 Z. z., zákona č. 602/2003 Z. z., zákona č. 347/2004 Z. z., zákona č. 350/2004 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 420/2004 Z. z., zákona č. 533/2004 Z. z., zákona č. 544/2004 Z. z., zákona č. 578/2004 Z. z., zákona č. 624/2004 Z. z., zákona č. 650/2004 Z. z., zákona č. 656/2004 Z. z., zákona č. 725/2004 Z. z., zákona č. 8/2005 Z. z., zákona č. 93/2005 Z. z., zákona č. 331/2005 Z. z., zákona č. 340/2005 Z. z., zákona č. 351/2005 Z. z., zákona č. 470/2005 Z. z., zákona č. 473/2005 Z. z., zákona č. 491/2005 Z. z., zákona č. 555/2005 Z. z., zákona č. 567/2005 Z. z., zákona č. 124/2006 Z. z., zákona č. 126/2006 Z. z., zákona č. 17/2007 Z. z., zákona č. 99/2007 Z. z., zákona č. 193/2007 Z. z., zákona č. 218/2007 Z. z., zákona č. 358/2007 Z. z., zákona č. 577/2007 Z. z., zákona č. 112/2008 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 448/2008 Z. z., zákona č. 186/2009 Z. z., zákona č. 492/2009 Z. z., zákona č. 568/2009 Z. z., zákona č. 129/2010 Z. z., zákona č. 136/2010 Z. z., zákona č. 556/2010 Z. z., zákona č. 249/2011 Z. z a zákona č. 395/2011 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
8
V § 2 sa súčasné znenie označí ako odsek 1 a vloží sa nový odsek 2 v znení:
„(2) Živnosť podľa tohto zákona, ktorú so živnostníkom vykonáva, alebo mu pri nej pomáha, alebo sa na nej svojim majetkom podieľa najmenej jeden ďalší člen rodiny a je zapísaná do evidencie rodinných podnikov, je rodinnou živnosťou. Podmienky a podrobnosti upraví osobitný zákon x).“
___________________________________
x) Zákon č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čl. IV
Zákon č. 105/1990 Zb o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991 Zb., zákona č. 455/1991 Zb. a zákona č. 78/1992 Zb. sa mení a dopĺňa takto:
V § 12a sa doplní nový odsek 3 v znení:
„(3) Poľnohospodárska výroba podľa tohto zákona, ktorú so samostatne hospodáriacim roľníkom vykonáva, alebo mu pri nej pomáha, alebo sa na nej svojim majetkom podieľa najmenej jeden ďalší člen rodiny a je zapísaná do evidencie rodinných podnikov, je rodinnou farmou. Podmienky a podrobnosti upraví osobitný zákon 9e).
___________________________________
9e) Zákon č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čl. V
Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení zákona č. 58/1969 Zb., zákona č. 131/1982 Zb., zákona č. 94/1988 Zb., zákona č. 188/1988 Zb., zákona č. 87/1990 Zb., zákona č. 105/1990 Zb., zákona č. 116/1990 Zb., zákona č. 87/1991 Zb., zákona č. 509/1991 Zb., zákona č. 264/1992 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 249/1994 Z. z., zákona č. 153/1997 Z. z., zákona č. 211/1997 Z. z., zákona č. 252/1999 Z. z., zákona č. 218/2000 Z. z., zákona č. 261/2001 Z. z., zákona č. 281/2001 Z. z., zákona č. 23/2002 Z. z., zákona č. 34/2002 Z. z., zákona č. 95/2002 Z. z., zákona č. 184/2002 Z. z., zákona č. 215/2002 Z. z., zákona č. 526/2002 Z. z., zákona č. 504/2003 Z. z., zákona č. 515/2003 Z. z., zákona č. 150/2004 Z. z., zákona č. 404/2004 Z. z., zákona č. 635/2004 Z. z., zákona č. 171/2005 Z. z., zákona č. 266/2005 Z. z., zákona č. 336/2005 Z. z., zákona č. 118/2006 Z. z., zákona č. 188/2006 Z. z., zákona č. 84/2007 Z. z., zákona č. 335/2007 Z. z., zákona č. 568/2007 Z. z., zákona č. 214/2008 Z. z., zákona č. 379/2008 Z. z., zákona č. 477/2008 Z. z., zákona č. 186/2009 Z. z., zákona č. 575/2009 Z. z., zákona č. 129/2010 Z. z., zákona č. 546/2010 Z. z., zákona č. 130/2011 Z. z., zákona č. 161/2011 Z. z. a zákona 69/2012 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 478 sa súčasné znenie označí ako odsek 1 a vloží sa nový odsek 2 v znení:
„(2) Ustanovenie odseku 1 sa nevzťahuje na prebratie rodinného podniku podľa osobitného zákona 3aa).
