1
Predkladacia správa
Medzinárodná banka pre obnovu a rozvoj (
International Bank for Reconstruction and
Development IBRD
) je medzinárodná finančná inštitúcia, ktorá vznikla na základe medzinárodnej konferencie v roku 1944 v Bretton-Woods, USA. Oficiálna činnosť IBRD sa datuje od 27. decembra 1945, keď 29 krajín podpísalo články Dohody o Medzinárodnej banke pre obnovu a rozvoj. V súčasnosti 185 členov. Pre bývalú Českú a Slovenskú Federatívnu Republiku nadobudla táto dohoda platnosť dňa 20. septembra 1990. SR po svojom vzniku sukcedovala do Dohody o Medzinárodnej banke pre obnovu a rozvoj a je ňou viazaná od 1. januára 1993. Ťažiskom činnosti IBRD je poradenstvo, čiastočné financovanie, resp. poskytovanie úverov pre programy, projekty a štrukturálne opatrenia. Svetová banka nie je len bankou pre najchudobnejšie krajiny sveta.
Závery Konsenzu z Monterrey prijatého na Medzinárodnej konferencii OSN o financovaní rozvoja a riešení problémov chudoby, ktorá sa konala v Monterrey v Mexiku v dňoch 18. 22. marca 2002, vyzvali Medzinárodný menový fond (MMF) a skupinu Svetovej banky na pokračovaní procesu zvyšovania podielu a zastúpenia rozvojových a tranzitívnych krajín v medzinárodných finančných inštitúciách. V súlade so závermi Konsenzu z Monterrey pokračoval proces zvyšovania podielu a zastúpenia rozvojových a tranzitívnych krajín v skupine Svetovej banky.
Výkonní riaditelia skupiny Svetovej banky vypracovali návrh rezolúcie Enhancing Voice and Participation of Developing and Transition Countries“. Rezolúcia zdôrazňuje spomínaný fakt potreby zvyšovania podielu a zastúpenia rozvojových a tranzitívnych krajín v skupine Svetovej banky a ako konkrétne opatrenia navrhuje zvýšenie základných hlasov všetkých členov IBRD, prerozdelenie členských podielov (allocation of shares) a zvýšenie počtu volených výkonných riaditeľov pre oblasť subsaharskej Afriky (jedna z hlavných prioritných rozvojových oblastí pre skupinu Svetovej banky). Zvýšenie základných hlasov všetkých členov IBRD a prerozdelenie členských podielov posilnia relatívne hlasovacie práva tých členských krajín, ktoré majú menší podiel na základnom kapitáli IBRD. Veľká väčšina takýchto členských krajín je práve zo skupiny rozvojových a tranzitívnych krajín.
Minister financií SR hlasoval za schválenie návrhu rezolúcie „Enhancing Voice and Participation of Developing and Transition Countries“, ktorá nemá žiadny finančný ani iný dosah pre Slovenskú republiku, dňa 16. januára 2009. Návrh rezolúcie bol schválený na základe hlasov guvernérov členských štátov skupiny Svetovej banky ako rezolúcia č. 596 dňa 30. januára 2009, na základe čoho sa uskutoční zmena príslušného článku Dohody o IBRD.
Na základe schválenej rezolúcie Rady guvernérov skupiny Svetovej banky č. 596 z 30. januára 2009 sa menia články Dohody o IBRD. Na zmenu článkov Dohody o IBRD je potrebný súhlas vlády SR a následne proces prijatia zmeny článkov Dohody o IBRD, ktoré medzinárodnou zmluvou v zmysle článku 7, ods. 4 Ústavy SR v Národnej rade SR a prezidentom SR. Po realizácii kompletného vnútroštátneho procesu prijatia zmeny článkov Dohody o IBRD minister financií SR oznámi IBRD formou hlasovacieho formulára (príloha materiálu) rozhodnutie SR týkajúce sa zmeny článkov Dohody o IBRD.
Pre Slovenskú republiku by prijatie dodatku k článkom Dohody o IBRD znamenalo zvýšenie celkového objemu hlasov zo súčasných 3 466 na 3 716, čo by zvýšilo celkové hlasovacie práva SR zo súčasných 0,21 % na 0,22%.
Články Dohody o IBRD patria do kategórie medzinárodných zmlúv, z ktorých SR vzniká
2
členstvo v medzinárodných organizáciách. Podľa čl. 7, ods. 4 Ústavy SR sa na platnosť takéhoto druhu medzinárodných zmlúv, ako aj ich zmeny pred ich ratifikáciou prezidentom SR vyžaduje súhlas Národnej rady SR. Dodatok mení články Dohody o IBRD, ktorá podľa čl. 7, ods. 4 Ústavy SR charakter prezidentskej zmluvy.