PREDKLADACIA SPRÁVA
Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s uzavretím Protokolu, ktorým sa mení a dopĺňa Protokol o prechodných ustanoveniach, ktorý je pripojený k Zmluve o Európskej únii, k Zmluve o fungovaní Európskej únie a k Zmluve o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, sa predkladá na základe uznesenia vlády SR č. 385 z 9. júna 2010 bod D.1.
Uvedený protokol ustanovuje zvýšenie počtu poslancov Európskeho parlamentu (EP) zo 736 na 754 na funkčné obdobie EP v rokoch 2009 2014. V čase konania volieb do Európskeho parlamentu v júni 2009 bola ešte v platnosti Zmluva z Nice. Podľa tejto zmluvy bolo zvolených 736 poslancov EP. Lisabonská zmluva pôvodne predpokladala počet 751 poslancov EP. V decembri 2008 v záujme riešenia tzv. írskych záruk a úspešného ukončenia ratifikačného procesu Lisabonskej zmluvy prijala Európska rada vyhlásenie k prechodným opatreniam, ktoré konkretizovala svojím rozhodnutím v júni roku 2009. V súlade s prijatými prechodnými opatreniami bolo dohodnuté, že v období 2009 – 2014 sa zvýši počet poslancov EP na 754.
V záujme zosúladenia súčasného stavu a počtu poslancov EP podľa platnej Lisabonskej zmluvy v znení tzv. írskeho protokolu sa navrhuje, aby Národná rada SR vyslovila súhlas s uzavretím Protokolu, ktorým sa mení a dopĺňa Protokol o prechodných ustanoveniach. Návrh na zmenu a doplnenie zmlúv predložila rade Európskej únie (EÚ) v súlade s článkom 48 Zmluvy o EÚ vláda Španielska dňa 4. decembra 2009. Súhlasné stanoviská k návrhu predložila Európska komisia 28. apríla 2010 a Európsky parlament dňa 6. mája 2010. Protokol bol podpísaný na Medzivládnej konferencii na úrovni stálych predstaviteľov členských krajín pri zástupcami vlád všetkých členských štátov EÚ, v Bruseli dňa 23. júna 2010. Ako zástupca Slovenska na medzivládnej konferencii bol vymenovaný stály predstaviteľ SR pri EÚ, veľvyslanec Ivan Korčok, ktorý bol zároveň prezidentom SR splnomocnený k podpisu protokolu.
Prijatie protokolu bude mať za následok zvýšenie počtu členov EP o 18 poslancov z 12 členských krajín a potvrdí počet 99 poslancov Nemecka v období rokov 2009 2014. Distribúcia počtu poslancov sa uskutočňuje podľa kľúča stanoveného Európskou radou pri dodržaní ustanovení platnej Lisabonskej zmluvy, pričom sa citlivejšie ako doteraz zohľadňuje počet obyvateľov. Počet 13 slovenských poslancov v EP zostane nezmenený, rovnako ako v prípade krajín porovnateľnej veľkosti, ako Dánsko a Fínsko. Protokol teda nemá priamy vplyv na zastúpenie SR v EP, ani inak neovplyvní inštitucionálne postavenie SR v EÚ. Protokol je zároveň v súlade so zahraničnopolitickými záujmami SR, medzinárodnoprávnymi záväzkami SR, medzinárodným právom a právnym poriadkom SR.
Z hľadiska vnútroštátnych predpisov SR je protokol medzinárodnou politickou zmluvou, ktorá si vyžaduje pred ratifikáciou súhlas NR SR v zmysle čl. 7 ods. 4 Ústavy SR. Protokol je zároveň medzinárodnou zmluvou, na ktorej vykonanie nie je potrebný zákon. V tejto súvislosti vláda SR svojím uznesením č. 385 z 9. júna 2010 odporučila NR SR rozhodnúť podľa článku 86 písm. d) Ústavy SR o tom, že dohoda má podľa článku 7 ods. 5 Ústavy SR prednosť pred zákonmi.