P r e d k l a d a c i a s p r á v a
Dohoda o stabilizácii a pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Srbskou republikou na strane druhej (ďalej len „SAA so Srbskom“) bola podpísaná spoločne všetkými splnomocnenými zástupcami zmluvných strán na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy dňa 29. apríla 2008 v Luxemburgu.
Európska komisia v apríli 2005 predložila štúdiu uskutočniteľnosti, ktorej predmetom bola dohoda o stabilizácii a pridružení so Srbskom a Čiernou Horou. V správe sa konštatovalo, že Srbsko a Čierna Hora boli dostatočne pripravené na rokovania o dohode o stabilizácii a pridružení. Rada 3. októbra 2005 prijala rozhodnutie o poverení Európskej komisie rokovaniami o dohode o stabilizácii a pridružení so Srbskom a Čiernou Horou. Rokovania so Srbskom a Čiernou Horou o dohode o stabilizácii a pridružení sa začali 10. októbra 2005. Keďže neboli splnené podmienky, ktoré boli stanovené v záveroch Rady z 3. októbra 2005 a spočívali v úplnej spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ďalej len „ICTY“), 3. mája 2006 prijala Európska komisia rozhodnutie o zrušení rokovaní. Vďaka zlepšenej spolupráci boli rokovania obnovené k 13. júnu 2007, tentokrát len so Srbskom, keďže medzitým došlo k odčleneniu Čiernej Hory. Rokovania boli ukončené 10. septembra 2007 a SAA so Srbskom bola po prerokovaní členskými štátmi parafovaná 7. novembra 2007 v Bruseli. SAA so Srbskom bola podpísaná 29. apríla 2008 v Luxemburgu.
K jej ratifikácii členskými štátmi Európskej únie však následne nedošlo, a to vzhľadom na skutočnosť, že Srbsko nedostatočne spolupracovalo s ICTY. Ku spusteniu procesu ratifikácie SAA so Srbskom dochádza po tom, čo dňa 15. júna 2010 na zasadnutí Rady bolo prijaté rozhodnutie o začatí ratifikačného procesu predmetnej dohody. Po zhodnotení spolupráce Srbska s Haagskym tribunálom došlo k všeobecnému konsenzu členských štátov EÚ, že vzhľadom na jej dosiahnutú úroveň je možné pristúpiť k spusteniu ratifikácie SAA so Srbskom.
Návrh SAA so Srbskom sa zameriava predovšetkým na tieto hlavné prvky:
zabezpečenie politického dialógu so Srbskom;
ustanovenia týkajúce sa regionálnej spolupráce vrátane perspektívy zriadenia zón voľného obchodu medzi krajinami regiónu;
perspektíva zriadenia zóny voľného obchodu medzi Európskou úniou a Srbskom;
ustanovenia týkajúce sa pohybu pracovníkov, slobody usadiť sa, poskytovania služieb, bežných platieb a pohybu kapitálu;
záväzok Srbska aproximovať svoje právne predpisy k predpisom Európskej únie, najmä v kľúčových oblastiach vnútorného trhu;
ustanovenia týkajúce sa spolupráce so Srbskom v mnohých oblastiach vrátane spravodlivosti, slobody a bezpečnosti;
ustanovenie o vymenovaní Rady pre stabilizáciu a pridruženie, ktorá dohliada nad implementáciou dohody, Výboru pre stabilizáciu a pridruženie a Parlamentného výboru pre stabilizáciu a pridruženie.
SAA so Srbskom charakter tzv. zmiešanej zmluvy, t. j. pokrýva tak oblasti v kompetencii členských štátov, ako aj Európskej únie. Vláda SR schválila uzavretie SAA so Srbskom uznesením č. 58 na svojom zasadnutí dňa 23. januára 2008 s tým, že SAA so Srbskom jej po podpise nebude opätovne predložená. Keďže SAA so Srbskom je v podmienkach Slovenskej republiky medzinárodnou politickou zmluvou a medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb je potrebné, aby s ňou vyslovila súhlas Národná rada SR (ďalej len „NR SR“) a aby bola následne ratifikovaná
prezidentom SR. Súčasne je potrebné, aby NR SR rozhodla podľa článku 86 písm. d) Ústavy SR o tom, že dohoda má prednosť pred zákonmi podľa článku 7 ods. 5 Ústavy SR.
Po vyslovení súhlasu NR SR bude SAA so Srbskom predložená na ratifikáciu prezidentovi SR. Po nadobudnutí platnosti dohody bude táto publikovaná v Zbierke zákonov SR.
SAA so Srbskom nadobudne platnosť v prvý deň druhého mesiaca nasledujúceho po dni uloženia poslednej listiny o ratifikácii alebo schválení na Generálnom sekretariáte Rady Európskej únie.
K 15. júlu 2010 bol ukončený vnútroštátny schvaľovací proces v troch štátoch. Na Generálnom sekretariáte Rady Európskej únie boli uložené ratifikačné listiny Srbska, Španielska a Malty.
Vzhľadom na rozsah vlastného textu SAA so Srbskom je tento predkladaný v elektronickej podobe na priloženom CD. Súčasne je k dispozícii na web stránke NR SR.