Návrh
Vyhláška
Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky
z.............2012,
ktorou sa vykonáva zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. .../2012 o cestnej doprave
Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky podľa § 41 ods. 2 zákona č. .../2012 Z. z. o cestnej doprave (ďalej len „zákon“) ustanovuje
§ 1
Predmet úpravy
Touto vyhláškou sa ustanovujú podrobnosti o
a)preukazovaní finančnej spoľahlivosti,
b)vykonávaní skúšok na získanie odbornej spôsobilosti vedúceho dopravy a prevádzkovateľa cestnej dopravy,
c)vykonávaní skúšok na získanie odbornej spôsobilosti v taxislužbe,
d)označovaní vozidiel obchodným menom a o vybavenosti technickej základne prevádzkovateľa cestnej dopravy,
e)obsahu cestovného poriadku, o postupe jeho zostavovania a schvaľovania, a o spôsobe zverejňovania,
f)vykonávaní skúšok, o zozname predmetov skúšky a o preukaze vodiča taxislužby,
g)priebehu kontroly prepravy nebezpečných vecí na ceste a o vzore záznamu z kontroly,
h)opise a skladbe rizikových kategórií porušení predpisov zistených pri kontrole prepravy nebezpečných vecí na ceste,
i)vzore normalizačného formulára správy o porušeniach a pokutách pri kontrole prepravy nebezpečných vecí na ceste,
j)výkone odborného dozoru, o preukazovaní sa preukazom povereného zamestnanca a vzor preukazu,
k)návrhoch na začatie konaní podľa zákona.
§ 2
Preukazovanie finančnej spoľahlivosti
(1)Finančná spoľahlivosť je schopnosť dopravného podniku plniť svoje finančné záväzky počas celého účtovného roku.
(2)Finančná spoľahlivosť sa preukazuje dostatočným vlastným imaním. Dopravný podnik preukazuje finančnú spoľahlivosť otváracou súvahou, súvahou riadnej účtovnej závierky alebo súvahou priebežnej účtovnej závierky podľa postupov účtovania pre podnikateľov v rámci riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky overenej audítorom.
2
(3)Ak dopravný správny orgán súhlasí alebo vyžaduje, aby dopravný podnik preukázal svoju finančnú spoľahlivosť osvedčením, akým je banková záruka alebo poistenie vrátane poistenia zodpovednosti za výkon povolania, od jednej alebo viacerých bánk alebo iných finančných inštitúcií vrátane poisťovní, osvedčenie musí obsahovať požadované finančné čiastky podľa § 6 ods. 5 zákona na celú dobu platnosti povolenia vo vzťahu k počtu motorových vozidiel, ktoré sú uvedené v žiadosti o vydanie povolenia.
(4)Poistenie sa preukazuje zmluvou o poistení s poisťovňou, v ktorej jednou z foriem poistnej zmluvy je poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu spôsobenú z prevádzky organizácie, to značí dopravcu voči tretím osobám, s ktorými je v obchodnom majetkovom vzťahu, nie však za škody na veciach a zdraví.
(5)Finančná spoľahlivosť sa posudzuje podľa počtu motorových vozidiel, ktoré uvedené v žiadosti o vydanie povolenia, evidovaných v Slovenskej republike, ktoré dopravný podnik bude vlastniť, skutočne vlastní, v prenájme alebo na ktoré zmluvu o kúpe prenajatej veci s obchodnou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá prenajímaním vecí s možnosťou ich odkúpenia nájomcom a ktorá s prevádzkovateľom cestnej dopravy zmluvu o kúpe cestného motorového vozidla.
(6)Spôsoby preukazovania finančnej spoľahlivosti nemožno vzájomne kombinovať.
§ 3
Vykonávane skúšok na získanie odbornej spôsobilosti vedúceho dopravy a prevádzkovateľa cestnej dopravy
(1)Za člena skúšobnej komisie možno vymenovať zamestnanca krajského úradu dopravy a obvodného úradu dopravy, vyššieho územného celku, učiteľa vysokej školy alebo strednej odbornej školy z odboru cestnej dopravy, zamestnanca výskumnej alebo vzdelávacej ustanovizne z odboru cestnej dopravy a zástupcu záujmového združenia dopravcov a odborovej organizácie v cestnej doprave.
(2)Za predsedu skúšobnej komisie možno určiť člena skúšobnej komisie, ktorý vysokoškolské vzdelanie v odbore cestnej dopravy a najmenej päť rokov výkonu
a)riadiacej funkcie, ktorej náplňou je činnosť v odbore cestnej dopravy, alebo
b)štátnej správy na úseku cestnej dopravy, alebo
c)pedagogickej činnosti na úrovni vysokej školy.
(3)Predsedu skúšobnej komisie počas jeho neprítomnosti môže zastupovať ním určený iný člen skúšobnej komisie, ak spĺňa požiadavky podľa odseku 2.
(4)Skúšobná komisia je spôsobilá hodnotiť písomnú skúšku, rozhodovať o potrebe vykonať ústnu skúšku, skúšať, uznávať odbornú spôsobilosť bez skúšky a navrhovať vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti, ak je prítomných najmenej päť členov vrátane jej predsedu alebo člena, ktorý ho zastupuje. Na prijatie uznesenia v ktorejkoľvek veci je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných členov. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu alebo člena, ktorý ho zastupuje.
3
(5)Skúšobná komisia sa schádza podľa potreby. Skúšobnú komisiu zvoláva a jej rokovanie vedie jej predseda alebo iný člen skúšobnej komisie, ktorý ho zastupuje. Rokovanie skúšobnej komisie je neverejné. Okrem členov skúšobnej komisie sa na ňom zúčastňuje zapisovateľ, a ak ide o skúšku, uchádzač. Zapisovateľom je určený zamestnanec úradu, ktorý skúšobnú komisiu zriadil.