2. V § 484 sa súčasné znenie označí ako odsek 1 a vloží sa nový odsek 2 v znení:
9
„(2) Ak poručiteľ, ktorý bol v čase svojej smrti správcom rodinného podniku v závete určil dediča, ktorý preberie rodinný podnik podľa osobitného zákona 3aa), súd dedičovi potvrdí prebratie rodinného podniku po oboznámení sa so závetom najneskôr do dvoch týždňov od smrti poručiteľa, a to aj pred skončením dedičského konania.“
___________________________________
3aa) § 7 zákona č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čl. VI
Zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení zákona č. 143/2002 Z. z., zákona č. 411/2002 Z. z., zákona č. 465/2002 Z. z., zákona č. 139/2003 Z. z., zákona č. 453/2003 Z. z., zákona č. 523/2003 Z. z., zákona č. 215/2004 Z. z., zákona č. 351/2004 Z. z., zákona č. 405/2004 Z. z., zákona č. 585/2004 Z. z., zákona č. 654/2004 Z. z., zákona č. 78/2005 Z. z., zákona č. 172/2005 Z. z., zákona č. 474/2005 Z. z., zákona č. 231/2006 Z. z., zákona č. 678/2006 Z. z., zákona č. 103/2007 Z. z., zákona č. 218/2007 Z. z., zákona č. 456/2007 Z. z., zákona č. 568/2007 Z. z., zákona č. 617/2007 Z. z., zákona č. 165/2008 Z. z., zákona č. 408/2008 Z. z., zákona č. 583/2008 Z. z., zákona č. 70/2009 Z. z., zákona č. 165/2009 Z. z., zákona č. 400/2009 Z. z., zákona č. 403/2009 Z. z., zákona č. 505/2009 Z. z., zákona č. 557/2009 Z. z., zákona č. 570/2009 Z. z., zákona č. 37/2010 Z. z., zákona č. 372/2010 Z. z., zákona č. 403/2010 Z. z. a zákona č. 547/2010 Z. z. sa mení takto:
V § 15 odsek 1 sa v písmene h) nahrádza bodka čiarkou a dopĺňa sa nové písmeno i) v znení:
„i) podporu rodinného podnikania a vedenie evidencie rodinných podnikov 1ab).“
______________________________
1ab) Zákon č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čl. VII.
