S Austráliou pokračovala spolupráca, ako so spoľahlivým partnerom NATO a v rámci boja proti terorizmu v mierovej misii v Afganistane.
V relácii k Iraku pokračovalo rozširovanie vzťahov so zameraním na využívanie ekonomických príležitostí.
Pokračoval pozitívny trend obchodnej výmeny s krajinami Arabského polostrova, predovšetkým so Saudskou Arábiou a so Spojenými arabskými emirátmi. Došlo k intenzifikácii bilaterálnych stykov s Kuvajtom, obnoveniu dialógu na parlamentnej úrovni a k pokroku pri budovaní zmluvno-právnej základne.
Pevným elementom zahraničnej politiky SR v regióne bolo sledovanie vývoja v hodnotových oblastiach a dôsledné uplatňovanie sankcií prijatých EÚ voči Sýrii a Iránu v súvislosti s jeho netransparentným jadrovým programom a nedodržiavaním ľudských práv, kde sme v rámci EÚ v uplynulom roku výrazne posilnili reštriktívne opatrenia. SR venovala pozornosť tranzícii v Afganistane, kde aj v roku 2012 participovala svojim vojenským a rozvojovým segmentom na medzinárodnom úsilí krajinu stabilizovať.
K prioritám zahraničnej politiky SR na rok 2012 vo vzťahu ku krajinám subsaharskej Afriky patrilo popri udržiavaní politického dialógu i presadzovanie hospodárskych a obchodných záujmov SR, vrátane priamej spolupráce obchodno-ekonomických subjektov. V r. 2012 došlo k zintenzívneniu bilaterálnych stykov s Kenskou republikou. Významnú pridanú hodnotu vzájomných vzťahov s krajinami subsaharskej Afriky naďalej predstavovalo poskytovanie oficiálnej rozvojovej pomoci SR - v novembri 2012 sa uskutočnilo Slovenské rozvojové fórum v Nairobi za účasti štátneho tajomníka MZVaEZ SR Petra Buriana.
Rozvojová spolupráca a humanitárna pomoc.
Slovenská oficiálna rozvojová pomoc (ODA) kládla v roku 2012 dôraz na posilnenie inkluzívneho rozvoja partnerských krajín. Boli tiež posilnené kapacity národného systému rozvojovej spolupráce, zohľadňujúc odporúčania hodnotiacej správy Výboru pre rozvojovú pomoc Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (DAC/OECD) a princípy efektívnosti ODA.
V roku 2012 sa rozvojová spolupráca zameriavala na postupné znižovanie počtu prioritných krajín a sektorového zamerania ODA SR. ODA sa poskytovala programovým krajinám - Afganistan, Južný Sudán, Keňa; krajinám západného Balkánu (Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Macedónsko, Srbsko), krajinám Východného partnerstva EÚ (Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina) a krajinám Južného partnerstva (Egypt, Tunisko).
Základné sektorové priority slovenskej ODA v roku 2012 boli cielené na budovanie demokracie, rozvoj infraštruktúry (zdravotníctvo, vzdelanie), ochranu prírody, klimatické zmeny a rozvoj pôdohospodárstva. Prierezové priority boli zamerané na rodovú rovnosť a dobrú správu vecí verejných.
MZVaEZ SR presadzovalo zvyšovanie kvality poskytovanej rozvojovej pomoci, jej efektívnosť a transparentnosť. V rámci agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) v roku 2012 prebehol audit fungovania efektívnosti a hospodárnosti poskytovania ODA.
Vedením MZVaEZ SR bola schválená Koncepcia zapájania podnikateľských subjektov do rozvojovej spolupráce SR. Koncom roku bolo v Keni organizované Slovenské rozvojové fórum za účasti zástupcov MZVaEZ SR, MH SR ako aj slovenských