Dôvodová správa
Vzhľadom na to, že:
-Falun Gong je duchovná disciplína, duchovné a morálne učenie, meditácie a cvičenia, ktorá je založená na princípoch pravdivosti, súcitu a znášanlivosti,
-Falun Gong si od svojho predstavenia v r. 1992 získal do r. 1999 viac ako 70 miliónov prívržencov na svete,
-praktizujúci Falun Gong v Čínskej ľudovej republike od roku 1999 podrobovaní neoprávnenému prenasledovaniu za svoje presvedčenie, čo je v rozpore so Všeobecnou deklaráciou ľudských práv a uznávanými právnymi normami,
-proti prenasledovaniu praktizujúcich Falun Gong vystúpilo viacero inštitúcií a zákonodarných zborov vo svete, najmä Senát a Snemovňa reprezentantov USA, Európsky parlament, Kanadský parlament, Austrálsky Senát a výbor Senátu ČR
-Európsky parlament v rezolúcii A6-0257 z r. 2006 uvádza v bode 66, že EP:
odsudzuje zadržiavanie a mučenie prívržencov Falun Gong vo väzniciach, táboroch na "prevýchovu prostredníctvom práce" a ... „nalieha na čínsku vládu, aby ukončila zadržiavanie a týranie prívržencov Falun Gong a okamžite ich prepustila“,
-Komisia OSN proti mučeniu uviedla vo výročnej správe z 12.12.2008, že ČĽR „by mala okamžite vykonať alebo zabezpečiť nezávislé vyšetrenie tvrdení, že niektorí praktizujúci Falun Gong boli podrobení mučeniu a využití na transplantácie orgánov, a vykonať potrebné opatrenia na to, aby boli osoby zodpovedné za tieto skutky stíhané a potrestané“,
predkladáme návrh hore uvedeného uznesenia.
V máji 2012 uplynulo 20 rokov, keď bolo pokojné meditačné cvičenie Falun Gong predstavené verejnosti v Číne. Vďaka svojim účinkom na zdravie si získalo veľkú popularitu a koncom roka 1998 sa mu podľa oficiálnych prieskumov venovalo okolo 70 miliónov ľudí. Vtedajší čínsky prezident Ťiang Ce-min sa s touto popularitou nevedel zmieriť, začal Falun Gong považovať za hrozbu, postavil ho na úroveň „triedneho nepriateľa“ a v júli 1999 začal prenasledovať jeho nasledovníkov.
Ani za vyše 13 rokov prenasledovania sa v ČĽR nepodarilo Falun Gong potlačiť. Bolo zdokumentovaných viac ako 3.537 obetí tohto prenasledovania. Podľa výsledkov šetrenia bývalého kanadského štátneho tajomníka Davida Kilgoura údajne prebiehajú v Číne aj nedobrovoľné odbery orgánov nasledovníkom Falun Gong, zdroj 41.500 transplantovaných orgánov v Číne je v rokoch 2000-2005 nevyjasnený. Túto správu v roku 2006 D. Kilgour predložil aj Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva, menšiny a postavenie žien.
Prenasledovanie nasledovníkov hnutia Falun Gong je v rozpore s Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, ktorá hovorí, že žiaden človek nesmie byť podrobovaný mučeniu alebo krutému zaobchádzaniu a že každý právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženstva.
Proti prenasledovaniu Falun Gong v ČĽR sa vyjadrilo mnoho významných svetových osobností a inštitúcií. Podpredseda Európskeho parlamentu McMillan-Scott, odsúdil likvidácie nasledovníkov Falun Gongu. Európsky parlament v rezolúcii A6-0257 z roku 2006 konštatoval, že:
- odsudzuje zadržiavanie a mučenie prívržencov hnutia Falun Gong vo väzniciach, táboroch na "prevýchovu prostredníctvom práce",
- je znepokojený správami, že orgány zadržiavaných prívržencov hnutia Falun Gong sa chirurgicky odstraňujú a predávajú nemocniciam,
- nalieha na čínsku vládu, aby ukončila zadržiavanie a týranie prívržencov hnutia Falun Gong a okamžite ich prepustila.
Najnovšou rezolúciou je uznesenie č. 216 z 23.5.2012 Výboru pre vzdelávanie, vedu, kultúru, ľudské práva a petície Senátu Českej republiky k príprave návrhu rezolúcie Senátu ČR o ukončení prenasledovania členov hnutia Falun Gong v ČĽR. K tejto téme boli prijaté aj ďalšie rozsiahle dokumenty, napr. Rezolúcia č. 232 Senátu USA z 13.7.2011, č. 416 Snemovne reprezentantov USA z 23.9.2011, č.304 Kongresu USA, Rezolúcia č. 188 a č. 605 Snemovne reprezentantov USA a č. 127 Senátu Austrálie.