(6)Z rokovania skúšobnej komisie sa vyhotovuje zápisnica, v ktorej sa uvedú
a)mená a priezviská prítomných členov skúšobnej komisie a zapisovateľa,
b)meno a priezvisko uchádzača o skúšku alebo o uznanie odbornej spôsobilosti bez skúšky,
c)údaje o priebehu skúšky, najmä znenie otázok a ich hodnotenie, ak sa odborná spôsobilosť preukazuje skúškou,
d)údaje o preukazovaní odbornej spôsobilosti skúškou, najmä mená a priezviská členov skúšobnej komisie zúčastnených na písomnej skúške, znenie otázok písomnej skúšky, hodnotenie písomnej skúšky, záver o tom, či sa vykonať ústna skúška a hodnotenie ústnej skúšky, ak sa uskutočnila,
e)záver o tom, či odborná spôsobilosť uchádzača bola preukázaná, alebo nie,
f)návrh na vydanie alebo nevydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti uchádzača,
g)podpisy predsedu, členov a zapisovateľa skúšobnej komisie,
h)úradná pečiatka úradu, ktorý skúšobnú komisiu zriadil.
(7)Zápisnica sa zakladá do spisu a je podkladom na vydanie alebo nevydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti.
§ 4
Vykonávanie skúšky na získanie odbornej spôsobilosti v taxislužbe
(1)Obsahom skúšky je preukázanie odbornej spôsobilosti potrebnej na výkon prevádzkovateľa cestnej doprave v taxislužbe. Obsah skúšky je uvedený v prílohe č. 1.
(2)Skúška sa skladá z písomnej skúšky, ktorú možno doplniť ústnou skúškou. Písomná skúška trvá najviac jednu hodinu. Písomnú skúšku tvorí
a)test zameraný na preukázanie základných teoretických vedomostí potrebných na výkon prevádzkovateľa cestnej doprave v taxislužbe a
b)riešenie konkrétnej praktickej situácie, ktorú musí dopravca v cestnej doprave vedieť vyriešiť (ďalej len "prípadová štúdia").
(3)Test obsahuje otázky s možnosťou výberu zo štyroch odpovedí, z ktorých len jedna je správna. Otázky musia mať vzťah k druhu cestnej dopravy, v ktorom uchádzač preukazuje odbornú spôsobilosť. Za písomný test možno získať najviac 45 bodov.
(4)Za vyriešenie prípadových štúdií možno získať najviac 35 bodov. Ústna skúška sa vykonáva formou pohovoru o praxi uchádzača, v ktorom musí uchádzač preukázať schopnosti riešiť právne, ekonomické, organizačné a technické otázky cestnej dopravy v rozsahu potrebnom na výkon činnosti dopravcu v taxislužby.
4
(5)Uchádzač, ktorý na skúške neuspel, môže skúšku zopakovať najskôr po uplynutí troch mesiacov odo dňa konania neúspešnej skúšky. Uchádzač, ktorý neuspel na skúške, môže ju opakovať najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa konania neúspešnej skúšky. Opakovaná skúška je v celom rozsahu novou skúškou.
§ 5
Označovanie vozidiel menom a vybavenosť technickej základne
prevádzkovateľa cestnej dopravy
(1)Obchodným menom prevádzkovateľa cestnej dopravy sa označí
a) každý autobus používaný na autobusovú dopravu,
b) každé osobné auto používané na výkon taxislužby,
c) každé nákladné auto alebo iné vozidlo používané na nákladnú cestnú dopravu.
(2)Súčasťou označenia môže byť grafická značka (logo) prevádzkovateľa cestnej dopravy, adresa sídla, telefónne a faxové číslo, prípadne iný užitočný údaj. Označenie sa vyhotoví nezmazateľne písmomaliarsky na karosériu alebo použitím samolepiacej nálepky, prípadne mechanicky pripevnenou tabuľkou. Magnetické, pneumomagnetické alebo iné odnímateľné pripevnenie nálepky alebo tabuľky nie je prípustné s výnimkou osobného auta používaného na výkon taxislužby. Písmená tvoriace obchodné meno prevádzkovateľa cestnej dopravy sa vyhotovia tak, aby boli čitateľné a farebne odlíšené od podkladu a mali výšku najmenej 30 mm a hrúbku najmenej 5 mm. Označenie sa umiestni na oboch stranách karosérie autobusu, nákladného auta alebo iného vozidla a môže sa umiestniť aj na prednom alebo zadnom čele karosérie. Na osobnom aute sa označenie umiestni na predných ľavých a pravých dverách karosérie.
(3)Vybavením potrebným na prevádzku, údržbu a technickú kontrolu vozidiel prevádzkovateľa cestnej dopravy používaných na podnikanie najmä dielne a iné uzavreté miestnosti umožňujúce dennú technickú údržbu a drobné opravy vozidiel, ktoré vybavené zdvíhacím zariadením alebo montážnou jamou, sklady náhradných dielcov a mazív, miesta na čistenie interiéru vozidla a umývanie karosérie, výdajne pohonných hmôt, zariadenia umožňujúce údržbu, opravy a hustenie pneumatík.
(4)Vybavenie prevádzkovateľa cestnej dopravy je v priestore parkovania alebo garážovania vozidiel prevádzkovateľa cestnej dopravy alebo v jeho bezprostrednej blízkosti, aby umožňovalo dennú údržbu po ukončení prepravy a prípravu na ďalšiu prepravu.
(5)Priestory, v ktorých hromadne parkujú alebo garážujú vozidlá prevádzkovateľa cestnej dopravy, ohradené a zabezpečené pred vniknutím nepovolaných osôb. Mimo takých priestorov môžu parkovať jednotlivé vozidlá, ak ide o krátkodobé odstavenie vozidla pred ďalšou prepravou.
(6)Vybavením potrebným na starostlivosť o osádky vozidiel zariadenia umožňujúce osádke oddych, stravovanie, hygienickú očistu a krátkodobé ubytovanie po ukončení prepravy a pred ďalšou prepravou, prípadne i počas pracovnej zmeny osádky.
