Dôvodová správa
I. Všeobecná časť
Predloženým návrhom ústavného zákona sa mení súčasná ústavná úprava trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Navrhované zmeny spočívajú v zrušení súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s trestným stíhaním poslancov.
V novom znení čl. 78 ods. 3 sa navrhuje, aby súhlas na vzatie do väzby poslanca dávala Národná rada Slovenskej republiky.
Dôvodom na zrušenie poslaneckej imunity je zrovnoprávnenie poslancov s ostatnými občanmi Slovenskej republiky.
V nadväznosti na zmenu v ústave je potrebné vykonať zmeny v niektorých zákonoch, a to v Trestnom poriadku, zákone Slovenskej národnej rady č. 45/1989 Zb. o poslancoch Slovenskej národnej rady a zákone č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Predložený návrh ústavného zákona nie je v rozpore s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Návrh ústavného zákona nepredpokladá dopad na verejné financie, zamestnanosť a ani vplyv na životné prostredie.
2
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
návrhu zákona s právom Európskej únie
1.Navrhovateľ zákona: poslanci Národnej rady Slovenskej republiky
2.Názov návrhu zákona: Ústavný zákon, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov
3.Predmet návrhu zákona: n i e je v práve Európskej únie upravený
a) v primárnom práve
b)v sekundárnom práve
c)v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie
4. Záväzky Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskej únii: žiadne
5. Návrh zákona je zlučiteľný s právom Európskej únie: neuvádza sa, nakoľko
predmetná problematika je ponechaná na vnútroštátnu úpravu členských štátov
3
II. Osobitná časť
K čl. I
K bodu 1
Cieľom nového znenia čl. 78 ods. 3 je zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a ponechanie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so vzatím poslanca do väzby.
K bodu 2
Oproti súčasnému stavu sa v čl. 78 ods. 4 navrhuje, aby v prípade, ak bol poslanec Národnej rady Slovenskej republiky pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine, príslušný orgán zadržanie poslanca ihneď oznámil predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky a predsedovi Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Ak Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky súhlas na zadržanie nedá, poslanec musí byť ihneď prepustený.
K bodu 3 a 4
Podľa čl. 136 ods. 1 sudcovia Ústavného súdu Slovenskej republiky majú imunitu rovnako ako poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. V prvom bode návrhu ústavného zákona sa imunita poslancov Národnej rady Slovenskej republiky zrušuje, a preto je potrebné túto skutočnosť premietnuť aj do čl. 136 vypustením odseku 1 a následne legislatívne upraviť čl. 131 ods. 1. Otázka imunity sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky je riešená v čl. 136 ods. 2 a v ustanovení § 14 ods. 3 a 4 zákona č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení neskorších predpisov.
K čl. II
S ohľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu sa navrhuje účinnosť ústavného zákona od 1. septembra 2012.
Bratislava máj 2012