Odbor ekonomickej kriminality plnil úlohy vyplývajúce z § 14 písm. b/, c/, h/, i/, j/, k/ a l/ Trestného poriadku. Išlo predovšetkým o boj proti hospodárskym trestným činom a trestným činom proti majetku, ak takýmito činmi bola spôsobená škoda alebo bol získaný prospech vo výške najmenej 6,6 milióna Eur. Prokurátori tohto odboru riešili aj prípady zločineckých skupín, pokiaľ tieto skupiny páchali predovšetkým hospodársku kriminalitu a trestné činy poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev.
Oddelenie trestných činov ústavných činiteľov plnilo predovšetkým úlohy vo vzťahu k ústavným činiteľom a ďalším funkcionárom, ktorí boli vymenovaní v pôvodnom § 14 ods. 1 Trestného poriadku. Táto agenda od účinnosti zákona o špecializovanom trestnom súde už nespadá do zákonnej príslušnosti Úradu špeciálnej prokuratúry, ale opatrením generálneho prokurátora podľa § 51 zákona o prokuratúre bol Úrad špeciálnej prokuratúry poverený vybavovať túto agendu, pričom tento stav trval až do konca roka 2009. Činnosť oddelenia pozostávala väčšinou z vybavovania trestných oznámení na ústavných činiteľov, sudcov a prokurátorov pre konania, ktoré oznamovatelia posudzovali ako trestnú činnosť.
1.2.Spolupráca s prokuratúrami iných krajín a aktivity prokuratúry v národných a nadnárodných komisiách, účasť a aktivity na medzinárodných seminároch a konferenciách.
Medzinárodné aktivity prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry boli v roku 2009 väčšinou realizované v súvislosti s činnosťou medzinárodných organizácií, ktorých je Slovenská republika členom – OLAF, EUROJUST, OECD, GRECO, CARIN, pokiaľ bola riešená problematika trestných činov patriacich do príslušnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. Išlo predovšetkým o nasledujúce akcie:
- konferencia o cezhraničných podvodoch a korupcii poškodzujúcich finančné
záujmy Európskych spoločenstiev v Dublinu,
- protiteroristický seminár Európskej únie a západného Balkánu v Prahe,
- zasadnutie pracovnej skupiny OECD pre boj proti podplácaniu zahraničných
verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách v Paríži.
- seminár asistentov národných členov pri EUROJUST s výhradným
zastúpením pre terorizmus v Haagu,
- VII. konferencia európskych prokurátorov zaoberajúcich sa trestnými činmi
podvodu organizovaná OLAF vo Viedni,
- medzinárodný projekt štátov Slovenská republika – Česká republika –
Nemecko – Rakúsko na tému medzinárodná spolupráca pri dokumentovaní
ekonomickej trestnej činnosti vo Viedni,
- konferencia organizovaná Ministerstvom vnútornej bezpečnosti USA
v Pezinku na tému Metódy a spôsoby utajovaného vyšetrovania.
V rámci spolupráce s prokuratúrami iných krajín vykonali prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry niekoľko zahraničných pracovných ciest v súvislosti s vyšetrovaním konkrétnych trestných vecí. Tieto cesty nepochybne prispeli k objasneniu stíhaných trestných činov. Išlo o tieto cesty:
- účasť na procesných úkonoch vykonávaných na základe žiadosti Slovenskej