(7)Vybavením potrebným na starostlivosť o cestujúcich a ich batožinu a domáce zvieratá
5
najmä čakárne a kultúrne strediská, hygienické a sociálne zariadenia, informačné miesta, úschovne batožín, stravovacie miesta na autobusových staniciach, prístrešky, lavičky, odpadkové koše a informačné tabule na zastávkach, zariadenia na krátkodobé ubytovanie cestujúcich na veľkých autobusových staniciach alebo v ich bezprostrednej blízkosti.
(8)Vybavením potrebným na starostlivosť o náklad sklady alebo iné priestory prevádzkovateľa cestnej dopravy alebo inej osoby, ktoré je prevádzkovateľ cestnej dopravy oprávnený používať, umožňujúce krátkodobé uskladnenie tovaru alebo vozidiel, ich prívesov alebo návesov s nákladom pred ďalšou prepravou alebo pred jeho doručením adresátovi. Sklady a iné priestory musia byť zabezpečené pred krádežou a pred znehodnotením poveternostnými vplyvmi alebo zásahom tretej osoby.
(9)Rozsah a kvalita vybavenia podľa predchádzajúcich odsekov závisia od druhu dopravy a počtu vozidiel a ich osádok.
§ 6
Obsah cestovného poriadku, postupe jeho zostavovania a schvaľovania a spôsob zverejňovania
(1)Cestovný poriadok autobusovej linky v pravidelnej autobusovej doprave s výnimkou mestskej autobusovej dopravy obsahuje najmä tieto údaje:
a)záhlavie s číslom autobusovej linky a s názvami východiskovej a cieľovej zastávky, prípadne s najdôležitejšou nácestnou zastávkou a s dátumom začiatku a konca platnosti cestovného poriadku,
b) názov a adresu dopravcu a telefónne číslo dispečera alebo informátora,
c)zoznam všetkých zastávok na autobusovej linke s uvedením tarifného čísla a tarifnej vzdialenosti od východiskovej zastávky a s vyznačením zastávok na znamenie alebo len na nastupovanie alebo len na vystupovanie,
d)zoznam všetkých riadnych spojov s uvedením čísla každého spoja na autobusovej linke,
e)čas odchodu každého spoja zo zastávky, a ak ide o prestupnú alebo cieľovú zastávku alebo o zastávku, na ktorej spoj stojí najmenej päť minút, aj čas príchodu na ňu,
f)údaj o tom, kedy spoj premáva, a či premáva každý deň alebo iba v niektoré dni v týždni,
g)údaj o tom, či spoj premáva počas celej platnosti cestovného poriadku alebo v niektoré dni nepremáva,
h)údaj o tom, kde možno kúpiť cestovný lístok a miestenku na miestenkový spoj,
i)najdôležitejšie údaje tarify, najmä príplatky a zľavy základného cestovného,
j)údaj o tom, či spojom možno prepravovať autobusové zásielky a cestovnú batožinu,
k)údaj o možnosti prestupu na inú autobusovú linku alebo na iný druh dopravy s údajom, či spoj zabezpečuje prípoj alebo čaká na prípoj,
l)údaje o iných službách poskytovaných dopravcom v autobuse alebo na zastávkach alebo inými osobami na autobusových staniciach alebo zastávkach na autobusovej linke,
m)informácie o požiadavkách na prechod cestujúcich a ich batožiny cez štátnu hranicu v medzinárodnej autobusovej doprave.
(2)Číslo autobusovej linky sa určí v dopravnej licencii podľa jednotného celoštátneho
6
číselníka ministerstva. Obsahuje v číselnom vyjadrení miesto východiskovej zastávky podľa správneho usporiadania Slovenskej republiky a poradové číslo autobusovej linky. V mestskej autobusovej doprave číslo autobusovej linky vyjadruje jej poradové číslo v obci, a ak je v obci aj dráhová doprava, odlíšenie od čísel dráhových liniek.
(3)Tarifná vzdialenosť je podkladom na výpočet základného cestovného za prepravu cestujúcich a úhrad za prepravu batožiny, domácich zvierat a autobusových zásielok. Tarifná vzdialenosť jednotlivých zastávok autobusovej linky sa určí na základe skutočne zistenej vzdialenosti zastávky od východiskovej zastávky v kilometroch zaokrúhlenej nahor. Skutočná vzdialenosť sa zisťuje úradným meradlom alebo podľa pasportu cesty. Náklady zisťovania tarifnej vzdialenosti znáša dopravca.
(4)Cestovný čas medzi odchodom z jednej zastávky a príchodom na druhú zastávku sa v cestovnom poriadku uvádza podľa skutočne zisteného času potrebného na presun autobusu medzi zastávkami s prihliadnutím na prevádzkové podmienky a prepravnú situáciu. Cestovný čas sa určí tak, aby ho bolo možné dodržať bez prekročenia povolenej rýchlosti aj pri zhoršených prevádzkových podmienkach a aby autobus nemusel neprimerane dlho stáť na nácestných zastávkach. Pri určovaní času príchodu a odchodu treba dbať o dodržiavanie povinných prestávok vodičov autobusov a pracovného času osádok autobusov, rešpektovať reguláciu cestnej premávky, zohľadňovať primeraný čas na nastupovanie a vystupovanie cestujúcich a nakladanie a vykladanie cestovnej batožiny a autobusových zásielok a umožňovať prestup na inú autobusovú linku alebo na iný druh dopravy.
(5)Na cestovný poriadok mestskej autobusovej dopravy sa použijú ustanovenia pre prímestskú a diaľkovú autobusovú dopravu s týmito odchýlkami:
a)cestovný poriadok zahŕňa všetky autobusové linky toho istého dopravcu,
b)údaje podľa písmen a) a b) prvého odseku spoločné pre všetky autobusové linky toho istého dopravcu,
c)pri názve zastávky sa nemusí uvádzať tarifné číslo ani tarifná vzdialenosť od východiskovej zastávky a ani číslo spoja,
d)údaje podľa písmen h), i), j), k) a l) prvého odseku sa nemusia uvádzať v cestovnom poriadku, ak sú uvedené v prepravnom poriadku a v tarife,
e)namiesto času odchodu spoja zo zastávky možno uviesť interval príchodu jednotlivých spojov na zastávku.
