86/613/EHS
SMERNICA RADY 86/613/EHS z 11. decembra 1986
o uplatňovaní zásady rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami vykonávajúcimi činnosť ako samostatne zárobkovo činné osoby vrátane činnosti v poľnohospodárstve a o ochrane samostatne zárobkovo činných žien počas tehotenstva a materstva
Zákon č. 461/ 2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „461/2003 Z. z.“)
Zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „43/2004 Z. z.“)
Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) (ďalej len „365/2004 Z. z.“)
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „311/2001 Z. z.)
Zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „571/2009 Z. z.)
Návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „návrh“)
1
2
3
4
5
6
7
8
Článok (Č, O, V, P)
Text
Spôsob transpo- zície
Číslo
Článok (Č, §, O, V, P)
Text
Zhoda
Poznámky
Č: 1
Účelom tejto smernice je v súlade s jej ustanoveniami zabezpečiť v členských štátoch uplatňovanie zásady rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami vykonávajúcimi činnosť ako samostatne zárobkovo činné osoby alebo prispievajúcimi k vykonávaniu takejto
N
návrh
(Čl. LII)
§ 1
O: 1
Tento zákon vymedzuje sociálne poistenie a úrazové poistenie, upravuje rozsah sociálneho poistenia a úrazového poistenia, právne vzťahy pri vykonávaní sociálneho poistenia a úrazového poistenia, organizáciu sociálneho poistenia a úrazového poistenia, financovanie sociálneho poistenia
Ú
86/613/EHS
2
činnosti pokiaľ ide o tie aspekty, na ktoré sa nevzťahuje smernica 76/207/EHS a smernica 79/7/EHS.
43/2004 Z. z.
365/2004 Z. z.
O: 2
§ 1
O: 1
§ 1
a úrazového poistenia, dozor štátu nad vykonávaním sociálneho poistenia a úrazového poistenia a konanie vo veciach sociálneho poistenia a úrazového poistenia.
Tento zákon upravuje aj poskytovanie garančnej dávky ako štátnej sociálnej dávky, právne vzťahy pri poskytovaní garančnej dávky, financovanie poskytovania garančnej dávky a konanie o garančnej dávke. Účelom garančnej dávky je uspokojovanie nárokov zamestnanca pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa.
Tento zákon vymedzuje starobné dôchodkové sporenie, upravuje rozsah starobného dôchodkového sporenia, právne vzťahy pri vykonávaní starobného dôchodkového sporenia, organizáciu starobného dôchodkového sporenia, financovanie starobného dôchodkového sporenia a dohľad nad vykonávaním starobného dôchodkového sporenia.
Tento zákon upravuje uplatňovanie zásady rovnakého zaobchádzania a ustanovuje prostriedky právnej ochrany, ak dôjde k porušeniu tejto zásady.
Č: 2
P: a
Táto smernica sa vzťahuje na:
samostatne zárobkovo činné osoby, t.j. všetky osoby vykonávajúce zárobkovú
N
461/2003 Z. z.
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a je
Ú
86/613/EHS
3
činnosť na vlastný účet v súlade s podmienkami ustanovenými vnútroštátnym právom vrátane osôb činných v poľnohospodárstve a príslušníkov slobodných povolaní;
návrh
(Čl. LII)
§: 15b
O:1
P: a
P: b
P: c
P: d
O: 2
registrovaná podľa osobitného predpisu8) v súvislosti so zárobkovou činnosťou uvedenou v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3, okrem fyzickej osoby, ktorá podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.
Dobrovoľne poistená na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti súčasne môže byť len fyzická osoba (ďalej len „dobrovoľne sociálne poistená osoba“), ktorá
nie je povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a ani povinne poistená v nezamestnanosti,
dovŕšila najmenej 16 rokov veku,
na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a
nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
Dobrovoľne dôchodkovo poistená len na účely starobného poistenia môže byť každá fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená aspoň na účely starobného poistenia, spĺňa podmienky
86/613/EHS
4
P: b
manželov alebo manželky týchto osôb, ktorí nie ich zamestnancami alebo partnermi, ak sa obvykle a v súlade s podmienkami ustanovenými vnútroštátnym právom zúčastňujú na
43/2004 Z. z.
