odstúpenie od zmluvy. Jeho použitie však nie je povinné a spotrebiteľ môže od zmluvy odstúpiť aj iným spôsobom.K § 5
V tomto ustanovení sú upravené niektoré ďalšie povinnosti predávajúceho, podrobnosti o počítaní lehôt a zákaz prezentovať produkty podľa zákona ako investíciu.
K § 6 – Odstúpenie od zmluvy
§ 6 upravuje právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy. Všeobecne má spotrebiteľ právo od zmluvy o časovo vymedzenom užívaní ubytovacích zariadení, zmluvy o poskytovaní dlhodobých rekreačných služieb, zmluvy o sprostredkovaní ďalšieho predaja a od zmluvy o účasti vo výmennom systéme , odstúpiť do 14 dní od jej uzavretia za predpokladu, že predávajúci splní svoje informačné povinnosti riadne a včas. V prípade, ak si predávajúci tieto povinnosti nesplní, lehota na odstúpenie sa predlžuje. Upravuje aj spôsob, akým môže spotrebiteľ od zmluvy odstúpiť. V § 6 ods. 6 a 7 sú definované následky odstúpenia od zmluvy.
K § 7 – Zákaz predbežnej platby
Toto ustanovenie chráni spotrebiteľa pred úhradou akejkoľvek platby predávajúcemu alebo tretej osobe skôr, ako uplynie lehota, v ktorej môže spotrebiteľ od zmluvy odstúpiť, resp. skôr, ako sa uskutoční ďalší predaj, alebo ako dôjde k splneniu zmluvy zo strany predávajúceho alebo k ukončeniu zmluvy iným spôsobom.
K § 8 – Osobitné ustanovenia týkajúce sa zmlúv o poskytovaní dlhodobých rekreačných služieb
Ustanovuje spôsob platby, pričom má chrániť spotrebiteľa, aby nebol nútený predávajúcim uhradiť celé plnenie vyplývajúce zo zmluvy vopred.
K § 9 – Výkon dohľadu a sankcie
Toto ustanovenie ustanovuje orgán dozoru, ktorým je Slovenská obchodná inšpekcia. Rovnako upravuje systém sankcií, ktoré budú uložené za porušenie zákona. Zavádza sa zásada, že pri prvom porušení zákona, orgán dohľadu neudeľuje pokutu, ale záväzným pokynom nariadi predávajúcemu odstrániť protiprávny stav.
Článkom II sa ruší doterajšia právna úprava obsiahnutá v § 55 až § 60 Občianskeho zákonníka a text niektorých ustanovení sa dáva do súladu so znením Lisabonskej zmluvy.
Článkom III sa zakladá právomoc Slovenskej obchodnej inšpekcie vykonávať dohľad vo veciach porušenia povinností vyplývajúcich zo zákona o ochrane spotrebiteľov, pokiaľ ide o určité aspekty zmlúv o časovo vymedzenom užívaní ubytovacích zariadení, o poskytovaní dlhodobých rekreačných služieb, o sprostredkovaní ich ďalšieho predaja a o účasti vo výmennom systéme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.