(6)Na vyjadrenie údajov v cestovnom poriadku sa používajú značky uvedené v prílohe č. 3. Ak sa použijú aj iné značky alebo skratky, musia byť v cestovnom poriadku vysvetlené.
§ 7
Vykonávanie skúšok vodiča vozidla taxislužby, zoznam predmetov skúšky a preukaz vodiča vozidla taxislužby
(1)Obsahom skúšky je preukázanie odbornej spôsobilosti potrebnej na výkon činnosti vodiča v taxislužbe. Žiadateľ o preukaz musí preukázať
a)schopnosť zabezpečiť bezpečnosť a pohodlie cestujúcich,
b)poznanie práva a povinnosti cestujúcich, ako aj práva a povinnosti vodiča,
7
c)schopnosť zabezpečiť bezpečné uloženie batožiny a dodržiavanie predpisov o bezpečnosti pri práci pre vodičov s vodičským oprávnením skupiny B,
d)poznanie dokumentov týkajúcich sa vozidla a cestujúcich, ktoré sa vyžadujú v taxislužbe,
e)pestovanie predvídavosti a ochrany s ohľadom na riziká cestnej dopravy a pracovné úrazy najmä
1.schopnosť predchádzať a zabraňovať kriminalite a pašovaniu ilegálnych prisťahovalcov,
2.schopnosť predchádzať poškodeniu zdravia,
3.uvedomenie si významu dobrého fyzického a duševného stavu,
4.schopnosť správne posúdiť situáciu pri dopravných nehodách a iných núdzových situáciách,
f)schopnosť správať sa tak, aby sa posilnil imidž dopravného podniku,
g)mať základné znalosti o cestnej sieti a uliciach v mieste pôsobenia.
(2)Preukaz vodiča je doklad s rozmermi 8,56 cm × 5,398 cm vyhotovený v súlade s technickou normou. STN ISO/IEC 7810 Identifikačné karty. Fyzikálne vlastnosti. STN ISO/IEC 7816-1 Identifikačné karty. Karty s integrovanými obvodmi a s kontaktmi. Časť 1: Fyzikálne vlastnosti. Na prednej strane preukazu v ľavom hornom rohu je obdĺžnik modrej farby s rozmermi 2 cm × 1 cm, v ktorom je kruh vytvorený dvanástimi žltými hviezdičkami. Vo vnútri kruhu uvedené veľké písmená „SK“; pod týmto obdĺžnikom je podobizeň držiteľa s rozmermi 2 cm × 2,5 cm; vedľa modrého obdĺžnika je veľkými písmenami uvedený nápis v čiernej farbe „SLOVENSKÁ REPUBLIKA“ a pod ním „PREUKAZ VODIČA TAXISLUŽBY . Na prednej strane preukazu modrou farbou vytlačené slová „Preukaz vodiča taxislužby” tak, aby tvorili pozadie preukazu.
(3)Vzor preukazu vodiča taxislužby je uvedený v prílohe č. 4.
§ 8
Priebeh kontroly prepravy nebezpečných vecí na ceste a vzore záznamu z kontroly
(1)Účelom kontroly prepravy nebezpečných vecí na pozemných komunikáciách je preveriť, či dodržané požiadavky na prepravu podľa predpisov o preprave nebezpečných vecí, najmä či
a)sa prepravuje nebezpečná vec, ktorú je povolené prepravovať v cestnej doprave,
b)sa nebezpečná vec prepravuje špeciálnym vozidlom, ktoré je vhodné alebo určené, vyrobené a schválené na takúto prepravu, a či jeho technický stav zodpovedá technickým predpisom,
c)osádka vozidla a ďalšie osoby, ktoré sa zúčastňujú na nakládke a vykládke nebezpečnej veci a na manipulácii s ňou, sú vyškolené,
d)osádka od odosielateľa nebezpečnej veci všetky potrebné sprievodné doklady a písomné pokyny,
e)vozidlo sprevádzajú odborne spôsobilé osoby, ak ide o prepravu triedy 1,
8
f)je vozidlo správne označené výstražnými tabuľami, bezpečnostnými značkami a bezpečnostnými nálepkami a vybavené hasiacim prístrojom a osobitnou výbavou.
(2)O vykonanej kontrole sa vyhotoví záznam. Vzor záznamu o kontrole vozidiel je uvedený v prílohe č. 5. Jedno vyhotovenie sa vydá vodičovi. V evidencii vykonaných kontrol sa zaznamenáva počet
a)vykonaných kontrol pri nakládke, pred začatím prepravy, počas nej a pri vykládke,
b)kontrolovaných vozidiel v členení na vozidlá evidované v Slovenskej republike, evidované v členských štátoch Európskej únie a evidované v iných štátoch,
c)a druh zistených priestupkov,
d)a druh uložených sankcií.
§ 9
Opis a skladba rizikových kategórií porušení predpisov zistených pri kontrole prepravy nebezpečných vecí na ceste
(1)Porušenia príslušných ustanovení dohody ADR sa delia do rizikových kategórií.Nedostatky, ktoré nie uvedené v rizikových kategóriách, sa klasifikujú podľa popisov týchto kategórií. V prípade niekoľkých porušení na jednu dopravnú jednotku sa na účely podania správy podľa § 10 použije len najzávažnejšia riziková kategória.
(2)Riziková kategória I
Ak nedodržanie príslušných ustanovení dohody ADR predstavuje vysoké riziko úmrtia, závažné poranenie osoby alebo významné poškodenie životného prostredia, takéto nedodržania vedú obyčajne k prijatiu okamžitých a príslušných opatrení, ako je odstavenie vozidla.