O: 3
O: 4
§ 5
uvedené v odseku 1 písm. b) a c) a nemá priznaný predčasný starobný dôchodok.
Dobrovoľne nemocensky poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti súčasne môže byť len fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená, nie je povinne nemocensky poistená a spĺňa podmienky uvedené v odseku 1 písm. b) až d).
Dobrovoľne nemocensky poistená, dobrovoľne dôchodkovo poistená na účely invalidného poistenia a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti súčasne môže byť len fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená len na účely starobného poistenia, a nie je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená na účely invalidného poistenia súčasne a spĺňa podmienky uvedené v odseku 1 písm. b) až d).
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je samostatne zárobkovo činná osoba podľa osobitného predpisu.5)
86/613/EHS
5
činnosti samostatne zárobkovo činných osôb a vykonávajú rovnaké alebo pomocné úlohy.
Č: 3
Na účely tejto smernice zásada rovnakého zaobchádzania predpokladá absenciu akejkoľvek priamej alebo nepriamej diskriminácie z dôvodu pohlavia, najmä s odvolaním sa na manželsky alebo rodinný stav.
N
461/2003 Z. z.
43/2004 Z. z.
§ 6
O: 1
O:3
§ 6
§ 9
O: 1
Poistenec podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá je nemocensky poistená, dôchodkovo poistená alebo poistená v nezamestnanosti podľa tohto zákona.
Poistencom patria práva pri výkone sociálneho poistenia rovnako v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania v sociálnom zabezpečení ustanovenou osobitným zákonom.
Sporiteľ podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou zapísanú do registra zmlúv o starobnom dôchodkovom sporení (ďalej len "register zmlúv") podľa § 64a ods. 2. Sporiteľ podľa tohto zákona je aj poberateľ starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku ako disponibilného prebytku podľa § 32.
Sporiteľovi patria práva pri výkone starobného dôchodkového sporenia bez akýchkoľvek obmedzení a priamej diskriminácie a nepriamej diskriminácie podľa pohlavia, manželského stavu alebo rodinného stavu, rasy, farby pleti, jazyka, veku, zdravotného stavu, viery a náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, sociálneho
Ú
86/613/EHS
6
365/2004 Z. z.
§ 2
O: 1
§ 2a
O: 1
§ 2a
O: 2
pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia okrem prípadu, ak to ustanovuje zákon.
Dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania spočíva v zákaze diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia.
Diskriminácia je priama diskriminácia, nepriama diskriminácia, obťažovanie, sexuálne obťažovanie a neoprávnený postih; diskriminácia je aj pokyn na diskrimináciu a nabádanie na diskrimináciu.
Priama diskriminácia je konanie alebo opomenutie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako sa zaobchádza, zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s inou osobou v porovnateľnej situácii.
86/613/EHS
7
§ 2a
O: 3
Nepriama diskriminácia je navonok neutrálny predpis, rozhodnutie, pokyn alebo prax, ktoré znevýhodňujú osobu v porovnaní s inou osobou; nepriama diskriminácia nie je, ak takýto predpis, rozhodnutie, pokyn alebo prax objektívne odôvodnené sledovaním oprávneného záujmu a primerané a nevyhnutné na dosiahnutie takého záujmu.
Č: 4
V súvislosti so samostatne zárobkovo činnými osobami členské štáty prijmú potrebné opatrenia, ktorými zabezpečia odstránenie všetkých ustanovení, ktoré v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania vymedzenou v smernici 76/20/EHS, najmä čo sa týka zriadenia, zariaďovania alebo rozširovania podnikateľskej činnosti, alebo začatia alebo rozširovania akejkoľvek inej formy samostatnej zárobkovej činnosti vrátane finančnej podpory.
Č: 5
Bez toho, žeby boli dotknuté špecifické podmienky vykonávania určitých činností, ktoré platia rovnako pre obidve pohlavia, členské štáty prijmú potrebné opatrenia, ktorými zabezpečia, že podmienky upravujúce založenie podniku manželmi nebudú reštriktívnejšie ako podmienky upravujúce založenie podniku osobami, ktoré nie sú v manželskom vzťahu.