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 43/2004 Z. z., zákona č. 177/2004 Z. z., zákona č. 191/2004 Z. z., zákona č. 391/2004 Z. z., zákona č. 538/2004 Z. z., zákona č. 539/2004 Z. z., zákona č. 659/2004 Z. z., zákona č. 68/2005 Z. z., zákona č. 314/2005 Z. z., zákona č. 534/2005 Z. z., zákona č. 660/2005 Z. z., zákona č. 688/2006 Z. z., zákona č. 76/2007 Z. z., zákona č. 209/2007 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 530/2007 Z. z., zákona č. 561/2007 Z. z., zákona č. 621/2007 Z. z., zákona č. 653/2007 Z. z., zákona č. 168/2008 Z. z., zákona č. 465/2008 Z. z., zákona č. 514/2008 Z. z., zákona č. 563/2008 Z. z., zákona č. 567/2008 Z. z., zákona č. 60/2009 Z. z., zákona č. 184/2009 Z. z., zákona č. 185/2009 Z. z., zákona č. 504/2009 Z. z., zákona č. 563/2009 Z. z., zákona č. 374/2010 Z. z., zákona č. 548/2010 Z. z., zákona č. 129/2011 Z. z., zákona č. 231/2011 Z. z., zákona č. 250/2011 Z. z., zákona č. 331/2011 Z. z., zákona č. 362/2011 Z. z., zákona č. 406/2011 Z. z., zákona č. 547/2011 Z. z., zákona č. 548/2011 Z. z., zákona č. 69/2012 Z. z., uznesenia Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 188/2012 Z. z., zákona č. 189/2012 Z.z., zákona č. 252/2012 Z.z, zákona č. 288/2012 Z.z. a zákona č. 395/2012 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
10
1. V § 6 sa dopĺňa nový odsek 18, ktorý znie:
„(18) Ak je daňovník podľa odseku 10 správcom rodinného podniku v rodinnej živnosti alebo v rodinnej farme, vypočítava sa ročná suma úhrnu príjmov, do výšky ktorej si podľa odseku 10 môže uplatniť výdavky vo výške 40% tak, že sa suma 5040 eur uvedená v odseku 10 započíta za každého člena rodinnej živnosti alebo rodinnej farmy, zapísaného v evidencii rodinných podnikov podľa osobitného zákona 152) a výsledné číslo sa vynásobí koeficientom 1,5. Ak daňovník, ktorý je správcom rodinného podniku v rodinnej živnosti alebo v rodinnej farme získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne za každého člena rodinnej živnosti alebo rodinnej farmy, zapísaného v evidencii rodinných podnikov podľa osobitného zákona 152) a výsledné číslo sa vynásobí koeficientom 1,5 a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie.
2. V § 11 sa dopĺňa nový odsek 10, ktorý znie:
„(10) Ak je daňovník rodinnou obchodnou spoločnosťou alebo správcom rodinného podniku v rodinnej živnosti alebo správcom rodinného podniku v rodinnej farme podľa osobitného zákona 152), výška nezdaniteľnej časti základu dane, o ktorý sa daňovníkovi znižuje základ dane, je násobkom, vypočítaným tak, že zodpovedajúca nezdaniteľná časť základu dane podľa odseku 2, sa vynásobí koeficientom 1,5 na každého člena rodinného podniku, zapísaného v evidencii rodinných podnikov podľa osobitného zákona 152). Ak člen rodinného podniku nebol členom rodinného podniku počas celého zdaňovacieho obdobia, výška nezdaniteľnej časti základu dane, ktorá pripadá na takéhoto člena rodinného podniku sa zníži pomerne podľa počtu mesiacov príslušného zdaniteľného obdobia kedy nebol členom rodinného podniku.“
3. Súčasné znenie § 15 sa označí ako odsek 1 a dopĺňa sa nový odsek 2, ktorý znie:
„(2) V rodinnej živnosti a v rodinnej farme sa sadzba dane podľa odseku 1 písmeno a) bod 2 uplatní z tej časti základu dane, ktorá presiahne 176,8-násobok platného životného minima vynásobený počtom členov rodiny rodinnej živnosti alebo rodinnej farmy, zapísaných v evidencii rodinných podnikov podľa osobitného zákona 152).“
4. Za § 15a sa dopĺňa nový § 15b, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§15b
Rodinná paušálna daň
(1) Daňovník, ktorý je správcom rodinného podniku v rodinnej živnosti alebo správcom rodinného podniku v rodinnej farme podľa osobitného zákona 152) môže oznámiť správcovi dane, že od nasledujúceho zdaňovacieho obdobia bude platiť rodinnú paušálnu daň.
(2) Oznámenie o platení rodinnej paušálnej dane môže podať daňovník podľa odseku 1 ak:
a) nie je povinný sa registrovať na daň z pridanej hodnoty,
b) nemá nedoplatky na dani a sociálnom poistení a zdravotnom poistení.
11
(3) Rodinná paušálna daň je osobitnou formou dane z príjmov rodinného podniku a zahŕňa aj povinné sociálne poistenie a povinné zdravotné poistenie za všetkých členov rodiny rodinného podniku.