Patria sem:
1.zakázaná preprava nebezpečného nákladu,
2.unikanie nebezpečných látok,
3.preprava zakázaným spôsobom alebo nevhodnými dopravnými prostriedkami,
4.preprava voľne uloženého tovaru v kontajneri, ktorý nie je konštrukčne
prevádzkyschopný,
5.preprava vo vozidle bez príslušného osvedčenia o povolení,
6.vozidlo, ktoré nespĺňa normy o povolení a predstavuje bezprostredné nebezpečenstvo (v opačnom prípade patrí do rizikovej kategórie II),
7.použitie neschválených obalov,
8.obaly, ktoré nespĺňajú príslušné pokyny o balení,
9.neboli dodržané osobitné ustanovenia pre zmiešané obaly,
10.neboli dodržané pravidlá o zabezpečení a uložení nákladu,
11.neboli dodržané pravidlá o obaloch zmiešaného nákladu,
12.neboli dodržané povolené miery naplnenia nádrží alebo obalov,
13. neboli dodržané ustanovenia obmedzujúce množstvo v jednej dopravnej jednotke,
14. preprava nebezpečného tovaru bez označenia jeho prítomnosti (napr. doklady,
označenie a štítky na obaloch, označenie a štítky na vozidle …),
15. preprava bez označenia a štítkov na vozidle,
16.chýba informácia o prepravovanom materiáli, ktorá umožňuje určenie rizikovej kategórie I (napr. OSN číslo, správny názov dodávky, skupina obalov …),
17. vodič nemá platné osvedčenie o predpísanom výcviku,
9
18.použitie ohňa alebo nechráneného svetelného zdroja,
19. nedodržanie zákazu fajčenia.
(3)Riziková kategória II
Ak nedodržanie príslušných ADR ustanovení predstavuje riziko poranenia osoby alebo poškodenia životného prostredia, takéto nedodržania vedú obyčajne k prijatiu príslušných nápravných opatrení, ako je požiadavka nápravy na mieste kontroly, ak je to možné a vhodné, ale najneskôr po dokončení príslušnej prepravy.
Patria sem:
1. dopravná jednotka pozostávajúca z viac ako jedného prívesu/návesu,
2. vozidlo, ktoré nespĺňa normy na schválenie, ale nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo,
3. vozidlo nie je vybavené funkčným(-i) hasiacim(-i) prístrojom(-i) podľa požiadaviek; hasiaci prístroj sa pokladá za funkčný, ak chýba len predpísaná pečať a/alebo značenie doby platnosti; toto však neplatí, ak je hasiaci prístroj viditeľne nefunkčný napr. tlakomer ukazuje 0,
4. vozidlo nie je vybavené podľa požiadaviek ADR alebo písomných pokynov,
5.nie sú dodržané údaje o testoch a kontrole a o dobe platnosti obalov, IBC alebo
veľkých obaloch 6. prepravujú sa balenia s poškodeným obalom, IBC alebo veľké obaly, alebo prázdne nevyčistené obaly,
6.preprava baleného tovaru v kontajneri, ktorý nie je konštrukčne prevádzkyschopný,
7. nádrže/cisterny (vrátane prázdnych a nevyčistených) nie sú správne zatvorené,
8. preprava kombinovaného balenia s vonkajším obalom, ktorý nie je správne zatvorený,
9. nesprávne nálepky, označenie alebo štítky,
10. neexistujú žiadne písomné pokyny v súlade s ADR, alebo sa písomné pokyny týkajú prepravovaného tovaru,
11. vozidlo nie je vhodne kontrolované alebo zaparkované.
(4)Riziková kategória III
Ak nedodržanie príslušných ustanovení vedie k nízkemu riziku poranenia osoby alebo poškodenia životného prostredia a prípadne, ak nie je potrebné previesť príslušné nápravné opatrenia na mieste, je možné ich prijať neskôr v podniku dopravcu.
Patria sem:
1.veľkosť štítkov alebo nálepiek alebo veľkosť písmen, čísel alebo symbolov, ktoré nezodpovedá nariadeniam,
2.informácia v prepravnej dokumentácii okrem rizikovej kategórie I bod 16 nie je k dispozícii,
3.osvedčenie o výcviku nie je vo vozidle, ale existuje dôkaz o tom, že ho vodič má.
§ 10
Vzor normalizačného formulára správy o porušeniach a pokutách pri kontrole prepravy nebezpečných vecí na ceste
O výsledkoch vykonaných kontrol, zistených priestupkoch a uložených sankciách sa vyhotovuje správa. Vzor správy je uvedený v prílohe č. 6.
10
§ 11
Výkon odborného dozoru, preukazovanie sa preukazom povereného
zamestnanca a vzor preukazu,
(1)Osoba vykonávajúca odborný dozor sa preukazuje preukazom kontrolóra (ďalej len „preukaz“) vydaným orgánom odborného dozoru, ktorý ju poveril.
(2)Vzor preukazu je uvedený v prílohe č. 7
(3)Preukaz je doklad bledočervenej farby s rozmermi 101 mm x 70 mm vyhotovený z ofsetového papiera potlačeného jemným rastrom bledočervenej farby, ktorý môže byť zaliaty do plastovej fólie.
Na prednej strane preukazu v ľavom hornom rohu je vyznačený priestor na prilepenie fotografie s podobou držiteľa preukazu kontrolóra s rozmermi 30 mm x 35 mm, ktorá môže v pravej hornej časti obsahovať holografickú nálepku zasahujúcu aj na tlačivo preukazu.
Pod fotografiou je uvedený text: „Preukaz č.“ a evidenčné číslo tvoriace štvorčíslie, ďalej je vyznačený kruh na umiestnenie odtlačku pečiatky a vyznačené miesto pre podpis oprávnenej osoby orgánu odborného dozoru.
Vedľa fotografie je veľkými písmenami uvedený nadpis v čiernej farbe „SLOVENSKÁ REPUBLIKA, MINISTERSTVO DOPRAVY, VÝSTAVBY A REGIONÁLNEHO ROZVOJA SR“, nadpis „PREUKAZ KONTROLÓRA“ pod ktorým vyznačené riadky na uvedenie týchto údajov o držiteľovi: priezvisko, titul, meno, orgán odborného dozoru, dátum vydania, platnosť preukazu kontrolóra.
