6
Vplyvy na podnikateľské prostredie
Vplyvy na podnikateľské prostredie
3.1. Ktoré podnikateľské subjekty budú predkladaným návrhom ovplyvnené a aký je ich počet?
Zákonom budú ovplyvnené najmä podnikateľské subjekty, ktoré pôsobia v sektore energetiky v oblasti výroby, prenosu, distribúcie, dodávky elektriny a výroby, prepravy, distribúcie, uskladňovania a dodávky zemného plynu. Počet subjektov nie je možné presne určiť pre oblasti v ktorých prebieha konkurencia (dodávka energií). V oblasti prenosu elektriny a prepravy plynu to 2 subjekty, ktoré prevádzkujú príslušnú infraštruktúru. V oblasti uskladňovania zemného plynu to v súčasnosti 2 subjekty. V oblasti distribúcie elektriny aj plynu ide o obmedzený počet subjektov, ktoré prevádzkovateľmi distribučných sústav resp. sietí.
Vplyv zákona bude aj na strane odberateľov energií.
3.2. Aký je predpokladaný charakter a rozsah nákladov a prínosov?
Náklady budú súvisieť s adaptáciou subjektov podnikajúcich v energetike na nové podmienky, v prípade, že takéto zmeny budú musieť subjekty vykonať (napr. zavedenie inteligentných meracích systémov) a tiež s niektorými novými povinnosťami, napr. certifikáciou nezávislosti prevádzkovateľov, poskytovaním univerzálnej služby.
Náklady v budúcnosti sa očakávajú i v súvislosti s povinnosťami prevádzkovateľa prepravnej siete, ktoré sa týkajú rozvoja cezhraničných prepojení na základe požiadaviek účastníkov trhu.
Prínosy sa predpokladajú predovšetkým z úpravy regulácie a zvýšenej konkurencie v oblasti cien energií.
3.3. Aká je predpokladaná výška administratívnych nákladov, ktoré podniky vynaložia v súvislosti s implementáciou návrhu?
V zmysle požiadaviek príslušných smerníc (2009/72/ES a 2009/73/ES) vyplývajú administratívne náklady súvisiace so zabezpečením procesu certifikácie nezávislosti prevádzkovateľov. V podmienkach SR ide o 2 podnikateľské subjekty. Náklady súvisia najmä so zaistením dokladov, ktoré pre uvedený proces požadované. Kvantifikácia nákladov súvisiacich so zavedením inteligentných meracích systémov bude možná po vypracovaní analýzy v roku 2013.
V prípade ostaných subjektov sa predpokladajú isté administratívne náklady, ktoré súvisia so zabezpečovaním nových informačných povinností.
7
3.4. Aké dôsledky pripravovaného návrhu pre fungovanie podnikateľských subjektov na slovenskom trhu (ako sa zmenia operácie na trhu?)
Predložený návrh bude mať pozitívny vplyv na rozvoj konkurencie v oblasti dodávky energií, na zvýšenie transparentnosti a zaistenie nediskriminačného správania jednotlivých účastníkov trhu. Zabezpečí nezávislosť národného regulátora a bude znamenať zlepšenie regulácie.
Pre podnikateľské subjekty z iných štátov (resp. EHS) sa zjednodušuje proces vstupu na energetický trh SR.
3.5. Aké predpokladané spoločensko ekonomické dôsledky pripravovaných regulácií?
Hlavným cieľom smerníc, ktoré sa návrhom transponujú, je oddelenie výroby a dodávky od prenosových sústav/prepravných sietí, ktoré zabrániť konfliktu záujmov medzi výrobcami, dodávateľmi a prevádzkovateľmi infraštruktúry a tým zaistiť transparentné a nediskriminačné správanie týchto prevádzkovateľov k ostatným účastníkom trhu. Úprava by mala viesť k zvýšeniu miery konkurencie na trhu v dodávkach energií ako aj k zvýšeniu možností zaistenia bezpečnosti dodávok.
Návrhom sa zabezpečí väčšia ochrana odberateľov v domácnosti, zvyšuje sa miera ich informovanosti, upravuje sa možnosť zmeny dodávateľa energií (zrýchlenie procesu), zavádza sa inštitút mimosúdneho vyrovnania sporov. Návrh stanovuje základné postupy, ktoré súvisia so zavádzaním inteligentných meracích systémov.
V oblasti regulácie sa zabezpečuje vyššia nezávislosť regulačného orgánu a jeho právomoci v oblasti určovania regulovaných cien ako aj kontrolnej činnosti v regulovaných subjektoch.