(4) Sadzba rodinnej paušálnej dane sa určí podľa súhrnu príjmov daňovníka podľa § 6 za predchádzajúce zdaňovacie v štyroch pásmach:
a) ak bol súhrn príjmov daňovníka podľa § 6 za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do 16000 eur, sadzba rodinnej paušálnej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie je 500 eur.
b) ak bol súhrn príjmov daňovníka podľa § 6 za predchádzajúce zdaňovacie obdobie od 16001 eur do 26000 eur, sadzba rodinnej paušálnej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie je 1800 eur,
c) ak bol súhrn príjmov daňovníka podľa § 6 za predchádzajúce zdaňovacie obdobie od 26001 eur do 36000 eur, sadzba rodinnej paušálnej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie je 3000 eur,
d) ak bol súhrn príjmov daňovníka podľa § 6 za predchádzajúce zdaňovacie obdobie od 36001 eur do 49789 eur, sadzba rodinnej paušálnej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie je 5000 eur.
(5) Výška rodinnej paušálnej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie sa určí súčtom sadzby rodinnej dane podľa odseku 4, odvodu na zdravotné poistenie 32a) za všetkých členov rodinného podniku 152) a odvodu sociálneho poistenia 32b) za všetkých členov rodinného podniku 152).
(6) Rodinná paušálna daň je splatná súčasne s oznámením podľa odseku 1.
(7) V prípade ak daňovník vykoná oznámenie podľa odseku 1 a nezaplatí rodinnú paušálnu daň, alebo nespĺňa podmienky uvedené v odsekoch 1 a 2, ustanovenia rodinnej paušálnej dane sa v príslušnom zdaňovacom období na neho nevzťahujú.
(8) Daňovník, ktorý vykonal oznámenie podľa odseku 1 a zaplatil rodinnú paušálnu daň, je povinný viesť v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré zaplatil rodinnú paušálnu daň, evidenciu o výške príjmov v časovom slede.
(9) V prípade, že daňovník dosiahol v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré zaplatil rodinnú paušálnu daň, celkový súhrn príjmov podľa § 6 zodpovedajúci vyššiemu pásmu, rozhodujúcemu podľa odseku 4 pre výpočet sadzby rodinnej paušálnej dane, rozdiel medzi pásmami doplatí do 31.marca nasledujúceho zdaňovacieho obdobia alebo oznámi daňovému úradu, že v tomto zdaňovacom období bude postupovať podľa všeobecných ustanovení tohto zákona. V takom prípade sa zaplatená čiastka rodinnej paušálnej dane započíta ako preddavok na daň z príjmu za príslušné zdaňovacie obdobie.
(10) V prípade, že daňovník dosiahol v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré zaplatil rodinnú paušálnu daň celkový súhrn príjmov podľa § 6 zodpovedajúci nižšiemu pásmu, rozhodnému podľa odseku 4 pre výpočet základu rodinnej paušálnej dane, podá do 31. marca nasledujúceho zdaňovacieho obdobia daňové priznanie a rozdiel medzi pásmami mu správca dane vráti do 31. mája nasledujúceho zdaňovacieho obdobia.
(11) V prípade, že daňovník dosiahol v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré zaplatil rodinnú paušálnu daň, vyšší celkový súhrn príjmov podľa § 6 ako 49789 eur, zaplatí daňovník daň z príjmov podľa všeobecných ustanovení tohto zákona. Zaplatená čiastka rodinnej paušálnej dane sa započíta ako preddavok na daň z príjmu za príslušné zdaňovacie obdobie. Ustanovenia rodinnej paušálnej dane o platbách sociálneho poistenia a zdravotného poistenia za všetkých členov rodinného podniku v príslušnom zdaňovacom období zostávajú nedotknuté.
