Dôvodová správa
Všeobecná časť
Cieľom návrhu zákona je zaviesť do právneho poriadku povinnosť označovať každé spotrebiteľské balenie alkoholického nápoja varovným označením o škodlivosti pitia alkoholu u tehotných žien s možným negatívnym dopadom na zdravie ešte nenarodeného dieťaťa.
Na Slovensku prichádza na svet každý rok približne 250 detí s Fetálnym alkoholovým syndrómom (ďalej „FAS“). Na rozdiel od iných zdravotných postihnutí, Fetálnemu alkoholovému syndrómu sa dá úplne predísť, ak žena počas tehotenstva vôbec nepije alkohol.
Vo svete čoraz viac odborníkov apeluje na ženy, aby sa počas celého tehotenstva vyhýbali aj tomu najmenšiemu množstvu alkoholu. Bezpečná hranica totiž neexistuje. Kým u niektorej ženy sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenie dieťaťa. Aj keď len 20 % detí postihnutých týmto syndrómom má aj fyziognomické zmeny (dlhá plochá horná pera, zástrčkový nos, krátke očné štrbiny), všetky deti postihnuté FAS majú nezvratne poškodený mozog. Podľa stupňa postihnutia vedú následky tohto poškodenia od poruchy pozornosti, pamäte a spánku až po mentálnu retardáciu. Sprievodnými javmi sú aj poruchy správania, jedenia, citová labilita, poruchy učenia, čo podľa zistení v neskoršom veku vedie u týchto ľudí k vysokému percentu drogovo závislých, delikventov či násilníkov.
Cieľom návrhu je, aby sa Slovensko po vzore v iných krajinách zaradilo k štátom, ktoré upozorňujú spoločnosť na to, že aj zanedbateľné pitie alkoholu v tehotenstve môže mať na zdravie dieťaťa katastrofálne následky.
Navrhovaná právna úprava je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a zákonmi, ako aj s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Návrh zákona nebude mať dopad ani zvýšené nároky na rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov. Návrh zákona nebude mať dopad na hospodárenie verejnoprávnych inštitúcii.
Čl. I
K bodu 1.:
Ukladá sa povinnosť uvádzať na spotrebiteľskom balení alkoholického nápoja varovné označenie, ktoré pozostáva z textu alebo piktogramu uvedenom v prílohe. Zákon určuje umiestnenie, podobu, veľkosť a ďalšie náležitosti varovného označenia.
K bodu 2.:
Ustanovenie o pokutách obsahuje doplnenie sankčnej právomoci Slovenskej obchodnej inšpekcie vo vzťahu k porušeniu novej povinnosti uvádzania varovných označení.
Vychádzajúc zo súčasného režimu ukladania sankcií, analogicky sa opierajúc o obdobnú úpravu pri varovných označeniach na balení cigariet, sa navrhuje za porušenie ukladať sankcie predajcom, ak uvádzajú do predaja neoznačené alkoholické nápoje.
Keďže kontrolnú právomoc podľa tohto zákona má obec, navrhuje sa, aby obec zistené nedostatky komunikovala k Slovenskej obchodnej inšpekcii, ktorá na tomto základe môže začať sankčné konanie. § 12 sa uvádza v celom znení z dôvodu, že navrhovateľ pri vstupe do tohto paragrafu navrhuje upraviť aj sumy iných pokút, uvádzané ešte v slovenských korunách, na menu euro.