N
311/2001 Z. z.
§ 13
O: 2
V pracovnoprávnych vzťahoch sa zakazuje diskriminácia zamestnancov z dôvodu pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, sexuálnej orientácie, rasy, farby pleti, jazyka, veku, nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, genetických vlastností, viery, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k
Ú
86/613/EHS
8
národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia.
Č: 6
Ak v členskom štáte existuje príspevkový systém sociálneho zabezpečenia pre samostatne zárobkovo činné osoby, uvedený členský štát prijme také opatrenia, aby manželom/manželkám uvádzaným v článku 2 (b), na
ktorých sa nevzťahuje ochrana v rámci systému sociálneho zabezpečenia samostatne zárobkovo činných osôb, umožnil dobrovoľne sa zúčastniť príspevkového systému sociálneho zabezpečenia.
N
návrh
(Čl. LII)
§: 15b
O:1
P: a
P: b
P: c
P: d
O: 2
O: 3
Dobrovoľne poistená na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti súčasne môže byť len fyzická osoba (ďalej len „dobrovoľne sociálne poistená osoba“), ktorá
nie je povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a ani povinne poistená v nezamestnanosti,
dovŕšila najmenej 16 rokov veku,
na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a
nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
Dobrovoľne dôchodkovo poistená len na účely starobného poistenia môže byť každá fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená aspoň na účely starobného poistenia, spĺňa podmienky uvedené v odseku 1 písm. b) a c) a nemá priznaný predčasný starobný dôchodok.
Dobrovoľne nemocensky poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti
Ú
86/613/EHS
9
O: 4
súčasne môže byť len fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená, nie je povinne nemocensky poistená a spĺňa podmienky uvedené v odseku 1 písm. b) až d).
Dobrovoľne nemocensky poistená, dobrovoľne dôchodkovo poistená na účely invalidného poistenia a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti súčasne môže byť len fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená len na účely starobného poistenia, a nie je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená na účely invalidného poistenia súčasne a spĺňa podmienky uvedené v odseku 1 písm. b) až d).
Č: 7
Členské štáty sa zaväzujú preskúmať podmienky, za akých by bolo možné podporiť uznanie činnosti vykonávanej manželmi/manželkami uvádzanými v článku 2 (b) a na základe tohto preskúmania posúdiť vhodné kroky na podporu tohto uznania.
86/613/EHS
10
Č: 8
Členské štáty sa zaväzujú preskúmať, či a za akých podmienok môžu samostatne zárobkovo činné ženy a manželky samostatne zárobkovo činných osôb počas prerušenia svojej profesionálnej činnosti z dôvodu tehotenstva alebo materstva
-získať prístup k službám zabezpečujúcim dočasné zastupovanie alebo k existujúcim vnútroštátnym sociálnym službám, alebo
-nadobudnúť nárok na peňažné dávky v rámci systému sociálneho zabezpečenia alebo iného systému verejnej sociálnej ochrany.
N
461/2003 Z. z.
návrh
(Čl. LII)
43/2004 Z. z.
§: 48
O: 1
§ 49
O: 1
§ 40
O: 2
Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 34 týždňov od vzniku nároku na materské. Osamelý iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, nárok na materské v období 34 týždňov od vzniku nároku na materské a iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, nárok na materské v období 43 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.
Ak zomretý v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení uzatvorenej s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou neurčil fyzickú osobu alebo právnickú osobu ako poberateľa majetku, alebo ak táto nenadobudne právo na vyplatenie peňažnej sumy zodpovedajúcej aktuálnej
Ú
86/613/EHS
11
571/2009 Z. z.
