10
Príloha č. 1 k zákonu č......./2009 Z. z.
Témy priestorových údajov I
1. Súradnicové referenčné systémy
Geodetické systémy pre jednotné referenčné informácie v priestore v podobe množiny súradníc (x, y) a nadmorskej výšky h a/alebo zemepisnej šírky, dĺžky a elipsoidickej výšky podľa osobitného predpisu.12)
2. Sústavy súradnicových sietí
Harmonizovaná sieť s viacúrovňovým rozlíšením so spoločným počiatočným bodom a štandardizovanou polohou a veľkosťou buniek siete.
3. Geografické názvoslovie
Štandardizované geografické názvoslovie nesídelných geografických objektov podľa osobitného predpisu.
Názvy obcí a ich častí podľa osobitného predpisu.13)
Názvy krajov a okresov podľa osobitného predpisu.14)
4. Správne jednotky
Správne jednotky rozdeľujúce oblasti, v ktorých členské štáty majú právomoc rozhodovať a/alebo vykonávajú túto právomoc na účely miestneho, regionálneho a celoštátneho riadenia, oddelené správnymi hranicami.
5. Adresy
Poloha nehnuteľností založená na identifikátoroch obsiahnutých v adrese, obyčajne podľa názvu ulice, čísla domu, poštového smerovacieho čísla.
6. Parcely katastra nehnuteľností
Geometrické a polohové určenie pozemku katastra nehnuteľností podľa osobitného predpisu.15)
7. Dopravné siete
Cestné, železničné, letecké a vodné dopravné siete a s nimi súvisiaca infraštruktúra. Patria sem prepojenia medzi jednotlivými sieťami. Zahŕňajú tiež transeurópsku dopravnú sieť vymedzenú v osobitnom predpise.16)
8. Hydrografia
Hydrografické prvky vrátane morských oblastí a všetkých ostatných vodných útvarov a objektov vzťahujúcich sa k nim, vrátane povodí riek a čiastkových povodí. Ak je to možné, v súlade s vymedzeniami pojmov ustanovenými osobitným predpisom.17)
9. Chránené územia
Oblasti vymedzené alebo spravované v rámci medzinárodných právnych predpisov, právne záväzných aktov spoločenstva a právnych predpisov členských štátov na účely dosiahnutia osobitných ochranárskych cieľov.
11
_____________________
17) Zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) v znení neskorších predpisov.
12
Príloha č. 2 k zákonu č......./2009 Z. z.
Témy priestorových údajov II
1. Výškové modely zemského povrchu
Digitálne výškové modely zemského povrchu.
2. Krajinná pokrývka (land cover)
Fyzikálna a biologická pokrývka zemského povrchu vrátane umelých povrchov, poľnohospodárskych oblastí, lesov, (polo)prírodných oblastí, mokradí, vodných útvarov.
3. Ortofotosnímky
Georeferencované obrazové údaje o zemskom povrchu buď zo satelitu alebo z leteckých snímačov.
4. Geológia
Geológia charakterizovaná na základe zloženia a štruktúry. Zahŕňa horninové prostredie, zvodnené horizonty a geomorfológiu.
13
Príloha č. 3 k zákonu č......./2009 Z. z.
Témy priestorových údajov III
1. Štatistické jednotky
Jednotky pre šírenie alebo využívanie štatistických informácií.
2. Budovy
Geografická poloha budov.
3. Pôda
Pôdy a podložia charakterizované podľa hĺbky, textúry, štruktúry a obsahu častíc a organického materiálu, kamenitosti, erózie, prípadne priemerným sklonom a predpokladanou schopnosťou zadržiavať vodu.
4. Využitie územia
Územie charakterizované podľa jeho súčasného a budúceho plánovaného funkčného rozmeru alebo socioekonomického účelu (napr. obytný, priemyselný, obchodný, poľnohospodársky, lesnícky, rekreačný).
5. Ľudské zdravie a bezpečnosť
Geografická distribúcia najčastejších ochorení (alergie, nádorové ochorenia, ochorenia dýchacích ciest atď.), informácie o vplyve na zdravie (biologické ukazovatele, pokles plodnosti, epidémie) alebo telesný či duševný stav ľudí (únava, stres atď.), ktoré priamo (znečistenie ovzdušia, chemikálie, oslabenie ozónovej vrstvy, hluk atď.) alebo nepriamo (strava, geneticky upravené organizmy atď.) súvisia s kvalitou životného prostredia.
