Predkladacia správa
Na zintenzívnenie spoločného úsilia a spolupráce v oblasti ochrany svedka a súvisiacich činností pripravili štáty Salzburského fóra návrh Zmluvy o spolupráci v oblasti ochrany svedka.
Podnetom na vytvorenie návrhu bolo zasadnutie pracovnej skupiny pre ochranu svedka v rámci Salzburského fóra v Tatranskej Lomnici v prvom polroku 2010. Následne bol počas predsedníctva Slovinskej republiky v druhom polroku 2010 vytvorený návrh multilaterálnej medzinárodnej zmluvy, ktorá bola na ďalších zasadnutiach revidovaná a doplňovaná. Na zasadnutí pracovnej skupiny počas predsedníctva Bulharskej republiky v druhom polroku 2011 sa prvýkrát zasadnutia zúčastnili aj právni experti, ktorí svoje pripomienky a návrhy zapracovali do textu návrhu. Rovnako sa zúčastnili aj na zasadnutí počas českého predsedníctva vo februári 2012, kedy bol text v snahe ukončiť jeho dojednávanie sfinalizovaný. Vzhľadom na počet štátov bolo nevyhnutné prijať aj kompromisné znenia niektorých ustanovení. Možno však konštatovať všeobecnú spokojnosť všetkých štátov Salzburského fóra s textom návrhu zmluvy.
Zmluva sa prekladá ako prezidentská medzinárodná zmluva, ktorá je podľa článku 7 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky medzinárodnou zmluvou priamo zakladajúcou práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a podľa článku 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky je medzinárodnou zmluvou, na ktorej vykonanie nie je potrebný zákon, a ktorá má prednosť pred zákonmi.
Návrh zmluvy zodpovedá záujmom zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Je vypracovaný v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky a so všeobecnými zásadami medzinárodného práva, ako aj so záväzkami Slovenskej republiky vyplývajúcimi jej z iných medzinárodných dokumentov.
Predkladaný materiál bol predmetom predbežného neoficiálneho medzirezortného pripomienkového konania v užšom rozsahu, ako aj riadneho medzirezortného pripomienkového konania a nemá ekonomický, environmentálny vplyv, ani vplyv na zamestnanosť, podnikateľské prostredie a informatizáciu spoločnosti.
Predkladaný materiál schválila vláda Slovenskej republiky na svojom zasadnutí dňa 16. mája 2012 uznesením č. 185.
Zmluva bola podpísaná v Štiříne 25. mája 2012 Slovenskou republikou, Rakúskou republikou, Slovinskou republikou, Maďarskom, Rumunskom, Chorvátskou republikou, ako aj Bulharskou republikou a Českou republikou. Poľská republika kvôli procedurálnym problémom prípravu materiálu vo svojej krajine nestihla.