12
(12) V prípade, že správca dane zistí, že v priebehu príslušného zdaňovacieho, za ktoré daňovník zaplatil rodinnú paušálnu daň daňovník prestal spĺňať niektorú z podmienok uplatnenia rodinnej paušálnej dane, určí správca dane pre príslušné zdaňovacie obdobie základ dane a daň podľa pomôcok.“
5. V § 32 odsek 4 sa na konci bodka nahrádza slovom „alebo“ a dopĺňa sa nové písmeno f), ktoré znie:
„f) ktorý zaplatil rodinnú paušálnu daň.“
6. V § 32 sa dopĺňa nový odsek 13 v znení:
„(13) Za rodinnú živnosť alebo za rodinnú farmu podáva daňové priznanie správca rodinného podniku podľa osobitného zákona 152). Ostatní členovia rodiny za činnosť rodinnej živnosti alebo rodinnej farmy daňové priznanie nepodávajú.“
7. V § 34 sa dopĺňajú nové odseky 12 a 13 v znení:
„(12) V prípade, že daňovník dosiahol v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré zaplatil rodinnú paušálnu daň, celkový súhrn príjmov podľa § 6 zodpovedajúci vyššiemu pásmu, rozhodujúcemu podľa § 15b odseku 4 pre výpočet sadzby rodinnej paušálnej dane a oznámil daňovému úradu, že v tomto zdaňovacom období bude postupovať podľa všeobecných ustanovení tohto zákona, alebo v prípade, že daňovník dosiahol v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré zaplatil rodinnú paušálnu daň, vyšší celkový súhrn príjmov podľa § 6 ako 49789, alebo v prípade, že daňovník prestal v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia, za ktoré zaplatil rodinnú paušálnu daň, spĺňať podmienky pre uplatnenie ustanovení o rodinnej paušálnej dani, považuje sa zaplatená rodinná paušálna daň za preddavok na daň.
(13) Daňovník, ktorý zaplatil rodinnú paušálnu daň neplatí preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré zaplatil rodinnú paušálnu daň, ani v nasledujúcom zdaňovacom období.“
______________________________
152) Zákon č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
32a) zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov
32bň zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
Čl. VIII
Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 718/2004 Z. z., zákona č. 305/2005 Z. z., zákona č. 352/2005 Z. z., zákona č. 660/2005 Z. z., zákona č. 282/2006 Z. z., zákona č. 522/2006 Z. z., zákona č. 673/2006 Z. z., zákona č. 358/2007 Z. z., zákona č. 518/2007 Z. z., zákona č. 530/2007 Z. z., zákona č. 594/2007 Z. z., zákona č. 461/2008 Z. z., zákona č. 581/2008 Z. z., zákona č. 108/2009 Z. z., zákona č. 192/2009 Z. z., zákona č. 533/2009 Z. z., zákona č. 121/2010 Z. z., zákona č. 136/2010 Z. z., zákona č. 151/2010 Z. z., zákona č. 499/2010 Z. z., zákona č. 133/2011 Z. z., zákona č. 250/2011 Z. z., zákona č. 185/2012 Z.z, zákona č. 252/2012 Z.z a zákona č. 395/2012 Z.z.. sa mení a doplňa takto:
1. V § 13 sa za odsek 14 vloží nový odsek 15 v znení:
13
„(15) Vymeriavací základ člena rodiny rodinnej živnosti 49a) alebo rodinnej farmy 49a), za ktorú správca rodinného podniku zaplatil rodinnú paušálnu daň 49b) je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy.“
Ostatné odseky sa prečíslujú.