Navrhujeme, aby sa Národná rada Slovenskej republiky zaoberala touto otázkou a podobne ako vrcholné inštitúcie iných krajín, svojim uznesením vyjadrila solidaritu s prenasledovanými praktizujúcimi Falun Gong a vyzvala vládu ČĽR k zastaveniu ich prenasledovania a mučenia. Navrhované uznesenie nie je v rozpore so stanoviskom Ministerstva zahraničných veci a európskych záležitostí SR (odboru
ľudských práv) zo dňa 25.10.2012, ktoré vzniklo na základe žiadosti predsedu Zahraničného výboru NR SR. Stanovisko mimo iného prináša toto:
- Postaveniu príslušníkov a nasledovníkov Falun Gong ako duševného hnutia venujú dlhodobú pozornosť organizácie medzinárodného a regionálneho charakteru. Podľa dostupných informácií ľudské práva príslušníkov Falun Gong zo strany ČĽR porušované, pričom u týchto príslušníkov zo strany štátnych orgánov ČĽR dochádzať k zatýkaniu, väzneniu, mučeniu a prevýchove v pracovných táboroch, ako aj k nezákonnému a nedobrovoľnému odoberaniu ľudských orgánov.
- MZVaEZ SR na úrovni bilaterálnych oficiálnych návštev primerane otvára otázku dodržiavania ľudských práv v ČĽR. SR, kosponzoruje demarše požadujúce zlepšenie situácie v ľudskoprávnej oblasti, osobitná pozornosť je venovaná prípadom postihovania domácich aktivistov. V rámci bilaterálnych rokovaní SR aktívne upozorňuje na neprijateľnosť doterajších postupov čínskych úradov a požaduje dodržiavanie medzinárodných noriem v súlade so záväzkami ČĽR.
- MZVaEZ SR je s predmetnou kauzou oboznámené. Je však potrebné konštatovať, že čo sa týka násilného odberu orgánov ide o tvrdenia, ktoré doposiaľ neboli vierohodným spôsobom preukázané. Faktom zostáva, že ČĽR všetky takéto obvinenia odmieta a hlási sa k dodržiavaniu medzinárodného štandardu ľudských práv. ČĽR, súčasne však priznáva, že hlavným zdrojom transplantovania ľudských orgánov zostávajú osoby v právnom postavení väzňov, pričom transplantovaniu ľudských orgánov má predchádzať zákonný súhlas jednotlivých väzňov.
- V rámci pretrvávajúceho predmetného obvinenia sa MZVaEZ SR stotožňuje s navrhnutým riešením OSN, ktorá vyzýva ČĽR, aby pristúpila k nezávislému vyšetrovaniu, prípadne aby nezávislým vyšetrovaním poverila tretiu stranu, keďže násilné odoberanie ľudských orgánov, ktorého sa ČĽR údajne dopúšťať, je v príkrom rozpore s medzinárodnou úpravou ľudských práv a základných slobôd.
- MZVaEZ SR odporúča citlivo zvážiť iniciovanie prípadného vyhlásenia NR SR týkajúceho sa Falun Gong. Osobitne považujeme za potrebné mať na zreteli, že tvrdenia o násilnom odoberaní orgánov členom Falun Gong dosiaľ neboli nespochybniteľne preukázané, ako i skutočnosť, že otázka je predmetom dialógu s Čínou na úrovni a iných medzinárodných zoskupení či organizácií, ktorých súčasťou je aj SR.
Zdôrazňujeme, že si vysoko vážime čínsky ľud a jeho mnohotisícročnú históriu a kultúru. Túto iniciatívu nevnímame ako kritiku Číny ale ako odsúdenie zločinov, ktoré odporujú ľudskosti a základným morálnym hodnotám civilizácie. Je v zhode so snahou nových čínskych predstaviteľov prezidenta Chu Ťin-tchao a premiéra We Ťia-pao, ktorí nechcú niesť vinu a zodpovednosť za prenasledovanie Falun Gong. Premiér dokonca navrhol „rehabilitovať Falun Gong“. Pri návšteve koncentračného tábora v Osvienčime 27.4.2012 povedal: „História nám hovorí, že sa musíme postaviť na odpor vojne, rasovej diskriminácii a zverstvám. Krajiny, ktoré rozpútali vojnu a priniesli ľudstvu nešťastia musia k histórii pristupovať vhodným spôsobom, poučiť sa z nej. Iba potom, keď schopné pripustiť svoje zločiny, môžu byť rešpektované medzinárodným spoločenstvom.“
Sme presvedčený, že dobré vzťahy, vrátane hospodárskych vzťahov medzi našimi krajinami, sa dajú uskutočňovať len na základoch vzájomnej úcty a otvorenosti, a touto iniciatívou chceme tiež k nim prispieť.