DOLOŽKA
o posúdení vplyvov
1.Vplyvy na verejné financie:
Návrh zákona o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov predpokladá pozitívny dopad na štátny rozpočet.
Na základe novostanovených správnych poplatkov sa predpokladá zvýšenie príjmu štátneho rozpočtu od roku 2010 nasledovne:
Rok
2010
2011
2012
2013
Príjem ŠR – správne poplatky
31 000 EUR
32 400 EUR
33 200 EUR
34 000 EUR
Zdroj: MŠ SR. 2009 (výpočet: výber správnych poplatkov s odpočítanými finančnými nákladmi na akreditačný proces).
Do výpočtu dopadov výberu správnych poplatkov je započítané aj oslobodenie škôl a vysokých škôl v prípadoch, ak si žiadajú o akreditáciu vzdelávacieho programu, s ktorým zaradené v sieti, resp. akreditované. Oslobodenie zanedbateľný vplyv na štátny rozpočet vzhľadom na počet škôl a vysokých škôl, ktoré žiadajú o akreditáciu programov ďalšieho vzdelávania, počet ich akreditovaných programov a počet programov o ktoré si môžu žiadať prostredníctvom poloautomatickej akreditácie. Počet týchto programov dosahuje najviac 4,2 % z celkového objemu žiadostí. Od spoplatnenia tohto správneho úkonu sa odstupuje z dôvodu, že ministerstvu školstva týmto nevznikajú žiadne náklady na akreditačný proces týchto programov.
2.Vplyvy na obyvateľov, hospodárenie podnikateľskej sféry a iných právnických osôb:
Uplatňovanie zákona o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov predpokladá pozitívny dopad na obyvateľov a zvyšovanie kvality ich života vytváraním možností pružnejšie reagovať na potreby trhu práce prispôsobovaním svojej kvalifikácie a tým neustálym zvyšovaním ich zamestnateľnosti. Zákon taktiež predpokladá pozitívny dopad na hospodárenie podnikateľskej sféry a iných právnických osôb zjednodušením procesu získavania pracovnej sily pre nové, inovované, resp. trendové pracovné pozície. Zároveň umožní právnickým a fyzickým osobám znížiť náklady na ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov.
3.Vplyvy na životné prostredie:
Uplatňovanie zákona o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov nemá dopad na životné prostredie.
4.Vplyvy na zamestnanosť:
Uplatňovanie zákona o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov predpokladá pozitívny dopad na zamestnanosť vytváraním možností pre občanov pružnejšie nadobúdať potrebnú kvalifikáciu počas celého aktívneho života. Tým sa vytvárajú predpoklady k napĺňaniu Lisabonských cieľov vytvárať viac a lepšie pracovné miesta a tak dosiahnuť vyššiu zamestnanosť v SR. Taktiež bude mať pozitívny dopad na zosúlaďovanie pracovného a rodinného života a vzdelávacieho systému s požiadavkami trhu práce. Zároveň bude vytvárať predpoklady pre dodržiavanie zásady rovnosti príležitostí.
5.Vplyvy na podnikateľské prostredie:
Uplatňovanie zákona o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov predpokladá pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie tým, že umožní zamestnávateľom adresnejšie definovať svoje požiadavky na profil svojich budúcich zamestnancov prostredníctvom vstupovania do kvalifikačných štandardov v sústave kvalifikácií, uľahčí proces získavania pracovnej sily pre nové, inovované, resp. trendové pracovné pozície a zníži im náklady na ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov. Zároveň bude vytvárať predpoklady pre motiváciu ku vzdelávaniu občanov a tým prispievať k ich lepšej uplatniteľnosti na trhu práce.
Zákon o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov prispieva k informatizácii spoločnosti v Slovenskej republike zavedením opatrení týkajúcich sa elektronizácie podávania akreditačných žiadostí vzdelávacích inštitúcií, rovnako ako vytváraním nástrojov na on line orientáciu uchádzačov o vzdelávanie v ponuke kurzov vzdelávania, čím vytvára nástroje pre ľahšiu orientáciu cieľových skupín a tým aj dôležitý prvok celoživotného poradenstva v Slovenskej republike. Tieto nástroje sa budú budovať v plnej kompatibilite so zákonom č. 275/2006 Z.z. o informačných systémoch verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 678/2006 Z.z.