2. V § 16 sa vkladá nový odsek 15 v znení:
„(15) Preddavok na poistné za člena rodiny rodinnej živnosti 49a) alebo rodinnej farmy 49a), za ktorú správca rodinného podniku zaplatil rodinnú paušálnu daň 49b), poukáže správca dane na účet zdravotnej poisťovne do jedného mesiaca od začiatku zdaňovacieho obdobia.“
______________________________
49a) Zákon č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
49b) § 15a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Čl. IX
Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 551/2003 Z. z., zákona č. 600/2003 Z. z., zákona č. 5/2004 Z. z., zákona č. 43/2004 Z. z., zákona č. 186/2004 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 391/2004 Z. z., zákona č. 439/2004 Z. z., zákona č. 523/2004 Z. z., zákona č. 721/2004 Z. z., zákona č. 82/2005 Z. z., zákona č. 244/2005 Z. z., zákona č. 351/2005 Z. z., zákona č. 534/2005 Z. z., zákona č. 584/2005 Z. z., zákona č. 310/2006 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 460/2006 Z. z., zákona č. 529/2006 Z. z., zákona č. 592/2006 Z. z., zákona č. 677/2006 Z. z., zákona č. 274/2007 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 555/2007 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 204/2008 Z. z., zákona č. 434/2008 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 599/2008 Z. z., zákona č. 108/2009 Z. z., zákona č. 192/2009 Z. z., zákona č. 200/2009 Z. z., zákona č. 285/2009 Z. z., zákona č. 571/2009 Z. z., zákona č. 572/2009 Z. z., zákona č. 52/2010 Z. z., zákona č. 151/2010 Z. z., zákona č. 403/2010 Z. z., zákona č. 543/2010 Z. z., zákona č. 125/2011 Z. z., zákona č. 223/2011 Z. z., zákona č. 250/2011 Z. z., zákona č. 334/2011 Z. z., zákona č. 348/2011 Z. z., zákona č. 521/2011 Z. z., zákona č. 69/2012 Z.z. a zákona č. 252/2012 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 138 sa za odsek 5 vkladá nový odsek 6 v znení:
„(6) Vymeriavací základ člena rodiny rodinnej živnosti 71a) alebo rodinnej farmy 49a), za ktorú správca rodinného podniku zaplatil rodinnú paušálnu daň 71b), na platenie poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie do rezervného fondu solidarity je vo výške 50% všeobecného základu na kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý je splatné poistné.“
Ostatné odseky sa prečíslujú.
2. V § 142 sa za odsek 1 vloží nový odsek 2 v znení:
„(2) V prípade, že za člena rodiny rodinnej živnosti 71a) alebo rodinnej farmy 49a), zaplatil správca rodinného podniku rodinnú paušálnu daň 71b), poistné sa platí 12 mesiacov vopred.“
Ostatné odseky sa prečíslujú.
14
3. V § 143 sa za odsek 1 vloží nový odsek 2 v znení:
„(2) Preddavok na poistné za člena rodiny rodinnej živnosti 71a) alebo rodinnej farmy 71a), za ktorú správca rodinného podniku zaplatil rodinnú paušálnu daň 71b), poukáže správca dane na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici do jedného mesiaca od začiatku zdaňovacieho obdobia.“
______________________________
71a) Zákon č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
71b) § 15a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Čl. X
Zákon č. 561/2007 Z. z. o investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 56/2009 Z. z. a zákona č. 231/2011 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 1 odsek 1 sa za zátvorkou vloží text v znení:
„, na rozvoj rodinných podnikov podľa osobitného zákona 28)
2. Dopĺňa sa nový § 8a, ktorý vrátane nadpisu znie:
㤠8a
Investičná pomoc rodinným podnikom
(1) Na vybudovanie a stabilizáciu rodinných podnikov podľa osobitného zákona 28) sa okrem investičnej pomoci, o ktorý sa môžu uchádzať podľa § 4 8, rodinnému podniku, ktorý spĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 poskytne úľava na dani z príjmu podľa § 2 odsek 1 písmeno b) na dobu dvoch zdaňovacích období.
(2) Podmienkami na poskytnutie investičnej pomoci podľa odseku 1 sú:
a) zápis do evidencie rodinných podnikov 29),
b) celkový počet členov rodiny pracujúcich v rodinnom podniku a zamestnancov rodinného podniku je najviac 9.
(3) Na poskytnutie investičnej pomoci podľa odseku 1 sa nevzťahuje ustanovenie § 2 odsek 5.
(4) Ak ministerstvo vykoná výmaz rodinného podniku z evidencie rodinných podnikov, investičná pomoc podľa odseku 1 sa prestane poskytovať dňom, keď príslušný daňový úrad dostane oznámenie o výmaze z evidencie rodinných podnikov 29).
