Vplyvy na podnikateľské prostredie
Vplyvy na podnikateľské prostredie
3.1. Ktoré podnikateľské subjekty budú predkladaným návrhom ovplyvnené a aký je ich počet?
Všetky subjekty vstupujúce do zmluvných vzťahov s povinnými osobami (§ 2 zákona č. 211/2000 Z. z.), ak je predmetom zmluvy „informáciu, ktorá sa získala za verejné financie alebo sa týka používania verejných financií alebo nakladania s majetkom štátu alebo majetkom obce alebo majetkom vyššieho územného celku”.
Celkový počet dotknutých podnikateľských subjektov nie je možné odhadnúť
3.2. Aký je predpokladaný charakter a rozsah nákladov a prínosov?
Náklady môžu vznikať na strane povinných osôb v súvislosti s digitalizáciou zmlúv vyhotovených v listinnej podobe. Nepredpokladáme, že by však digitalizácia mala znamenať veľmi vysoké zvýšenie nákladov. Okrem toho je veľký predpoklad, že digitalizáciu zabezpečí povinná osoba (§ 2 zákona č. 211/2000 Z. z.), ktorá má zriadené webové sídlo.
Očakávaným prínosom je zvýšenie transparentnosti nakladania s verejnými zdrojmi a vytvorenie podmienok pre účinnú kontrolu zo strany verejnosti v danej oblasti
3.3. Aká je predpokladaná výška administratívnych nákladov, ktoré podniky vynaložia v súvislosti s implementáciou návrhu?
Nie je možno odhadnúť; zverejňovanie zmlúv v Obchodnom vestníku však bude bezodplatné
3.4. Aké dôsledky pripravovaného návrhu pre fungovanie podnikateľských subjektov na slovenskom trhu (ako sa zmenia operácie na trhu?)
Návrh nepredpokladá negatívne dôsledky na fungovanie podnikateľského prostredia; očakáva sa zvýšenie transparentnosti nakladania s verejnými zdrojmi a vytvorenie podmienok pre účinnú kontrolu zo strany verejnosti v danej oblasti. Okrem toho sa očakáva, že zvýšenie transparentnosti zmluvných vzťahov bude viesť k väčšej zodpovednosti zmluvných strán za obsah ich zmlúv t.j. dôjde k posilneniu prevenčnej predzmluvnej zásady podľa § 43 OZ: Účastníci sú povinní dbať, aby sa pri úprave zmluvných vzťahov odstránilo všetko, čo by mohlo viesť k vzniku rozporov. Tým by malo dôjsť zároveň k zníženiu zaťaženosti súdov prípadnými súdnymi spormi.
3.5. Aké predpokladané spoločensko ekonomické dôsledky pripravovaných regulácií?
Predpokladanými spoločensko-ekonomickými dôsledkami pripravovaných regulácií je zvýšenie transparentnosti nakladania s verejnými zdrojmi a vytvorenie podmienok pre účinnú kontrolu zo strany verejnosti v danej oblasti