Výbor Národnej rady Slovenskej republiky
pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport
15. schôdza výboru
Číslo: CRD - 1719/2011
Výpis
zo zápisnice z 15. schôdze Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport konanej dňa 16. júna 2011
___________________________________________________________________________
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport
prerokoval vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 340) druhé čítanie a na návrh určeného spravodajcu M. Beblavého hlasoval o návrhu uznesenia uvedeného v prílohe.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov výboru podľa § 52 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Z celkového počtu 13 poslancov Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport bolo prítomných 12 poslancov. Za návrh predneseného uznesenia hlasovali 6 poslanci, nikto nebol proti, 6 poslanci sa zdržali hlasovania.
Iný návrh nebol podaný.
Andrej Kolesík Dušan Čaplovič
overovateľ výboru predseda výboru
2
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky
pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport
15. schôdza výboru
Číslo: CRD - 1719/2011
Návrh
U z n e s e n i e
Výboru Národnej rady Slovenskej republiky
pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport
zo 16. júna 2011
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport prerokoval vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 340) – druhé čítanie
A.súhlasí
s vládnym návrhom zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 340) – druhé čítanie
B.odporúča Národnej rade Slovenskej republiky
predmetný vládny návrh zákona schváliť v znení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v prílohe tohto uznesenia
C.ukladá predsedovi výboru
predložiť určenému gestorskému výboru (Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci) informáciu o výsledku prerokovania návrhu zákona vo výbore.
Andrej Kolesík Dušan Čaplovič
overovateľ výboru predseda výboru
3
Príloha k návrhu uzneseniu
Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy
k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 340) – druhé čítanie
___________________________________________________________________________
1.V čl. I novelizačný bod 26 znie:
„26. V § 48 odsek 6 znie:
„(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky s vysokoškolským učiteľom alebo tvorivým zamestnancom vedy, výskumu a vývoja je možné aj vtedy, ak je na to objektívny dôvod vyplývajúci z povahy činnosti vysokoškolského učiteľa alebo tvorivého zamestnanca vedy, výskumu a vývoja podľa osobitného predpisu.“.“.
2.V čl. I sa vypúšťa novelizačný bod 27.
Odôvodnenie k bodom 1 a 2:
V rozsudku (Alonso) v právnej veci C- 307/05 zo dňa 13. septembra 2007 v bode 53 Súdny dvor Európskej únie výslovne uznal za objektívne dôvody aj legitímny cieľ sociálnej politiky členského štátu, pritom uvedený legitímny cieľ sociálnej politiky členského štátu v bode 53 citovaného rozsudku uvádza alternatívne popri okolnostiach súvisiacich s osobitným charakterom úloh, na splnenie ktorých boli zmluvy na určitú dobu uzatvorené.
K základnému statusu vysokoškolských učiteľov a vedcov patrí v prípade učiteľov uskutočňovanie kvalitnej pracovnej pedagogickej činnosti a v oboch prípadoch sústavná vedecká práca. Táto kvalita u jednotlivých vysokoškolských učiteľov a vedcov môže mať dynamický charakter smerom nielen k zlepšeniu, ale aj k zhoršeniu. Od kvalitného plnenia úloh vo vedeckej činnosti závisí aj úspešnosť akreditačného posudzovania vysokoškolského pracoviska respektíve financovanie vedeckých pracovísk.
3.V čl. I sa za novelizačný bod 42 vkladá nový novelizačný bod 43, ktorý znie:
„43. V § 63 ods. 1 písm. d) treťom bode sa za slovo „určené“ vkladajú slová „osobitným predpisom alebo“.“.
Návrh umožňuje zavádzať a aplikovať sektorové systémy hodnotenia prostredníctvom osobitného predpisu a je relevantný najmä pre vysoké školy, prípadne SAV.
V súvislosti s navrhovanými zmenami je potrebné prečíslovať novelizačné body v čl. I. Navrhované zmeny je nevyhnutné zohľadniť aj v článku VI o účinnosti.
4
4.V čl. I novelizačný bod 78 znie:
„78. § 103 vrátane nadpisu znie:
„§ 103
Základná výmera dovolenky
(1) Základná výmera dovolenky je najmenej päť týždňov.
(2) Dovolenka riaditeľa školy, riaditeľa školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia, riaditeľa špeciálneho výchovného zariadenia a ich zástupcov, učiteľa, pedagogického asistenta, majstra odbornej výchovy a vychovávateľa je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.“.“.
5.Za článok IV sa vkladá nový článok V, ktorý znie:
„Čl. V
Zákon č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení
zákona č. 151/2010 Z. z., zákona č. 500/2010 Z. z., zákona č. 505/2010 Z. z., zákona č. 547/2010 Z. z., zákona č. 33/2011 Z. z. a zákona č. 48/2011 Z. z. sa mení takto:
V § 67 odsek 1znie:
„(1) Základná výmera dovolenky štátneho zamestnanca je najmenej päť týždňov.“.“.
Ďalšie novelizačné články sa následne prečíslujú.
6.Článok VI znie:
„Čl. VI
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. septembra 2011 okrem sedemdesiateho ôsmeho bodu v čl. I a čl. V, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2012.“.
Navrhovanou úpravou v § 103 Zákonníka práce a v § 67 zákona č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe sa odstraňuje diskriminácia mladších zamestnancov v nároku na dovolenku. Všetci zamestnanci bez ohľadu na vek majú mať rovnakú výmeru dovolenky najmenej 5 týždňov.