3. V § 12 sa dopĺňa nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) O investičnú pomoc podľa § 8a odsek 1 môže žiadateľ požiadať ministerstvo najdlhšie do 1 roka od zápisu do evidencie rodinných podnikov 29). Žiadosť musí obsahovať údaje podľa odseku 2 písmeno a. Príloha k žiadosti obsahuje doklady podľa odseku 3 písmená a) d) a výpis z evidencie rodinných podnikov nie starší ako jeden mesiac.“
4. V § 13 sa dopĺňa nový odsek 8, ktorý znie:
„(8) Ak žiadateľ o investičnú pomoc podľa § 8a splnil podmienky poskytnutia podľa § 8a odsek 2, ministerstvo potvrdí splnenie podmienok na poskytnutie investičnej pomoci od 1 mesiaca odo dňa prijatia žiadosti o investičnú pomoc. Toto
15
potvrdenie je rozhodnutím o schválení investičnej pomoci obsahujúce úľavu na dani podľa osobitného predpisu 7). O potvrdení upovedomí ministerstvo príslušný daňový úrad.“
__________________________________
28) zákon č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
29) § 4 zákona č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čl. XI
Zákon č. 5/2004 Z. z o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 191/2004 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 585/2004 Z. z., zákona č. 614/2004 Z. z., zákona č. 1/2005 Z. z., zákona č. 82/2005 Z. z., zákona č. 528/2005 Z. z., zákona č. 573/2005 Z. z., zákona č. 310/2006 Z. z., zákona č. 693/2006 Z. z., zákona č. 561/2007 Z. z., zákona č. 139/2008 Z. z., zákona č. 233/2008 Z. z., zákona č. 263/2008 Z. z., zákona č. 460/2008 Z. z., zákona č. 562/2008 Z. z., zákona č. 49/2009 Z. z., zákona č. 108/2009 Z. z., zákona č. 266/2009 Z. z., zákona č. 463/2009 Z. z., zákona č. 594/2009 Z. z., zákona č. 52/2010 Z. z., zákona č. 136/2010 Z. z., zákona č. 373/2010 Z. z., zákona č. 120/2011 Z. z., zákona č. 223/2011 Z. z., zákona č. 231/2011 Z. z., zákona č. 257/2011 Z. z., zákona č. 468/2011 Z.z. a zákona č. 324/2013 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 6 ods.2 sa v písmene d) zmení bodka na konci vety za čiarku a dopĺňa sa nové písmeno e), ktoré znie:
„e) nie je členom rodinného podniku, zapísaný do evidencie rodinných podnikov podľa osobitného predpisu 13a).
2. V § 49 odsek 2 sa dopĺňa veta, ktorá znie: „Príspevok sa poskytne aj uchádzačovi o zamestnanie, ktorý sa stane členom rodinného podniku podľa osobitného predpisu 13a).
__________________________________
13a) zákon č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čl. XII
Zákon Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení zákona č. 42/1992 Zb., zákona č. 93/1992 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 186/1993 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 205/1996 Z. z., zákona č. 64/1997 Z. z., zákona č. 80/1998 Z. z., zákona č. 72/1999 Z. z., zákona č. 175/1999 Z. z., zákona č. 456/2002 Z. z., zákona č. 172/2003 Z. z., zákona č. 504/2003 Z. z., zákona č. 12/2004 Z. z., zákona č. 549/2004 Z. z., zákona č. 595/2006 Z. z., zákona č. 523/2007 Z. z., zákona č. 571/2007 Z. z., zákona č. 285/2008 Z. z., zákona č. 396/2009 Z. z., zákona č. 139/2010 Z. z a zákona č. 559/2010 Z.z..sa mení a dopĺňa takto:
V § 34 odsek 5 sa na záver doplní nová veta, ktorá znie:
„Pri prenájme nehnuteľností, ktorých vlastník nie je známy na poľnohospodárske využitie rodinným farmám podľa osobitného zákona 60), pozemkový fond určí celkovú výšku nájmu z užívania poľnohospodárskej pôdy na dobu desiatich rokov vo výške jedného eura ročne, a to do výmery päť hektárov na každého člena rodinnej farmy, zapísaného do evidencie rodinných podnikov.“
16
____________________
60) zákon č. ...../2013 Z.z. o rodinnom podnikaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čl. XIII
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2014.