PREDKLADACIA SPRÁVA
Vedúci Úradu vlády SR predkladá na rokovanie vlády SR materiál „Návrh na uzavretie Dohody o zriadení Medzinárodnej protikorupčnej akadémie ako medzinárodnej organizácie“ ako iniciatívny návrh z dôvodu, že Úrad vlády SR sa stal gestorom nad Dohodou o zriadení Medzinárodnej protikorupčnej akadémie ako medzinárodnej organizácie (ďalej iba „dohoda“). Ide o medzinárodnú zmluvu podľa čl. 7 ods. 4 Ústavy SR, ktorá nemá prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
Nakoľko boj proti korupcii je jednou z priorít vlády SR, v tomto kontexte treba vnímať aj súhlas s podpísaním uvedenej dohody.
Návrh dohody je otvorený k podpisu členských krajín OSN a medzinárodných organizácií do 31. decembra 2010, a preto je potrebné, aby vláda SR do konca roka 2010 vyjadrila svoj súhlas s jej podpísaním a súčasne odporučila prezidentovi SR splnomocniť vedúceho Úradu vlády SR a ako alternáta veľvyslanca SR pri medzinárodných organizáciách vo Viedni na podpis dohody s výhradou ratifikácie.
Medzinárodná protikorupčná akadémia ako spoločná iniciatíva Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (ďalej len „UNODC“), Rakúskej republiky, Európskeho úradu boja proti podvodom (ďalej len „OLAF“), Medzinárodnej organizácie kriminálnej polície (ďalej len „INTERPOL“) a ďalších zainteresovaných strán (medzinárodných organizácií angažujúcich sa v boji proti korupcii) je medzinárodná medzivládna organizácia, ktorej cieľom je odstrániť existujúce nedostatky v poznatkoch a v praxi v protikorupčnej oblasti. Ide o prvú verejnoprávnu inštitúciu tohto druhu na medzinárodnej úrovni.
Konferencia zakladajúca Medzinárodnú protikorupčnú akadémiu (ďalej iba „IACA“) sa uskutočnila dňa 2. septembra 2010 v Hofburgu vo Viedni (za SR sa jej zúčastnil minister vnútra SR). Konferenciu otvoril generálny tajomník OSN za účasti vyše 100 ministrov vnútra, spravodlivosti, vedúcich protikorupčných orgánov členských krajín OSN a medzinárodných organizácií angažujúcich sa v boji proti korupcii. Dohodu na inauguračnej konferencii podpísalo 35 členských krajín Dohovoru OSN proti korupcii (UNCAC) a Európska organizácia pre verejné právo. Dňa 28. októbra 2010 k dohode pristúpilo Medzinárodné centrum pre rozvoj migračnej politiky. Dohoda nadobudne platnosť 60 dní odo dňa uloženia listiny o ratifikácii, prijatí, schválení alebo prístupe troma štátmi alebo medzinárodnými organizáciami.
Vzdelávanie a odborná príprava, ktorú ponúka IACA z veľkej časti založené na UNCAC, ktorý predstavuje právny rámec v boji proti korupcii. IACA usiluje o zlepšenie vedomostí a zručností svojich študentov a pomáha inštitúciám a organizáciám v zlepšení ich transparentnosti a zodpovednosti politík a postupov.
IACA je založená na 5 pilieroch, ktorými sú:
1. štandardizované tréningové školenia a výskum,
2. „tréningy na kľúč“ (na mieru šité školenia a výskum),
3. interdisciplinárne akademické vzdelávanie,
4. platforma pre dialóg,
5. antikorupčný „think-tank“.
Úlohy a ciele IACA:
- profesionalizácia agendy boja proti korupcii, interdisciplinárny prístup prostredníctvom moderných vedecko-exaktných výskumov,
- posilnenie priameho dialógu, spolupráce a synergie, názorová expertná výmena a výmena osvedčených postupov,
- výchova novej generácie špecialistov v rámci plnenia náročných úloh protikorupčnej agendy,
- posilnenie efektivity organizácií a fyzických osôb v prevencii, odhaľovaní a stíhaní korupcie,
- podpora vedy a výskumu v koordinácii s ostatnými medzinárodnými inštitúciami a výskumnými inštitúciami v záujme posilnenia protikorupčných stratégií.
Cieľovými skupinami budú zástupcovia štátnych orgánov zameraných na boj proti korupcii, orgánov činných v trestnom konaní, sudcovia, prokurátori, vyšetrovatelia, policajti, ale aj zástupcovia súkromného sektora, napr. advokáti. Dôležitá je aj podpora výskumu v boji s touto trestnou činnosťou a prehlbovanie spolupráce medzi stranami dohody.
Dialóg ľudí z praxe a teoretických pracovníkov zaoberajúcich sa touto agendou je potrebné obohatiť o vzájomne prospešné informácie súkromných firiem a mimovládneho sektora a poskytnúť systému fungovania IACA trvalú „potravu na zamyslenie“ tak, aby sa problematika potláčania a postihovania korupcie dostala do veľmi konkrétnej podoby a diskusia mohla dosiahnuť parametre „všetko v jednom“ s cieľom tvorby protikorupčných politík.
Pristúpenie k dohode umožní Slovenskej republike vzájomne prospešnú expertnú spoluprácu na vysokej teoretickej a praktickej úrovni, ako aj výmenu najlepších osvedčených postupov ( „best practices“ ) v zmysle článku 61 a článku 63 Dohovoru Organizácie Spojených národov proti korupcii.
Práva a povinnosti zakotvené v článku V. dohody umožnia Slovenskej republike nominovať svojho zástupcu do „zhromaždenia zástupcov strán dohody“ a podieľať sa tak na základnej práci IACA a jej pláne práce. Slovenskú republiku bude zastupovať Úrad vlády SR.
Celkové ročné náklady na činnosť IACA sa odhadujú na 3-5 mil. Eur. Podľa čl. XI. dohody bude IACA financovaná z dobrovoľných príspevkov zmluvných strán, príspevkov súkromného sektora a školného, podporných platieb a ziskov z publikačnej činnosti. Rozpočtovým rokom bude obdobie 1. január až 31. december.
Včasný prístup Slovenskej republiky k dohode a jej zaradenie medzi spoluzakladateľov IACA bude mať výrazný vplyv na možnosť priamej účasti pri kreovaní orgánov IACA, obsahu a plánu jej aktivít.
Imunity a privilégia budú riešené osobitnou dohodou v zmysle čl. XIV tejto dohody.
Pristúpením k dohode deklaruje Slovenská republika budúci záväzok dobrovoľného finančného príspevku vo výške 3 tis. Eur, s úhradou ktorého sa počíta v rámci rozpočtovej kapitoly Úradu vlády SR v roku 2011. Výška finančných prostriedkov, ktoré budú v súvislosti s realizáciou a účasťou na aktivitách IACA vynaložené sa nedá v súčasnosti vyčísliť, pretože budú závisieť od záujmu dotknutých subjektov. V prípade Slovenskej republiky vzhľadom na geografickú blízkosť sídla IACA vo Viedni je možné počítať s nízkymi cestovnými nákladmi.