§ 1
O: 2
§ 2
P: a
P: b
hodnote osobného dôchodkového účtu zomretého ku dňu, ktorý predchádza dňu výplaty, nadobúdajú právo na vyplatenie peňažnej sumy zodpovedajúcej aktuálnej hodnote osobného dôchodkového účtu ku dňu, ktorý predchádza dňu výplaty, manžel zomretého, a ak ho niet, deti zomretého. Ak niet osôb uvedených v predchádzajúcej vete, nadobúdajú právo na vyplatenie peňažnej sumy zodpovedajúcej aktuálnej hodnote osobného dôchodkového účtu v deň, ktorý predchádza dňu výplaty, rodičia zomretého, a ak ich niet, osoby, ktoré žili so zomretým počas najmenej jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktoré sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázané výživou na zomretého; ak niet ani týchto osôb, stáva sa toto právo predmetom dedenia. Na dedenie sa vzťahuje Občiansky zákonník.
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa.
Oprávnená osoba podľa tohto zákona jea) rodič dieťaťa,b) fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu1) alebo na základe rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, 2) alebo
86/613/EHS
12
P: c
c) manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.
Č: 9
Členské štáty zavedú do svojich vnútroštátnych právnych systémov potrebné opatrenia umožňujúce každému zamestnancovi, ktorý sa pokladá za poškodeného v dôsledku neuplatnenia zásady rovnakého zaobchádzania pri samostatnej zárobkovej činnosti, domáhať sa svojich práv súdnou cestou po prípadnom posúdení veci inými príslušnými orgánmi.
N
461/2003 Z. z.
43/2004 Z. z.
365/2004 Z. z.
§ 6
O:4
§ 9
O: 6
§ 9
O: 1
Poistenec, ktorý sa domnieva, že jeho práva alebo právom chránené záujmy boli dotknuté v dôsledku nedodržania zásady rovnakého zaobchádzania, môže sa domáhať právnej ochrany na súde podľa osobitného zákona.
Fyzická osoba, ktorá sa cíti poškodená v dôsledku nedodržania podmienok ustanovených v odsekoch 1 5, môže sa domáhať svojich práv na súde vrátane primeranej náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. Ak fyzická osoba, ktorá sa považuje za poškodenú z dôvodu neuplatnenia zásady rovnakého zaobchádzania, preukáže súdu skutočnosti, z ktorých možno odvodiť, že došlo k priamej alebo nepriamej diskriminácii, je povinnosťou dôchodkovej správcovskej spoločnosti alebo poisťovne preukázať, že nedošlo k porušeniu zásady rovnakého zaobchádzania.
Každý podľa tohto zákona právo na rovnaké zaobchádzanie a ochranu pred diskrimináciou.
Ú
86/613/EHS
13
O: 2
Každý sa môže domáhať svojich práv na súde, ak sa domnieva, že je alebo bol dotknutý na svojich právach, právom chránených záujmoch alebo slobodách nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania. Môže sa najmä domáhať, aby ten, kto nedodržal zásadu rovnakého zaobchádzania, upustil od svojho konania, ak je to možné, napravil protiprávny stav alebo poskytol primerané zadosťučinenie.
Č: 10
Členské štáty zabezpečia, aby sa s opatreniami prijatými na základe tejto smernice, ako aj s relevantnými platnými právnymi predpismi, oboznámili orgány zastupujúce samostatne zárobkovo činné osoby a strediská odbornej prípravy.
n. a.
Č: 11
Rada túto smernicu preskúma na návrh komisie najneskôr do 1. júla 1993.
n. a.
Č: 12
O: 1
Členské štáty uvedú do platnosti zákony, iné predpisy a administratívne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou najneskôr do 30. júna 1989.
Ak si však dosiahnutie súladu s článkom 5 tejto smernice v niektorom členskom štáte vyžaduje zmeniť jeho legislatívu týkajúcu sa manželských práv a povinností, lehota na dosiahnutie súladu s článkom 5 v tomto
n. a.
86/613/EHS
14
O: 2
štáte je do 30. júna 1991.
Členské štáty budú okamžite informovať komisiu o opatreniach prijatých na dosiahnutie súladu s touto smernicou.
Č: 13
Členské štáty poskytnú najneskôr do 30. júna 1991 komisii všetky informácie potrebné na to, aby mohla vypracovať správu o uplatňovaní tejto smernice a predložiť ju rade.
n. a.
Č: 14
Táto smernica je adresovaná členským štátom.
n. a.