1
DÔVODOVÁ SPRÁVA
A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov je vypracovaný na základe Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na rok 2011.
Slovenská republika od roku 2008 vydáva občianske preukazy, ktoré personalizované centrálne, za dodržania najvyšších bezpečnostných štandardov. Stále však zaostávame za krajinami, ktoré sprístupňujú služby občanom prostredníctvom elektronickej komunikácie.
Od polovice roka 2012 plánuje ministerstvo vnútra začať s vydávaním nových občianskych preukazov, ktoré budú vybavené elektronickým čipom. Tento krok je súčasťou procesu elektronizácie verejnej správy. V budúcnosti by mali byť zmena trvalého pobytu, registrácia vozidla, prihlásenie sa na úrad práce atď. prístupné prostredníctvom elektronických služieb - Internetu. Firmy si budú môcť týmto spôsobom podať daňové priznanie, prípadne uľahčiť založenie a zánik spoločnosti, založenie živnosti, prijatie zamestnanca, zasielanie štatistických výkazov atď.
Pri výkone procesov verejnej správy prostredníctvom Internetu je veľmi dôležitá autentifikácia a identifikácia občana, resp. právnickej osoby. Úrad musí jednoznačne vedieť s kým komunikuje. Tento princíp je založený na elektronickej identite uloženej a bezpečne chránenej v čipe občianskeho preukazu. Údaje z občianskeho preukazu je technicky možné prečítať len so súhlasom občana zadaním bezpečnostného osobného kódu a súčasným priložením občianskeho preukazu k čítaciemu zariadeniu kariet. Len oprávnení poskytovatelia služieb budú môcť požiadať o prečítanie údajov z dokladu, pričom bude určené a zabezpečené príslušným certifikátom, ktoré z údajov budú z dokladu prečítané a odovzdané poskytovateľovi služieb.
Základným cieľom novely zákona o občianskych preukazoch je zavedenie elektronických občianskych preukazov vo forme čipovej karty, ktorá umožňuje jednoznačnú a bezpečnú identifikáciu občanov v elektronických systémoch verejnej správy s využitím mechanizmov zaručeného elektronického podpisu. Vytvoria sa tým základné predpoklady pre realizáciu a používanie elektronického podpisu a elektronických služieb v rámci e-Governmentu občanmi Slovenskej republiky. Tiež sa zvýši dostupnosť zaručeného elektronického podpisu, vrátane jeho fyzického spojenia s dokladom totožnosti občana.
Návrh zákona obsahuje nové ustanovenia o elektronickom čipe a bezpečnostnom osobnom kóde, ktorý spolu s občianskym preukazom slúži k potvrdeniu totožnosti držiteľa. Zavádzajú sa tiež nové možnosti podávania žiadostí o vydanie občianskeho preukazu na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve Policajného zboru, ako aj jeho prevzatia a navyše sa umožňuje požiadať o doručenie občianskeho preukazu na adresu na území Slovenskej
2
republiky. Taktiež sa navrhuje, aby bolo možné požiadať o urýchlené vydanie občianskeho preukazu.
V súvislosti s navrhovanými zmenami sa novelizuje aj zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.
Navrhovaná novela zákona o občianskych preukazoch bude mať dopad na štátny rozpočet Slovenskej republiky, najmä v súvislosti so zabezpečením čistopisov občianskych preukazov, ktorého výška je uvedená v doložke vybraných vplyvov. Konkrétne dopady na verejné financie, ako aj na informatizáciu spoločnosti presnejšie špecifikované v doložke vybraných vplyvov.
Predkladaný návrh novely zákona č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, so zákonmi, s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.