Dôvodová správa
Národná rada Slovenskej republiky so znepokojením zaznamenáva vzrastajúci počet aktov násilia a prenasledovania voči príslušníkom kresťanských komunít na viacerých miestach vo svete. V nedávnej minulosti sme boli nútení protestovať proti násiliu voči Srbom v Kosove. Odvtedy podobné udalosti vo svete neutíchli, ale sa naopak, množia. Medzi udalosťami posledných dvoch rokov najčastejšie spomínané akty násilia voči kresťanom v Nigérii a v Egypte. To je však len malá časť toho, čo sa deje vo svete v posledných desaťročiach. Zoznam zahŕňa ďalšie krajiny: Afganistan, Čína, Filipíny, India, Irak, Libanon, Pakistan, Palestína, Sudán, Východný Timor .... V súčasnosti dochádza k nábožensky motivovanému násiliu a perzekúciám odhadom vo viac ako 60 krajinách sveta. Niekedy ide o útoky militantov a sektárske násilie, inokedy o perzekúcie páchané v mene zákona. Existujú prípady, keď k násiliu dochádza v dôsledku nedostatočnej kontroly vlády nad daným územím, inokedy za asistencie vlády alebo s podporou zahraničných vlád a iných subjektov. Zdá sa, že zoznam regiónov tendenciu sa rozširovať. Pribúdajú nové oblasti, ktoré doposiaľ neboli všeobecne známe ako oblasti, v ktorých sa pácha násilie motivované náboženskou neznášanlivosťou.
Vzrast fanatizmu a hnutí, ktoré sa inšpirujú extrémnymi ideológiami neohrozuje len kresťanov. Ohrozuje všetkých slušných ľudí, ohrozuje základy slobodných zriadení tam, kde doposiaľ prítomné, a bráni ich vzniku tam, kde sa doposiaľ nepresadili. Vzrastajúci počet násilných aktov voči príslušníkom kresťanských spoločenstiev spomíname so zvláštnym dôrazom preto, lebo je dnes zvláštnym indikátorom znepokojivého vývoja, ktorý, ako sa zdá, globálne rozmery. Ide o celosvetový nárast aktivít extrémistov odvolávajúcich sa na rôzne iracionálne a nenávistné ideológie, avšak so spoločným menovateľom: odmietanie možnosti spolužitia ľudí rôznych náboženských vyznaní, etnickej príslušnosti, jazykov a politických presvedčení v mene spoločnosti, ktorá vyrieši raz a navždy všetky svoje problémy tým, že zakáže všetku kritiku, všetku slobodnú diskusiu, a zamedzí možnostiam hľadania riešení v zhode napriek rôznosti.
Svet, v ktorom prestali platiť rozumné argumenty, a namiesto nich nastupujú heslá, ktoré roznecujú deštruktívne emócie, a ktoré nepodliehajú kritike, je svet, v ktorom nerozhoduje rozum ale sila. Rezignácia na rozum vo vzájomnom dialógu a uprednostňovanie zaslepenosti a násilia vedie svojou logikou k vojne. Proti takémuto trendu sa musíme postaviť na odpor.
Ďalej varujeme pred tendenciami, ktoré sa prejavujú aj v našej spoločnosti. Ide o postupnú eróziu noriem správania, ktoré kresťanstvo dlhodobo chránilo a presadzovalo, ide tiež o systematickú kampaň proti uplatňovaniu hodnôt vyplývajúcich z kresťanskej viery a systematické vytláčanie náboženstva do čisto súkromnej sféry tak, aby veriaci nemohli aplikovať svoj etický kódex a presvedčenie nikde inde mimo svojej domácnosti. Vnucovať násilne iným ľuďom svoje presvedčenie akiste nie je legitímne. No o nič legitímnejšie nie je ani odmietanie práva veriacich vyjadrovať svoje presvedčenie na verejnosti a v politických debatách. Kresťania majú právo vyjadriť sa k pálčivým aktuálnym problémom spoločnosti a majú právo predostierať svoje návrhy riešení; tým viac, ak ide o všeobecne ľudsky zrozumiteľné princípy, ktoré nevyžadujú príslušnosť ku konkrétnej veriacej komunite.
- 2 -
Veríme, že Európska únia sa jasne vysloví za obranu hodnôt, na ktorých základe sama vznikla. Medzi tieto hodnoty radíme aj kresťanské kultúrne základy, ktoré čoraz častejšie popierané, a radíme medzi ne aj historicky šťastnú okolnosť vzniku politickej kultúry, ktorá rešpektuje pluralitu názorov a ktorá umožňuje pokojne riešiť vznikajúce spory, napätia a konflikty. Európska únia musí stáť na čele svetových aktivít na ochranu a obranu spravodlivosti, slobody a mieru vo svete, a musí byť sama príkladom vytvárania slušných vzťahov medzi národmi.
Zároveň apelujeme na kresťanov všetkých vyznaní, aby vytrvali vo svojej pozícii zástancov náboženskej slobody, solidarity so všetkými prenasledovanými ľuďmi vrátane tých, ktorí sa hlásia k iným náboženstvám, a aby neprijali pravidlá hry, ktoré sa im snažia vnútiť prívrženci nenávistných ideologických hnutí.
Všetci nesieme zodpovednosť za vývoj sveta, v ktorom žijeme, a preto nechceme, aby nám nastupujúca generácia vytkla mlčanie v čase, keď bolo treba prehovoriť a konať.
Bratislava február 2011