Dôvodová správaPredložený materiál sleduje cieľ vytýčený v Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2010 – 2014 v časti Kultúra (Umenie a štátny jazyk) a v časti Ochrana a podpora ľudských práv. Týmto cieľom je zabezpečenie ochrany a rozvoja štátneho jazyka a „posilnenie postavenia štátneho jazyka ako nástroja komunikácie a integrácie spoločnosti v súlade so zásadami nediskriminácie, aby sa zabezpečili práva príslušníkov národnostných menšín na úrovni roku 2006“ a odstránili sa „zbytočné obmedzenia v zákonoch týkajúcich sa národnostných menšín“.
Úlohou, ktorá vyplynula Ministerstvu kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo kultúry“) z programového vyhlásenia vlády, je pripraviť novelu zákona NR SR č. 270/1995 Z. z. o štátnom jazyku Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o štátnom jazyku“) tak, aby navrhnuté zmeny „rešpektovali ľudské aj menšinové práva zaručené Ústavou Slovenskej republiky aj medzinárodnými dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná.“
Jazykové práva príslušníkov národnostných menšín sú garantované v Ústave Slovenskej republiky v článku 34 a možnosť používania menšinových jazykov v konkrétnych oblastiach verejného styku je zakotvená v zákone č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín v znení zákona č. 318/2009 Z. z., v zákone č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v zákone NR SR č. 191/1994 Z. z. o označovaní obcí v jazyku národnostných menšín v znení zákona č. 318/2009 Z. z., v zákone č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii v znení neskorších predpisov, v zákone č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase v znení neskorších predpisov a v ďalších všeobecne záväzných právnych predpisoch.
Osobitné postavenie slovenského jazyka ako štátneho jazyka Slovenskej republiky garantuje Ústava Slovenskej republiky v článku 6 ods. 1, kde sa stanovuje, že „na území Slovenskej republiky je štátnym jazykom slovenský jazyk“. Legislatívna ochrana štátneho jazyka sa zabezpečuje najmä prostredníctvom zákona o štátnom jazyku. Starostlivosť o štátny jazyk zo strany štátnych orgánov spočíva v ochrane slovenského jazyka ako významnej súčasti národného kultúrneho dedičstva, ako aj v upevňovaní postavenia slovenského jazyka ako štátneho jazyka Slovenskej republiky a v zabezpečení jeho bezproblémového používania vo všetkých oblastiach verejného života, kde plní úlohu jednotného a všeobecného dorozumievacieho prostriedku.
Okrem ochrany štátneho jazyka, ktorá je hlavným zmyslom zákona o štátnom jazyku, sa v zákone o štátnom jazyku rieši aj vzájomný vzťah štátneho jazyka a jazykov národnostných menšín v tých oblastiach verejného styku, ktoré sú predmetom úpravy zákona o štátnom jazyku a osobitných predpisov upravujúcich používanie menšinových jazykov. V právnom systéme Slovenskej republiky je vzťah štátneho jazyka a jazykov národnostných menšín zabezpečený tak, aby povinné používanie štátneho jazyka nevylučovalo uplatňovanie jazykov národnostných menšín a aby sa popri štátnom jazyku umožnilo príslušníkom národnostných menšín v tých obciach, kde žijú v dostatočnom počte, primerane používať svoj materinský jazyk v základných oblastiach verejného styku.
Právna ochrana jazykov národnostných menšín v Slovenskej republike dlhodobo dosahuje vysokú úroveň, čo potvrdzujú aj hodnotenia medzinárodných organizácií monitorujúcich starostlivosť o menšinové jazyky v štátoch Európskej únie. Poradný výbor pre Rámcový dohovor o ochrane národnostných menšín vo svojom prvom posudku Slovenska v roku 2000 konštatoval, že „prijatie zákona o používaní jazykov národnostných menšín v roku 1999 výrazne zlepšilo právnu ochranu menšinových jazykov“ a v druhom posudku z roku 2006