Tmavočervený nadpis “PREUKAZ KONTROLÓRA” tvorí pozadie oboch strán preukazu kontrolóra. V dolnej časti je uvedený čiernymi písmenami text: „POVERENÉHO VYKONÁVAŤ ODBORNÝ DOZOR NAD CESTNOU DOPRAVOU v súlade so zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. .............................. Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov na území“ (vyplní sa podľa správy územia, ktorá prislúcha príslušnému orgánu odborného dozoru).
Na zadnej strane preukazu kontrolóra je čiernymi písmenami uvedený text, ktorý vymedzuje oprávnenia poverenej osoby pri výkone odborného dozoru podľa § 46 zákona.
§ 12
Touto vyhláškou sa preberajú právne akty Európskych spoločenstiev uvedené v prílohe č. 8
§ 13
Táto vyhláška nadobúda účinnosť .....................................................
11
Príloha č. 1 k vyhl. č...........
OBSAH SKÚŠKY V TAXISLUŽBE
A. Občianske právo
Žiadateľ musí najmä
1.poznať hlavné typy zmlúv používaných v cestnej doprave a práva a povinnosti, ktoré na ich základe vznikajú,
2.byť schopný dohodnúť prepravnú zmluvu v súlade so všeobecnými právnymi predpismi najmä so zreteľom na prepravné podmienky,
3.byť schopný zvážiť nárok zákazníka týkajúci sa kompenzácie za poranenie cestujúcich alebo poškodenie ich batožiny pri nehode počas prepravy, alebo kompenzácie za škodu vzniknutú meškaním a vedieť, ako taký nárok ovplyvní jeho zmluvné ručenie.
B. Pracovné právo
Žiadateľ musí poznať predpisy upravujúce pracovné zmluvy rôznych kategórií zamestnancov v podnikoch taxislužby (formy zmlúv, záväzky zmluvných strán, pracovné podmienky a pracovný čas, platená dovolenka, mzda, porušenie zmluvy atď.).
C. Daňové právo
Žiadateľ musí poznať najmä predpisy
1.o dani z pridanej hodnoty uplatňovanej na výkony taxislužby,
2. o cestnej dani,
3. o dani z príjmu.
D. Obchodné a finančné riadenie podniku
Žiadateľ musí najmä
1.poznať zákony a postupy týkajúce sa používania šekov, zmeniek, vlastných zmeniek, kreditných kariet a iných nástrojov a metód platenia,
2.poznať rôzne formy úveru (bankový úver, kaucie, lízing, nájom atď.) a náklady a záväzky, ktoré z nich vyplývajú,
3.poznať, čo je súvaha, ako je usporiadaná a ako jej treba rozumieť,
4.byť schopný rozumieť účtu zisku a strát,
5.byť schopný posúdiť ziskovosť podniku a jeho finančné postavenie, najmä na základe finančných údajov,
6.byť schopný vypracovať rozpočet,
7.poznať položky podnikových nákladov (fixné náklady, variabilné náklady, prevádzkové náklady, odpisy atď.) a byť schopný kalkulovať náklady na vozidlo, kilometer, jazdu,
8.poznať rôzne druhy poistenia týkajúceho sa cestnej dopravy (povinné poistenie, poistenie proti nehodám, poraneniu, životné poistenie, poistenie batožiny) a záruky a povinnosti z nich vyplývajúce,
9.poznať aplikácie prenosu elektronických údajov v taxislužbe,
12
10.byť schopný používať predpisy týkajúce sa cestovného,
11.byť schopný používať predpisy fakturovania služieb.
E.Prístup na trh
Žiadateľ musí najmä
1.poznať predpisy týkajúce sa podnikania v cestnej doprave, kontroly a sankcií,
2.poznať rôzne dokumenty týkajúce sa vykazovania výkonov cestnej dopravy a byť schopný zavádzať kontrolné postupy zabezpečujúce prítomnosť dokumentov týkajúcich sa každej prepravy, a najmä tých, ktoré sa vzťahujú na vozidlo, vodiča, tovar a batožinu, vo vozidle a v podniku.
F. Technické normy a aspekty prevádzky
Žiadateľ musí najmä
1. poznať predpisy týkajúce sa hmotností a rozmerov vozidiel a postupy, ktoré sa musia dodržať v prípade odlišných nákladov, ktoré tvoria výnimku z týchto predpisov,
2. byť schopný vybrať si vozidlá a komponenty (podvozok, motor, prevodový systém, brzdový systém atď.) podľa potrieb podniku,
3. poznať formality týkajúce sa typového schvaľovania, evidencie a technických kontrol týchto vozidiel,
4. poznať, aké opatrenia sa musia prijať na zníženie hluku a škodlivín znečisťujúcich ovzdušie, produkovaných výfukovými emisiami motorového vozidla,
5. byť schopný vypracovať plány periodickej údržby vozidiel a ich vybavenia.
G. Bezpečnosť cestnej dopravy
Žiadateľ musí najmä
1. poznať, aká kvalifikácia sa vyžaduje pre vodičov (vodičský preukaz, osvedčenie o zdravotnej spôsobilosti, osvedčenie o odbornej spôsobilosti atď.),
2. byť schopný prijať opatrenia nevyhnutné na zabezpečenie dodržiavania pravidiel premávky, zákazov a obmedzení zo strany vodičov (limity rýchlostí, prednosti v jazde, zastávky a parkovanie, používanie svetiel, dopravné značenie atď.),
3. byť schopný vypracovať pre vodičov pokyny na overenie ich zhody s bezpečnostnými požiadavkami týkajúcimi sa stavu vozidiel, ich vybavenia, ako aj prijatých preventívnych opatrení,
4. byť schopný stanoviť postupy, ktoré sa musia dodržať v prípade nehôd, a implementovať vhodné postupy prevencie proti opakovaniu vážnych dopravných priestupkov,
5. mať základné znalosti o cestnej sieti a uliciach v mieste pôsobenia.
13
Príloha č. 2 k vyhláške č..................
SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Dopravný správny orgán: .........................................................................................................................
v ................................................................................................................................................
Číslo:
OSVEDČENIE
o odbornej spôsobilosti podľa § ..... zákona Národnej rady
Slovenskej republiky č. ................... Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov
Meno a priezvisko: ...........................................................................................................................
Deň, mesiac a rok narodenia: .................................................................................................
Miesto narodenia: ....................................................... Okres: .....................................................
Štátna príslušnosť: ........................................................................................................................
preukázal(a) požiadavku odbornej spôsobilosť podľa § ........ zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. ............ Z. z. o cestnej doprave bez skúšky
alebo
vykonal(a) dňa ........................................... skúšku podľa § ........ zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. ............... Z. z. o cestnej doprave
a je odborne spôsobilý(á) na vykonávanie
taxislužby
V ............................................................... dňa ............................................................................
Odtlačok úradnej pečiatky
Meno, priezvisko a funkcia predseda skúšobnej komisie
oprávnenej osoby (podpis)
(podpis)
14
Príloha č.3 k vyhláške č..................
1. ZNAČKY ČASOVÉHO OBMEDZENIA
premáva v pondelok a .............., nepremáva .........................
premáva v utorok a .................., nepremáva .........................
premáva v stredu a ..................., nepremáva ........................
premáva vo štvrtok a ................, nepremáva ........................
premáva v piatok a ..................., nepremáva ........................
premáva v sobotu a .................., nepremáva .........................
premáva v nedeľu a .................., nepremáva ........................
premáva v pondelok až v piatok a ....................., nepremáva .......................
bpremáva v pondelok až v sobotu a ...................., nepremáva ........................
gpremáva denne okrem soboty
a premáva v sobotu, v nedeľu a ............................
+ premáva v nedeľu a .................. až ....................
d premáva v pondelok až vo štvrtok a nepremáva ......................
y premáva v utorok až v piatok a nepremáva ..............................
r nepremáva .......................
k nepremáva .......................
premáva len v párnych týždňoch
premáva len v nepárnych týždňoch
cpremáva len v dňoch školského vyučovania
P premáva v prvý deň školského vyučovania po víkende alebo po školských prázdninách
Vpremáva v posledný deň školského vyučovania pred víkendom alebo pred školskými
prázdninami
Npremáva v posledný deň víkendu alebo školských prázdnin pred dňom školského vyučovania
Npremáva od vyhlásenia
w premáva počas školských prázdnin
premáva len od .................... do .................... (v letnom období)
premáva len od .................... do .................... (v zimnom období)
2. ZNAČKY INFORMATÍVNE
miestenku s cestovným lístkom možno zakúpiť
miestenku s cestovným lístkom treba zakúpiť
miestenku s cestovným lístkom možno zakúpiť v miestenkových kanceláriách AMS
miestenku s cestovným lístkom treba zakúpiť v miestenkových kanceláriách AMS
AMSautomatizovaný miestenkový systém vo vybraných mestác
׀spoj zastávkou prechádza
spoj premáva iným smerom
zastavuje len na vystupovanie
zastavuje len na nastupovanie
zastavuje len na znamenie
železničná stanica (zastávka) vo vzdialenosti 1 km
prípojné autobusové linky sú uvedené v zozname autobusových zastávok
MHDzastávka je v obvode mestskej hromadnej dopravy
R
R
15
mna spoj nadväzuje v ......................... spoj ....................... linky ............... do .......................
spoj s bezbariérovým prístupom do vozidla
WC nad spojom znamená, že autobus je vybavený WC
WCza názvom zastávky znamená, že verejne prístupné WC je umiestnené v objekte zastávky
nad spojom znamená možnosť občerstvenia počas cesty v autobuse
za názvom zastávky znamená rýchle občerstvenie v objekte zastávky
za názvom zastávky znamená reštauráciu v objekte zastávky
CLO hraničný priechod s colným odbavením
WC za názvom zastávky znamená, že verejné WC s bezbariérovým prístupom je umiestnené
v objekte zastávky
Prípadné ďalšie značky sa uvedú pod cestovným poriadkom jednotlivých liniek.
Príloha č.4 k vyhláške č..................
Vzor preukazu vodiča taxislužby
Príloha č. 5 k vyhl. č...........
SLOVENSKÁ REPUBLIKAPREUKAZ VODIČA TAXISLUŽBYPriezvisko...................................................................Meno..................................................................Dátum narodenia...................................................................Dátum vydania...................................................................Vydal...................................................................
Fotografia
Evidenčné číslo
16
Príloha č. 5 k vyhláške č..................
KONTROLNÝ ZÁZNAM
1. Miesto kontroly ............................ 2. Dátum ............................. 3. Čas ......................................
4. Značka štátnej príslušnosti a evidenčné číslo
vozidla...............................................................
5. Značka štátnej príslušnosti a evidenčné číslo prívesu/návesu ....................................................
6. Podnik vykonávajúci prepravu/adresa ......................................................................................
7. Vodič/ spolujazdec ......................................................................................
8. Odosielateľ, adresa, miesto nakládky(1) (2) ...........................................................................
9. Príjemca, adresa, miesto nakládky(1) (2) ...............................................................................
10. Celkové množstvo nebezpečného tovaru na dopravnú jednotku ..............................................
11. Kvantitatívny limit bodu ADR 1.1.3.6. prekročený
 áno nie
12.
