1
Dôvodová správa:
Všeobecná časť:
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám zakotvuje právo na informácie a vyčleňuje okruh informácií, ku ktorým má mať verejnosť prístup. V niektorých prípadoch zákon priamo stanovuje, ktoré informácie musia byť zverejnené – v prípade rokovania parlamentu sú to napríklad návrhy zákonov, ale aj informácie o priebehu prerokúvania a jeho výsledku – teda hlasovaní poslancov a konečný text schváleného zákona. V prípade vlády sa musia povinne zverejňovať texty materiálov, ktoré sú predložené na jej rokovanie, ako aj prijaté uznesenia a ich prílohy.
Cieľom novely je rozšíriť tento okruh povinne uverejňovaných informácií aj na samotný priebeh rozhodovania vlády, a to tak, že by vláda povinne uverejňovala aj zvukový záznam zo svojho rokovania. Toto zverejnenie by sa dalo uskutočniť prostredníctvom internetu na webovej stránke vlády obdobne, ako je na internetovej stránke Národnej rady Slovenskej republiky zverejnený zvukový záznam z rokovania parlamentu.
Týmto krokom by sa dosiahla vyššie informovanosť verejnosti o dôvodoch, ktoré viedli jednotlivých ministrov nielen k predloženiu návrhu, ale aj o prípadných výhradách a pripomienkach jednotlivých členov kabinetu. Rozptýlili by sa tiež pochybnosti o transparentnosti niektorých rozhodnutí, či o ich zákonnosti.
Dôvodom tohto návrhu je medializovaný prípad, kedy sa občan už vyše dvoch rokov súdnou cestou domáha poskytnutia zvukového záznamu z rokovania vlády. Tento záznam má poskytnúť informáciu o tom, či jedno z rozhodnutí vlády bolo v súlade so zákonom. Tým, že vláda odmieta záznam poskytnúť, sa len posilňujú podozrenia a tým sa spochybňuje dôveryhodnosť vlády.
Z hľadiska zákona sú síce rokovania vlády neverejné, samotná neverejnosť však nie je dôvodom na to, aby verejnosť nemala prístup k informáciám o tomto rokovaní a o dôvodoch, ktoré viedli členov vlády k ich rozhodovaniu. Vláda rozhoduje o návrhoch, ktoré sa týkajú práv a povinností občanov, ako aj o peniazoch, ktoré získala z daní občanov. Verejnosť by preto mala mať právo na to, aby vedela nielen to, ako sa kabinet rozhodol, ale aj to, prečo sa takto rozhodlo.
2
Osobitná časť:
K čl. I
Rozširuje sa okruh informácií, ktoré musí vláda zverejniť, na zvukový záznam zo jej rokovania
K čl. II
Stanovuje sa termín účinnosti zákona vzhľadom na legislatívno-technické možnosti.