6. Verejné a štátne služby
Patria sem verejné zariadenia, ako napríklad kanalizácia, nakladanie s odpadom, dodávka energie a dodávka vody, administratívne a sociálne štátne služby, ako napríklad verejná správa, miesta civilnej ochrany, školy a nemocnice.
7. Zariadenia na monitorovanie životného prostredia
Poloha a prevádzka zariadení na monitorovanie životného prostredia zahŕňa pozorovanie a meranie emisií, stavu zložiek životného prostredia a iných parametrov ekosystému (biodiverzity, ekologických podmienok vegetácie, atď.) vykonávané orgánmi verejnej moci alebo v ich mene.
14
8. Výrobné a priemyselné zariadenia
Priemyselné výrobné podniky vrátane zariadení, na ktoré sa vzťahuje osobitný predpis18) a zariadenia na čerpanie vody, bane, sklady.
9. Poľnohospodárske zariadenia a zariadenia akvakultúry
Poľnohospodárske vybavenie a výrobné zariadenia (vrátane zavlažovacích systémov, skleníkov a stajní).
10. Rozmiestnenie obyvateľstva – demografia
Geografické rozmiestnenie obyvateľstva vrátane charakteristík obyvateľstva a úrovní činností zoskupené podľa siete, regiónu, administratívnej jednotky alebo inej analytickej jednotky.
11. Spravované/obmedzené/regulované zóny a jednotky podávajúce správy
Oblasti, ktoré spravované, regulované alebo využívané na podávanie správ na medzinárodnej, európskej, celoštátnej, regionálnej a miestnej úrovni. Patria sem skládky, ochranné pásma v okolí zdrojov pitnej vody, oblasti citlivé na dusík, regulované plavebné cesty na mori alebo na rozsiahlych vnútrozemských vodných plochách a tokoch, oblasti určené na skladovanie odpadu, oblasti s obmedzením hluku, oblasti, v ktorých je povolený prieskum a ťažba, oblasti povodí, príslušné jednotky na podávanie správ a oblasti pobrežných zón.
12. Zóny prírodného rizika
Citlivé oblasti charakterizované podľa prírodných rizík (všetky atmosférické, hydrologické, seizmické, vulkanické javy, ničivé požiare, ktoré môžu mať s ohľadom na ich polohu, závažnosť a početnosť vážny vplyv na spoločnosť), napr. záplavy, zosuvy pôdy a pokles terénu, lavíny, lesné požiare, zemetrasenia, sopečné výbuchy.
13. Atmosférické podmienky
Fyzikálne podmienky v atmosfére. Patria sem priestorové údaje založené na meraniach, modeloch alebo na kombinácii meraní a modelov vrátane miest meraní.
14. Meteorologické geografické prvky
Poveternostné podmienky a ich merania; zrážky, teplota, rýchlosť a smer vetra.
15. Oceánografické geografické prvky
Fyzikálne vlastnosti oceánov (prúdy, slanosť, výška vĺn atď.).
16. Morské regióny
Fyzikálne vlastnosti morí a útvarov slanej vody rozdelených na regióny a podregióny so
15
spoločnými vlastnosťami.
17. Biogeografické regióny
Oblasti s pomerne rovnorodými ekologickými vlastnosťami so spoločnými vlastnosťami.
18. Habitaty a biotopy
Geografické oblasti, pre ktoré charakteristické špecifické ekologické vlastnosti, procesy, štruktúra a (pre život dôležité) funkcie, ktoré fyzikálne podporujú organizmy žijúce na ich území. Patria sem suchozemské a vodné oblasti rozlíšené podľa geografických, abiotických a biotických prvkov, buď výhradne prírodné, alebo poloprírodné.
19. Výskyt druhov
Geografické rozdelenie výskytu živočíšnych a rastlinných druhov zoskupený podľa siete, regiónu, administratívnej jednotky alebo inej analytickej jednotky.
20. Zdroje energie
Zdroje energie vrátane uhľovodíkov, vodnej energie, energie z biomasy, solárnej energie, veternej energie atď., ak je to možné vrátane informácie o šírke a dĺžke rozlohy zdroja.
21. Ložiská nerastných surovín
Ložiská nerastných surovín zahŕňajú energetické, rudné, nerudné a stavebné suroviny, vrátane situovania ich zásob.
16
Príloha č. 4 k zákonu č......./2009 Z. z.
Zoznam preberaných právnych aktov
Európskych spoločenstiev a Európskej únie
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2007/2/ES zo 14. marca 2007, ktorou sa zriaďuje Infraštruktúra pre priestorové informácie v Európskom spoločenstve (Inspire) (Ú. v. EÚ. L 108/1, 25. 4. 2007).