17
Spôsob prepravy
voľne uložené
v obale
v nádrži
Dokumenty vo vozidle
13. Prepravné dokumenty
 kontrolované
 zistené porušenie
neaplikovateľné
14. Písomné pokyny
18
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
15. Bilaterálna/multilaterálnadohoda/vnútroštátne oprávnenie
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
16. Osvedčenie o schválení vozidla
19
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
17. Osvedčenie o výcviku vodiča
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
Preprava
18. Tovar povolený na prepravu
20
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
19. Vozidlá povolené pre prepravovaný tovar
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
20. Ustanovenia o spôsobe prepravy (voľne uložené, v balení, v nádrži)
21
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
21. Zákaz zmiešaného naloženia
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
22. Naloženie, zabezpečenie nákladu a manipulácia(3)
22
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
23. Unikanie tovaru alebo poškodenie obalu(3)
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
24. OSN označenie balenia/označenie nádrže(2)(3) (ADR 6)
23
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
25. Označenie obalu (napr. číslo OSN) a nálepka(2) (ADR 5.2)
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
26. Označenie nádrže/vozidla (ADR 5.3.1)
24
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
27. Označenie vozidla/prepravnej jednotky (oranžová tabuľa, zvyš. tepl.) (ADR 5.3.2-3)
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
Vybavenie vozidla
28. Všeobecné bezpečnostné vybavenie uvedené v ADR
25
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
29. Vybavenie v súlade s prepravovaným tovarom
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
30. Iné vybavenie uvedené v písomných pokynoch
26
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
31. Hasiaci(e) prístroj(e)
kontrolované
zistené porušenie
neaplikovateľné
39. Kategória najzávažnejšieho rizika vyplývajúceho zo zistených porušení, ak sú nejaké
27
Kategória I
Kategória II
Kategória III
40. Poznámky ..............................................................................................................................
41. Orgán/pracovník poverený kontrolou ...................................................................................
--------------------------------(1) Vyplní sa len v prípade porušenia.
(2) Kontrola viditeľných porušení predpisov.
(3) Uveďte do „poznámok“ pre skupinové prepravné operácie.
Príloha č. 6 k vyhl. č. ......................
VZOR NORMALIZOVANÉHO FORMULÁRA SPRÁVY O PORUŠENIACH A SANKCIÁCH URČENEJ KOMISII
Štát:....................................................... Rok:.....................................................................
KONTROLY PREPRAVY NEBEZPEČNÉHO TOVARU CESTNOU DOPRAVOU
Miesto evidencie vozidiel1
Celkový počet
1 Na účely tejto prílohy je miestom evidencie vozidiel štát, v ktorom je evidované motorové vozidlo.
28
Počet kontrolovaných dopravných jednotiek na základe obsahu nákladu (a ADR)
Štát kontroly Iné členské štáty Tretie štáty
Počet dopravných jednotiek, ktoré nie sú v súlade s ADR
Počet odstavených dopravných jednotiek
Počet zistených porušení podľa rizikovej
kategórie: Riziková kategória I
Riziková kategória II
Riziková kategória III
Počet uložených sankciách podľa druhu
Výstraha
Pokuta
Iné
Odhadované celkové množstvo nebezpečného tovaru prepraveného cestnou dopravou
...............t
alebo .... t.km
Príloha č. 7 k vyhl. č. .....................
VZOR PREUKAZU KONTROLÓRA
Predná strana
SLOVENSKÁ REPUBLIKA PREUKAZ KONTROLÓRAPriezvisko, titul..............................................................................Meno...............................................................................Orgán odborného dozoru...............................................................................Dátum vydania...............................................................................Platnosť ............................................................................... POVERENÉHO VYKONÁVAŤ ODBORNÝ DOZOR NAD CESTNOU DOPRAVOU v súlade so zákonom NR SR č. ........................... o cestnej doprave na území ............................................
Fotografia30 x 35 mm
29
Zadná strana
Príloha č. 8 k vyhl. č. .....................
1.Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/68/ES z 24. septembra 2008 o vnútrozemskej preprave nebezpečného tovaru (Ú. v. L 260, 31.9.2008) v znení rozhodnutia Komisie 2009/240/ES (Ú. v. L 71, 17.3.2009), smernice Komisie 2010/61/EÚ (Ú. v. L 233, 3.9.2010), rozhodnutia Komisie 2010/187/EÚ (Ú. v. L 83, 30.3.2010) a rozhodnutia Komisie 2011/26/EÚ (Ú. v. EÚ L 13, 18.1.2011).
2.Smernica Rady 95/50/ES zo 6. októbra 1996 o jednotných postupoch kontroly cestnej prepravy nebezpečného tovaru (Ú. v. ES L 249, 17.10.1995) v znení smernice Rady
Podľa § 46 zákona NR SR č.............o cestnej doprave(1)Osoba poverená výkonom odborného dozoru je pri výkone kontroly oprávnenáa)vstupovať do prevádzkových priestorov technickej základne a do prevádzkovaných vozidiel,b)nahliadať do dokladov a evidencií v jeho prevádzkových priestoroch a vo vozidlách,c)kontrolovať taxametre vozidiel taxislužby a záznamové zariadenia vozidiel, d)kontrolovať označenie vozidiel povinné podľa tohto zákona,e)kontrolovať podmienky prepravy cestujúcich a ich batožiny v pravidelnej doprave a prepravy autobusových zásielok a prepravy vecí a živých zvierat v nákladnej doprave.(2)Osoba podľa odseku 1 je oprávnená prepravovať sa bezplatne v kontrolovanom vozidle, ak kontrolný úkon možno uskutočniť len v pohybujúcom sa vozidle.(3)Ak osoba podľa odseku 1 zistí porušenie povinnosti alebo iný nedostatok v činnosti kontrolovaného, upozorní ho a vyzve ho na jeho bezodkladné odstránenie namieste a ak to nie je možné, tak v určenej primeranej lehote. (4)Osoba podľa odseku 1 je oprávnená na zabezpečenie výkonu kontroly ukladať poriadkové pokuty, zadržať osvedčenia a preukazy a zakázať pokračovanie prepravy. Poriadkovú pokutu môže uložiť namieste do 500 eur, a to aj opakovane. Od jej zaplatenia môže celkom alebo čiastočne upustiť, ak kontrolovaný poskytol požadovanú súčinnosť.
Preukaz číslo..........................................................Odtlačok pečiatky a podpisoprávnenej osoby
30
2001/26/ES (Ú. v. ES L 168, 23.6.2001), smernice Komisie 2004/112/ES (Ú. v. L 367, 14.12.2004), smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/54/ES (Ú. v. L 162, 21.6.2008).