Dôvodová správa
Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov predkladá poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Lucia Nicholsonová.
Navrhovanou právnou úpravou sa rozširuje okruh podmienok na vydanie vodičského oprávnenia. V súčasnosti neexistuje žiadne obmedzenie týkajúce sa minimálneho vzdelania na udelenie vodičského oprávnenia. Pritom samotná skúška predchádzajúca vydaniu vodičského oprávnenia je relatívne náročná nielen na technické zručnosti, ale aj na overenie vedomostí. Samotná skúška odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla pozostáva z 2 častí. Prvá časť je vedomostný test, ktorý tvorí 27 otázok pozostávajúcich z overenia vedomostí z nielen zo zákona o cestnej premávke, ale aj z rôznych vyhlášok. Súčasťou tohto písomného testu aj praktické riešenia križovatiek. Treba si uvedomiť, že osoby vykonávajúce túto skúšku z odbornej spôsobilosti majú na jej vykonanie obmedzený časový limit v trvaní 20 minút bez možnosti predlžovania tohto limitu. Na úspešné absolvovanie tejto skúšky je potrebné získať až 50 bodov z maximálneho počtu 55 bodov.
V reálnom živote sa stretávame však s prípadmi, kedy osoby bez toho, aby mali ukončenú aspoň základnú školu a bez reálnych základov ovládania čítania, úspešne získavajú vodičské oprávnenia mnohokrát s rôznymi pochybnosťami. V takýchto prípadoch je aj zvýšené riziko korupčného správania pri žiadostiach o vydanie vodičského oprávnenia osôb bez schopnosti alebo so zníženou schopnosťou čítať.
Je potrebné si uvedomiť, že obsah týchto testov hlavný účel a to pripraviť budúcich vodičov na zodpovedné riadenie vozidla v cestnej premávke. Je veľmi dôležité klásť dôraz pri žiadateľoch o vydanie oprávnenia vodičského preukazu na ich vzdelanie, predovšetkým na ukončenie minimálne základnej školy. Určite nie je možné v tomto prípade hovoriť o radikálnom obmedzení prístupu k vodičským oprávneniam, skôr sa budúcim žiadateľom dáva do budúcnosti motivácia na ukončenie aspoň základnej školy.
Našou úpravou sa zavádza povinnosť minimálneho vzdelania na vydanie vodičského oprávnenia a to dosiahnutie nižšieho stredného vzdelania, čo v praxi znamená ukončenie minimálne 9. ročníka základnej školy. V zmysle školského zákona sa ukončením nižšieho stredného vzdelania myslí úspešné absolvovanie posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre druhý stupeň základnej školy alebo úspešné absolvovanie prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v strednej škole, do ktorého sa prijímajú žiaci z ôsmeho ročníka základnej školy, alebo úspešné absolvovanie štvrtého ročníka osemročného vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v strednej škole, alebo absolvovanie tretieho ročníka vzdelávacieho programu praktickej školy.
S podobnou právnou úpravou sa môžeme stretnúť aj v zahraničí, napríklad len minulý rok podobnú podmienku na získanie vodičského oprávnenia zaviedli aj v Maďarsku.
Predložený návrh zákona nemá vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí a vyšších územných celkov a nemá negatívny vplyv na životné prostredie, na zamestnanosť, podnikateľské prostredie a informatizáciu spoločnosti.
Predložený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a s inými všeobecne záväznými právnymi predpismi a s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Osobitná časť
K Čl. I
K bodu 1
Zavádza sa nová podmienka minimálneho dosiahnutého vzdelania na vydanie vodičského oprávnenia a to ukončenie nižšieho stredného vzdelania.
K bodu 2
V nadväznosti na zavedenie podmienky dosiahnutia minimálneho vzdelania, rozširuje sa aj okruh povinne predložených dokladov.
K bodu 3
Ide o legislatívno-technickú úpravu.
K bodu 4
V prechodných ustanoveniach sa stanovuje výnimka predloženia dokladov pre osoby, ktoré boli prihlásené na skúšku odbornej spôsobilosti pre dňom účinnosti novely.
K Čl. II
Stanovuje sa účinnosť na 1. novembra 2011.