PREDKLADACIA SPRÁVA
Rozhodnutie Európskej rady, ktorým sa mení a dopĺňa článok 136 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „rozhodnutie“) bolo prijaté počas jej zasadnutia 24. 25. marca 2011 v Bruseli. Prijatie rozhodnutia bolo vedené záujmom na zabezpečení stability eura, čo je jednou z priorít zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Rovnako je prijatie tohto rozhodnutia plne v súlade s medzinárodnoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky.
Prijatie a následné schválenie rozhodnutia prebieha v súlade s článok 48 odsek 6 prvým pododsekom Zmluvy o Európskej únii (zjednodušený revízny postup). Zjednodušený revízny postup 2 fázy. Prvou fázou je podnet na revíziu a prijatie rozhodnutia Európskou radou. Druhou fázou je schválenie rozhodnutia Európskej rady o zmene článku 136 Zmluvy o fungovaní Európskej únie členskými štátmi v súlade s ich príslušnými ústavnými požiadavkami. Tento postup umožňuje Európskej rade, aby po porade s Európskym parlamentom, Európskou komisiou a v určitých prípadoch s Európskou centrálnou bankou, jednomyseľne prijala rozhodnutie, ktorým sa menia a dopĺňajú všetky alebo niektoré ustanovenia tretej časti Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Vnútorné politiky a činnosti Únie). Rozhodnutie prijaté zjednodušeným revíznym postupom nesmie rozšíriť právomoci prenesené v zmluvách na Európsku úniu a nadobúda účinnosť, keď ho následne schvália členské štáty v súlade so svojimi príslušnými ústavnými požiadavkami.
Dňa 23. marca 2011 vyslovila vláda Slovenskej republiky svojim uznesením číslo 213 súhlas s „Návrhom Rozhodnutia Európskej rady, ktorým sa mení a dopĺňa článok 136 Zmluvy o fungovaní Európskej únie v súvislosti s mechanizmom pre stabilitu pre členské štáty, ktorých menou je euro“ s tým, že jej rozhodnutie bude po prijatí znovu predložené. V súlade s bodom B.1. uznesenia vlády Slovenskej republiky číslo 213 z 23. marca 2011 bolo rozhodnutie predložené na rokovanie vlády opätovne, a to potom, čo bolo prijaté zástupcami štátov počas zasadnutia Európskej rady. Dňa 17. augusta 2011 vláda Slovenskej republiky svojím uznesením číslo 543 vyslovila súhlas s „Návrhom na vyslovenie súhlasu s ratifikáciou Rozhodnutia Európskej rady, ktorým sa mení a dopĺňa článok 136 Zmluvy o fungovaní Európskej únie v súvislosti s mechanizmom pre stabilitu pre členské štáty, ktorých menou je euro“. V súlade s bodom C.1. predmetného uznesenia sa Národnej rade Slovenskej republiky predkladá toto rozhodnutie na vyjadrenie súhlasu. V súlade s článkom 84 odsek 3 Ústavy Slovenskej republiky je na vyslovenie súhlasu s rozhodnutím potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov. Vnútroštátny schvaľovací proces bude zavŕšený ratifikáciou rozhodnutia prezidentom SR. Vnútroštátny schvaľovací proces predmetného rozhodnutia Európskej rady je potrebné zavŕšiť do konca roku 2012, keďže účinnosť tohto rozhodnutia je stanovená od 1. januára 2013.
Dôvodom predloženia materiálu do vnútroštátneho schvaľovacieho procesu zavŕšeného ratifikáciou je skutočnosť, že hoci Ústava Slovenskej republiky výslovne neupravuje proces schvaľovania rozhodnutí Európskej rady, ktorými sa mení primárne právo Európskej únie, prijaté rozhodnutie za cieľ zmenu prezidentskej medzinárodnej zmluvy (Zmluva o fungovaní Európskej únie), a preto je pri jeho vnútroštátnom schvaľovaní nevyhnutné dodržať postup identický ako v prípade prezidentskej medzinárodnej zmluvy.
S ohľadom na uvedené je nevyhnutné na toto rozhodnutie nazerať rovnako ako na medzinárodnú politickú zmluvu podľa článkom 7 odsek 4 Ústavy Slovenskej republiky. Súčasne je nevyhnutné rozhodnutie Európskej rady ponímať rovnako ako medzinárodnú zmluvu, na ktorej vykonanie nie je potrebný zákon podľa článku 7 odsek 5 Ústavy Slovenskej republiky.
Na rozdiel od Zmluvy o fungovaní Európskej únie však nemožno na rozhodnutie nazerať ako na medzinárodnú zmluvu podľa článku 7 odsek 2 Ústavy Slovenskej republiky. Táto eventualita je vylúčená vzhľadom na znenie článku 48 odsek 6 Zmluvy o Európskej únii, v zmysle ktorého rozhodnutie Európskej rady o zmene tretej časti Zmluvy o fungovaní Európskej únie, týkajúcej sa vnútorných politík a činností Európskej únie, nesmie rozšíriť právomoci prenesené zmluvami na Európsku úniu.
Materiál bol predložený na vyslovenie súhlasu Národnej rade Slovenskej republiky 19. augusta 2011 (t. j. ešte v predchádzajúcom volebnom období). Nakoľko materiál nebol zaradený do programu Národnej rady Slovenskej republiky, predkladá sa v aktuálnom volebnom období opätovne.